• Bu argümanın en temel hatası, yaşamın kapalı bir sistem olarak yorumlanamayacak olmasıdır. Yaşamın başlangıcı sürecinde hem Güneş'ten gelen yoğun enerji, hem de sürekli gezegene dahil olan yeni kütle (meteorlar ve kuyrukluyıldızlar) sebebiyle gezegen bir açık sistem olarak ele alınmalıdır. Benzer bir şekilde canlı sistemler de birer açık sistemdir. Bunun en basit göstergesi şudur: bir bitki tohumu içerisindeki kullanılabilir enerji miktarı, o tohumdan gelişen bitkideki kullanılabilir enerji miktarına göre çok daha düşüktür. Yani bitki, tohumundan büyüdükçe, kullanılabilir enerji miktarı da giderek artar. Bu durumda, domateslerin varlığı Termodinamiğin İkinci Yasası ile çelişmekte midir? Elbette hayır. Çünkü bir canlı türü, açık bir sistemdir ve etraftan enerji alarak düzensizlik artışına geçici olarak karşı koyabilir. Ancak burada anahtar kelime, 'geçici' sözcüğüdür. Evrenin dokusundan ötürü, etrafımızdaki tüm varlık ve sistemler geçicidir. Bunların bazılarının düzensizliklerini, geçici olarak, dışarıdan enerji uygulayarak azaltmak mümkündür (zaten bunu yapan varlıklara "canlı" demekteyiz). Ancak nihayetinde, yeterince zaman geçtikten sonra, evrenin bütünüyle birlikte düzensizliğe mahkum olacaklardır, ikinci yasanın söylediği budur.
 • “Kutsal kitabı okumuş olsaydın bir şey dikkatini çekerdi. Tanrı önce Adem'i yarattı, sonra da cenneti. Daha sonra Adem'i cennete koydu. Adem cennette olmasına şaşmıştı, bu ona doğal gelmemişti, değil mi? Havva'nın durumu başkaydı. O Adem'den sonra yaratıldı. Cennet'te yaratıldı. Cennet'in yerlisi. Sonra ikisi de cennetten kovulduklarında bu Adem ve Havva için aynı şey değildi. Adem ilk çıkış noktasına geri dönüyordu. Havva ise tersine doğduğu ülkeden sürgün edilmişti. Eğer bunu unutursanız, kadınlardan yana hiçbir şey anlayamazsınız. Kadınlar cennetin süngünleridir…”—
  Michel Tournier - Meteorlar
 • Güneş artık batıdan doğmaya başlayacak…

  Dünya üzerinde, tam on iki farklı coğrafyada, aynı anda ve benzer şekilde felaketler yaşanmaktadır. Her bir noktaya devasa birer meteor düşer. Bu meteorların içlerinde gizlenmiş olan kadim taşlar oyuncuları, yaşları 16-18 arasındaki genç kadın ve erkek oyuncuları oyuna çağırır: Endgame başlamıştır artık. Oyundan kaçış yoktur! Hayatta kalmayı başaran, dünya üzerinde sadece kendi soyunun devamını sağlayıp onları felaket bir ölümden kurtarabilecektir. Aksi takdirde tüm insanlık, tüm gezegen yok olacak ve tek bir insan dahi kurtulamayacaktır.

  Felaketler henüz bitmemiştir:

  Daha fazlası yoldaydı.

  Daha büyükleri, daha yıkıcıları.

  Daha çok insan acı çekecekti.

  Daha çok insan yanacaktı.

  Daha çok insan ölecekti.

  ‘’El Puno del Diablo’’ dan (Şeytanın Yumruğu) denen meteorlardan tam on iki tane vardı.

  Meteorlar düştükten sonra dünya artık eskisi gibi değildi.

  Sayısız insan ölmüştü.

  Dünya daha savunmasızdı.

  Tüm dünya dehşet içindeydi…

  ***

  Yer: Büyük Vahşi Kaz Pagodası, Xi’an, Çin Halk Cumhuriyeti.

  Yönetici: ‘’kepler 22b’’

  Oyuncular:

  Marcus Loxias Megalos. 5. sıradan, Girit soyundan bir erkek.

  Kala Mozami. 89. Sıradan, kadim Sümer soyundan bir kadın.

  An Liu. 377. sıradan, Shang soyundan Çinli bir erkek.

  Shari Chopra. 55. sıradan, Harappa soyundan bir kadın.

  Maccabe Adlai. 8. sıradan, Nebati soyundan bir erkek.

  Baitsakhan. 13. sıradan, Donghu soyundan bir erkek.

  Sarah Alopay. 233. sıradan, Cahokia soyundan Amerikalı bir kadın.

  Jago Tlaloc. 21. sıradan, Olmek soyundan bir erkek.

  Aisling Kopp. 3. sıradan, La Tène Kelt soyundan bir kadın.

  Hilal ibn İsa el-Salt. 144. sıradan, Aksum soyundan bir kadın.

  Alice Ulapula. 34. sıradan, Koori soyundan bir kadın.

  Chiyoko Takeda. 2. sıradan, Kadim Mu soyundan Japon, dilsiz bir kadın.

