Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 21 Mar 12:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

7-9 Kasım 2005 tarihlerinde Swiss Hotel’de yapılan '2.Barış ve Tolerans Konferansı' neler olup bittiğinin çok tipik ama çok belirgin bir göstergesi oldu. ABD Başkanı Bush’un bir tebrik telgrafıyla katıldığı ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun da bir konuşma yaparak teyit ve takviye ettiği bu toplantı çok önemli tablolara vücut vermiş ve çok hayatî işaretleri önümüze koymuştur. Bir defa şunu görelim: Toplantının üç önemli ve anlamlı hamisi vardı:
1. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso,
2. Fener Rum Patriği Bartholomeos      
3. Merkezi New York'ta bulunan Appeal of Conscience Başkanı ve Başhahamı Arthur Sichneier.
      
       Yani konferansın hamilerinin ikisi Hıristiyan, biri Musevî. Dahası ve en önemlisi: Bu toplantının ‘hami’lerinden biri olan Patrik Bartholomeos bu konferans münasebetiyle de ekümenik patrik diye anılmaktadır. Gelen kutlama telgrafları bu unvana hitap etmekte, kayıtlar bu unvanla tutulmaktadır.
      Bu unvanın kullanılması bu ülkede sadece sıradan mevzuat suçu değil, anayasal suçtur. Ayrıca Lozan Barış Konferansı’nın delinmesi ve dışlanmasıdır. Yani aynı zamanda uluslararası suçtur. Neylersin ki, ülkenin anayasal din kurumu olan Diyanetin başı bu toplantıya katılmış ve destek vermiştir. Ama, diğer din temsilcileri gibi ‘hami’ sıfatıyla değil, sadece ‘hizmetli’ sıfatıyla.
Toplantıya ABD Başkanı, AB, BM ve Papa nın bir biçimde müdahil olmasının Türkiye aleyhine döşediği mayınlar işte bunlardır. Konferansın hizmetlisi mevkiinde olan Diyanet İşleri Başkanı da katılımıyla bu de facto duruma imza atmış olmaktadır.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 313 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 313 - Yeni Boyut Yayınları)
@kitaplarlakeyif, Benim Periyodik Tablom'u inceledi.
13 Mar 10:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dayanacak Bir Bacak kitabı ile tanıdım Oliver Sacks'ı. Bir tıp doktoru ve kitapları bilimsel verilerle zenginleştirilmiş.
Yazarın altı ay ömrü kaldığını öğrendiğinde, kendini sakince ölüme hazırlama sürecinde yazdıklarından musevi olduğunu ve cinsel tercihinin erkeklerden yana olduğunu, periyodik tablonun onun için özel bir anlam ifade ettiğini anlattığı, yaşam, yaşlılık ve ölüm ile ilgili düşüncelerini paylaştığı Benim Periyodik Tablom, kısacık bir kitap fakat yaşlılığa ve ölüme dair çok güzel tespitler var.

Bir kahve içimi sürede bitirebileceğiniz, belki de Oliver Sacks ile tanışmanıza vesile olacak bu kitabı sevebilirsiniz diye düşünüyorum.

hatice bozkurt, Buğu'yu inceledi.
11 Mar 22:58 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Buğu,
Nur’un başından geçenler.
Bir kitap,
Ne kadar bana yakın ne kadar benden uzak.

İstanbul’daki mimariye âşık bir beyefendi; Yasef; sanata âşık, Nur’a âşık. Hayatta başarabildiği tek şey bir kadını sevmek.

Nur; sanattan anlamayan zarif bir kız; dâvâ’ya âşık, Filistin’e âşık. Belli ki ölüme bakıyor çünkü belki de ölüme bakınca yaşanabiliyor, hayatın hakkı ancak bu şekilde verilebiliyor.

