Hırsızlığın günah olduğu doğrudur: ama insan kendini ve yakınlarını o an söz konusu olan ölümcül bir açlıktan kurtarmak için hırsızlık yapıyorsa, merhamet mi yoksa ceza mı görmeli?
Çocukken öğreniyoruz üzerini kapatmayı hatalarımızın. En ''uslu', en ''doğru'', en ''hayırlı'' evlat olmanın karşılığında. Oysaki hatalarınla gerçeksin. Kendin olmanın önüne geçen her neyse itiraz etmeli. Bir insanın ulaştığı en yüksek mertebe ise merhamet; merhamet et kendine ve yaşa. Sen yine vazgeçme çocukluğundan; hissettiğin her şeyin gözlerinde göründüğü zamanlardan.
Sayfa -26
"Kim sende huzur bulmamı sağlayacak? Kim bu kalbi mest edip yaptığım kötülükleri bana unutturabilecek ve seni biricik iyiliğim olarak kucaklamama neden olacak? Benim için anlamın ne? Merhamet etki konuşabileyim. Ben senin için neyim ki bana seni sevmemi buyuruyorsun?Ben kimim ki seni sevmezsem, bana kızıyorsun ve beni büyük acılara salacağını söyleyip tehdit ediyorsun? Zaten seni sevmiyorsam, bu az bir acımı? Vah bana.....
Sayfa 8
(...) emek harcar; yemeğini yer; yemeğini yedikten sonra kendisine düşlerinden başka bir şey kalmaz. Tanrı’nın bedava gösterilerine gider; göğe, uzaya, yıldızlara, çiçeklere, çocuklara, içinde acı çektiği insanlığa, içinde parıldadığı yaratılışa bakar. İnsanlığa baktıkça ruhu, yaratılışa baktıkça Tanrı'yı görür. Hayaller kurdukça yüceldiğini, hayaller kurmaya devam ettikçe yüreğinin yumuşadığını hisseder. Bunalan insanın egoizminden, düşünen insanın merhametliliğine geçer. İçinde kendini unutmak ve herkese merhamet etmek gibi ulvi bir duygu patlaması yaşanır. Doğanın temiz yüreklere bol bol dağıttığı, katı yüreklere ise hiç vermediği onca mutluluk kaynağını düşünürken, kavrayışın milyoneri olarak, paranın milyonerine acımaya başlar. Zihnine aydınlık doldukça yüreğindeki tüm nefret onu terk eder.
Sayfa 808 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1.CiltKitabı okuyor
Senden umut kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır
Sayfa 56 - Diriliş Yayınları
Arthur Schopenhauer
“Ahlakın temelinde merhamet yatar.”
Sayfa 195 - Domingo Yayınevi (22. Baskı, Ağustos 2023)
En derin uçurumdur merhamet : insan ne denli derinine bakarsa yaşamın, o denli derinden görür acıyı.
En çirkin merhamet, hedefini şaşırandır.
Sayfa 203
Şunu düşünmelisin ki..
Merhamet Tanrı'nın verdiği nimetlerden biridir ve bağışlamak zayıflık değil güçtür..
İnsaf ve merhamet dilenmekle millet ve devlet işleri görülemez.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.