Kağan Kalava, Einstein'ın Düşleri'ni inceledi.
19 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herkese merhaba ! Uzun zamandır bu sitede işimin yoğunluğundan dolayı inceleme yazısı yazamamıştım ne yazık ki !

Bir kaçamak yaptım ve değerli bir kitap için bir inceleme yazısı yazmaya gayret edeceğim:

-Zaman nedir ? Einstein'in söylediği gibi 4.bir boyut mu ?

-Sürekli mi yoksa durağan mı ? Bir duyumsama mı bir olgu mu ? Gerçek mi hayali mi ?...bir dünya soru zaman hakkında.İşte bu kitap da zaman şöyle olsa idi böyle olsa idi sorularına fantastik bir şekilde cevap veriyor olay örgüsü ve betimlemelerle tarih tarih not ederek.

Kitap da tarihler ve tarihlere bahşedilen zaman şöyle ise bu sorulara verilen cevaplar var.Dikkatimi çeken tarihler daha doğrusu zaman şudur sorusuna cevap veren durumları inceleyeceğim kitapta bazı tarihlere gönderme yaparak.


14 Nisan 1905
-Zamanın bir çemberden ibaret olduğu her yaşanan günün tekrar tekrar yaşandığı örnekleyen kuram ''Groundhog Day(Bugün Aslında Dündü) (1993) filmine esin kaynağı olmuş.

http://www.imdb.com/title/tt0107048/


16 Nisan 1905
Zaman içinde geçmişe dönük yolculuğun gelecekte kırılmalara yol açacağı fikri;''Kelebek Etkisi'' filmine esin kaynağı oluşturmuş.

http://www.imdb.com/...289879/?ref_=nv_sr_1


19 Nisan 1905
Uzay üç boyutludur,eni,boyu ve yükseliği.Yazar zamanın da uzay gibi üç boyutlu olduğunu ve zaman içinde sonsuz dünyalar olduğunu belirtiyor bu bölümde .


24 Nisan 1905
Dünyada iki zaman vardır diyor yazar biri mekanik saat diğeri bedensel saat.
Mekanik saate göre yaşayanlar saatlerin esiri olmuştur.Saat 8.00 iş başı 12.00-13.00 öğle tatili,17.00 iş sonu...

Bedensel saate göre ise yaşayanlar canı istediği zaman yer,içer,canı istediği zaman çalışır...Kısaca saatlere ve toplumsal bir düzene bağlı değil,özgür bir yaşam içinde !

''Kapitalizm, çalışanların bedenlerini olduğu kadar zamanlarını da satın almıştır.'' Paul Lafargue(Tembellik Hakkı)

Tembellik Hakkı />

24 Nisan 1905
Zaman dünya merkezinden uzaklaştıkça yavaşlar kütle çekiminin etkisi ile''.İkizler paradoksu''.

Hızlı yaşamak mı daha iyi sizce yavaş yaşamak mı ?

8 Mayıs 1905
Eğer dünyanın yok olacağı tarihi,gün-saat-dakika-saniye...olarak bilseydiniz ve tek günlük ömrünüz kalsaydı siz ne yapardınız ? Dünya nasıl bir yer olurdu '

Yazar bu soruyu şu şekilde cevaplamış:

''Tek günlük dünyada herkes eşit.''(Sayfa 39)


29 Mayıs 1905
Hareket arttıkça zaman yavaşlar.Kitapta anlatılmayan bir örnek gerekirse;bir kişinin karadeliğin içine girdiğini düşünelim(Kütlesel çekimin gücüne karşı koyduğunu,gemisinin parçalanmadığını varsayalım ).O kişi ışığın bile kaçamayacağı ufuk çizgisinden sonra kütlesel çekimin en yoğun olduğu karadeliğin merkezine geldiği anda zaman durma noktasına gelir ve zaman durur.Sonrası mı sonusuz tekillik,fizik kurallarının çöktüğü uzay alanı.Açıkcası bu noktadan sonrasını bilim adamları dahi bilmiyor.Birbirinden farklı kuramlar mevcut bu noktada !


