Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye

·
Okunma
·
Beğeni
·
1488
Gösterim
Adı:
Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055541828
Çeviri:
Salah Birsel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Kitap
"Ah, para, o uğursuz para, karımla kızımın ahlâkını bozdu. Onları bana düşman eden paradır. Deli olduğum için paranın üstüne çılgınlar gibi atılan da ben oldum. Ama eninde sonunda kendimi daha fakir, onları da daha kötü bir duruma düşürmekten başka bir şey yapmadım. Elli yıl, saçmalıklarla dolu elli yıl kendimi yordum, yitirdim, kendime bir gün için bile hürriyet tanımadım, şimdiyse... 

Para! Para... Şu pis... Şu sefil para... Ben onun yüzünden çürüdüm! Para... Tanrının laneti onun üzerinde dinleniyor."

Stefan Zweig, Bir Kalbin Ölümü adlı uzun öyküsünde, yaşadığı hayatın anlamını sorgulayan varlıklı bir tüccarın hüzünlü sonbaharını anlatıyor. 

Kitabın ikinci anlatısı Mürebbiye, yetişkinlerin ne denli acımasız olabileceklerini keşfeden iki küçük çocuğun yaşadığı düş kırıklığı üzerine, yürek burkan bir öykü. 

Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salâh Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle...
95 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yine bir Stefan Zweig harikaları.

İki öykü de birbirinden güzel ve anlamlıydı. Yine her bir karakterin iç dünyasını kendiminki gibi hissettim.

İlk öykü olan BİR KALBİN ÖLÜMÜ; 66 yaşına gelmiş bir adamın pişmanlığını anlatıyor. Hayattaki tek amacı para kazanmak olan bu adamın bir gece yaşadığı olay, ona ailesini aslında hiç de tanımadığını gösteriyor.

Kızı ve karısının tüm gün neler yaptığını bilmediğini farkediyor önce. Tek amacı para kazanıp, bu parayı da onların elime vermiş. Onlar da lüks bir yaşamın içinde hayatlarını sürdürüyorlar. Hatta arada babalarından bile utanıyor oluyor. Karısı, bu utanma işini iyice abartıp, sevmediği soyadlarını kendisine göre daha asil bir lakapla değiştiriyor.

Para önemli bir şey olabilir ama tüm hayatını onun uğrunda feda edenlerin sonu da acı. Bu adamın da öyle oldu. Bir kalp, öldü..

İkinci öykünün konusu daha sadece ve çok kısaydı zaten. İki kardeşin Mürebbiyelerinin başına gelenlerden sonra dünyayı tanımalarını anlatıyor.

Basit bir olay, aslında insanların hayatında büyük bir önem arzedebilir. Zweig, kitaplarında da genelde bunu gösteriyor.

Kesinlikle tavsiye edilir.
95 syf.
·Beğendi·8/10
Bir kalp nasıl ölür...
Zenginlik başa bela arkadaş gençken her şeyini para kazanmak için ver sonra hayattan zevk duyma... Sonra dan görme bir ailen olsun. Pis para lanet para...!
Niçin kazan mıştı o kadar parayı hakir görülmek için ...
Bu olay yanılmıyorsam ivan illiç in ölümü eserinde de var. Kreutzer sonatta da var.
Bu kahrediş bu içine atma neden ...
"İçimde köz olacağına dilimde kor olsun "diye bir söz var .problemin varsa anlat bitsin yoksa olan sana olacak ..
Vesvese kuruntu adamı yedi bitirdi güzel güzel de gerçekten de ölümüne sebep olan durum var mı? Ne diye öykünü yarım bırakıyorsun be zweig...
Çocuk ruhu ve dünyası o kadar naif ve temiz ki büyüklerin kirli ve günahkar aleminden uzak tutulması lazım...
Mürebbiye nin kirli ilişkisi çocukların bunu algılamaya çabalaması ve beyin ve ruhların zedelenmesi...
Hataların ceremesini çocukların çekmesini somut anlatıyor ki empati yaparak yazılmış bir öykü .büyüklerin savaşları ve ihtirasları nelere sebep oluyor küçücük kalpleri ve zihinleri ile algılama ya çalışma ları...

Eyy büyükler pasaklı hayatınızı alıp ilerdeki çamur banyosunda temizleyin (!)
95 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İki Öykülük Bir Zweig Klasiği…

Bir Kalbin Ölümü; ömrünün sonbaharını yaşayan varlıklı bir tüccarın geçmişini sorgulayışı üzerine kurulmuş, pişmanlıkların, değersizliğin ve nefretin kol gezdiği klasikleşmeyi hak eden bir öykü.. Moliere’in Cimri’sini anımsattı bana.

“Para! Para... Şu pis... Şu sefil para... Ben onun yüzünden çürüdüm! Para... Tanrının laneti onun üzerinde dinleniyor."

Yazar, paranın insan psikolojisi üstündeki gücünü sorgulatıyor ve burjuva kültürünün ailevi değerleri alt üst edişini anlatıyor.


