1000Kitap Logosu
Meral Kaplan
Meral Kaplan
Meral Kaplan
TAKİP ET
Meral Kaplan
@meralinkitapdunyasi
546 okur puanı
13 Oca 2020 tarihinde katıldı.
ŞU ANDA OKUDUĞU KİTAP
414
Kitap
414
İnceleme
18
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Meral Kaplan
Her Yas On Sekiz Ay Sürer'i inceledi.
312 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
#heryasonsekizaysürer #anniehartnett . "Cinayet, kaza, yaşlılık, kanser, intihar, ne olursa olsun sevdiğiniz bir insanı kaybetmeye hiçbir zaman hazır olamıyorsunuz. Her ölüm biraz gizemli ve açıklanamaz oluyor ve her zaman hazırlıksız yakalanıyorsunuz." . BİR KERE YAPARSAN HATA, İKİ KERE YAPARSAN ALIŞKANLIK OLUR.. . Herkese Merhaba . Bugün sizlere oldukça değişik bir kitap bırakıyorum... Yazarımız bize 11 yaşındaki bir kız çocuğunun kendi ağzından yaşadıklarına ve düşüncelerine tanıklık etmemizi sağlıyor. Henüz 10 yaşındayken annesini kaybeden Elvis, bu ölümün arkasında sürekli bir sır olduğunu düşünür. Neden mi? Çünkü Elvis'in annesi bir uyurgezer ve geceleri nehirde yüzmeye gider. Kocası bu durumun farkındadır ve eşinin peşinden o da her gece onu takip eder. Taaa ki o gece, ölümün gerçekleştiği geceye kadar... Ama Elvis annesinin boğularak öldüğüne hiç bir ihtimal vermez, çünkü annesi çok iyi bir yüzücüydü... Peki bu ölümün arkasında gerçekten bir sır var mıydı? Her yas yaklaşık 18 ay sürermiş.. Bu yas sürecini etkileyecek ise olumsuz yanlar da vardı.. . Örneğin bir diğer uyurgezer olan ablası Lizzie’nin uykusunda kendini zehirlemesini nasıl engelleyeceğini ya da babasının neden durup dururken bir papağanla arkadaş olduğunu bilmiyordu. Bütün bunlar bir yana, annesinin tuhaf ölümüne dair sorularına cevaplar ararken bizlere de olağanüstü bilgeliğiyle aile olmaya ve hayata dair pek çok şey söylüyor ve öğretiyor. Hem dürüst hem de neşeli bir anlatıcı olan Elvis acıya dayanma gücünü öyle güzel ve içten anlatmış ki okurken etkilenmemek elde değil... . Yine muazzam bir eser, yine okurken yüreğimi acıtan hayatlar... Özellikle kitabın sonunda boğazımda düğümlerle okudum... Ahhhhh Elvis, seni unutmayacağım... Bu tür etkileyici kitapları okumayı seven herkese içtenlikle tavsiye ederim.. . Ne kadar okursanız, o kadar bilirsiniz. Ne kadar öğrenirseniz, o kadar farklı yere gidersinizSağlıkla, kitapla ve sevgiyle kalın canlar...
Her Yas On Sekiz Ay Sürer
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Meral Kaplan
Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi Hakkında Her Şey'i inceledi.
208 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
#annesütüveemzirmeninhakkındaherşey Psikolog Pınar Güler . "Bir kadın gebelik dönemi süresince hormonal, fizyolojik ve anatomik olarak çok güçlü değişimler yaşar. Gebelikle birlikte yükselen ostrojen ve progesteron düzeyleri, anne adayının hem fizyolojik hem de psikolojik ihtiyaçlarında önemli ölçüde hassasiyetler gelişmesine neden olur. Örneğin gebe bir kadının vücudundaki ostrojen seviyeleri gebe olmayan bir kadın oranla yüz elli kat yüksektir." . Herkese Merhaba . Bugün sizlere, özellikle anne adayları için çok faydalı bilgiler içeren muhteşem bir eser bırakıyorum. Her anne adayının doğum yapmadan önce okuması gerektiğini düşünüyorum ve bu kitabı okumalarını içtenlikle tavsiye ediyorum. Neden mi? Gelelim kitapta yer alan başlıklara..▼ . ~> Kitap sekiz bölümden oluşuyor... ✧\(>o<)ノ✧✧\(>o<)ノ✧✧\(>o<)ノ✧ 1/ Gebelik, Doğum, Emzirme ve Lohusa Dönemi 2/ Emzirme Başlangıcını Olumsuz Etkileyen Nedenler 3/ Emzirmenin Doğumla İlişkisi Nedir? 4/ Emzirme Düzeni Nasıl Olmalıdır? 5/ Emzirme Öyküsü 6/ Emzirene Özel 7/ Emzirme ve Anne Sütü Mucizesi 8/ İnsan Hakları Bağlamında Emzirme . Psikolog yazar Pınar hanım her bölümde kısa kısa başlıklar altında her anne adayının bilmesi ve uygulaması gerekenleri öyle güzel anlatmış ki kendisini yürekten kutluyorum. Kitapta beni en çok etkileyen kısım ise: "Emziren Bir Annenin Mucize Hikâyesi" oldu. Bende mucize anneye buradan çok teşekkür ediyorum, neden mi orası da kitapta... . ✧ Neden emzirmek? Olumlu ve olumsuz yönleri ve daha fazlası.. ✧ Postpartum Depresyon Nedir? Her anne postpartum depresyon yaşar mı? ✧ Baba, annenin emzirmesine nasıl katkıda bulunur? ✧ Bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşturulabilir? Bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabı ve daha fazlası kitapta? . Bu değerli eser annelere emzirmenin kendileri ve bebekleri için hem ruhsal hem de bedensel olarak nasıl eşsiz bir imkân, anne sütünün nasıl ilahi bir nektar olduğunu anlatan değerli bir kaynak! OKUYUN, okutturun... Hatta hamile yakınınız, arkadaşınız varsa güzel bir hediye seçimi olabilir... İçtenlikle tavsiye ederim... .