2 Haziran 1905
Zamanın tersten aktığını,yaşlı iken bebekliğe doğru giden zamansal dalgalanma da şu filme örnek oldu;yaşlı iken sürekli gençleşen ve en son bebekliğe dönen film'':Benjamin Button'in tuhaf hikayesi ''

http://www.imdb.com/...421715/?ref_=nv_sr_1


5 Haziran 1905
Zamanın bir duyumsamadan ibaret olduğu görüşü...Bir olay yaşandığında x kişisi,y kişisi ve z kişisi ve o olayı gören,duyan,hisseden...kişilerin her biri olayı farklı yorumlar.Bu görüşü anlatan bir film:'' Vantage Point ''

http://www.imdb.com/...443274/?ref_=nv_sr_1


Sonuç:Zaman şöyle olsaydı böyle olsaydı sorularına günlük hayattan eğlenceli öyküler yazarak anlatan bir kitap.Dili ve okunması basit,anlatmak istedikleri ise ağır hem toplumsal hem bilimsel yönde !


Ayrıca zaman nedir? sorusuna kısmen cevap veren değerli filmleri(Yukarıda verdiğim örnekler dışında) de izlemenizi öneririm:


1.Donnie Darko
http://www.imdb.com/...246578/?ref_=nv_sr_1


2.La Jatee(Dalgakıran)
http://www.imdb.com/...119/?ref_=fn_al_tt_1


3.Yaşam Şifresi
http://www.imdb.com/...945513/?ref_=nv_sr_1

*** MEMDUH ŞEVKET ESENDAL OKUMA ETKİNLİĞİ ***
Baharın gelmesiyle okuma etkinliği sezonu da açılmış oldu. Çiçeklerin açılmasıyla benim de içim açıldı. Hatta o kadar açıldı ki birlikte Esendal okuyalım istedim. :)

Etkinliğimiz 20 Mayıs-20 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Yazarın istediğimiz kadar kitabını okuyabiliriz.

Okuduğumuz kitap hakkında inceleme yazarsak veya en azından kitapla ilgili birkaç cümle de olsa yorum yaparsak bunun hepimiz için daha faydalı, daha güzel olacağını düşünüyorum.

Etkinliğin ilk günü farklı bir ileti yazacağım. İncelemelerimizi, yorumlarımızı, sorularımızı vb. bu iletinin altına yazacağız.

Katılmak istediğinizi yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli okumalar dilerim.:)

Okunacak Kitaplar

1. Ayaşlı ile Kiracıları
2. Mendil Altında
3. Otlakçı
4. İhtiyar Çilingir
5. Vassaf Bey
6. Hava Parası
7. Miras
8. Veysel Çavuş
9. Kelepir
10. Bir Kucak Çiçek
11. Gönül Kaçanı Kovalar
12. Sahan Külbastısı
13. Güllüce Bağları Yolunda
14. Mutlu Bir Son
15. Tahran Anıları ve Düşsel Yazılar
16. Bizim Nesibe
17. Kızıma Mektuplar
18. Oğullarıma Mektuplar
19. Gödeli Mehmet
20. Bir Haydut Kuş
21. Tahran Anıları ve Düşsel Yazılar


Katılımcılar

1. kardelen_08
2. ÖZLEM
3. Esra Duman
4. nneslihann
5. Yaren

Alfabede 29 harf,
29 harfin içinden seçilmiş olanlarla yeni bir cümle.
Bana, olabilecek o 30'ncu harf bile tanıdık geliyor.
Susuyorum
Birikiyorum
İçimdeki sonsuzluk;
doldurmaya çalışıyor, ömrü(m) ..
Ağır ağır
Damla damla

Yaşıyorum.
... Birgün,
belki... bende,
O 29 harfin tanıdık rengine farklı bakabilir,
Birgün
belki... benimde,
cümlelerim olabilir.
Birgün.
..
özlem

(24 Mayıs 2014)

Puşkin Üzerine Hafif Bir Yazı/ Nazan Bekiroğlu
Yaz başlangıcıdır.

Sis ve gül baharı boydan boya geçmiştir çoktan ya, yolunuz epeydir kayıp. Her şey çok ağırdır, üstelik kurşun gibi ağırdır.

Editörün önerisi filan değildir; ama neden bilmem “Puşkin üzerine hafif bir yazı” yazmaya kalkarsınız. Yoksa kalabalıklar üzerinize mi gelmektedir?

Yağmur dökülürken bir bahçenin kıyısına, Boris Godunov’u alırsınız elinize. Bir kendisine bakarsınız kitabın, bir de Önsöz’üne: “Puşkin’in Hayatı.” Eseri bırakırsanız bir tarafa, kahramanlarından da yalnız yazara gidersiniz. Simdi size biyografya kitapları hepsinden daha çekici gelmektedir.

