Alperen Çapraz, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
11 Mar 15:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Lokman Aydoğan'ın ilk eseri olduğu için tedirgin oldum ama almadan da duramadım.İki serinin ilk kitabı olan Diriliş Hun Beyi Teoman ile Oğuz Kağan(Mete Han) arasındaki kıyasıya mücadeleyi ve dönemin siyasetine yön veren Çin entrikalarını ele alıyor.Türk töresinin bozulmaya başladığı dönemde babasına kafa tutan Oğuz obadan ayrılarak türlü maceraya atılır ve hakkı olan tahtı alıp töreyi hakim kılmak için tüm gücüyle çalışır.Bir gece gördüğü rüya tüm obanın kaderini değiştirecektir.

Kitap eski kelimeleri dipnot olarak verdiği için acaba aklımda tutabilir miyim diye düşünürken o kadar benimsedimki kelimeleri artık arkadaşlarıma "anda" , üzüntü yerine "bun" demeye başladım nerdeyse.Sanki o dönemde obaların birinde yaşıyormuşum hissine kapıldım.

Birçok karakter ve olay olmasına rağmen çok iyi kurgulayarak bütün olarak vermeyi başarmış yazar.Nesnel tarihin yanında mitlerden,efsanelerdende faydalanarak okuyucuyu sıkmamaya çalışmış."Erlik","Şimiltey",Türk Piramitleri" gibi efsaneleri görmek mümkün.

Kitabı şiddetle öneriyorum yalnız yanında "Turan" isimli devam serisini de alarak.Belki nesnel tarihi bu tip tarihi romanlardan öğrenemesekte tarihi sevebiliriz.Keyifli okumalar.

Alperen Çapraz, bir alıntı ekledi.
11 Mar 15:09 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Kafesinden kaçmış birer kartal gibi,hiç yorulmamış ve aç kurtlar gibi ve amansız bir Sayan Dağı fırtınası gibi geldiler üstümüze Prens'im.Son askeriniz de orda can verdiğinde ve son bayrak da düştüğünde toprağa,onlar arkalarına bakmadan ve sanki hiç savaşmamış gibi sürdüler atlarını uzaklara.Prens'im soruyordunuz 'Nasıl durdurabiliriz?'diye.Efendim,Türkler durdurulamazlar!"

Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 301 - General Ho-tsun)Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 301 - General Ho-tsun)
İbrahim Ilgaz, Mete'yi inceledi.
 11 Oca 00:53 · Kitabı okudu · 2 günde

Yeğenlerime almış olduğum, öncesinde büyük bir zevkle kendim okumuş olduğum muhteşem bir çocuk romanı.Çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları yanı sıra kendi atalarının hikayelerini okumaları, onların maceralarıyla büyümeleri, Türk kültürünü benimsemeleri açısından çok önemli bir ihtiyaç. Bu yüzden bu tarz kitapların ve yazarların artması temennisi ile herkesin destek olması ve okumasını tavsiye ederim.
Mete Han'ın çocukluk maceralarını, oyunlarını, doğup büyüdüğü coğrafyayı anlatan bu kitap aynı zamanda yer yer öz türkçe kelimelere yer vermiştir. Hikaye sonlarında küçük bulmacalarla bu kelimeleri hem öğrenmeleri hemde anlamaları amaç edinmiştir. Ayrıca hepimizin sahip olması gereken fakat millet olarak bi çoğuna sahip olamadığımız 'MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK, ÇALIŞKANLIK, VATAN VE MİLLET SEVGİSİ, SORUMLULUK, HAYVAN SEVGİSİ, ADALET, MERHAMET, DÜRÜSTLÜK' gibi değerlerimizi en azından cocuklarımıza aşılayabilecek mükemmel bir kitap..

E.PALA, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
10 Oca 12:42 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Oğuz kağan diriliş romanı gayet akıcı güzel bir roman ayrıca o dönemde olan olayları başarılı şekilde gösterebilmiş ve bilgi açısından da öğretici olmuş tavsiye ederim..

Batuhan kavak, bir alıntı ekledi.
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

-Ne düşünüyorsun Kağan'ım?
Oğuz, öğesine (vezirine) baktı. Yakışıklı yüzünde muzip bir gülümseme belirdi.
-Bu kadar Çinliyi nereye gömeceğimi düşünüyorum.

Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 315)Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 315)
Batuhan kavak, bir alıntı ekledi.
 31 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kafesinden kaçmış birer kartal gibi, hiç yorulmamış ve aç kurtlar gibi ve amansız bir Sayan Dağı fırtınası gibi geldiler üzerimize Prens'im. Son askerimiz de orda can verdiğinde ve son bayrak da düştüğünde toprağa, onlar arkalarına bakmadan ve sanki hiç savaşmamış gibi sürdüler atlarını uzaklara. Prensim soruyordunuz 'Nasıl durdurabiliriz?' diye.
EFENDİM TÜRKLER DURDURULAMAZLAR! (General Hao-tsun)

Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 301 - undefined)Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 301 - undefined)
Batuhan kavak, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Hatırlamak için önce unutmak gerekir."

Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 287)Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 287)
Batuhan kavak, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Türk, Türk'ü Türk yapan töre ve hayatına sahip çıktığı sürece Türk kalabilirdi..

Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 256)Oğuz Kağan - Turan, Lokman Aydoğan (Sayfa 256)
Batuhan kavak, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ham demir, ateşlerde erimeden serin sularda donmadan çekiçlerle dövülmeden kılıç olmaz.

Oğuz Kağan - Diriliş, Lokman AydoğanOğuz Kağan - Diriliş, Lokman Aydoğan
Batuhan kavak, Oğuz Kağan - Diriliş'i inceledi.
 30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkler öyle bir millettir ki mazluma umut, zalime korku, güçlüye boyun eğmeyen, zayıfa üstünlük taslamayan, pusatsıza vurmayan töre için babasına kıyan çalışkan azimli korkusuz güçlü bir topluluktur. Bizi 2017 yılında bir tutan ise tarihimizdir. Tarihimizi öğrenmezsek kandırılırız..