İsmail | ..., Agatha'nın Anahtarı'ı inceledi.
 04 Mar 13:12 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

''Ahmet Ümit günümüzde neden bu kadar sevildi?'' sorusunu cevaplamak için, şöyle 100-150 yıl geriye gitmek lazım. Çünkü polisiyenin başladığı yılları iyi gözlemlersek, Ahmet Ümit'in de günümüzde neden bu kadar tutulduğunun anlamını çözebiliriz. Sir Arthur Conan Doyle, Agatha Christie, Marcel Allain ve Edgar Allan Poe, polisiyenin mimarları olarak karşımıza çıkan öncü polisiye yazarlardır. Onların klasik olarak benimsediği 'suç' üzerine kurguladığı edebi tür polisiye, yıllar sonra da çoğu yazarlara esin kaynağı olmuştur. Fakat klasik polisiye pek az zaman geçmeden Leo Malet öncülüğünde, 'Kara Roman' adıyla polisiyenin bir alt türüne geçiş yaptı. Raymond Chandler buna en güzel örneklerden biri. Türk yazarlardan Orhan Pamuk da Benim Adım Kırmızı romanı ile edebiyatımızda buna en güzel örneği vermiştir.

Ahmet Ümit de yazdığı bu polisiye öykü kitabı ile kendine ve bize sanki polisiyeye girişte bir eğitim veriyor. Küçük, kısa öykülerle sanki bir antrenman yapıyoruz. Ne için peki? İleride yazılabilecek güzel bir polisiye kitabı için. Ahmet Ümit günümüzde yazarlar ve biz okuyuculara adeta bir seslenişte bulunuyor, güzel bir edebi türün nasıl olması gerektiğini ima ediyor. Çünkü günümüzde polisiye adı altında çok gereksiz ve bilinçsiz eserler veriliyor ve adına polisiye deniliyor. Bu eserlerin polisiye ile hiç alakası yoktur elbette. Yazar Ahmet Ümit verdiği eserlerle '' Bakın arkadaşlar, dostlar polisiye şöyle değil böyle olur,'' mesajı veriyor. Evet bu çok önemli bir olay. Gerçek bir polisiye suç üzerine konu alır ve tek hedef katili arayıp, araştırıp bulmaktır. Ve okuyucuya da birtakım ipucular verir ki okuyucudan katilin kim olduğunu bulması istenir. Okuyucu da bundan büyük bir haz duyar. Ümit de bunun için çabalıyor. Fakat kendisinin yazdığı eserlere de tam anlamıyla 'klasik polisiye' diyemeyiz. Çünkü kara roman dediğimiz tür de yansımıştır eserlerine. Son okuduğum Sultanı Öldürmek adlı eseri de böyleydi çünkü. Ayrıca kara romanın amacı, sadece katili bulmaktan başka, suçun ve işleyenin toplumda ve zihinlerde nasıl yankılandığı, bunun okuyucular üzerindeki etkisidir. Bu da ayrı bir güzelliktir elbette. Suç ve Ceza da polisiyenin hukuk bölümüdür desek yanlış olmaz herhalde?

Son olarak Başkomiser Nevzat karakteri ilk olarak bu eserde, yazar tarafından yaratılıyor ve sonraki eserlere kurguda yardımcı oluyor. Yardımcısı Ali de ayrı bir zevk katıyor ki bu da okuyucu eğlendiriyor. Ahmet Ümit Türk edebiyatının son dönemlerinde çıkan ve polisiyeye gerçekten önem veren bir yazar. Güzel ve yormayan anlatım diliyle kitapları su gibi akıyor. Bundan sonra da daha güzel yapıtlar vereceğinden hiç kuşkum yok. İyi okumalar...

ferah, Kara Üçleme'yi inceledi.
25 Oca 19:47 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Metis yayınlarından okudum. Çevirisi kötüydü, sevemedim bir türlü. Başka bir yayından bulabilirseniz yani varsa okumanızı tavsiye ederim.

Fakirler bir tek sefaletten dolayı canlarına kıyarlar... Öteki intihar nedenleri zenginlere yaraşır.

Leo Malet

ferah, bir alıntı ekledi.
16 Oca 20:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ecel Terleri
"Dolandırıcılığın mekanizması, namuslu insanların içinde yatan namussuzluğa dayanır."

Kara Üçleme, Leo Malet (Sayfa 271 - metis yayınları)Kara Üçleme, Leo Malet (Sayfa 271 - metis yayınları)
ferah, bir alıntı ekledi.
16 Oca 20:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güneş Bize Haram
"Fakirler bir tek sefaletten dolayı canlarına kıyarlar... Öteki intihar nedenleri zenginlere yaraşır."

Kara Üçleme, Leo Malet (Sayfa 217 - metis yayınları)Kara Üçleme, Leo Malet (Sayfa 217 - metis yayınları)
ferah, bir alıntı ekledi.
11 Oca 20:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayat Berbat
"İyi bir cani olmak için uzun zaman boyunca namuslu bir vatandaş olmak lazım."

Kara Üçleme, Leo Malet (Sayfa 80 - metis yayınları)Kara Üçleme, Leo Malet (Sayfa 80 - metis yayınları)
ferah, bir alıntı ekledi.
11 Oca 20:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hayat Berbat
"Daha iyi bir dünya için dövüşmeye başladığımızdan beri bana öyle geliyor ki içinde yaşadığımız dünya daha da beter oluyor."

Kara Üçleme, Leo Malet (Sayfa 45 - metis yayınları)Kara Üçleme, Leo Malet (Sayfa 45 - metis yayınları)
Armağan, bir alıntı ekledi.
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bak güneş mesela, herkes için parıldar, değil mi?"

Hayat Berbat, Leo Malet (Metis)Hayat Berbat, Leo Malet (Metis)
Ahmet Leman, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen buna güneş mi diyorsun?"
"Yok, ay mı?"
"Her halükarda ay kadar soğuk. Soruyorum kendime, okulda öğrendiğimiz doğru mu diye, tek bir güneş mi varmış? Birkaç tane varsa şaşırmam buna.."
"Buradakinin daha ziyade çirkin olduğu da bir gerçek," diye kabul etti Gina.

Güneş Bize Haram, Leo Malet (Sayfa 78)Güneş Bize Haram, Leo Malet (Sayfa 78)