26 Mayıs 1799’da Aleksandr Senpeyevic Puşkin Moskova’da doğmuştur ya bir kere, girersiniz hayatına aniden. Yoksa siz çarpacak hayat mı aramaktasınız ? Haberi bile yoktur sizden. Ne gam! Bir kez daha, bir kez de Puşkin’le doğarsınız kışlık başkentte. Geniştir yüreğiniz. Puşkin’le olursunuz günü gelince.

Nasılsa geriye yaşayacak daha bir yığın hayatınız kalmaktadir.

Puşkin’le birlikte Erzurum Yolculuğu'na çıkarsınız önce. Tahran’dan Tiflis’e götürülmekte olan, Rusya’'nın romantik şairi ve İran sefiri Griboyedov’un parçalanmış cesediyle karşılaşırsınız yolun bir yerinde. “Canlı sözcükler yerine ölü harfler” kullanmaktan sikayet eder Puşkin. Tatlı bir duygu sarar içinizi Tiflis görününce. “Geceler sıcak, yıldızlar yabancıdır.” “Kafkaslar’ın dorukları gökyüzüne her gün biraz daha yükselir sanki. Ve sabaha karşı aniden Ararat belirir önünüzde. Bir kuzgun ve bir güvercin uçar gelir üzerinden.

Erzurum’da Çifte Minareler’i beyhude ararsınız da, Kars dolaylarında “Sarığı tozlar icinde, ensesinde bir kurşun, bir kızı andıran solgun yüzü henüz tazeliğini yitirmemiş bir Türk’ün cesedi önünde” durursunuz birden. Düşünürsünüz. Puşkin kadar ve Puşkin gibi göremediğinizden şüphe mi etmektesiniz? O, yani Puşkin, sizden çok mu bilmektedir?

Erzurum Yolculuğu biter ve geri dönersiniz. “Hem sarsılmaz bir istek, hem de azgın bir düş gücünün basıboşluğu” içinde “fenerlerin donuk aydınlıkta patlattığı” Petersburg sokaklarında dolaşırsınız günlerce, Kar Fırtınası’na tutulmanız işten bile değildir. Bahtsızlığınız, henüz 16 yaşındaki Natalya’yı bir baloda gördüğünüz gün başlamıştır bile. Tehlikeli bir güzellikten kaçamaz, “Şiir yazmak ve bunları yayınlamak mutsuzluguna” uğrarsınız. Adınız şaire çıkar. “Bir sürü lambanın ve kandilin pırıl pırıl aydınlattığı bir sahnede” sizin olur Natalya. Boris Godunov’un Düzmece Dimitri’si şairinin parmağına bir yüzük geçiriverir. Ve: “Şairlerin peygamberliklerine inanirim.”

Kendisi soylu, fikirleri ihtilalci bu adam, Puşkin, bir roman gibi değil yaşamın ta kendisi gibi bitirir yaşamını. Bu yüzden işte, Natalya felaketiniz olur. Kaçınılmaz oyuncu girer sahneye. Puşkin konağına devam eden genç ve bir o kadar da çekici Fransız: Dantes. Parçalar birleşir. Netleşen resim ürkütücüdür. Ve Puşkin incinen onurunu tamir etmek icin bir duellonun ortasında buluverir kendisini, Dantes karşısında. Silahlar ateşlenir. Kazanan o olmaz. Ama kazanan odur aslında. Arkasında, henuz 38 yaşında aşk ve onur uğruna girişilen bir düelloda kaybetmiş olmanın kazancı vardir. Ve bu mitosu artık hiçbir şey onun elinden alamaz.

“Şiirimizin güneşi” söndü diye haykırır her sınıftan kalabalık. “Gece, bahce, çeşme.” Benzer bir dekor önünde halk yığınlarına karışırsınız. Shakespeare’in de, Boris Godunov’un da halk sahnelerinden daha etkileyicidir bunlar. Çar, bir cenazeden ürker. Nöbetçilerini kapılara diker. Kiliseye giriş gibi cenazeye refakat da özel bir izne bağlanır. Beyaz Geceler’den henuz söz edilmemektedir, Dostoyevski henüz uzaklarda bir yerdedir. Lakin biri vardir, tanırsınız: Güç bela elde edebildiği bir izin kağıdıyla Turgenyev, arabalardan birinde Puskin’i izlemektedir. Turgenyev o tarihte Puskin’in yarı yaşındadır, sadece 19 yasindadir; ama aralarinda da sadece 19 yaş fark vardır. Bir düellonun öyküsünü yazacağı yıllar hızla yaklaşmaktadır.

