Giriş Yap
Liderlikle ilgili yapılan tanımlarda genellikle liderlikle lider arasında kesin bir ayrım yapılmamıştır.Oysaki lider bir bireyi simgelerken, liderlik bir davranış olarak görülmektedir.
Reklam
"Ebu Hureyre'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: 'Şüphesiz ki Allah ilmi insanlardan çekip almak suretiyle kaldırmaz. Ancak O, ilmi alimlerin canlarını alarak kaldırır. Yeryüzünde âlim kalmayınca insanlar cahilleri lider edinir ve onlara sorarlar. Onlar da ilimsizce fetva verirler. Böylece hem kendileri sapar ve hem de başkalarını saptırırlar." - Buhâri, İlim (100) - Müslim, İlim (13/2673)
40 Hadis, İbn TeymiyyeSayfa 42 - İ'tisam Yayınları
Korkak bir lider dünyanın en tehlikeli insanıdır.
225 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Savaşın sizinle işi bittiğinde, eğer ölmemişseniz ölmüş olmayı dilersiniz. Zira geri dönen asla siz olmazsınız. Dünyada bur kural olmalı, savaş isteyen her lider, her siyasetçi savaşta mutlaka en önde ateş hattında savaşmak zorunda olmalı, hemde en çok sevdikleri ile beraber! Ne garip ne saçma bir yer dünya! Bunun ne kadar farkındayız? Şöyle ki; bizim seçtiğimiz adamlar, bizi, gencecik çocukları savaşa gönderiyor. Ne için peki? Vatan, millet, ırk, din vs vs vs. Hepsi o kadar içi boş safsatalarki aslında. Dünya oluştuğunda üzerinde sınırlar yoktu bunu insanlar çizdi daha doğrusu taa o zamanlar bizi şimdiki gibi yönetip savaşa gönderen, koca göbekli zengin sınıf çizdi o sınırları, bize de o sınırları korumak, genişletmek gerekirse uğruna ölmek düştü. Tesadüfen doğmuş olduğunuz sınırlar içindeki millete tabi oluyor, tesadüfen o ülkeye ait oluyorsunuz ve yine tesadüfen sınırın öte tarafında doğmuş olan birine hiç sebepsiz kin besliyor, düşman oluyor, savaşıyor ve öldürüyoruz! Üstelik sivilde tanışsak dost olabilecegimiz insanlari! Niye peki? Koca göbekli o sik.k siyasetçiler, bizim seçip maaş verdigimiz herifler öyle istedi çünkü! Oysa kimse bilmez savaşın ne olduğunu daha 20 sinde cephede parçalanan insan gören o çocuklar dışında. Annesinin cesedinin başında ağlayan 3 yaşındaki kız cocuklari dışında. Gördükleri şeyler yüzünden delirmiş askerler dışında. O koca şerefsizler gobeklerini kaşır, viskilerini içerler ve hala kuru milliyetçilik edebiyatı satmaya kalkarlar oğlunu savaşta yitirmiş bir anneye. İşin sonunda onlara hiçbir şey olmaz hatta savaştığı adamlarla dost bile olurlar ama ölenler asla geri dönmez... Dünya savaşlarında dünyadaki en zeki bilim adamları bile nasıl daha hızlı daha kısa zamanda daha çok insan öldürürüz diye düşünmeye silah üretmeye başladılar. Ve biz kendimize zeki insan (homo sapiens) diyoruz... Bu benim okuduğum en iyi kitaplardan biri oldu, daha 18 inde savaşa giden bir çocuğun neler yaşayıp hissettiğini iliklerime kadar hissettim. Kesinlikle bir başyapıt bu kitap, soluksuz arka arkaya 2 kere okudum.
Reklam
“Bütün gece kendimi büyük bir lider ya da devlet başkanı olarak düşledim. Kadınların devlet başkanı olamayacağını biliyordum; fakat diğer kadınlardan, çevremde aşktan, erkeklerden söz eden diğer kızlardan farklı olduğumu hissediyordum.”
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42