Mürebbiye; iki kız kardeşin, acımasızlığı ve ahlaksılığı büyük bir hayal kırıklığıyla öğrenerek psikolojik olarak çocukluktan yetişkinliğe geçişini anlatan kısa bir öykü.

İki kurgu da Zweig’in klasikleşen sonlarıyla noktalanıyor. Psikolojik roman ve öykü sevenlerin beğeneceği bir kitap. Tavsiye ederim.
95 syf.
·Beğendi·9/10
Stefan Zweig'i
Okurken bazen küçük bir kız karakterinde, bazen günleri sayılı yaşlı bir adam, bazen profesör, bazen öğrenci, bazen 3, bazen 20, bazen 50 yaşında... bir karekter olarak görüyorum. İnsan her karakterin duygularını, içini, yüreğini, beyninden geçen her düşünceyi nasıl bu kadar muazzam şekilde tasvir eder hayret ediyorum. Okuduğum her romanı hayatımızdan bir parça, her evremizin bir yansıması. Psikolojik olarak insan evrelerini bu kadar iyi betimlemesi, karakter yaratma ve karakterlerin ruhsal gerilimlerini Freud ile olan dostluğu ve onun incelemelerinden yararlanması yazdıklarının değerini yükseltmiş olduğunu düşünüyorum. Benim okuduğum ikinci kitabı, İnsan okurken hiç mi sıkılmaz! Sıkılmak bir yana hiç bırakmadan okumak hep okumak istiyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim. Okurken muhakkak kendinizden bir parça bulacaksınız ve belki de hayattınız da ertelediğiniz bir çok şeyi yapmaya başlayacaksınız. Geç kalmadan okumaya başlayın derim.
95 syf.
·3 günde·6/10
Kısa kısa iki öyküden oluşan kitap pek sarmadı beni. İlk öykü sadece para kazanıp karışı ile kızının rahatını düşünen bir erkeğin, kızının gayriahlaki durumunu görmesiyle yaşadığı içsel duygularını anlatıyor.
İkinci öykü daha kısa, iki kız kardeşin mürebbiyelerinin ve aile bireylerinin davranış ve nedenlerini çözmeye çalışmalarını anlatıyor. Vasat geldi bana.
95 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Buruk acı veren hikayede ,bir baba ,eşi ve kızı ...yaşanılanların içinden bir uyanış ... yalnızlık ve içinde olduğu hayattan bihaber...uyanış ve acı veren gerçekler....yaşantımızda ne kadar haberdarız.....
95 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10
Bir Kalbin Ölümü
Şüphe, bir kere insanın içine düştüğünde kısa zamanda bir ormana döner ve insan o ormanın derinliklerinde kaybolur.

Salomonsohn için de böyle başladı her şey. Çok sevdiği, gözünden sakındığı kızını bir erkeğin odasından çıkarken görünce şüphe tohumu içine düştü. Kızının saflığı, karısı ve kızı için anlamı, aile içindeki yeri, hayattaki amacını sorgulamasıyla içine düştüğü şüphenin derinlerine saplandı. Yavaş yavaş kalbinin çöküşüne tanıklık ettik biz de Zweig’in anlatımıyla.

Yazarın psikolojik tahlilleri, insanların duygularını yansıtması yine çok başarılıydı. Yalnızca kızının saflığını sorguladığı anlardan rahatsızlık duydum. Sanırım kızının cinsel ve duygusal hayatını bu kadar açıkça düşünmesiydi beni rahatsız eden.

Mürebbiye
Yetişkin dünyasının katı ahlak kurallarıyla tanışan iki kız kardeşin öyküsü bu. Çocukların bitmek bilmeyen merakları, yetişkin yerine konulmadıklarında hissettikleri çok güzel anlatılmıştı. Tek sorun tam olaya dahil oldum, şimdi öğreneceğim ne olduğunu derken öykü bitti. E noldu şimdi diye kaldım öykünün sonunda
95 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sevdiğim bir yazarın beğendiğim bir kitabı daha.Kitap denildiği gibi insanı sarsan iki öyküden oluşuyor.
Bir Yüreğin Ölüm'ü derken ne de güzel anlattı bir ölümü. Bu öykünün konusu,baba. Hayatında ki en değerli şey olan babanın para uğruna değersizleşmesi. Bilmiyorum,sahiden de böyle hayatlar olduğunu bilmek üzdü. Bir kez daha babamı sevdim bu kitapla.
Mürebbiye de ise olgunluk. Benim tanımladığım kavram bu. Yaşamaması gereken şeyleri yaşadılar,duymaması gereken şeyi duydular,görmemesi gereken şeyi gördüler ve büyüdüler. İki kardeşin çocukluktan olgunluğa geçişini anlatır. Okuyunuz.
95 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Zweig'in diğer hikayeleri kadar yıkıcı gelmedi bana bu hikayeler, sanki sonu yazılmamış yarım kalmış gibi. Yine de akıcı ve kısa zamanda okunabilir...
95 syf.
·9/10
http://kitablogum.com/...-olumu-kitap-yorumu/

Küçük bir an dahi olsa durup düşünmeye ve sorgulamaya fırsat bulamadan -tıpkı kurulu bir oyuncak gibi- hep aynı hareketleri yapmaktan ibaret hayatınız, bir anda ters yüz olsa…