Kirkikindi yağmurları yağar durur günlerce. Kırk gunu sayar mısınız ikindilerde? Faslı güldür. Boris Godunov’u beklemeye almış, Puskin’in hayatının yollarında kaybolmayi seçmişsinizdir. Suç sizin değildir elbette. Hayat yazıdan bile zengin, çoktandır öğrenmişsinizdir.

Editorun önerisi filan değildir; ama, “Puşkin üzerine hafif bir yazı” yazmaya kalkarsanız. Öyle ağır gelir ki altında kalırsınız.

Alintilar: Erzurum Yolculugu, Turkcesi Ataol Behramglu, Ist., 1982; Boris Godunov, Ist., 1966.

Elif güven, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde

Kitap 1943 yılında basıldıktan sonra ilk eleştiri Nazım Hikmet’ten geldi. Nazım, Mayıs 1943’te Bursa Hapishanesi’nden gönderdiği mektupta Kürk Mantolu Madonna hakkında şunları yazdı:

“Kürk Mantolu Madonna, ben bu kitabı hem sevdim hem kızdım. Evvela niçin kızdığımı söyleyeyim. Kitabın birinci kısmı bir harikadır. Bu kısmın kendi yolunda inkişafı yani bir küçük burjuva ailesinin içyüzünü tahlili öyle bir haşmetle genişlemek istidadında ki, insan buradan ikinci kısma geçerken, elinde olmayarak, yazık olmuş, bu çok orijinal, çok mükemmel başlangıç ve imkan boşuna harcanmış, keşke bu başlangıç harcanmasaydı, diyor. Ben başlangıcı okurken yani Berlin’e kadar olan pasajı, senin benim anladığım manadaki realizmine hayran oldum. Beni dinlersen o başlangıcı almak ve kahramanın ölümünü kısaca tekrarlamak suretiyle o ailenin efradı ve eşhasının hayatları etrafında bir ikinci cilt, ayrı bir roman yapabilirsin, böylelikle de dinlemeye başladığımız harika musiki birdenbire kesilmiş olmaz. Gelelim ikinci kısmına, o kısım, başlı başına bir büyük hikaye olarak güzeldir ve böyle bir tecrübe gerek senin için gerekse Türk edebiyatı için lazımdı. Sen bu tecrübeyi başarıyla yaptın.”

Memduh Şevket Esendal Okuma Etkinliği
20 Mayıs- 20 Haziran tarihleri arasında Memduh Şevket Esendal Okuma Etkinliği yapsak katılım olur mu acaba?

Bunca yıl sönmemiş umudum, nisan değilse mayıs, perşembe değilse pazar...

Attilâ İlhan

Zeynep Ay, bir alıntı ekledi.
 Dün 16:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

boş metro
Hangi iki uzak durak arasında olursa olsun bu hat
Sen gülümsediğinde gözaltlarında beliren çizgiden ibaret

Mayıs Giremez, Küçük İskenderMayıs Giremez, Küçük İskender
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
Dün 00:39 · Kitabı okuyor · Beğendi

Levreğin buğulaması kırmızı, kanatlı, büyük gözlü kırlangıcın buğulamasından daha lezzetli olur ya, bütün denizin kokusunu levrekle birlikte içemez, yiyemezsin. Levrek de başka bir güzel kokar baharda, mayıs ayında.

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 67 - YKY Pdf)Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal (Sayfa 67 - YKY Pdf)
Li-3, Deniz Gezmiş Anlatıyor'u inceledi.
Dün 00:12 · Beğendi

İNCELEME DEĞİL YORUMLAMA;

Nerede kendini bilmez çocuklar
Bir sabah öylece çekip gittiler
Çınladı alkışlar kör sokaklarda
Yankısı kime kaldı

Deniz koydum adını
Kederi bende kaldı
Uzak köyler kurdum birbirine
Denizine aldandım...

Bu kitabı, her zaman gittiğim sahafta, kitapları karıştırırken buldum. Hemen aldım. Kitabın yazarı Erdal Öz, Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in kaldığı Mamak ceza evinde onlarla aynı dönemde bir süre kalmış. Çay ocağında Deniz'e rastlıyor ve oradan muhabbet başlıyor. Daha sonra iş, röportaj havasına bürünüyor. "Sen sor ben cevaplayım. Hiçbir şeyi atlamadan sor" diyor Deniz. "Devrim yolunda duruşumuzu herkes bilsin. Her şeyi yaz." Peşine Erdal soruyor o anlatıyor. Bu konuşmalar gizli yapılıyor.
Denizin koğuşu izmarit dolu. "İzmaritimi atacak yer bulamadım" diyor Erdal. Gün gün onun koğuşuna gidiyor ve konuşuyorlar. Bu sırada Hüseyin, ortak savunmalarını hazırlıyor.