‘’Öldüğümüz için mi hayata bakıp duruyoruz yoksa?
Yaşasak ölüme bakardık.’’ (s. 23)

Bir yazar, bir karakter; Nihan Kaya yani Ferda. Ne kadar hayal ne kadar gerçek.Yazarımız Nihan Kaya psikoloji alanında yaptığı yüksek lisans tezi için Bakırköy Deliler Hastanesi’ne gidiyor. Orada eşiyle beraberindeki adamı öldüren ve şizofreni hastası olan Yasef, yazarımızla konuşurken hayat hikâyesi gün yüzüne çıkıyor.
Yahudi asıllı tüccar bir Musevi ile savaşın içine doğmuş, ailesini kaybetmiş, doğduğu topraklardaki zulmü ciğerlerinde soluyan Filistinli bir kızın; yani Yasef ile Nur’un hikâyesi. Bu hikâye tez konusu olamıyor ama gerçek bir romana dönüşüyor.
Ve bu yüzden kitap ‘gerçek’ ve ‘roman’ olarak iki ayrı koldan gidiyor, gittikçe gerçek ve roman birbirine giriyor.
Gerçeğin ne kadar gerçek olduğunu ise sayfa 102’de; ‘’Romancılar yalan söyler. Hatta bunu Giritli Epimenides de bilir.’’ sözü anlatıyor. (Epimenides paradoksunu hatırlatayım; Giritli Epimenides diyor ki; ‘’Tüm Giritliler yalancıdır.’’ )
Sonrasında ise Voltaire’den bir iktibas: ‘’Tarih, doğruymuş gibi gösterilen gerçekleri resmeder. Hikâye ise kurmacaymış gibi gösterilen gerçekleri resmetmektedir.’’
İşte böylece alt metinleri yakaladığımızda gerçek ve kurmaca arasında gel-gitler yapıp karaya oturuyoruz.

Kitapta ara ara öyle kelimeler çıkıyor ki ‘Şimdi bunun burada ne işi var?’ diyorsunuz ama sonrasında her şeyin aslında yerli yerinde olduğunu görüyorsunuz. Yani kitabın hiçbir kelimesi tesadüfi değil, ince göndermeler var yakalanması gereken.
Farklı bir tekniği, güzel bir kurgusu var ve dili akıyor. Davranışlara dair bilinçaltına inmeler, zıt değerlerin-dünyaların etkisi/etkisizliği ve bunun karşı tarafa yine aksi yönde tepkisi/tepkisizliği var içinde.
Açıkçası fazla film izleyemeyen o yüzden seçici olan biri olarak böylesi bir kurgunun perdeye yansımasını isterim. Okunmasını da tavsiye ederim, güzel bir kitaptı.

NihalÇetinoğlu, bir alıntı ekledi.
10 Mar 00:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Türkler,başlangıçta bölük bölük Budacı,Manici,Musevi,Hristiyan olmuşken,daha sonra çoğunun İslamlığı kabul etmesi üzerine,iki yüz bin kadar Şamancı Yakut'tan başka,hepsi bu dine girmişlerdir.

Türkleşmek İslamlaşmak Muasırlaşmak, Ziya Gökalp (Sayfa 74 - akvaryum yayınevi)Türkleşmek İslamlaşmak Muasırlaşmak, Ziya Gökalp (Sayfa 74 - akvaryum yayınevi)
Ali Rıza MALKOÇ, Benden Selam Söyle Anadolu'ya'yı inceledi.
08 Mar 14:49 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap inceleme yazısı

Kitap Adı: Benden selam söyle anadoluya
Yazarı. : Dido Sotiriyu
Çeviri. : Attila Tokatlı
Yayınevi : Alan Yayıncılık
Baskısı. :57. Baskı/ 243 sayfa

