Okur

Mavi Ayak İzlerim: Atalarımın Hikayesi - Büyükannem: Josefina

Filtrele
Kör Kayıkçı
bir alıntı ekledi.
Mavi Ayak İzlerim: Atalarımın Hikayesi Büyükannem: Josefina
Yıllar sonra, kitaplar yazdıktan ve birçok insana eski Meksika geleneklerini tanıttıktan sonra yabancı ülkelerden gelen grupları Toltek ve Mexihca bilgeliklerini tanıtan yolculuklara çıkarmaya başladım. Bu başlangıç, Aztek takvimindeki güçlü günlerden birinde oldu: 2 Şubat. O gün, yeni yıl olan 12 Mart'ta ekilecek olan tohum, bir törenle çiçeklere, ufuklara, göklere, ve Yeryüzü'ne sunulurdu. Bunun sadece tarımsal değil ruhani anlamı da vardı: Yeni bir hayatın tohumu anlamına geliyordu. Üç yıl boyunca annemi o tarihte ağlarken gördüm ve hep Azteklerin ana tapınağı olan Mayor Tapınağı'nda sahnelediğimiz törenlerden derinden etkilendiğini düşündüm.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 5 - Butik Yayıncılık
6
Kör Kayıkçı
bir alıntı ekledi.
Mavi Ayak İzlerim: Atalarımın Hikayesi Büyükannem: Josefina
İki hafta sonra oldukça garip koşullar altında öldü ve büyükannem suçluluğa yenik düştü. Bir daha kahince rüyaları ya da İspanyol kartlarını kullanmayacağına yemin etti ve rahatlamak için Katolik inancına döndü. Öldüğü güne kadar yeminini tuttu, fakirleri savunup onlara yardım ediyordu ve Katolikliği benimsemişti. Ve bir kez daha, Meksika'nın fethinde, Hıristiyan Tanrısı kadim nagualizm geleneğine ve rüyaların gücüne galip gelmişti. Yine de büyükannem bana harika bir ders verdi çünkü o rüyayla ustalarımın bana sonradan öğreteceği bir şeyi açığa çıkardı: rüyaların dünyasının gücü. Bana ayrıca Meksika'nın yerli halkının bilgeliğine duyduğu sınırsız sevgiyi bıraktı ve bir başka harika ders verdi: Korkunun seni rüyaların ustası olma yolundan çıkarmasına asla izin verme.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 5 - Butik Yayıncılık
7
Kör Kayıkçı
bir alıntı ekledi.
Mavi Ayak İzlerim: Atalarımın Hikayesi Büyükannem: Josefina
Büyükannem kehaneti olan bir rüya gördü. Bana o rüyayı anlatışını hiç unutmayacağım. Rüyasında, ayrılan Başkan'ın ofis kuşağını erkek kardeşi Maximino'ya verdiğini görmüştü ve Maximino büyük bir keyifle ayrılıyordu ama ikisi de siyah giyinmişti ve Maximino ayrılırken ölülerin yönünde ilerlemişti. Büyükannem harika arkadaşının pek yakında öleceğini hemen anlamıştı. Çok korkmuş bir şekilde, uzmanlaştığı kehanet sanatına döndü: İspanyol kartları. Onlar da teyit etti. Ancak Maximino'ya anlattığında, o bunu başkanlık gücü için sürdürdüğü savaşın pek yakında gelecek olan zaferi olarak değerlendirdi.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 4 - Butik Yayıncılık
1
Kör Kayıkçı
bir alıntı ekledi.
