27 Mart 2018 Salı günü, saat.14.00'de;OKSM Küçük Salon Akyazı-Ordu adresinde, 54.Kütüphane Haftası dolayısı ile ''Karadeniz'de Şair ve Yazar Olmak'' konusunda bir söyleşi tertip edilmiştir. Söyleşide yer alacak olan yazar ve şairlerin isimleri aşağıdaki şekildedir, Birol Öztürk-Cemile Düzgün-Fuat Huysuz-Hicran Tercan Aktürk-Muzaffer Günay. İsteyen herkes bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.

Doğan Macat, bir alıntı ekledi.
19 Mar 16:52 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben içinde tek bir kitap bile olmayan kütüphane gibiyim.

Sahilde Kafka, Haruki Murakami (Sayfa 427 - Doğan Kitap)Sahilde Kafka, Haruki Murakami (Sayfa 427 - Doğan Kitap)

Allah'ım! :(
Selamünaleyküm hocam;

Hocam, öncelikle size çok teşekkür ediyorum. Size ve sizin gibi bu düşünce ve hizmette olan insanlardan Rabbim razı olsun. Yarın kıyamet gününde ben sizin şahidinizim.

6 yaşındaki kızım bile sizin odanızda 5 dakika bulunup çıktıktan sonra “baba bizim odadaki kanepe, tv hepsini kaldırıp tamamına kitaplar koyalım” dedi. Bana da “Nureddin hocanın çalışma masasından yaptır, çok okuyup ben de Nureddin hoca gibi olayım.” diyor. Yarın bu yavrucuklar inşallah Ümmet-i Muhammed’e faydalı birer insan olup hizmet ettiklerinde bunda en büyük pay sahibi siz olacaksınız. Çünkü biz sizin derslerinizi dinleyerek sizden çok şey öğreniyoruz.

Derslerinizin bir tanesinde, küçük çocukların kapıyı çalarak izin istemesinden bahsettiniz. O gün oyun şeklinde uygulamalı olarak öğrettim Elif’e. Şuan kardeşi konuşamamasına rağmen kapı kapalı ise vurup önünde bekliyor. Bu çok küçük bir örnek ama bunun gibi nelere vesile oluyorsunuz.

Allah size güç kuvvet ve vakit bolluğu versin.

Teğabün suresi 14. âyetin tefsirini dersinizde anlatırken “Hanımlarınız ve kocalarınız, başınıza bela olur, dikkat edin onlara. Eşiniz ve çocuklarınızı affeder görmezden gelirseniz, bırak bir daha yapmaz derseniz, Allah da sizi affeder.” Diyerek, anneme babamdan dolayı dayanma gücüne vesile oldunuz.

Hocam benim en büyük gayem, pırıl pırıl tertemiz olarak Allah’ın bize emanet ettiği yavruları onun istediği gibi birer kul olarak yetiştirmek. Bu meşakkatli yolda bu kadar fitnenin ve dış etkenin olduğu zamanda gerçekten zor olanı başarmak istiyorum.

Bunun için bol bol dua ediyorum. Kendimi düzelterek örnek olmak istiyorum.

Bu yolda sizi örnek alıp derslerinizden ve kitaplarınızdan faydalanıyoruz çok şükür

Benim sizden istediğim, takıldığımız yerlerde sizin fikirlerinize başvurmak, zaman zaman kısada olsa ziyaretlerinizde bulunmak bizim için çok faydalı oluyor. Kısa bir ziyaretten sonra Elif’in odayı kitaplarla doldurma isteği beni çok etkiledi ve daha da umutlandırdı. Benim sizden isteğim budur hocam.

Biz maalesef tam anlamı ile yetişemedik. Sözde tam Müslüman bir evde yetiştik ama 14 yaşında gusül abdestini komşudan öğrendim.

Biz, kendi yapamadığımız ve sonradan öğrendiğimiz şeyleri küçük yaşta çocuklarımıza öğretmek ve ahlaklı bir nesil yetiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.

Tamda sizin anlattığınız bir ortamda büyüdüm çünkü ben. Tek emeli bir ev yapıp ev sahibi olmak, komşular akrabalar ne der kaygısıyla yaşayan bir ailede büyüdüm.

