Kendisini agnostik bir Yahudi olarak tanımlayan, TEDx konuşmalarında, makale ve kitaplarında çok çok güzel bir dil kullanan Lesley Hazleton; bu kitabında da çok yoğun bir üslupla agnostisizmi okuyucuya yaşatmaya çalışıyor. Kitap, teknik bir agnostik tanımı yapmıyor. Bilinemezcilik hakkında yazarın hayatından kesitlerle birlikte kısa felsefik tahliller yapıyor. Bu "manifesto", din felsefesi sevenler için on numara bir kitap olacaktır.

Berkay Üstündağ, bir alıntı ekledi.
07 Mar 17:17 · İnceledi

Yaşamın "ilahi" (her şeyin yüce en tepede yer alan) bir anlamının bulunmaması hayatı boş veya anlamsız kılmıyor. Aksine her şeyi daha da anlamlı hale getiriyor. Aynı kadercilerin kaderden bahsettikleri gibi artık bizim de ilahi maksadı bir bahane olarak kullanamayacağımız anlamına geliyor. Nasıl davrandığımızın, ne yaptığımızın başkalarıyla, toplumla ve gezegenimizle olan ilişkilerin sorumluluğunu doğrudan üzerimize yüklüyor. Anlamın ne olduğunu yaptıklarımızla biz belirliyoruz. Ve bu anlamın bir kısmı da sürekli her şeyi biz kontrol etmeyiz, edemeyiz ve aslında hepimiz şansa, kazaya, mutlu tesadüflere, beklenmedik, umulmadık ve rastlantısal sonuçlara tabiyiz demek oluyor.

Agnostik, Lesley Hazleton (Sayfa 116)Agnostik, Lesley Hazleton (Sayfa 116)
Dilara Demirkol, bir alıntı ekledi.
05 Mar 15:52 · Kitabı okuyor · İnceledi

Tüm beklentilerin aksine erken yaşta yaşanan kayıplar başarının tetikleyicisi olabilirmiş gibi görünüyor. Bir araştırmacının açıkladığı üzere, kırılganlığının farkında olmak çelişkili bir biçimde güçlendirici etki yaratabiliyor.

İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 51 - Kitabix)İlk Müslüman, Lesley Hazleton (Sayfa 51 - Kitabix)
Berkay Üstündağ, bir alıntı ekledi.
05 Mar 15:07 · İnceledi

Kudüs beni din ile siyasetin kesiştiği her an patlamaya hazır bir gayya kuyusuna getirmiş ama ben bu arenayı bir psikolog ve bir gazeteci kimliğimle keşfederken Tanrı'nın gölgesindeki gizemli şehir olduğunu düşündüğüm topraklar zamanla çok fazla Tanrılı ama yeterince insanlık olmayan bir yere dönüşmüştü.

Agnostik, Lesley Hazleton (Sayfa 14)Agnostik, Lesley Hazleton (Sayfa 14)
Dilara Demirkol, İlk Müslüman'ı inceledi.
05 Mar 11:28 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kendisini agnostik Yahudi olarak tanıtan bir yazardan ilk kez böylesine bir kitap okuyorum. Şuanda iyi gidiyor. Dili akıcı ve anlaşılır, örneklemeler güzel.

mehmet temiz, Peygamberden Sonra'yı inceledi.
02 Mar 18:25 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, isminden de anlaşıldığı gibi, Hz. Muhammed'in vefatından bir kaç gün öncesinden başlayıp, vefatı sırasında ve sonrasındaki 50 yıllık bir zaman diliminde olan olayları anlatıyor.

Bu dönemde, gerek peygamberin ailesi içindeki yaşanan olaylar ve gerekse sahabe'nin birbirleriyle yaşadığı olumlu ya da olumsuz tüm olaylar, en ince ayrıntısına kadar , mümkün olduğu kadar objektif bir yaklaşımla bize aktarılıyor.

Özellikle Hz. Muhammed'in vefatı sırasında ve hemen sonrasındaki yaşananlar, sanki daha dün olmuş gibi tüm acılığıyla okuyucuya yansıtılıyor.

Daha sonra gelen Dört Halife dönemi, halifelerin seçilmesi, icraatları, iktidar için verilen mücadeleler ve sonunda Emeviler'in (Ümeyye kabilesi) iktidarı ele geçirmesi, bu sırada yaşanan dramlar, akan kanlar, katledilen insanlar, mezheplerin oluşması ve tüm bunların bugüne kadar gelen yansımaları çok derinlemesine ve tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Bütün bunlardan ayrı olarak , bugün İslam dünyasındaki bir çok siyasetçinin sıkıştıklarında yaptıkları gibi, Kuran'ın, siyasete alet edilmesi ilk defa o dönemde yapıldığından bu konuda da geniş bilgi veriliyor.

Yazarın, herhangi bir İslami mezhep mensubu olmaması , olaylara mümkün olduğu kadar objektif yaklaşmasını sağlamış. Kitabını yazarken, bütün taraflardan bir çok İslam aliminin yazdığı kitapları, kaynak aldığını bildirmekte ve bunları isim isim yazmaktadır. Kitap, bir hikaye kitabı gibi çok akıcı ve sürükleyici olarak yazılmış olup, okurken tüm acılar, sanki insanın içine derin olarak işlesin diye çok ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Açık söylemek gerekirse ben, bu zamana kadar, çocukluğumda uzun yıllar boyunca aldığım dini eğitim, okullarda Din Bilgisi derslerinden öğrendiklerim ve camiler de dinlediğim vaaz ve hutbelerden öğrendiğim bilgileri topladığımda, bu anlatılan dönemle ilgili bilgilerim, bu kitapta anlatılanların ancak onda biri kadarını oluşturur. Bu cümlem, bu kitabın ne kadar büyük bir bilgi hazinesi olduğunu anlatıyor sanırım.