Mavi Ayak İzlerim: Atalarımın Hikayesi Büyükannem: Josefina
İşte hacienda'da, büyükannemin içinden, yerli ve fakir halkı koruma dürtüsü fışkırmaya başladı ve bu dürtü bugün hala benim içimde yaşıyor. O zamanlar, ailedeki en genç çocuk, ilk doğan ve bütün toprakları, parayı ve varlıkları miras alan çocuktan tamamen farklı muamele görürdü. Büyükannemin kocası bunu kaldıramadı ve alkolik oldu. Karısının hayatını sefalete çevirdi ve o da boşanmaya karar verdi. O dönemlerde aileler çok tutucuydu, özellikle San Louis Potosf'de durum böyleydi ve boşanma söz konusu bile olamazdı. Öyle olmasına rağmen büyükannem Meksika'da boşanan ilk kadınlardan biri oldu. Annesi o kadar dehşete kapılmıştı ki onu zorla hacienda'dan atmak için askeri kuvvetleri üzerine göndermişti. Ancak bahsettiğim gibi, büyükannemin iyi bağlantıları vardı ve kısa süre içerisinde Başkan Lazaro Cardenas'ın hükümetinde sosyal aktivist olarak çalışmaya başladı. Aynı zaman­ da Meksika'nın bir sonraki başkanı olacak adamın, Manuel Avila Camacho'nun erkek kardeşinin çok yakın arkadaşı oldu. Büyükannemin arkadaşı Maximino, Meksika'daki en güçlü adam olarak telaffuz edilirdi ve kardeşinin ardından Meksika başkanı olmayı aşırı derecede istiyordu. Büyükannemin büyülü ve kahince yeteneklerini bildiğinden ona danışmaya gitti.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 4 - Butik Yayıncılık
3
Kör Kayıkçı
bir alıntı ekledi.
Mavi Ayak İzlerim: Atalarımın Hikayesi Büyükannem: Josefina
Mexico'da doğmuş olmasına rağmen büyükannem, evlendikten sonra bir hacienda'da yaşamaya gitmek zorunda kaldı ve bu olay onun hayatına sonsuza dek damga vurdu. Orada, Meksika'nın yerli halkına karşı yapılan bütün haksızlıkların farkına vardı ve buna hacienda'nın "şirket mağaza"larında olan olaylar da dahildi. İşçiler hacienda'da maaş olarak üç peso kazanıyorlardı ama hayatta kalabilmeleri için şirket mağazalarında dört ya da beş peso harcamaları gerekiyordu. Dolayısıyla sürekli olarak toprak sahibine borçlu durumdaydılar ve öldüklerinde borçları gizli bir kölelik gibi çocuklarına miras kalıyordu. Büyükannem ayrıca işçilere yapılan merhametsiz kötü muamelelere de şahit oldu. Bir yanda zengin toprak sahipleri metresleriyle şampanya banyosu yaparken kazıklara bağlanan ve neredeyse ölmek üzere olan kadın işçileri gördü. O zamanların bu adaletsizliği halen bütün Meksikalıların ayak izlerinde var ve biz bugün milletçe mustarip olduğumuz vahşetle onun bedelini ödüyoruz.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 3 - Butik Yayıncılık
3
Kör Kayıkçı
bir alıntı ekledi.
Mavi Ayak İzlerim: Atalarımın Hikayesi - Büyükannem: Josefina
Her ne kadar o yaşarken onunla pek yakın bir ilişkim olmasa da büyükannem Josefina bugün hayatımdaki ana etkenlerden biridir. Yirminci yüzyılın başında, Meksika'da büyük politik ve ekonomik gücü olan bir aileye doğmuştu. Annesinin ikinci evliliği ilk devrimci Cumhurbaşkanı Francisco lgnasio Madero'nun amcasıylaydı. Hepimizin rüyaları için bir akıl hocası vardır ama bunu çok sonrasına kadar fark etmeyiz. Büyükannemin akıl hocası onun vaftiz annesiydi. O zamanlarda her zengin ve soylu Avrupalı ailenin hizmetkarları vardı ki bu hizmetkarlar çoğunlukla toprakları göçmenler tarafından çalınmış yerli halktan oluşurdu. Büyükannemin vaftiz annesi de bu konuda bir istisna değildi. Onun da atalarına ait toprakları elinden alınmıştı ve o şimdi bir hizmetkardı ama büyükannemin vaftiz annesi olmuştu ve ona rüyaların sanatına, kehanetlere ve sihre ilişkin olarak yol gösteriyordu. Büyükannem çok gençken vaftiz annesi ona denizden gelen bir adamla evleneceğine dair bir kehanette bulundu. O dönemler­ de zengin aileler daha az talihli kişilerin ya da daha aşağı seviyede gördüklerinin soylarına karışmaması için kendi araların­ da düğünler yaparlardı ve büyükannemin annesi de onun San Louis Potosi'nin en önemli arsa sahiplerinden birinin en genç oğluyla evlenmesini planladı. Bu yüzden o da vaftiz annesinin kehanetinin yanlış olduğunu düşündü.
Sergio Magana Ocelocoyotl
Sayfa 2 - Butik Yayıncılık
2