Türk, kürt, rum, ermeni, çerkez, müslüman, hıristiyan, musevi olmak; yeryüzünde ne bir üstünlük, ayrıcalık kimliği, ne de bir utanç kaynağı.
Bunlardan birini ön plana çıkarıp dayattığımızda, dolaylı olarak başkalarına da bu hakkı verip, özendiriyoruz.
Sevginin, aşkın, acının, gözyaşının, merhametin dini ve ırkı yoktu aslında.
Her birey farklı bir inanç, farklı bir medeniyetin parçası olarak, farklı bir coğrafyada dünya ile tanışıyor. Kendi iradesi ile mi belirliyor bunu?
Kavga etmek için değil, tanışıp kucaklaşmak ve barış içinde yaşam sürdürmek için, farklılıklar içinde yaratılmışız aslında.
İnanç ve ırk nasıl bir kavga, savaş ve ayrışma nedeni olabiliyor?
Tolstoy da, vahşi zevkler adlı kitabında; savaşın insanları nasıl bir akıl tutulmasına sürüklediğini çok güzel tasvir ediyor.
Yağmur ve kar taneleri birbirini ezmeden gökyüzünden inip, yeryüzünde bir ırmak ya da gölde buluşabiliyorsa, böyle bir yolculuğu insanoğlu da başarabilir.
Ulaşmış olduğum yaşam felsefemle ben buna bir gerekçe ve anlam bulamıyorum.
Cemil Meriç hint kültürü ve medeniyetini anlattığı, "bir dünyanın eşiğinde" kitabında şu veciz vurguyu yapıyor : " yunan felsefesi ve medeniyeti artık kitaplarda kaldı" diyerek, ahlak, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve şefkat anlayışının gerilediğini vurguluyor.
Tarihi olayları, bugünkü gözlemle yargılamak tartmak elbette mümkün değil.
Hatalar hataları doğurmuş. İhmaller, yıkımları kovalamış. Cehalet de ilk kıvılcımı ateşlediğinde, insanlar yurt bildikleri yerlerde cehennem hayatı yaşamışlar.
Mübadele bile tam bir mutluluk ve huzur tesis edememiş. Damarlarındaki kanın ırkıyla gaza gelenler/ getirilenler sonunda kanından da olmuşlar. Oysa ki bir toprak parçası, kendini çok farklı inanç ve etnik kökenden kabul eden insanların birlikte gayretiyle, iradesiyle vatan şekline pekala dönüşebilirdi.
Fizyolojik, biyolojik ihtiyaçlarını ırkıyla mı, inancıyla mı tedarik ediyordu ki insanlar?
Neden o zaman bu unsurlar vesilesiyle kan dökülebiliyor, göçe zorlanabiliyor?

Kitabın yazarı 1900'lü yıllarda Aydın ilimizde Kırkıca isimli bir rum köyünde yaşamış.
Köyün şimdiki adı Şirince.
Anlattığı olaylar ne kadar doğru, çeviri yerinde mi ölçemeyiz tabi. Ama genel hatlarıyla zaman tüneline girip genel bir gözlem, tahlil, analiz yapmamıza katkı sağlıyor.
Duygulanıyorsunuz, üzülüyorsunuz, kızıyorsunuz. Neden, niçin, değer miydi diye de farklı sorular oluşuyor zihninizde.
Günümüzde halen Irkı ve inancı yüzünden huzursuzluk kaynağı olan toplumlar olduğu gibi, bu vasıflarından dolayı zulüm gören insanların olması çağın yüz karasıdır.
Dünya medeniyetlerinin güzel tarafları kitaplarda kalmamalıydı.
Güzellikleri buluşturamayınca, şeytanca ayrılıkları vuruşturuyoruz maalesef.
Ortak yaşam medeniyeti geliştirebilmek için, yaşanmış olumsuz örnekleri de incelemekte yarar var.
Güneş nasıl ki, tüm insanların ısı, ışık, enerji ve yaşam kaynağıdır. Aynı ölçüde tüm insanların birlikte barış, sevgi, kardeşlik ve dayanışma içinde yaşamasını sağlayacak ortak bir yaşam medeniyeti geliştirme zorunluluğu vardır.
Bu anlamda okunması gereken faydalı bir eser.
Kurtuluş savaşı ve milli mücadelenin; ülkeyi nereden nereye taşıdığını, nasıl bir mucizevi destan yazdığını daha iyi anlayacaksınız.
Vatan ve millet sevgisinin ve kardeşliğinin artmasına vesile olması dileğiyle,
İyi okumalar.
Ali Rıza malkoç
08.03.2018
#armozdeyis