  ***

  Yönetici ‘’kepler 22b’’:

  Endgame, hayatın bilmecesi, ölümün sebebi. Her şeyin özü Endgame’de ve Endgame her şeyin sonunu getirecek. Anahtarları sırasıyla bulup bana getiren kazanır. Buradan ayrıldığım andan itibaren her birinize bir ipucu verilecek ve Endgame başlayacak. Endgame’in tek bir kuralı var: Anahtarları sırasıyla bulup bana getirin. Başka da kural yok! Üç anahtar var: İlki Dünya Anahtarı; ikincisi Gök Anahtarı; sonuncusu ise Güneş Anahtarı. Hepsi burada, dünyada saklılar. Anahtarları bulan ve hayatta kalan kazanır…

  Oyuncuların Çin’de toplandıkları kadim piramidin içinde, ‘’kepler 22b’’nin verdiği talimatlara göre oyun başlar. Her birine bir ipucu verilmiştir. Bu ipuçları onları anahtarlara götürecektir. Hayatta kalmak için gerekirse rakiplerini, hatta yollarına çıkan herkesi öldürme hakları vardır. Dünyanın sonu gelmeden anahtarlar bulunup kadim tanrılara, elçi ‘’kepler 22b’’ aracılığıyla ulaştırılmalıdır. Yaşları çok genç olmalarına rağmen bu kadın ve erkek oyuncular, bebekliklerinden beri bu oyun için yetiştirilmişlerdir. Önceki soydaşlarının aksine oyunu oynama şerefi kendilerine nail olmuştur. Her biri birer savaş makinesidir. İyi bir atlet, iyi birer dövüşçü, silah uzmanı olan her biri, aynı zamanda hemen her türlü ulaşım aracını kullanabilen iyi birer sürücü ve hemen her türlü network’ ün içine sızabilen bilgisayar korsanıdırlar da. Sahte pasaport, kimlik vb. yardımıyla, sınırsız kredi kartı limitleriyle, dünyanın dört bir tarafında anahtarları aramaya başlarlar. Ama önce kendilerine verilen şifreleri çözmeli ya da kestirmeden giderek şifrelerini çözen diğer oyuncuları sinek gibi avlamalılardır. Takım diye bir şey yoktur, herkes tek başınadır. Dünya üzerindeki on iki soyun temsilcileri, birbirinin dostu değil tam aksine düşmanlarıdır…

  Düşmanımın düşmanı dostumdur düsturundan yola çıkarak, oyuncular bazen birbirilerine yardım ederler veya bazen bir takım oluştururlar. Bu takımlardan birisi de Jago ve Sarah ikilisidir. İki yetenekli insan, biri kadın diğeri erkek! Çin’de Toprak Askerlerin bulunduğu açık hava müzesinden başlayan kelle koltukta macera dolu yolculuklarına, Irak, Türkiye, İtalya ve diğer ülkelerde, kendilerine verilen ipucu şifreleri kâh çözerek kâh da şanslarının yardımıyla anahtar peşinde koşarak devam ederler. Evdeki hesap neticede hiçbir zaman çarşıya uymadığından, bu iki cesur insan, girdikleri bu ölümüne oyundan, birbirlerine karşı hissettikleri romantik duyguların da yardımıyla, yüzlerinin akıyla çıkmak adına büyük yol kat ederler. Su testisi suyolunda kırılır elbette, oyuncuların bazıları hayatlarını kaybedecektir bu macerada. Bu kitap, bu maceranın sadece giriş bölümü. Gelişme ve sonuç bölümlerini anlatan ikinci ve üçüncü kitaplar da var elbette.

  Türkiye’nin, özellikle de kadim Göbekli Tepe’nin (on iki bin yıllık yerleşim bölgesi, kimlerin yaptığı belli değil hala, sadece yüzde beşi gün yüzüne çıkartılabildi) bu roman serisinde kullanılması, ülkemizin reklamı açısından yerinde olmuş. Stonehenge’den Mısır Piramitlerine, Göbekli Tepe’den Güney Amerika ve Kamboçya’daki tapınaklara değin nefes kesici bir macera üçlemesi sizleri bekliyor. Pena Yayınlarının neredeyse sıfır hatalı harika edisyonu ve çevirmen Uğur Mehter’in akıcı Türkçesiyle harika bir Distopya roman. Beş yüz bin Amerikan doları değerindeki ödüllü yarışmasının detaylarını da kitabı okurken fark edeceksiniz. Sizlerin de bu sürükleyici romanı okumanız dileğiyle.

  Süha Demirel, 10 Eylül 2015.
 • "Meteorlar, Dünya'nın atmosferine girdiklerinde sürtünme nedeniyle ortaya çıkan ısıdan akkor haline gelerek yanan bu nedenle "akan yıldız" olarak adlandırılan toz parçacıklarıdır."
  Michael Rowan Robinson
  Sayfa 10 - TÜBİTAK popüler bilim kitapları
 • "Gençliğin düşünceleri gökyüzünü aydınlatan meteorlar gibi parlak ışıklardır, ama yaşlılığın bilgeliği duran yıldızla ra benzer, pırıltıları hiç değişmediği için gemiciler yollarını bulmak için onlara güvenirler."
 • RAKAMLAR

  ÇÖKTÜĞÜNDE BİÇİMLERİNİZ kül olup da
  denizlerine gecenin,
  meddücezre sonsuzluk
  yaşamla ölümü akıttığı yerde-

  ayaklanan rakamlardı-
  (azaptan kaçamasın diye kimse
  bir zamanlar kollarımıza mıhlanırdı)

  meteorlar ayaklandı rakamlardan,
  içinde ışık yıllarının oklar gibi uzandığı
  odalara çağrılarak
  gezegenlerinse
  acının sihirli maddesinden
  doğduğu-

  rakamlar- kökleriyle
  çekilip alınmış cani beyinlerden
  ve dahil edilmiş hemen
  göksel döngüsüne
  mavi damarlı kulvarın.