Öyle ki, askerden sonra bir Cuma namazında Allah bana bir gönül ferahlığı verdi. Cuma namazını ağlayarak zor kıldım. Bir anda Peygamber efendimizi ziyarete gitmek istiyorum dedim. “Baba gitmeden çocuk nasıl gider, köylüler ne der, ayıplamazlar mı?” denilen ve umreye gidip geldiğimde 1 ay küsülen bir ortamda büyüyüp yetiştim.

21. yüzyılın cihadı diye adlandırdığınız çocuk yetiştirme konusunda, sizin destek olmanız bizim için çok önemli.

Son olarak hanımımın başka bir hanımla sizin sohbetinizi beklerken, bayanlar bölümünde yaşanan bir hadiseyi paylaşmak isterim sizinle. Şehir dışından gelen bir bayan, gelme sebebi olarak, TEOG sınavından sonra isteğini soran çocuğunun, “Beni Nureddin hocanın son sohbetine gönderin başka bir şey istemem” demiş olması, akıllı telefonlar, konserler vs. dururken sizin dersinize gelmek istemesi beni çok etkiledi.

Tekbir getirerek dedim ki işte mücahit bu.

ALLAH yardımcınız olsun.
Vaktinizi bereketlendirsin
ALLAH’A emanet olun》》Selamünaleyküm;

Güzel kardeşim benim, sen cennet nedir bilir misin? Dünyada iken cennette olmak nedir bilir misin? Büyük ihtimalle ‘bilmem’ diyeceksin. Ben de senin gibi, koklanamadım o bahçenin çiçeklerini henüz. Ama yüreğimi çatlatacak kadar kabartıp diyorum ki: Peygamber aleyhisselam’ın etrafında etten kemikten sur ören o mübarek nesil bunu başarmışlardı. Ölmeden cennete girmeyi becermişlerdi. Kardeşleri ile cennette ırmakların kenarında sarmaş dolaş olur gibi yaşamışlardı da o muhteşem sahneleri bize miras bırakabilmişlerdi. Ne muhteşem, ne umut yüklü bir sevgidir bu!

Sen bana onları hatırlattın. Sana cevap yazmak için biraz daha beklemek istedim. Duygusal olmayayım istedim ama kaç gün geçti o duygusallığım gitmedi. Yazmak zorunda kaldım. Sana yazıyorum bu sözlerimi. Rabbime yazıyorum. Mü’minlerin kardeş olduğunu unutan nesillere yazıyorum. Taşa yazıyorum. Anadolu’nun yollarına yazıyorum. Camilerin kıble duvarlarına yazıyorum. Anasının doğurmadığı milyarlarca kardeşi olduğunu bilmeyen bütün nimet mahrumlarına yazıyorum.

“Ey Rabbim, doldur içimize o sevgiden, doldur bizi ve kardeşlerimizi o ırmakların sularından, doldur Rabbim, doldur ki cennet hasretimiz gözümüzde tüllensin. Kanatsız uçabilecek kadar şenlenelim, fani dünyada iken bile ebedî lezzetler tadalım.”

Güzel kardeşim benim, ben sana nasıl dua etsem bilmem ki, ne desem de bağrımı sana açmış olsam? Senin yazındaki sen sanki benim de sen bensin orada. Buna melekler şahit olsun. Sen de şahit ol. Rabbim bizi, bu sevdamızla cennetinde buluştursun. Sen ve senin gibi kardeşlerimin bu hüsnü şehadetlerine ne kadar itimadım var, ah bir bilsen; onu bilsen beni esir alırdın karşılığında.

Sözlerin bana yapılmış duaların olsun. Evini kütüphane yapmak isteyen cici Elifcik, Kitabımızın hizmetkârı olsun. Sen, eşin ve yavruların bu ümmetin şerefi ile yücelmişlerden olun.