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 06 Mar 12:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben Leman Korkut'u tanıdığım zaman, kırk yaşını geçmiş bir
kadındı. Az bulunur kadınlardan. Ölçülü güzelliği, ciddiliği, telaş­
sız kararlılığı ilk bakışta göze çarpmaz. Sonraları, bilerek çekim-
ser yaşadığını saptadım. Dikkati çekmekten hoşlanmıyor. Bunu
başarıyor da.
'Le Cormoran,' motelimizin az açığına demirler demirlemez,
hepimiz İspanyol havalı, Musevi olduğunu ancak öğrenebildiği-
miz, esmer güzelinin alımına kapıldık. Yatın sahibiyle kimse ilgi-
lenmedi. Hoş, 'Le Cormoran'm, Leman Korkut'un teknesi oldu-
ğunu da bilmiyorduk yal Bodrum'da dünyanın parasını harcaya-
rak yaptırmış: görünüşü kaba, epeyce büyük, anladığım kadarıyla
'denizci' bir tekne! Gezi yatlarını beyaza boyarlar, bu tersine, si-
yah. Belki adından ileri geliyor: 'Le Cormoran,' Fransızcada 'Ka-
rabatak' demek!
O gece, diş ağrısıyla uyandım. Alt çenemi oyuyorlar. Saat, sa-
bahın ikisi. Camlardan boşalan ayışığı odamızı gümüş mavisi bir
aydınlığa boğmuş. Karım, kalktığımı duymadı. Elim çenemde, mo-
telin ana binasına doğruldum: ağrıkesici bir şey bulmalıyım. Aspi-
rin eksik etmezlermiş, nöbetçi garson, uykunun zamkıyla kirpikle-
ri birbirine yapışık oğlan, suyu uzatırken söyledi. Bir süre, plajın
üstündeki sette, sıralardan birine oturdum. Ağrının hafiflemesini
bekledim.
Gündüzleri burası çok rüzgarlı oluyor. Bu gece, inanılmaya-
cak kadar durgun. Çok uzak sesleri, ayrıntılı bir açıklıkla işitebili-
yorum. 'Le Cormoran'ın kıç güvertesinden yükselen tınlamayı bu
yüzden duydum: bir şişe bir bardağa değdi, sıvıyla dolu bir barda-
ğa buz parçaları atıldı. Dikkatimi verince, ayışığının yaldızladığı
bir insan karaltısını seçebiliyorum. Yüzünü, cıgarasım yakmak
için, çakmağını çakınca göreceğim: Leman Korkut!
Yo hayır, Leman Korkut olduğunu, Mısta'beyden ertesi gün
öğrendim. Mısta'bey motelin sahibi, uyanık işletmecilerimizden,
gevezeliği konukseverlik sanıyor. Bir şey sorar, bin şey öğrenirsiniz bu defa da öyle oldu.

Fena Halde Leman, Attila İlhan (Türkiye İş Bankası)Fena Halde Leman, Attila İlhan (Türkiye İş Bankası)
gradee, bir alıntı ekledi.
05 Mar 18:18 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Amerikalı
Kızılderili
"Sizin gözünüze sefil görünebiliriz, biz kendimizi... sizden çok
daha mutlu görüyoruz, çünkü biz sahip olduğumuz az
miktardaki şeyden çok memnunuz." (Micmac şefi)
Budist
"Kim bu dünyada bencil arzularını alt ederse, onun üzüntüleri
su damlalarının nilüfer içeğinden döküldüğü gibi kendisinden
uzaklaşacaktır." (Dhammapada, 336)
Hıristiyan
"Bir devenin iğne deliğinden geçmesi, zengin bir adamın
Tanrı'nın krallığına girmesinden daha kolaydır." (Matthew, 19
23-24)
Konfüçyüsçü
"Aşırılık ile yoksunluk eşit derecede hatalıdır." (Konfüçyüs,
XI.15)
Antik Yunan "Her şey kararında olmalı." (Delphi Tapınağı'nda yazılıdır.)
Hindu
"Tamamen arzularından arınmış şekilde, özlemleri olmadan
yaşayan kişi... huzura ulaşır." (Bhagavad-Gita, II. 71)
İslam "Yoksulluk benim gururumdur." (Muhammed)
Musevi "Bana ne yoksulluk verin, ne de zenginlikleri." (Meseller, 30 8)
Taocu
"Yeterince şeye sahip olduğunu bilen zengindir." (Tao Te
Ching)

Ne Kadarı Yeterli?, Alan DurningNe Kadarı Yeterli?, Alan Durning

Türk olmak için mutlaka Müslüman olmaya lüzum yoktur. Çünkü bugünkü Türkler arasında birkaç yüz bin Şaman, birkaç yüz bin Hristiyan ve hatta birkaç bin Musevi Türk (Karayımlar) de vardır. Din ayrılığı yüzünden bunları Türklükten çıkarmaya hakkımız yoktur.

Persona Non Grata, Boyalı Kuş'u inceledi.
27 Şub 22:57 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Her zaman inceleme yazan biri degilim fakat Jerzy hakkındaki asılsız iddialar ve Boyali Kus'in bir vahşet kitabı olduğu hakkinda ileri sürülen görüşler beni inceleme yazmaya itti.

