Peyroux, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Eskimoların mitolojisi de, ilk kabilelerin kuzeye pirinç kanatlarla getirildiğini söylüyor!

En eski Kızılderili efsanelerinde ateş ve meyve getiren bir ateş kuşundan söz ediliyor. Son olarak da Maya Efsanesi Popol Vuh; tanrıların; her şeyi, evreni, pusuladaki dört yönü ve dünyanın küre biçiminde olduğunu bildiklerini anlatıyor.


Eskimoların sözünü ettikleri metal kuşlar nelerdir?


Kızılderililer ateş kuşunu nerede görmüşlerdi? Mayaların ataları dünyanın yuvarlak olduğunu nasıl öğrenmişlerdi?


Aslında mayalar çok zeki insanlardı ve çok gelişmiş bir kültürleri vardı. Bize yalnız o akıl almaz takvimi bırakmakla kalmamış, çok karmaşık hesaplar da ulaştırmışlardır. Şöyle ki, Mayalar bir Venüs yılının 584 gün olduğunu biliyorlar vedünya yılının 365,2420 gün olduğunu tahmin ediyorlardı. (Günümüzde en ileri araçlarla yapılan hesabın sonucu 365,2422 gün!) Bıraktıkları hesaplar 64 milyon yıl öteye uzanabiliyordu. Hatta birtakım yazılarda 490 milyon yıla yaklaşan sayılarla uğraşılıyordu. Bir elektronik beyin yardımıyla bulunduğunu akla getiren ünlü Venüs formülünün, bir grup orman insanından çıkmış olması çok şaşırtıcıdır. Formül bir «Tzolkin» yılını 260, birdünya yılını 365 ve bir Venüs yılını 584 gün olarak almaktadır.

Tanrıların Arabaları, Erich Von DanikenTanrıların Arabaları, Erich Von Daniken

Ben ne camiye yararım, ne havraya.
Bir başka hamur benimki, başka maya.
Yoksul gavur, çirkin orospu gibiyim.
Ne din umurumda, ne cennet, nede dünya.

"Ömer Hayyam"

《Mizgine_İslâm / ميزگينه اسلام》Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ, bir alıntı ekledi.
20 Mar 12:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ömer Hayyam - 5 :
2.Terbiye ve ahlâk kurallarına aykırı olan ve içerisinde bir incelik bulunmayan rubailer onun değildir. Şu örneğe bakınız:

“Ben ne camiye yararım, ne havraya.
Bir başka hamur benimki, başka maya.
Yoksul gâvur, çirkin orospu gibiyim:
Ne din umurumda, ne cennet, ne dünya!”(*12)

Hayyâm bu kadar incelikten yoksun ve çirkin sözü söylemiş olabilir mi?
3. Basit bir düşünceyi anlatan ve bir mesaj vermeyen rubailer onun değildir. “Camiye gittim, ama Allah bilir niye” dizesiyle başlayan rubai buna açık bir örnektir.
4. Onun düşünce biçimine uymayan rubailer Ömer Hayyam’ın değildir.
5. Rubai türünün iç ve dış yapısına uymayan, birbirinden
kopuk ve ana ile (ana fikirle) bağdaşmayan dizelerden oluşan rubailer onun değildir.
Benim, “Ömer Hayyâm’ın olanlar-olmayanlar” diye bir ayırım yaparken kullandığım ölçütler bunlardır. Bu ölçütlerin dışında kalan rubaileri kaynak olan metinlerde var olmuş
olsalar bile onun saymadım ve çevirmedim. Bu çeviride yer alan rubailer arasında şarap ve meyhane ile ilgili olanlar olduğu gibi Tanrı’ya serzeniş niteliğinde olmaları
nedeniyle din karşıtı izlenimi verecek olanlar da vardır. Ama uyanık bir gözle bakanlar, onların boş yere söylenmiş sözler olmadığını anlayacak ve verilmek istenilen mesajları algılayacaklardır.

Ömer Hayyâm Rubâîleri, Ahmet Kırca (Sayfa 18 - Ötüken (12 Sabahattin Eyüboğlu, Hayyâm (Bütün Dörtlükler), Cem yay., İst. 1977, s. 33.))Ömer Hayyâm Rubâîleri, Ahmet Kırca (Sayfa 18 - Ötüken (12 Sabahattin Eyüboğlu, Hayyâm (Bütün Dörtlükler), Cem yay., İst. 1977, s. 33.))
Turgut uyar, Serenad'ı inceledi.
19 Mar 21:30 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı bu kadar değerli kılan 3 farklı dinden(İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik) 3 farklı milletten(Türk, Ermeni,Yahudi) kadının(maya,mari,nadia) yaşadıklarılarinin ACI ortak paydasinda birlesmesi. Yazar çekilen acıların sadece bir millete has olmadığını tarihsel olaylarla (mavi alay, struma) anlatarak acının evrensel olduğunu her iktidarın, devletin arkasında bir sürü zulüm bıraktığını güzelce anlatmış tabi bunu yaparken de içine aşkı koymuş.

Kitabı değerli kılan tek şey bu değil bunun yanında güncel hayatla ilgili bir sürü tesbitte, çıkarimda bulunmuş bu da kitabın çok boyutlu olmasını sağlamış ve serenad gibi sevilen bir kitabı ortaya çıkarmış.
İyi Okumalar herkese..

Ayten Mamedova, Serenad'ı inceledi.
19 Mar 21:25 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her şey 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi'nde halkla ilişkiler görevini yüreten Maya Duran'ın (36) ABD'den gelen Alman asıllı profesor Maximilian Wagner'i (87) karşılaşmasıyla başlar.
1930'lu yıllarda İstanbul Üniversitesi'nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile'ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan 60 yıllık dokunaklı bir aşk hikayesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

One More Round (Maya Angelou)
There ain't no pay beneath the sun
As sweet as rest when a job's well done.
I was born to work up to my grave
But i was not born
To be a slave.

My Life Has Turned to Blue (Maya Angelou)
I've heard the news
that winter too will pass,
that spring's a sign
that summer's due at last.
But until i see
lying in green grass,
my life has turned to blue.

Maya Angelou
“İnsanlar, onlara ne söylediğinizi unutabilirler. Onlara ne yaptığınızı da öyle. Ama onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.”

Ezo Kılıç, bir alıntı ekledi.
17 Mar 21:48 · Kitabı okudu

Ama ben onların sessiz çığlıklarını yükseltecektim.
Hem Maya, hem Ayşe, hem Mari hemde daha resmini bile görmediğim Nadia idim.
Hem müslüman, hem Yahudi, hem Katoliktim. Yani insandım.

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli