Ada Karen, Harry Potter ve Melez Prens'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Önce çocuk romanı olarak yazılan Harry Potter sonrasında yetişkinlerinde okuyabileceği türe çevrilmiş ve bunuda okuduğum her kitapta çıplak gözle görebiliyorum.
Harry artık büyücülük okulunda 6. Sınıfa geçmiştir. Kendisini ağır sınavlar beklemektedir.
Bence bu kitap diğerlerinden baya bir farklı olmuş. Diğer kitaplarda macera vardı ve dostluk kavramı ön plana çıkaran konular yer alıyordu ama bu kitapta aşk konusu ele alınmış ve öylede bitmiş.
J.K.Rowling bu kitapta birçok sırrı açıklamış ve okuyucuyu düşündürmüş. Gittikçe sona doğru geliyoruz.

Ebru, Cehennem Çiçeği'yi inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Alper Kamu'nun Oğullar ve Rencide Ruhlardan sonra yine dedektifliği en parlak çağı olduğunu düşündüğü yaşlarda zirveye taşıma hikayesidir. Alper Canıgüz'ün tarzını ve yaklaşımlarını zaten seviyor oluşum göz önüne alınınca hoş bir etki bıraktı. Uzun zaman sonra Alper Kamu ile yeni nesil macera ve aksiyon iyi geldi. Umarım böyle bir çocuğum olur! Dinimiz amin :)

Zeynep Karabali, Reigate Bulmacası'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Sherlock Holmes furyasına bu kitapla ben de katılır miyim acaba diye düşünerek başladığım kitabı pek de olumlu duygularla bitirmedim. Nurullah Ataç bir denemesinde iyi ya da kötü her kitap iyi ki vardir, kötü kitap olmasa iyinin değeri anlaşılmaz diyor. Bu kitabı okuyunca Atac'in sarf ettiği bu sözler geldi aklıma. Aslında kötu kitap yoktur. Okuruna ulaşmamış kitap vardır. Yanlış zaman yanlış insan ibaresini kitaba uyarlarsak yanlış zaman ,yanlış kitap gibi bir klişe bile oluşturabiliriz belki. Lafı uzattım. Sözün özü; salt polisiye. Ruhu macera tutkunu olanlara ise önerilebilir güzel bir kitap.

Evren Çakmak, Korku'yu inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Fazla rahat bir yaşamdan sıkılıp macera arayan, alışkın olmadığı bu hızlı dünyaya girince afallayan ve duygu karmaşası içinde kendini çözümlemeye çalışan bir kadın. Bu dünyaya adım attıkça kendi farklılıklarını daha çok hissediyor, özellikle korkusunu bastırmayı bir türlü beceremiyordu. Korkuyu sürdürmek ve korkuyla yüzleşmek arasında sürekli gidip geliyordu.

Zweig'ın betimlemeleri diğer kitaplarında olduğu kadar kaliteli. İnsanın duygu ve düşüncelerini yine başarılı aktarmış, şaşırtmadı.

Ancak benim fikrime göre; Zweig insanların yaşadıklarını çok iyi çözümlese de bu duruma gelme sebeplerini düzgün açıklayamıyor. Yani bir korkudan bahsetmek istiyor, korkuyu mükemmel aktarıyor ama zemin hazırlama konusunda aceleci ve yüzeysel davranıyor. Zaman zaman "Bu karakter bu analize uymuyor." diyorum kendimce.

SPOILER UYARISI

Kitabı yine de beğendiğimi söylemeliyim. Şantajcının kiralık oyuncu olduğunu öğrenince kadına üzüldüm diyebilirim. Ancak kocasının da böylesine rahat davranmasını anlayamıyorum. Farklı kültür ve mizaca sahip toplumların hayatları hakkında empati kurmak pek mümkün olmuyor. Hatta adamın aldatıldığını bile bile böyle bir oyun yapması bana gülünç geliyor. Ayrıca kadın, gerçekleri öğrendiğinde kocasını bırakıp yeni ve özgür bir yaşama veya doğrudan ölüme gider diye düşünmüştüm. Ailennin tekrar biraraya gelip mutlu olması da garipsediğim başka bir nokta.

Hüseyin, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Macera yaşamamış biri için başkalarının acı veren huzursuzluğu, tiyatro oyunu ya da müzik gibi heyecan veren bir deneyimdir.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 17 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 17 - İş Bankası Kültür Yayınları)

Kitap bir fastfood firmasinin çocuk menusunun yanında hediye olarak veriliyor isteyene menü almadan belli bir ücret karşılığı ile satılıyordu. Ben de satılan iki kitaptan biri olan Mamut Akademisini aldım. Kitap minik bir kitap ve ince yapılı. Küçük çocuklar için uygun değil. Çıkartmalı eğlenceli kitaplardan. Hikayesi ve görselleri de güzel. Sert kapaklı olması sebebiyle de uzun ömürlü.

Zeynep, Adı Aşk Olmalı'ı inceledi.
Dün 09:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Rachel Gibson'dan bu kadar kötü bir performans beklemiyordum açıkçası. Polisiye ile aşkı özümsetememiş. Ne polisiye adam akıllı olmuş ne de aşk. Aslında fikir güzelmiş; ama kurguyu becerememiş. Aşk çok basit kalmış. Macera ise eksik. Kitabın ana fikri güzel; ama ilerletememiş.

Elfie Green, Akıl Oyunları'ı inceledi.
19 Mar 22:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum en sürükleyici romanlardan biri oldu Akıl Oyunları. Özgün diyemem ama sürükleyici bir konusu var. Aksiyon, macera, polisiye, gerilim türlerini sevenler bu kitabı da sevebilirler. Çoğu yerinde film izliyormuşum gibi hissettim. Yalnız kitabın sonunun aceleye getirilmiş gibi bittiği yorumlarına katılıyorum. Yazar artık sıkılmış da benden bu kadar deyip olaylardan sonrasını kısaca anlatıp geçivermiş gibi. Bunun dışında gayet iyi bir kitaptı.

Hale Nur, bir alıntı ekledi.
19 Mar 21:17 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Macera yaşamamış biri için başkalarının acı veren huzursuzluğu, tiyatro oyunu ya da müzik gibi heyecan veren bir deneyimdir.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 17)Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 17)