Son söz olarak, ''mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap '' diyorum.

Bu kitabın yazarı Hazleton, takip ettiğim önemli bir elittir. Kendisini agnostik bir Yahudi olarak tanımlar. İslam tarihine ilgi duymuş ve tüm temel kaynakları incelemiştir. Bunun sonucunda, İslam tarihi geleneğinde sürekli bahsedilen bazı konulara eleştiri getirerek önemli sayılabilecek bazı noktaları çözümlemiştir. Bu çözümlemeleri hem başlı başına kaynak eleştirisi hem de kıyaslama ile yapar. Bu kitabın da temel konusu Muhammed peygamberin hayatıdır. Kaynak kullanımında hadislerden daha çok karşılaştırmalı İslam tarihine referans verilmiştir. İlgilenenler için mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kendini agnostik bir Yahudi olarak tanımlayan Lesley Hazleton eski bir Ortadoğu gazetecisidir. Yakın zamanda tanıyıp takip etmeye başladığım biridir. TEDx konuşmasını izlemiştim ilk olarak ve sonra kitaplarını inceledim. Özellikle islam tarihi konusuna meraklı ve oldukça da birikimlidir. Bu kitapta İslam'ın peygamberi Hz. Muhammed'in vefatına yakın zamanda ve vefatından sonra yaşananları anlatır. Peygamberin eşlerinden, kuzenlerine, yakın ve uzak akrabalarına, Mekke aristokratlarından Suriye ve Irak halklarına kadar, yaşanmış siyasi ve dini olayları, müslüman biri olmayarak, incelemiş ve ilginç sonuçlara varmıştır. Daha doğrusu bu sonuçların ilginç gelmesinin asıl sebebi; bizim Türk milleti olarak, eğitim sistemimizde ve ahlaki kültürümüzde peygamberin çevresini de sıradan insanlar olmaktan çıkarıp, evliya konumunda düşünmemizdir. Tamamını suçsuz, onurlu ve sadece Allah yolunda giden insanlar sanıyoruz. Yaşananları doğru yorumlamak ve bugünkü ayrımları iyi algılamak için bu olayları bilmek gerekir. Kitapta sünni-şii ayrımının temel sebepleri de detaylı fakat akıcı bir dille aktarılmıştır. İlgilenen yada ilgilenmeyen herkese tavsiyemdir.

Ahmet Güngör, İlk Müslüman'ı inceledi.
16 Şub 21:35 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okumadan önce bilinmesi gereken ilk şey ; Lesley Hazleton'un kim olduğudur. Hazleton bir agnostik yahudi olduğunu kendisi internetteki videolarında belirtmiştir. Dolayısıyla kitap Muhammed peygambere kayıtsız şartsız inanan , sorgulamayan biri tarafından değil tam aksine onun yaptığı eylemleri doğru bulduğunda onaylayan yanlış yaptığını düşündüğünde de eleştiren bir kişilik tarafından yazılmıştır .(Bence olması gereken de budur.) Kısaca demek istediğim şu ; Kitabı elinize aldığınız da bir Müslüman tarafından yazılmış olan biyografilerdeki gibi uçsuz bucaksız bir övgü görmeyeceksiniz. Hazleton kitabında ilk olarak Hz.Muhammed'in olmayan mucizelerle abartılmaya çalışıldığından bunu iyi niyetli Müslümanların yaptığından ancak bunun yapılması Hz.Muhammed'in ve getirdiği vahiylerin ana fikrine zarar verdiğinden söz ederek başlamış.( Kuranda da Hz.Muhammed'in gözle görülür bir mucizeye ihtiyacı olmadığı onun tek mucizesinin kuran olduğundan bahsedilmiştir). Daha sonra sürgünden Meddine de ki olaylardan ve nihayet Mekkeye geri dönülmesinden ve ölümünden söz etmiş doğal olarak. Bunları anlatırken yazdığı her şey doğru mu derseniz bir okur olarak şahsen katılmadığım yanlış anlatıldığını düşündüğüm kısımlar var örneğim( Kureyza kabilesinin başına gelenler,şeytan ayetleri konusu vs) ama genede yazar tamamen tarafsız olduğunu ve gerçekleri aradığı hissini size hiç bir zaman kaybettirmiyor. Yazılanlara katılırsınız ya da katılmazsınız gider araştırır farklı olduğunu öğrenirsiniz bunu bilemem ama en azından sizi düşünmeye araştırmaya sevk eden bir kitap. Tabi ki herkesin okuması gereken bir kaynak ama en azından ''Ben Müslümanım!'' diyenler özellikle okumalı !
Son olarak yazar Yahudi olduğundan mı bilmem sanki kitapta olması gerekenden biraz fazla Yahudilerden bahsedilmiş buldum ben . Herkese iyi okumalar ..

H. Havva Ergün, Peygamberden Sonra'yı inceledi.
14 Şub 14:09 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Peygamberden sonraki tarihe, sadece Sünni kaynaklardan değil, Şii kaynaklarından da yararlanarak baktığı ve aktardığı için farklı, anlatım olarak akıcı, hikaye olarak iç yakan bir kitap.