Güzel kardeşim benim, herkes kendi derdine düşermiş ya, benim derdimi de ben bilirim. Sen, beni ziyaret edip bir şeyler almak istiyorsun, buna izin istiyorsun. Ben ise senin gibi birinin bir kelimelik duasını alsam da önümü açsa Rabbim, elimi, dilimi, gözümü korumaya vesile yapsa diyorum. İşte böyle bir dünyadayız şimdilik; Sen seni düşünürsün, ben de beni. Gel, tabii ki gel. Gel ve bana dualar et. Gel de bana Elifciğin, Âsiyelik basamaklarını tırmandığını müjdele bana. Gel ve bir daha gitme dilersen o gün!

Güzel kardeşim benim, şahit olsun bu yazdığımız kelimeler, bu kullandığımız dijital âlem bile şahidimiz olsun: Allah’tır gayemiz. Şeriat’ıdır yolumuz. Peygamber’idir önderimiz. Ona salât ve selamdır işimiz. Onun ümmeti ocağımızdır, bağrımızdır. Kardeşliğimiz ise hasretimizdir.

Şahidim ol güzel kardeşim, seni seviyorum, duanı istiyorum, Elifciğin gözbebeklerinden öpüyorum. Siz de beni unutmayın duanızdan. Şimdi siz unutmayın, yarın kabrin karanlıklarında yapayalnız kaldığım zamanda da Elifcik unutmasın.

Size, eşinize ve sevgili yeğenlerime selam söylüyorum. Rabbimin uçsuz bucaksız rahmetine salıyorum sizi.

Selamünaleyküm.

Nureddin YILDIZ

Kendim için geleneksel kütüphane araştırmalarımda okulumun didik didik ettiğim kütüphanesinde rast geldim birkaç Sunay Akın şiir kitabına ilki Kaza Süsü'ydü okuduğum bir oturuşta ve biraz da olsa beğenmiştim...

Bu kitaba da daha ayrı bir heyecanla başlamıştım, arka kapakta Cemal Süreya'nın sözünün geçmesi nedeniyle "şiirleri çoğaldıkça bende bir şaşırma duygusu yaratıyor" demesi heyecanlandırmıştı.
İlk sayfada:
"Gülcemal vapurunu hiç görmedim ama
tanıdığım Cemal gül idi..." diyordu Cemal Süreya için...
Diğer şiirlerini de ayrı bir heyecanla okudum bu mısraları okuduktan sonra ama ne yazıkki bende istediğim şiir tarzını ya da ne bileyim bir şey eksik gibi geldi ve hoşuma gitmedi pek Sunay Akın şiirleri ama yine de okumaya değer miydi değerdi...

Herkese iyi okumalar...

Lütfen paylaşalım ve yardım edelim..
Sivas merkeze bağli olan güney köyünde bulunan Güney Şehit Uzman Çavuş Sadettin Yazıcı İlkokulu na kütüphane yapiyoruz.Kitap, masa, sandalye ve kitaplık eksiğimiz var Yardımcı olabilecek birileri varsa seviniriz.

İrtibat: https://www.instagram.com/byzaaksy/

ELA GÖZLÜ
Özlüyorum bitmeyen sohbetlerimizi
Gözlerinin elasında kaybolmayı bir de
Ne kadar yakındık ve ne kadar uzak
Dokunmuştu kalplerimiz vücutlarımıza inat

Gece başkaydın gündüz başka
Hep kızardın bu lafıma
Sevmezdim hiç gündüzleri
Kapatırdı ışığıyla kalbinin ferini

Şimdi yoksun hangi dünyadasın
Ben yine hülyalardayım
Ne gülerdin hayallerime
Hatırlıyorum şimdi hep mahzun

Kaldı şimdi bana fotoğrafların
Avunuyorum onlarla belli etmeden
Sen gelme demiştin en son
Gelmedim, gittiğim şehir boğdu beni
Kurtarırdı ancak ela gözlerinin hayali beni

Kulağıma çalınan arabesk müzik
Gözlerimde gözlerinin hayali
Sevdim mi acaba seni
Bir yanda itiraflar ve bir yanda inkarlar
Sus kalbim, yalnızca sus
Hayal et ve yalnızca dinle

Bitmek bilmeyen bu satırlar
Ruhumun ancak birazını anlatırlar
Çok kişi bulacak bu mısralarda kendini
Ancak biri görecek gerçeği