2
350 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
#hazan #ayşekulin . "Cumhuriyet bunun için vardı, herkesi hukuk önünde eşit kılmak, eşit şartlarda eğitmek, kimseyi bir başkasına kul köle eylememek için!" . "Kendi gerçeğini göremeyenlere, gerçeği başka birilerinin öğretmesi kaçınılmaz oluyor!" . ÖNYARGILAR RUHUMUZU ZEHİRLER... ♡♡♡ Herkese Merhaba . Bugün sizlere her kitabını çok severek okuduğum can yazar @benaysekulin 'nin son eseri #hazan 'nın yorumu ile geldim. VEDA-UMUT-HAYAT-HÜZÜN serisini yıllar önce çok severek ve etkilenerek okumuştum. Serinin son kitabı olarak kaleme aldığı HAZAN kitabını okurken ise yer yer gözyaşlarıma hâkim olamadım. Otobiyografi şeklinde kaleme aldığı bu kitabında, yazarın hayatıyla ilgili çokça bilgiye sahip oldum. O kadar naif, o kadar içten anlatmış ki yaşadıklarını, hayatını, sevinçlerini, üzüntülerini, gördüklerini, hissettiklerini bunu size anlatmam mümkün değil, ancak bu hisleri hissetmeniz için kitabı okumanız gerekir... Özellikle bölüm aralarında kuşe kağıda basılmış fotoğraf sayfaları muhteşemdi. . Canım Ayşe Kulin'nin bu kitabı sanki bir 'Veda' havası hissettirdi bana, umarım son değildir. Daha nice güzel eserler bekliyoruz kendisinden, Rabbim uzun sağlıklı ömürler versin inşallah . Ameliyat masasında gözlerini açtığı andan itibaren geçmiş ve günümüz şeklinde anlatmış yaşadıklarını. Özellikle son zamanlarda yaşadığımız sıkıntılı süreç pandemi döneminde yaşadıklarını, dünya ve ülke gündemini, kendi görüşlerini öyle güzel ilmek ilmek işlemiş ki, etkilenmemek elde değil... Tam bir Cumhuriyet kadını, tam bir Vatansever... Teşekkürler @benaysekulin İyi ki.. İyi ki.. İyi ki.. Sevgilerrr . Hazan, sonbahar demek. Hüzünle akraba olan bu sözcüğün bir başka anlamı özlem ve ayrılık mevsimi… bir diğeri sararıp solmuş, eski canlılığını kaybetmiş kimse. . OKUYUN, okutturun... Şiddetle tavsiye ederim... .
Hazan
8.3/10
· 126 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Meral Kaplan
Sorularla İran Mitolojisi'yi inceledi.
250 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
#sorularlairanmitolojisi #okudumokuyun . "Bazılarına göre de papağan "ruhu" simgelemektedir. Buradan hareketle müminlerin ruhlarının tıpkı papağan gibi cennet renklerine sahip olduğuna dair rivayetlere rastlanır. Papağan, Mantıku't-tayr isimli eserde "dış görünüşleriyle dindar olduklarını vurgulamaya çalışan, bir bakıma riyakârlık yapan, ancak iç dünyalarında ve gerçekte, göründükleri gibi olmayan insanları" simgeler.." . Herkese Merhaba . Benim gibi mitoloji kitapları okumayı sevenler burada mı? Bugün sizlere harika bir #mitoloji kitabı bırakıyorum arkadaşlar. Mitoloji türünde birçok kitap okudum, lakin sorularla kaleme alınmış böyle bir eser ilk defa okudum ve iyiki OKUDUM dediğim ender kitaplardan biri oldu #sorularlairanmitolojisi . Prof. Dr. NİMET YILDIRIM'ın titiz araştırmaları sonucunda kitapta; sorular ve açıklamalı cevaplar şeklinde kaleme alınmış muazzam bir eser. Her kısmın altında da kaynakçalara yer vermesi okura fazlasıyla bilgi aktarıyor. Özellikle kuşlar, ilk insan, çiçekler hakkında okuduklarım beni fazlasıyla etkiledi. Tek kelimeyle muhteşem bir yolculuk oldu, aşırı sevdim... . Dünyanın en büyük, eski ve köklü uygarlıklarından biri olan İran’ın binlerce yıllık geçmişe sahip mitolojisi bu kitapta yüz soruyla tanıtılmaya çalışılmış. Yaratılıştan dünyanın sonuna kadar geniş bir içeriğe sahip olan bu eser sorular üzerinden İran mitolojisini özetler nitelikte hazırlanmış. Eski İran dini rivayetlerindeki tanrılar ve kahramanlar ile çeşitli mitolojik tanımların günümüzdeki kullanımları, bu kavramların İslam kültürü ve Fars mitolojisindeki karşılıkları gibi merak uyandıran soruların cevapları mitolojiye alaka duyan tüm kitapseverlere içtenlikle tavsiyemdir.
Sorularla İran Mitolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2