Deniz çok rahat, her zaman olduğu gibi yüzü gülüyor. Herkes öyle. Şarkılar türküler söylüyorlar ve buradakilerin çoğu idamla yargılanıyor. Ama " Bak, buradaki çocuklar arasında 19 yaşında olan bile var. Hiç kimse korkmuyor. Çünkü inanıyorlar." diyor Deniz, İnanç tüm duygulardan üstün gelir. Devrim sevdası olmasa bunları yapamazdık.

Deniz Amerikan askerlerini kaçırma olayını detaylıca anlatıyor. Nasıl yakalandıklarını neler hissettiklerini neler yaşadıklarını.
Gemerek'te halk ona saldırmıyor. Hatta saygılı davranıyorlar. Yakalanıp Kayseri'ye götürüldüğünde, oradaki yetkililerde bir üzüntü havası hakim. Sanki herkesin eli kolu bağlı ama emir kulu oldukları için bu şekilde davranıyorlar. Deniz'in söylemleri bu şekilde.

Daha sonra Yusuf ile görüşüyor Erdal Öz. Yusuf daha naif. Belki de aralarındaki en çekingen olan. Deniz aksi, sivri ve karşıt. Hüseyin ise çok konuşmaz ama ağırbaşlı.

Yusuf ta anlatıyor anılarını.

Deniz sanki oradakilerin abisi gibi. Mücadelenin simgesi olmasındaki sebep belki de bu. Çünkü kendisini çok iyi anlatmasını ve bu yazıların gelecekteki devrimcilere ulaşmasını istiyor. Ceza evinde müşkül durumda olmadıklarını bilakis devrim ateşiyle tutuştuklarını, duruşlarını koruduklarını bilmelerini, kimsenin acımamasını istiyor.

Ne yazık ki, Erdal Öz tutuksuz yargılanma kararı ile tahliye ediliyor. Bu karara sevinemediğini, kalıp biraz daha konuşmak istediğini belirtiyor.

Kitabın aslında en can alıcı kısmı, avukatlarının anıları. Bu sayfaları okurken zangır zangır titrediğimi fark ettim. Dudaklarım titriyordu gözlerim dolmuştu.

Üç fidanın idama gidiş süreçleri ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Son sözleri, istekleri, vasiyetleri. Neler neler. Ayrıntıları yazmak istemiyorum çünkü olanı tekrar zikretmek müthiş bir acı olur.

Onları asan düzen, onların ölüsünden dahi korkuyordu. Basına yapılmaya çalışılan açıklamalarda, idama giderken korkudan ağladıkları, pişman olduklarını söyledikleri gibi çarpıtma söylemlerde bile bulunmuşlar.

Bir de Yusuf'un iki mektubundan (son mektupları) birisi sakıncalı bulunmuş ve iletilmemiş. Vasiyetleri olan, arkadaşları Taylan Özgür'ün yanına gömülme istekleri yerine getirilmemiştir. Emniyet müdürünün yangından mal kaçırırcasına "cenazelerini ya şimdi alırsınız ya da biz herhangi bir yere gömeriz" sözü ile mecbur aileleri vasiyeti yerine getirememiştir.

Kitabı okurken sanki 6 mayıs sabaha karşı ben de o avluda idim. Yanımdan geçerken bana da gülümseyip selam verdiler. Elimden gelmedi durduramadım. Onları izledim çaresizce. "Bir devrimci ölüme, düğüne gider gibi gider" demişti Deniz. Sanki bir düğündeydik ama etrafta katiller vardı sadece o üçü mutluydu.

Kitap ve kişiler hakkında söylenecek eleştirilecek çok şey var fakat siyasete fazla bulaşmadan, kitabın içeriğinden sapmadan, içimden geldiğince ifade etmeye çalıştım. Umarım kitabı okumak isteyenlere bir fikir verebilmişimdir.

Son olarak bir kaç şarkı ekleyip herkese iyi okumalar dilerim.
https://youtu.be/vn22hxepu3Q
https://youtu.be/QVqAUUlmDqU
https://youtu.be/RumAA1vCBdA
https://youtu.be/Qfx4x0186zo