Sen şehvetinin adını aşk koymuşsun; halbuki şehvetle aşk arasında ne uzun mesafe vardır...
#dobbienerz
Gerçeklik olgusuyla aranızdaki mesafe kısaldıkça, doğruluğun çok bi’ numarası olmadığını kavrıyorsunuz.
Ve gördü ki, sırrını çözdüğü her avuçta insanla vicdanı arasındaki mesafe açılıyor. Gördü ki, görünen hayatların pek çoğunun bir başkası tarafından görülmeyecek kadar kalın bir astarı vardır.
Fesübhanallah! Mülk ile melekût arasındaki hicab ne kadar incedir, aralarındaki mesafe ne kadar büyüktür. Dünya ile âhiret arasındaki yol ne kadar kısa ve ne kadar uzundur. İlim ile cehil arasındaki hicab ne kadar latîf ve ne kadar kalındır. İman ile küfür arasındaki berzah ne kadar şeffaf ve ne kadar kesiftir. İbadetle masiyet arasındaki mesafe ne kadar kısadır. Halbuki araları Cennet ile Nâr'ın araları kadardır. Hayat ne kadar kısa, emel ne kadar uzundur. Evet hal ile mazi arasında öyle ince bir perde vardır ki, ruhun mazi cihetine geçmesine mani değildir. Cesede nisbeten bitmez bir mesafedir. Kezalik mülk ile melekût, dünya ile âhiret arasında ehl-i kalb için şeffaf, ehl-i heva için kesif ince bir perde vardır. Kezalik gece ile gündüz arasında latîf bir perde var ki, gözün kapanmasıyla gece olup, açılmasıyla gündüz olduğu gibi; nefsin âlem-i maneviyata gözü kapanırsa ebedî bir gece içinde kalır, gözü maneviyata açılırsa neharı inkişaf eder. Kezalik Allah'ın hesabına kâinata bakan adam her ne müşahede ederse ilimdir. Eğer gafletle esbab hesabına bakarsa, ilim zannettiği şey de cehl olur.
Sayfa 198Kitabı okudu
"Kısa Vadeli Düşünme Hatası" İnsanların Canına Okudu
Bir çok önemli hatıratın 1945 sonrasında ama özellikle 1950'yi takip eden yıllarda yayınlanma şansını bulması (mesela İstiklâl Savaşı'nın "ilk beş"inden General Ali Fuat Cebesoy'un Millî Mücadele Hatıraları'nın yayın yılının 1953 olması gayet manidardır) DP döneminde tarih üzerindeki sansürün yavaş bir seyirle gevşediğini göstermektedir. Ancak merhum Adnan Menderes'in kısa vadeli düşünme hatası olarak zikretmemiz gereken Atatürk'ü Koruma Kanunu talihsizliği yüzünden bu dönemde istenilen mesafe alınamayacaktır.
Sayfa 10 - Derin Tarih - Önsöz'den.Kitabı okudu
626 syf.
10/10 puan verdi
Son zamanlarda kitap okuyacak vakit yaratamıyorum. Bana sırtlarını dönmelerine bir arpacık mesafe kalmış. Yanlarına gitmiyorum, hatırlarını sormuyorum. Benimle geziyorlar ama tek bir temas olmadan raflarına dönüyorlar günün akşamında. İşte böyle zamanlardan birinde almıştım elime bu kitabı. Jane
Jane Eyre
Jane EyreCharlotte Brontë · Can Yayınları · 202028,5bin okunma
"İçimizde olanlarla aramıza mesafe koyamayız." Resim: Miles Johnston
İç dünyanı, hissiyatını ve ruhunu korumak için bazı insanlardan uzaklaşmak, onlarla arana duygusal mesafe koymak bencillik değil, ruhsal bir ihtiyaçtır.
Aydınlık
İnanmak istemez ya insan,beyazın karardiğina zaman geçirdiğin tüm anlarını paylaştığınla uzak kalmak. Saçma gelir uzayıp giden küslükler hani... Aslında mesafe iyi gelmişti.duzeltilebilinirdi durumlar, bitebilirdi küskünlük. Gidişin sana hayır getirsin sen bende gidişinle hoşçakkaldin... Beraber dinlediğimiz şarkıyi hatırladim şimdilerde. "Ben sende çok kördüm" diyordu. Umarım hatırlamış sındır.unuttuysan eger durumun dusundugumden de içler acisidir. Hiç hatirlanmaman dileğiyle..
"İçimizde olanlarla aramıza mesafe koyamayız."
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.