Geceler, ah geceler
Hatırlattınız bana yarimi
Geceler, ah geceler
Deldiniz geçtiniz yine
Aşkın hançeriyle kalbimi

OKUNMUŞ KÜTÜPHANE

Mehmet A., bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"(...) Umutla, inançla, kararlılıkla kazdım toprağı. Ama kazdığım her höyük, her tümülüs, her antik kent, her tapınak, her kütüphane, her mezar ne yazık ki bana Jerry'nin söylediklerinden farklı bir şey göstermedi; insanoğlu yalnız çağımızda değil, varoluşundan beri kan dökmekten, ötekine acı çektirmekten zevk alan, iflah olmaz bir zalimdi. Yine de yılmadım, belki tersini gösteren bir tablet, bir yazıt, bir kabartma, bir işaret bulurum diye yeniden yeniden toprağı kazdım. Ama zan altındaki babasının suçsuzluğunu ispatlamaya çalışan ama bulduğu her ipucunun, her kanıtın, her tanığın babasının bir canavar olduğunu ispatlamasıyla yıkılan bir dedektif gibi her defasında acı ve utanç içinde kıvrandım. (...)"

Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 346 - Everest Yayınları - 62. Basım, Ekim 2017)Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 346 - Everest Yayınları - 62. Basım, Ekim 2017)
Merve Dursun, Düzceli Mehmet'i inceledi.
17 Mar 03:28 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Maymun iştahlı biri olarak 3,5 kitap birarada okuyorum birazda aheste bu aralar değişik ruh hallerindeyim öylece kütüphane de bana bakıp duran bir kitaptı oldukça merakla okumaya başladım baya akıcı soru-cevap şeklinde ilerleyen akıcı bir kitap

17. Kitap Kardeşliği Etkinliği Kuralar
Öyle çabuk geçiyor ki günler
Hele sen de bir bak hayatına.
Daha dün doğmuşuz sanki
Yeni okula başlamışız
Yeni sevmişiz

Öyle çabuk geçiyor ki günler
Hele sen de bir bak hayatına
Yarın bitecek sanki her şey
Yarın ölecek gibiyiz.

Daha doymamışız yaşamasına
Günlerimiz dün bir, bugün iki
Sakın bir şey bırakma yarına
Yarın yok ki.
Bugün ve Bugün - Özdemir Asaf

Arkadaşlar eşleşmeler belli oldu.
Not1: Kitap gönderme işlemini, eşiniz ile beraber belirleyebilirsiniz.(Kargo,yüzyüze veya başka şekilde)
Not2: Sitede herkesin okuduğu veya kütüphanesinde bulunan kitaplar belli olduğundan kitap seçiminde bunları göz önünde bulundurmakta yarar var.
Not3: Arkadaslar eslestigi kisiyle bir hafta icinde iletisime gecemeyenler lütfen mesajla bana bildirsin.

Çocuklar Masal Kitaplarını bekliyor :) Şiir ile...Umut ile...

Uğur Ukut - Sena Ç
Meltem Tekeli - Celalettin Keleş
Sitare - Bolahenk
Selcen Çarkanat - Yusuf Ö.
Leyla (Çalıkuşu) Özişçi - Güler
Gökçe Kaleli - Murat Sezgin
Meryem Yılmaz - Fethullah Küçükkalem
Mevsim Ahenk - Burak
Sylphrena - Papatyawjs
Ferit Ateşbakan - Ahmet Mülayim
Sueda Reyyan - Hasibe
Süreyya Erginyürek - Ruquentin
Y. - Okunmuş Kütüphane
Kitap Tutkunu ( Ahraz) - Edanur Yılmaz
İhsan Çintan- Şahsına Münhasır
Dolunay Hamurcu- Terslale
Rumi - Çalıkuşu
Zarifbirzad- Gürkan Keleş
İmren - Muharrem Okumuş
Yağmur - Miran
Ayça - Zehra Akbal
Hatice Aydemir - Yıldız Turan
Chantaeyang - Barış Ateş
Hayriye Ç.- İlayda G
Erkan Akdemir - Aynur Gül
Yıldız Altay - Emine Bozkurt