Öncelikle kitaptan bahsedecek olursak, kitap ikinci dünya savaşı yıllarında ailesi tarafından evlatlık verilip kendi kaderine terkedilen çocuğun öyküsünü anlatıyor. Çocuk savaşın yıkıcı ortami ve polonya köylüsünün ortaçağdan kalma inanışları arasında esmer teni ve Musevi-Çingene tipiyle sağa sola sürülüyor, itilip kakılıyor ve o yıllarda yaşanmış her türlü acıyı kendi küçük bedeninde okuyucuya gösteriyor, hemde tüm çıplaklığı ve açıklığıyla.

Peki nedir okuyucuyu rahatsız eden ? Kıtabin ilerleyen bölümlerinde Almanların akil almaz işkenceleri ve yaşanılan katliamlar bir bir anlatılıyor. Yazar kitabı yazarken olayları yumuşatmak gerçeklikten kopartmamak için olduğu gibi anlatmış. E durum böyle olunca bir anda oyulan gözler, kopar eller kollar, tecavüze uğrayan çocuklar, yanan bedenler ve daha daha fazlasıyla karşı karşıya kalıyor insan. Halbuki yazar bu durumu kendisi şu sözlerle açıklıyor: " ...Anlaşıldığı kadarıyla bu şahıslar savaştan kurtulanların anılarını ya da resmi savaş belgelerini hiç okumamışlardı, eleştirmenlerim bunlara yabancı görünüyorlardı. Örneğin hiçbirisi de Reich idaresi döneminde bir muhalifin saklandığı Doğu Avrupa'daki köylerden birinde verilen cezaları anlatan on dokuz yaşındaki bir gencin, sağ kalıp da yazdığı anıları okumamıştı. 'Almanların köye Kalmuklarla beraber barış getirmek üzere nasıl geldiklerini hatırlıyorum' diye yazmıştı genç kız. 'Öyle korkunç sahnelerdi ki, ölene kadar gözümün önünden gitmeyecekler. Köyü kuşattıktan sonra kadınlara tecavüze başladılar, sonra da köyü içindekilerle birlikte ateşe vermeleri emredildi. Heyecanlanan barbarlar meşalelerle yaktılar evleri, kaçmaya çalışanları da vurdular ya da zorla ateşe attılar. Küçük çocukları annelerinden kopardılar ve ateşe attılar. Acı çeken anneler çocuklarını kurtarmaya koşunca da zavallıları önce bir bacaklarından sonra da ötekinden vurdular. Kadınlar yeterince acı çekince de onları öldürdüler. Bu korkunç şölen tüm gün sürdü. Gece olduğunda ve Almanlar gittiğinde sağ kalan köylüler kalanları toplamak için geri döndüler. Ama gördüklerimiz felaketti. Kor halinde kütükler ve kulübelerin içinde de yanan insanların kalıntıları vardı. Köyün arkasındaki tarlalar da ölülerle kaplanmıştı, burada bir anne çocuğuyla can vermişti, beyni çocuğun yüzüne saçılmıştı. Başka bir yerde on yaşındaki bir çocuk elindeki okul kitabıyla kalakalmıştı. Ölüleri beş ayrı toplu mezara atmışlardı. 'Doğu Avrupa'daki her köy işte böyle olayları yaşadı, yüzlerce yerleşim biriminin kaderi oldu bunlar. Başka belgelerde de, bir toplama kampının komutanı hiç tereddüt etmeden 'kuralın çocukları hemen öldürmek olduğunu çünkü çalışamayacak kadar ufak olduklarını' söylüyordu. Bir başka komutan ise Almanya' ya kırk yedi günde neredeyse yüz bin elbisenin gönderildiğini söylüyordu. Bu elbiseler gaz odalarına sokulan Musevi çocuklardan alınmıştı. Gaz odasına giden Museviler'den bir başkasının günlüğünde 'kampta her gün ölen yüz kadar çingeneden yarısının çocuklar' olduğu yazılmıştı. Bir başka Musevi de SS muhafızlarının kayıtsız bir biçimde gaz odasına giden ergenlik çağındaki her Musevi genç kızın cinsel organlarını ellediklerini yazıyordu. Belki de Boyalı Kuş'un içindeki vahşet sahnelerinin abartılmadığının en iyi kanıtı ve bu dehşet zamanının savaş yılları Doğu Avrupa'sını yansıttığını en iyi anlatan olay, eski okulumdan bazı arkadaşlarımın Boyalı Kuş'un kaçak bazı kopyalarını okuduktan sonra romanın kendilerinin ve akrabalarının yaşadıklarının yanında pastoral bir öykü gibi kalacağını söylemeleriydi."

