Aslı T., bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi

Gerçek, insandan bağımsız, tamamlanmamış ve hazır değil; insanın çabalarıyla oluşuyor ve insanın değerine oranlı. Biz yazarsak, çalışarak bir nehir yatağını açarsak, gerçek bu yatağa girer; müdahale etmeseydik giremezdi, elbette tüm sorumluluk bize ait değil ama payımız büyük.

El Greco'ya Mektuplar, Nikos Kazancakis (Sayfa 518 - Can Yayınları, 3. Baskı, Çeviri: Ahmet Angın)El Greco'ya Mektuplar, Nikos Kazancakis (Sayfa 518 - Can Yayınları, 3. Baskı, Çeviri: Ahmet Angın)
Aslı T., bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi

Çinlilerin tuhaf bir bedduası vardır, "Lanetim üstüne olsun ve önemli bir devirde doğasın!" derler. Biz kararsız girişimler, tehlike ve çatışmalarla dolu önemli bir devirde doğduk. Yalnız, eskiden olduğu gibi erdemlerle kötülükler arasında değil -ki bu, en trajik olan şeydir- bizzat erdemlerin arasında bulunan çatışmalar... Bilinen eski erdemler, artık eski değerlerini kaybetmeye başladı. Çağdaş ruhun dîni, ahlaki, manevi ve toplumsal ihtiyaçlarını karşılamıyorlar artık... Sanki insanın ruhu genişledi ve artık eski kalıplara sığmıyor. Çağımızın sınırları içinde acımasız bir iç savaş patlak verdi; bilinçli ya da bilinçsiz, gücünü elinde tutmak isteyen, her yerde varlığını sürdüren ve bir süre daha yaşamlarımızı düzenlemek için acımasızca mücadele eden eski mitlerle; henüz deneyimsiz ve düzensiz de olsa ruhlarımıza hükmetme mücadelesi veren yeni mitler arasındaki savaş bu. Onun için bugün yaşayan her insan, devrinin dramatik kaderi tarafından hırpalanmaktadır.

El Greco'ya Mektuplar, Nikos Kazancakis (Sayfa 517 - Can Yayınları, 3. Baskı, Çeviri: Ahmet Angın)El Greco'ya Mektuplar, Nikos Kazancakis (Sayfa 517 - Can Yayınları, 3. Baskı, Çeviri: Ahmet Angın)
Aslı T., bir alıntı ekledi.
Dün 20:48 · Kitabı okudu · Beğendi

İnsana, insanın acısını unutturan güzellik lanetlidir!

El Greco'ya Mektuplar, Nikos Kazancakis (Sayfa 444 - Can Yayınları, 3. Baskı, Çeviri: Ahmet Angın)El Greco'ya Mektuplar, Nikos Kazancakis (Sayfa 444 - Can Yayınları, 3. Baskı, Çeviri: Ahmet Angın)
Aslı T., bir alıntı ekledi.
Dün 20:46 · Kitabı okudu · Beğendi

Tanrım! İnsana katlanabileceği her şeyi verme sakın!

El Greco'ya Mektuplar, Nikos Kazancakis (Sayfa 426 - Can Yayınları, 3. Baskı, Çeviri: Ahmet Angın)El Greco'ya Mektuplar, Nikos Kazancakis (Sayfa 426 - Can Yayınları, 3. Baskı, Çeviri: Ahmet Angın)
Alyoşa, Zorba'yı inceledi.
 Dün 18:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zorba, Nikos Kazancakis’in yazdığı ilk roman. 1946 yılından bu yana güncelliğini korumakta, mutlaka okunması gereken kitaplar arasında bulunmakta. Hâlâ çok okunmakta ve beğenilmekte. Yazarın, hayranı olduğu ünlü felsefeci Bergson’un öğrencisi olmasının bunda payının oldukça büyük olduğunu düşünüyorum.

Kitaba ismini veren baş karakter Aleksi Zorba, yaşadığı anda kalmayı başarabilen, duygularını özgürce yansıtabilen, birlikte olduğu kişilere de hayatın aslında nasıl yaşanması gerektiğini yaşayarak anlatan, hayatını kurallar çerçevesinde yaşamayı reddeden biri. Patronu konumundaki entelektüel kişi ise hayatının merkezine yerleştirdiği Buddha’dan ne kadar etkilenmişse Zorba’dan da o kadar etkilenmiş. Zorba’nın hayatı yaşayışındaki yalınlık, coşku ve keyiften etkilenmemek, hayatı bu şekilde yaşamaktan mutluluk duymamak, keyif almamak mümkün değil zaten.

Zorba gençliğinde vatanı için savaşmış, bir ülküye bağlı olarak yaşamış. Fakat sonrasında anlamsızlığını görmüş, bu duruma isyan etmiş. Duygularını çok yoğun yaşayan Zorba, kelimelerin yetersiz olduğu durumlarda acısını, sevincini, isyanını çok sevdiği santuruyla ve dansıyla dile getirmeye çalışır. Filminde patronuna dans etmesini öğrettiği sahneyi özellikle izlemenizi tavsiye ederim.

Başkaldırmayı, korkusuzluğu, hayatı dolu dolu yaşamayı, insanları sevmeyi ve özgürlüğü bu kadar yalın ama bu kadar etkili anlatan Zorba’nın çok sevdiğim bir alıntısını buraya iliştirmek isterim:

"Kırmızı, sarı, siyah yamalarla yamanmış, binlerce ekli ve yamaları kalın sicimle dikildiği için en büyük fırtınalarda bile yırtılmayan bazı gemi yelkenleri vardır. Benim kalbim de öyle işte! Binlerce delikli, binlerce yamalı, ama korkusuz."

İlayda Yağmur, bir alıntı ekledi.
Dün 16:09 · Kitabı okuyor

"Ben sık sık unutuyor, yanılıyor, sendeliyorum, dinim dinsizliklerden yapılmış bir mozaiktir; bazen içimden, küçük bir ânı alıp karşılığında bütün hayatımı veresim gelir."

Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 115)Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 115)
İlayda Yağmur, bir alıntı ekledi.
Dün 15:12 · Kitabı okuyor

"Bana kalırsa, gururlu olduğun için, karanlık güçlerin bu kadar çok ve yenilmez oluşuna sevineceksin sen; çünkü böylelikle, özellikle ruhunun seferberliği de, umutsuzca daha trajik bir büyüklük kazanınca, amacın da daha kahramanca olacaktır."

Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 114)Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 114)
İlayda Yağmur, bir alıntı ekledi.
Dün 15:08 · Kitabı okuyor

"En büyük düşüncelerin bile işkembelerini açtığın zaman, onların da içlerine, tenekeden bir motorun özenle yerleştirilmiş olduğu, kepekle doldurulmuş kuklalar olduklarını görürsün."

Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 114)Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 114)
İlayda Yağmur, bir alıntı ekledi.
Dün 14:58 · Kitabı okuyor

"Gerçek hoca, öğrencisinden öğrenebileceği her şey öğrenmeli, gençliğin ne yöne gittiğini anlamalı, o da ruhunu oraya yöneltmelidir."

Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 113)Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 113)