Bunca yıl sönmemiş umudum
Nisan değilse mayıs
Perşembe değilse pazar.

- Attila İlhan

İğde kokusuna tutunmuş gidiyorum.
Hazirana yakın,
Mayıs'ın bilmem kaçı...

Mustafa Kutlu

İnsanlık şimdiye kadar kaç kitap yayımladı
Webrazzi’den  Eray Kaşıkçı’nın haberine göre kitaplar, insanlığın gelişiminde çok büyük rol oynayan etkenlerin başında geliyor.

Bazen hayal gücümüzü, bazen bilgi dağarcığımızı, bazense ikisini birden genişleten kitaplardan, sizce toplam kaç tane var?

1440’larda çağdaş matbaacılığın temellerini atıp günümüzdeki seri üretim modeline geçilmesini sağlayan Johannes Gutenberg’in çalışmaları, günümüze kadar milyonlarca kitabın yazılmasında öncü oldu. Milyonlarca insanın okuduğu kitaplardan, sadece üç beş kişinin okumaya zaman ayırdığı kitaplara kadar, dünya tarihinde yayımlanmış pek çok kitap bulunuyor.

Peki pek çok derken, net olarak dünyada farklı kaç kitap bulunuyor? Bu sorunun cevabını vermek hiç kolay değil; ancak her ne kadar tüm kitapçılardaki, kütüphanelerdeki ve özel koleksiyonlardaki kitapları tek tek saymak zor olsa da, yaklaşık bir sonuç elde etmenin bir yolu var gibi görünüyor.

ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) sistemine göre, satışı yapılan her kitabın kendine özel bir numarası bulunuyor. Ancak bu sistem yalnızca 60 yıl önce başladığı ve çoğu ülkede hala kullanılmadığı için, tek başına tüm kitapların sayısını açıklamaya yetmiyor. ISBN gibi kullanılan başka sistemler de var; ancak her biri aşağı yukarı aynı problemlere sahip.

Bu noktada yardıma Google yetişiyor. Google Books projesiyle 150 farklı kaynaktan elde ettiği veriler arasında kıyaslamalar yapan Google, böylece her kitaba ayrı bir numara atayabiliyor. Google’ın kendi sistemine göre yayımlanmış tüm farklı kitapların sayısı, sıkı durun, tam 130 milyon!

Hatta ve hatta fazlası da var. Google’ın tüm çalışmalarına rağmen, dijital medyada yazarların kendilerinin direkt olarak yayınladığı kitaplar bu sayıya dahil değil. Özellikle e-book sitelerine eklenerek satışa açılmayan kitapları bulup sayıya eklemek çok zor. Neyse ki bu konuda da bazı hesaplamalar ve tahminler yürütebiliyoruz. Bowker adlı organizasyonun verilerinden yola çıkarak yapılan tahminlere göre, yazılı olmayan kitap sayılarının da eklenmesiyle, her yıl tüm dünyada yaklaşık 800 bin yeni kitap yazılıyor.

Bu verileri de Google’ın 2010 tarihli verisine eklediğimizde, daha doğru bir sonuca ulaşıyoruz.

Bu sonuca göre de, yazılı veya dijital ortamda olan toplam farklı kitap sayısı, 2018 itibariyle, yaklaşık olarak 136 milyon…

edebiyathaber.net (24 Mayıs 2018)

Ahmet Biçer, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Türk aydını her mevsim bir başka meçhulün sevdalısı. Geçen asrın ortalarında ıslahatçıdır, sonra ihtilâlci olur, sonra inkılâpçı. Ve tarih, 27 Mayıs'tan bu yana yeni bir kahramanın zaferine alkış tutar: Devrimci. Artık iki hücreli bir mahpesteyiz; hücrenin biri devrimcilerin, öteki gericilerin.

Mağaradakiler, Cemil Meriç (Sayfa 111 - İletişim Yayınları)Mağaradakiler, Cemil Meriç (Sayfa 111 - İletişim Yayınları)
@Pesa, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

13 Mayıs
Köleliğin kaldırılışının yıldönümüdür. Biz de bu günü candan kutlarız.

...Zenciler, eskiden kürek mahkûmları gibi muamele görürlerdi. Ama şimdi beyazlar, daha kültürlü oldukları için bize hor bakmıyorlar. Tanrı beyazları aydınlatsın ki, biz siyahlar mutlu olalım.

Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 32)Çöplük, Carolina Maria de Jesus (Sayfa 32)

OZ- Agustus Hill
Dün Oz'a bir mektup geldi, 7 Mayıs 1965 damgalı. Otuz dört yıllık. Tasnif makinesinde filan sıkışmış olmalı. Neyse, gönderildiği mahkûm uzun zaman önce ölmüş. Mektubu aldılar, açmadan sahipsiz mektuplar kutusuna attılar. İçinde ne olduğunu kimse bilemeyecek.

25 Mayıs 2018-03 Haziran 2018 tarihleri arasında;Atatürk Kent Merkezi (İl Halk Kütüphanesi Karşısı) Aydın adresinde, 1.Aydın Kitap Fuarı açılacaktır. Aydın Valilkiği'nin desteği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen fuar 25 Mayıs 2018 Cuma günü, saat.14.00'de açılacaktır.
Fuar'da Şükrü Öksüz'ün başkanlığını yaptığı Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği-Tülay Sarayköylü'nün başkanlığını yaptığı Söke Şairler ve Yazarlar Derneği ile Emekli öğretmen-Gazeteci-Yazar-TV Proğramı Yapımcısı Musa İlhan'ın başkanlığını yaptığı Aydın Tarih ve Kültür Derneği aynı stand içinde yer alacaktır. Her gün 10.00-22.30 saatleri arasında açık olacak olan ''1.Aydın Kitap Fuarı''nın Aydın'ın en merkezi yerinde yer alması, en çok kitabın satıldığı ve okunduğu Aydın'da büyük bir sinerji yaratması bekleniyor.
İsteyen herkes bu fuarı ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.

Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
Dün 14:01 · Kitabı okudu · İnceledi

Kazım Karabekir'in "İstiklal Harbimizin Esasları" adını taşıyan Milli Mücadele anıları 1933'ün Mayıs ayı sonunda basıldı. Ancak anılara matbaada iken el konuldu ve yakıldı.

Tarihin Buğulu Aynası, Cemil KoçakTarihin Buğulu Aynası, Cemil Koçak
Elfida., bir alıntı ekledi.
 Dün 13:39 · Kitabı okuyor

Pessoa. Seni seviyorum.
Bugün size bu satırları duygusal bir ihtiyaçtan ötürü, sizinle karşılıklı konuşabilmek için yanıp tutuştuğum için yazıyorum. Kolayca tahmin edebileceğiniz gibi, söyleyecek hiçbir şeyim yok. Dipsiz bir bunalımdayım bugün - hepsi bu. Sözlerimin saçmalığı halime tercüman olsun.
Asla bir geleceğe sahip olmamış olduğum günlerden birindeyim. Karşımda yalnızca, bir sıkıntı duvarıyla kuşatılmış, taş kesilmiş bir şimdi var. Irmağın karşı kıyısı, karşıda bulunduğuna göre, asla bu taraftaki kıyı değil; çektiğim acıların tek nedeni de bu. Nice limanlara yanaşacak gemiler var elbette, ama hiçbiri hayatın ıstırap vermez olduğu limana varmayacak, her şeyi unutabileceğimiz bir rıhtım da yok. Üstünden çok zaman geçti bunların, ama benim hüznüm hepsinden eski.
Ruhum bu haldeyken, hayatın hırpaladığı dertli bir çocuk olduğumu bedenimin tüm bilinciyle hissediyorum. Bir köşeye atılmışım, oyunlar oynayan başka çocukların seslerini duyuyorum. Dalga geçer gibi verdikleri kırık, teneke oyuncağı sımsıkı kavrıyorum. Bugün, 14 Mayıs, saat akşam dokuzu on geçe, hayatımın bütün tadı, bütün değeri işte bundan ibaret.
Tutsaklığımın sessiz pencelerelerinden gördüğüm bahçede bütün salıncaklar dalların üzerinden aşırtılmış, şimdi öylece sarkıyor; en tepeye dolanmışlar; yani, firar ettiğimi düşleyecek olsam, zamanı aşmak için güvenebileceğim salıncaklarım bile yok.
Şu an, edebiyatı bir kenara bırakacak olursak, ruh halim aşağı yukarı böyle. Denizci'deki karakterlerden biri gibiyim, gözlerim ağlamayı düşünmekten yanıyor. Hayat fısır fısır, yudum yudum, dura dura canımı yakıyor. Tüm bunlar, cildi şimdiden dağılmaya yüz tutmuş bir kitaba küçücük harflerle basılmış.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 17 - Can Sanat Yayınları - 18. basım: Mart 2017, İstanbul - Çeviri: Saadet Özen)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 17 - Can Sanat Yayınları - 18. basım: Mart 2017, İstanbul - Çeviri: Saadet Özen)