Gelelim ikinci iddiaya. Jerzy Kosinski bir sahtekar mıdır ? Yaşamadığı şeyleri kendi biyografisi diye yazıp mi piyasa sürmüştür ? yoksa kendi acılarından yola çıkıp bütün bir katliamdan yaşananları ana karakterin bedeninde mi toplamıştır ? Kosinski durumu şu şekilde açıklıyor: "...Kendimi her şeyin ötesinde bir öykücü olarak gördüğümden olacak Boyalı Kuş'un ilk baskısında şahsımla ilgili bilgiyi en aza indirgedim ve röportaj taleplerini reddettim. Ama bu beni büyük bir çekişmenin merkezine oturttu doğrusu. Pek çok büyük yazar, eleştirmen ve okuyucu kitabımın arkasındaki tarihsel gerçekleri keşfetmeye çalışarak, romanın otobiyografik olduğunu ispat etme uğraşına giriştiler. Bana biçmek istedikleri rol, kuşağımın sözcülüğüydü, özellikle de savaştan kurtulabilenler adına, oysa ki ben hayatta kalabilmemin ve hayatta kalabilmenin sadece bireysel çaba olduğundan ve bireyin kendi adına konuşma hakkının saklı tutulmasından yanaydım. Benim hayatım ve kökenlerim hakkındaki gerçeklerin, en azından benim düşünceme göre kitabın otantikliği için bir kıstas oluşturmasını kabul edemiyordum. Böylece bu kıstaslarla daha çok okuyucunun Boyalı Kuş'u okumasını sağlayabileceklerini düşünmüş olmalılar. Daha da ötesi, ben o zaman da aynı şimdiki gibi, otobiyografik formun edebiyattan çok farklı olduğunu düşünmekteyim. Otobiyografilerde tek bir insanın yaşamı göz önüne serilmiştir, okurlar da bu insanın hayatını gözlemler ve kendileriyle karşılaştırırlar. Ancak kurgusal bir hayat okuyucunun da kendine özgü bazı katkılar yapması sonucunu doğurur, sadece kuru kuruya karşılaştırma yapmaz ama düşsel bir role soyunur ve bu rolü kendi deneyimleri, yaratıcı ve imgesel gücüne göre biçimler. Ben her zaman için romandaki hayatın benimkinden bağımsız olması konusundaki kararımı korudum.Ve pek çok yabancı yayıncı Boyalı Kuş'u, bir önsöz olarak koyduğum ve ilk yayıncıma göndermiş olduğum mektuplar olmadan basmak istediklerinde de buna itiraz ettim. Çoğu bu alıntıların kitabın etkisini azaltacağını düşünmüştü. Ben bu mektupları aslında romanın vizyonunun anlaşılması amacıyla yazmıştım, hafifletilmesi amacıyla değil. Kitap ve okuyucularının arasına böyle girilmesini ve romanın bütünlüğünün bozulmasını istemiyordum, çünkü kendi deneyimlerimi ortaya koymakla değil ama kitabın kendi başına kendini temsil edeceği bir çalışma olmasını istiyordum. Nitekim ilk cep kitabı baskısında da -ki orijinal baskıdan bir sene sonra çıkmıştı,- artık en ufak bir biyografik bilgi yoktu. Belki de bunun yüzünden olacak okullardaki pek çok okuyucum Kosinski adını çağdaş yazarlar yerine vefat etmişler arasına koydu."

Bitti
İyi okumalar...

Mehmet S., bir alıntı ekledi.
27 Şub 20:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hedef" lafı bana bir yerde okuduğum Musevi atasözünü hatırlatıyor. Diyor ki: "Ülküler bir yıldıza benzer, belki o yıldızı tutamazsın ama oraya doğru yürürsün."

Hedef Türkiye, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 15 - Bilim+Gönül, 36.Baskı, Eylül 2010)Hedef Türkiye, Oktay Sinanoğlu (Sayfa 15 - Bilim+Gönül, 36.Baskı, Eylül 2010)