Şüheda Büşra, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Aldatma Sebebi Olabilir Mi?!
Tokluk da açlıktan daha az kışkırtıcı değildir. Irene'de macera merakını uyandıran da hayatının tehlikesiz ve güvenli oluşuydu. Yaşadığı ortamda onu zorlayan hiçbir şey yoktu. Elini neredeye atsa pürüzsüzdü, bütün hayatı özenle, şefkatle, sevgiyle ve evcimen bir rahatlıkla sarmalanmıştı; Irene, varoluştaki bu ölçülülüğün hiçbir zaman dış kıstaslara vurulamayacağını, aksine insanın içiyle ilişkisinin bir yansıması olduğunu fark etmeksizin kendini bir şekilde bu rahatlık tarafından kandırılmış ve gerçek yaşamdan uzaklaştırılmış hissediyordu.

Korku, Stefan Zweig (Sayfa 8)Korku, Stefan Zweig (Sayfa 8)
Hilal Kılıç, Korku'yu inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bayan Irene kocası avukat olan,burjuva sınıfına ait,daimi meraklı ve başına ne geldiyse macera severliğinden gelmiş,bana göre biraz da dengesiz biri.Tanıştığı bir piyanist,onun âşığı oluyor.Irene'nin hayatı hep korku üzerine kuruluyor.Bir gün âşığının evinden çıkarken bir kadına rastlıyor ve şantajlar başlıyor...

Zweig'in bu eserinin sonu beni oldukça şaşırttı.Derin psikolojik tahlillere yer vermiş.Yine teşbihlerle zenginleştirilmiş güzel bir eser.

Hayatta her şeye sahip olan bir kadın sadece merakı ve macera yaşama isteğinden dolayı kendini ateşe atıyor kısaca.

Büyülü ve macera dolu bir yolculukta kendilerini bulan iki adamın dünyanın anlamını keşfetme süreci... Tasvirler o kadar canlı ki yeşillikler arasında dolaşıyorsunuz. Yapraklar yanaklarınıza dokunuyor. Derin bir nefes alıp hayatın tadına varıyorsunuz.

şule uzundere, Kamelyalı Kadın'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Bana kalırsa, bir dil ancak iyice öğrenildikten sonra konuşulabildiği gibi, roman kahramanları da insanlar iyice incelendikten sonra yaratılabilirler.”

Kitabımız bu cümleyle başlıyor. En güzel roman başlangıçlarından biri sayılabilir.

Dünya edebiyatında iki Alexandre Dumas var. Biri baba diğeri oğul. Baba olan Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler gibi macera kitapları yazmış. Oğlun en bilinen eseri Kamelyalı Kadın.

Kitabı ne zaman okuduğumuz ve okurken hangi ruh halinde olduğumuz kitabı beğenip beğenmememizi direkt olarak etkiliyor. Bunu hep bilirdim de Kamelyalı Kadın’da bir kez daha anladım.

Kitabın klasik Türk filmlerine benzer bir konusu var. İyi aile çocuğu, utangaç erkek; kötü yola düşmüş, arsız kadına âşık oluyor. Kadın başlangıçta adamla alay etse de zamanla onu seviyor. Peki, toplum ve şartlar çiftimizin mutlu olmasına izin verecek mi? Bunu da kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Konusu hiçbir orijinallik barındırmayan bu romantik kitabı üslubundan mı yoksa dediğim gibi uygun zamanda uygun ruh haliyle okuduğumdan mı bilmem kitabı çok sevdim. Akşam saatlerinde başladım ve elimden bırakamayıp gece bitirdim. Bir film izliyormuş gibi okudum kitabı ya da tanıdığım birinin aşk macerasını dinliyormuş gibi. Kitap beni içine çekti ve olacakların hepsini tahmin etmeme rağmen elimden bırakamadan okudum.

Klasiklere mesafeli olanlara özellikle öneriyorum Kamelyalı Kadın’ı. Klasiklere hoş ve hafif bir başlangıç için ideal bir kitap. Romantizm sevenler de kaçırmamalı.