Ve bütün arzularına boyun eğip sırf daha rahat yaşasınlar diye varlığınızı âdeta adadığınız bir aileye sahipken bir gün onların gözünde hiçbir değerinizin olmadığını, hatta sadece ayaklar altına serilebilecek bir kilimden farksız ya da sadece bir et yığınından ibaret, üstüne üstlük kendisinden utanç da duyulan ama sırf maddi ihtiyaçlarını karşıladığınız için fırlatılıp atılamayan boş bir nesne olduğunuzu anladığınızda…

Bir başka deyişle, siz daha hayattayken yok sayıldığınız, bir kenara itilip umursanmadığınız ve hiçliğe mahkûm edildiğiniz böyle bir durumda…

Ciğerlerinizi tam bir nefesle doldurabilir miydiniz hiç?

Çektiğiniz acı, şakaklarınızı şiddetle zonklatacak kadar büyük olmaz mıydı sizce?

Ya düşünceleriniz?

“Şu katı, sivri, amansız ve yakıcı çakıl taşları” yara bere içinde bırakmaz mıydı beyninizi?

Maruz kaldığınız psikolojik şiddetin etkisiyle, sizi hayata bağlayan bütün bağlar kopmaz mıydı tek tek?

Ve bir kalbin ölümü gerçekleşmez miydi yavaş yavaş?

Bir Kalbin Ölümü…

Stefan Zweig, işte böyle bir kopuşun ardından, kendisine çıkan bütün yolları duvarlarla örüp bütün kapıları da kapattıktan sonra kalbini ölüme terk eden Salomonsohn‘un acıklı hikâyesini anlatıyor Bir Kalbin Ölümü‘nde.
95 syf.
·Puan vermedi
Bir kalbin ölümü beni derinden etkiledi. Bir babanın yaşlandığı zamanları anlatıyor. Fazla spoiler vermemek için bu kadar yazabildim konusunu. Stefan Zweig yine kalemini konuşturmuş ve ortaya mükemmel bir eser çıkmış. Fakat normal Stefan öykülerinden biraz daha kısa. Basımda kısaltmak zorunda kaldıkları için mi yoksa gerçekten bu kadar olduğu için mi bilmiyorum. Konusu muhteşemdi. Ben beğendim. Stefan Zweig in tüm kitapları muhteşem değil mi zaten?

Mürebbiye| Kısa Kitap Yorumu||
Mürebbiye 'nin hepsi yoktu bu kitapta ama okuduğum kadarıyla konusu yine mükemmel ve çok güzel gidiyor. Mürebbiye 'yi aldığım zaman uzun bir yorum girerim her halde.

Bir Kalbin Ölümü-Mürebbiye: 4,8/5
Doğrusu şu ki bana acı veren şeyler, bana, sadece bana acı veriyor. Beni endişeye düşüren şeyler, beni, sadece beni endişeye düşürüyor. Artık beni kimseler anlamıyor, ben de kimseleri anlamıyorum...
Ben onlar için bir hayalden, boş bir nesneden başka bir şey değilim. Hoşa gitmeyen bir ek, can sıkan tedirgin eden bir eşya... Kendisinden utanç duyulan , ama sırf para getirdiği için de, fırlatıp atılamayan bir şey...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Kalbin Ölümü - Mürebbiye
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055541828
Çeviri:
Salah Birsel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Kitap
"Ah, para, o uğursuz para, karımla kızımın ahlâkını bozdu. Onları bana düşman eden paradır. Deli olduğum için paranın üstüne çılgınlar gibi atılan da ben oldum. Ama eninde sonunda kendimi daha fakir, onları da daha kötü bir duruma düşürmekten başka bir şey yapmadım. Elli yıl, saçmalıklarla dolu elli yıl kendimi yordum, yitirdim, kendime bir gün için bile hürriyet tanımadım, şimdiyse... 

Para! Para... Şu pis... Şu sefil para... Ben onun yüzünden çürüdüm! Para... Tanrının laneti onun üzerinde dinleniyor."

Stefan Zweig, Bir Kalbin Ölümü adlı uzun öyküsünde, yaşadığı hayatın anlamını sorgulayan varlıklı bir tüccarın hüzünlü sonbaharını anlatıyor. 

Kitabın ikinci anlatısı Mürebbiye, yetişkinlerin ne denli acımasız olabileceklerini keşfeden iki küçük çocuğun yaşadığı düş kırıklığı üzerine, yürek burkan bir öykü. 

Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salâh Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle...

Kitabı okuyanlar 165 okur

  • Judith
  • Vs
  • Selim C
  • Rana Nur
  • Bedia yıldırım
  • Sevgi Kılıç
  • Lucuis malfoy
  • Gül
  • Gulden
  • Duygu ayan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%32.5
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.7
Erkek
%27.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (16)
9
%14.1 (9)
8
%32.8 (21)
7
%15.6 (10)
6
%3.1 (2)
5
%4.7 (3)
4
%0
3
%3.1 (2)
2
%1.6 (1)
1
%0