Yazar
Salâh Birsel

Salâh Birsel

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
640 Kişi
1.830
Okunma
259
Beğeni
8,9bin
Gösterim
Unvan
Türk Şair, Deneme Yazarı, Çevirmen
Doğum
Bandırma, Balıkesir, Türkiye, 1919
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 10 Mart 1999
Yaşamı
Salâh Birsel, 1919'da Balıkesir'de doğdu. İlk şiiri 1937'de Gündüz dergisinde çıktı. Günlüklerini 1950'de Beş Sanat dergisinde yayımlamaya başladı. Türk şiirinde özgün bir yer edinen Birsel daha çok aklın ve zekânın egemenliğini ön planda tutan, şairanelikten uzak, yergici şiirlere ağırlık verdi. Asıl ününü 1970'den sonra yayımladığı 1001 Gece Denemeleri ve Salâh Bey Tarihi olarak adlandırdığı dizi kitapları ve günlükleriyle elde etti. Şair ve deneme yazarı Salâh Birsel 1999'da vefat etmiştir.
Verda
Kendimle Konuşmalar'ı inceledi.
93 syf.
Birsel'in overlok makinesi ayağınıza geldi:)
'Kendi kendine konuşana deli derler' diyenlere araştırmacılar: "Hadi oradan onlara akıllı derler" diyorlar. Bebeklerin çıkardığı garala gurala sesler, çocukların aynı kelimeleri tekrar etmeleri, oyuncaklarıyla konuşmaları hem öğrenme hem de öğrendiklerini pekiştirme yöntemi. Ya yetişkenler? kendi kendilerine konuşmaları hatırlamaya, zihni odaklayıp, zihindeki karmaşayı organize etmeye yarıyor. Düşünmeyle gelen konuşma ve işitme bilgilerinizi daha sağlam yere oturmasını sağlıyor. Psikolojik faydalarını da es geçmemek lâzım... Neyse kitaba gelirsem hepimiz burada kitap okuyoruz; kaçımız sesli okuma yapıyor, ya da kaçımız eserler, yazarlar hakkında sesli konuşmalar yapıp karşılaştırıp, çarpıştırıp aklımızda kalıcı hale getiriyoruz? Bir konu alalım: "titizlik". Buna örnek yazar tutuşturalım. Gürpınar ve Proust. Biri eldivensiz kapı kolu açmaz, diğeri eldivensiz tokalaşmaz. Biri yemek davetine kendi yemeğini götürür, diğeri yemek davetinde yemek yemez titizliğinden :) Bunları tam tersi de var: Balzac. Yıkanmaktan hoşlanmaz, tırnaklarının içi pislik içinde gezer, yaydığı kokudan dolayı tokalaşılmak istenmez :) Birsel de tam verdiğim bu örneklerdeki gibi yazmaya başlıyor. Bir konu ya da bir kelimeyi ortaya koyup örneği, alıntısı derken enfes denemeler çıkarıyor. Kendi kendine konuşup bir yandan da yazarak pekiştiriyor bütün bildiklerini. Çoğu zaman da eserlerinde benzer örnekler görerek unutmamaya çalıştığını anlıyorsunuz. André Gide Nurullah Ataç bu taktiği kullananlardan. Aslında okuduklarımızı unutmamak adına, yazarları kafamızda canlanan bir karakter haline getirmek için iyi bir yol. Alın karşınıza iki depresif ya da komedici yazarı başlayın muhabbete; karakterleri, eserleri, ilişkileri hakkında. Başka yazarlar oturtun sonra zıt görüşlü. Sonra Allah muhabbetinizi arttırsın ne diyeyim :) Eserin içeriğine dair tüyolar vermeyeceğim bu sefer. Birsel'in bu eseri de overlok makinesi niteliğinde. Edebi, tarihi, sanatsal noksanlıklarınıza overlok çekilir. Bir saatte okunur, hemen zihninize teslim edilir :) Sıkmaz, bunaltmaz, vızır vızır okunur ve tavsiye olunur.
Kendimle Konuşmalar
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
88
Verda
Şiir ve Cinayet'i inceledi.
173 syf.
BİRSEL ortayı yaptı ve GOL GOL GOLL!!
Hayatım boyunca tek kıskanacağım yazar olacak Birsel. Bu nasıl bir bilgi birikimi, farklı bilgileri nasıl ustaca zincir halkaları gibi bağlamaktır?! Dünya edebiyatına, Türk edebiyatına, kültüre, sanata, tarihe nasıl hakim olmaktır?! **Çığlık atmak istiyorum!!!** "Lütfen Birsel'in beynini bana nakil eder misiniz?" diye yalvarmak istiyorum! Kitap 170 sayfa mı? Kesinlikle yalan! Görünüşü incecik, içindeki bilgilere tek tek bak en az 1000 sayfalık bir kitap oluşur. Abartmıyorum. Bir giriyorsunuz felsefeden Nietzche'si, Watts kitaplarından, yaşamlarından; bir bakıyorsunuz Goethe'nin kıskanç çocukluğuyla Freud'na bağlantı; hop adapte oldum derken; Camus, Cervantes, Ahmet Mithat Efendi..gibi yazarların yazma çılgınlığına; Führer'in gaddarlığını okurken kadınlara öfkeli katillerinden, siyasetçilerine; sonra çiçek düzenleme sanatına Japonyasına, Osmanlısına; çiçeğe hasta gangsterlere bağlantı yok yok yetmiyor ona ağzınıza bir parmak bal çalıp kaçmıyor; dünyaca ünlü ressamlar Dali'nin delilikleri, Picasso'nun acayiplikleri, yok yok yetmez diyor adına şarkılar şiirler düzülen İstanbul'a bir giriyorsunuz aman yarabbim Lotiler, Çelebiler, adını bilmezdiğiniz dünya edebiyatından şairler, yazarlar; hiç bir inceleme beni bu kadar heyecanlandırmadı. Küçükken okuldan eve gelince annemize her şeyi anlatırdık ya böyle hızlı hızlı, nefes nefese o çocuk modundayım. O kadar çok şey var ki anlatmak istediğim. Ben tekrar okurum bu kitabı tekrar. Michel Butor 'un bir sayfayı 50 kez baştan yazması gibi sıkılmadan! Okumak isteyenlere tavsiyem: 170 sayfa seriye bağlayarak okuyayım derseniz. Emin olun memnun kalmayacaksınız. O hızla okurken pek çok satırı atlayıp geçeceksiniz. Sonra da çok sıkıcı adam gelecek Birsel. Sitede tahmini okuma süresi 4 saat diyor ama ben dört günümü ayırdım. Böyle sindire sindire bir fincan kahve içiyor gibi okumalısınız. Kitap bittiğinde benim neden çığlık atmak istediğimi de anlayacaksınız :)
Şiir ve Cinayet
9.1/10
· 70 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
80
Gökçe
Nezleli Karga'yı inceledi.
112 syf.
·
4 günde
Salâh Birsel’den okuduğum ilk kitaptı. Denemelerden oluşan bu kitap, bir çırpıda okunabilecek bir kitap değil bana göre. Yazar, denemelerinde kendi türettiği kelimelerin yanı sıra çoğu kesimin belki de daha önce hiç duymadığı kelimelere yer vermiş. Araştırmalar yaparak, yazarın dilini anlayarak okunması gerektiğini düşünüyorum.
Nezleli Karga
7.3/10
· 76 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14