1000Kitap Logosu

Ma

Ebru
bir alıntı ekledi.
"Hâsılı(özetle) edebiyatta bî-taraf(tarafsız) olmak, ama kelimenin bütün kuvvet-i ma’ nâsıyla bî-taraf olmak mümkün değildir. Biz ‘tarafgirlik’ sözünü galiba 'garazkârlık’(düşmanlık) yerinde kullandığımız için bu yanlışlıklara düşüyoruz. Şu halde bir muharrire(yazar) “bî-taraf ol' dememeliyiz, 'garazkâr olma' demeliyiz.." | Tevfik Fikret
7
Elbette herkes kolayca bir yerlere varmak ister. Ama güzellikler kimseye altın tepside sunulmaz. Tanrı aşkına Mark facebook'u üretmeseydi, Jeff Bezos Amazon ile uğraşmasaydı, Jack Ma ülkesinde tercümanlığa devam etseydi, Einstein bilim ile uğraşmasaydı ne olurdu? Böyle başarılı olmayı onlara kim sundu? Kimse sunmadı. Onlar başarılı olmak için zorlukları aştılar. Peki sen, sen de bunu yapabilir misin? Elbette yapabilirsin. Sadece kendine inan.
2
Êdî tiştek nîne.
Ne me reng ma ,na rah'et ma Ne me xew ma,ne qiwwet ma Ne me çar ma,ne taqet ma Hemî jî çûn dinê sar e...
1
16
Esma KAR
bir alıntı ekledi.
Bir zamanlar bahçesinde bir çok nar ağacı dikili bir adam vardı. Ve güzler boyunca narlarını gümüş tepsiler içinde kapısının önüne koyar ve yanlarına, üstüne kendi eliyle "Bir tane alın, ücretsizdir", yazdığı etiketler yerleştirirdi. A ma insanlar gelip geçer ve meyvalara kimse dokunmazdı. Derken adam uzun uzun düşündü ve bir güz, narları gümüş tepsiler üzerine yerleştirip evinin dışına koymadı; ama kapısına üstünde iri harflerle şunlar yazılı olan bir duyuru astı, "Burada ülkenin en iyi narları bulunmaktadır; onları bütün narlardan daha fazla gümüşe satıyoruz?" Ve mahallenin tüm erkekleri ve kadınları narları satın almak için kapıya hücum etmeye başladılar.
1