Şeyma Karadaş, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu, açlığı ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden rahat döşeklere, daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı. Dünyaya olan kayıtsızlıkları bazen o kerteye varıyordu ki, kendilerine altından ve gümüşten, zevk ve safadan, lezzet ve şehvetten bir alem kurup, keder ve ızdırap fikirlerinin kafalarına girmesine izin vermiyorlardı. Oysa Uzun İhsan Efendi, Dünya'nın şahidi olmanın gerçek bir ibadet olduğunu sık sık söylerdi. Her insan şu ya da bu şekilde dünyayı okumalıydı. Kuran'ın kendisi peygamberin dünyayı nasıl okuduğuna bir örnekti ve onun ardında giden herkes, dünyayı okuyup şahadetlerini yazmalı ve bunları başkalarına aktarmalıydı. Dünyaya şahit olmanın yolu ise maceranın kendisinden başka bir şey değildi. Yaşanılanlar, görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun, macera insanoğlu için büyük bir nimetti. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu Dünya'nın şahidi olmaktı."

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar (Sayfa 90)Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar (Sayfa 90)
Emrah KUTLUK, Gilgameş'i inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muazzez İlmiye Çığ, ülkemiz akademi camiasına önemli katkıları olmuş birisidir. Kitabı okuma sebebim UFO lar hakkında işaretler taşıdığı iddiasıydı. Bazı yerlerde demir kuş tanımı yapılıyor vs. şeklinde uydurma haberler okumuştum. Bunun teyidi için okuduğumda asla böyle bir ifadenin geçmediğini öğrenmiş oldum lakin fantastik edebiyata olan düşkünlüğümden kaynaklı olarak kitabı çok beğendim. Aynı zamanda tarihi belge değeri taşıyan bir eser olması sebebiyle de ilgimi çekti. Çeviri ve anlatımda Muazzez hocanın başarısını da görünce oldukça etkilendim. İster tarih sever olun, ister heyecan verici bir macera okumak isteyen fantastik edebiyat düşkünü biri olun, her halukarda tatmin edecektir.

Serkan ALTINBAŞ, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Enver'in macera, dram, film yahut daha başka sözlerle ve kavramlarla ifade edilebilecek şekilde yaşadığı hayat, şimdi Tacikistan'ın sınırları içerisinde bulunan Abıderya köyünün civarındaki tepelerde 1922'nin 4 Ağustos sabahı Sovyet Kızıl Ordu askerleri ile girdiği çatışmada bir Rus süvarisinin kısa namlulu tüfeğinden çıkan domdom kurşunu ile nihayete erdi.

Enver, Murat Bardakçı (Sayfa 369)Enver, Murat Bardakçı (Sayfa 369)
ManahoS, bir alıntı ekledi.
24 May 23:55 · Kitabı okudu

“Nihayet baş başa kaldık” diyerek yanıma ilişti.
“Nasılsınız efendim?” Nazik olmaya çalışıyordum
Soruyla karşılık verdi: “En sevdiğin renk ne?”
“Ferrari kırmızısı.”
“Peki, favori yemeğin?”
“Dominos Mexicano pizza.”
“Sence eğlenmek nedir?”
“Carrefour’daki promosyon reyonlarından aldığım ürünlerle alışveriş arabasını tepeleme doldurmak.”
“Aşk?”
“Algida’yı paylaşmak.”
"Kimle ?"
"Mavi jeans reklamındaki Adriana Limay'la."
"Macera?"
"Lufthansa uçagindaki Samsung Galaxy tabletimden The New Yorker okurken Disneyland'a doğru ilerlediğimi bilmek.

Ruhi Mücerret, Murat MenteşRuhi Mücerret, Murat Menteş
Cennet Ordu, Beyaz Diş'i inceledi.
24 May 22:48 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Belgeseller hep ilgimi çekmiş ve merakla bi çok şey öğrenerek keyif aldım! Kitap okurken okuduğum her kitap beni içine çekiyor, Beyaz Diş yoğun doğa, hayvan sevgim insanlardan yine soğumamı sağladı, yine de iyi insanlar bazen çıkıyor... tam bir macera, dram yaşatan harika bir kitap okumanızı kesinlikle tavsiye ederim!