Rabia Nebioğlu profil resmi
Daha fazla kitap tavsiyesi için ⬇️

https://instagram.com/okuyankiz_gimdes

İnstagram ️ @okuyankiz_gimdes
22 okur puanı
25 Şub 2018 tarihinde katıldı.
 • Rabia Nebioğlu paylaştı.
  320 syf.
  ·7 günde·Beğendi·8/10
  David Burns'ü yıllar önce okuduğum "İyi Hissetmek" kitabı ile tanımıştım. Çok iyi bir kitaptı "İyi Hissetmek". Bibliyoterapi yani kitaplarla terapi kavramını da o kitapla öğrenmiştim. "Birlikte İyi Hissetmek" kitabını, "İyi Hissetmek" kadar başarılı bulamasam da önerdiği çözümlerle faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eş, sevgili, meslektaş ya da kardeş gibi kimselerle nasıl daha iyi iletişim kurulabileceğinin ipuçlarını veriyor. Kitabın ana fikri şu: Muhatabınızı değiştiremezsiniz, değişmesi gereken sizsiniz. Bunun için de kendinizdeki sorunlu düşünceleri bulmak ve onları kabul edip, çözmelisiniz. Kitap, çözüm için "Etkin İletişimin Beş Sırrı" adında bir formül öneriyor. Bu sırlardan üçü dinleme, ikisi kendini ifade becerileri olarak sınıflandırılmış. Dinleme becerileri; silahsızlanma tekniği, empati ve sorgulama; kendini ifade becerileri ise ben dili ve gurur okşama olarak isimlendirilmiş. Kitapta bu sırların kullanımıyla ilgili oldukça fazla örnek var. Biri olmasa bir diğeri okuyucunun hislerini örnekleyecektir. Burns'un "İlişki Günlüğü" adını verdiği bir yöntem de başarılı sonuçlar verebilir. İlk dört adımda sorunu tanımlayıp, beşinci adımda etkin iletişimin beş sırrıyla sorunu çözmeyi hedefliyor bu günlük yöntemi. Yazarın kitabın farklı bölümlerinde dikkatleri çektiği bir tespiti var. Diyor ki, "Bu teknikler ancak ilişkinizi düzeltmek isterseniz işe yarar. İlişkiniz düzeltmek istemiyorsanız bu teknikler sorunlarınız çözmeyecektir." Aslında kendisinden ümit kesilmiş bir ilişkiyi düzeltmenin bir yolu yok diyor. Kitap, uygulamaları yaparken okuyucudan sürekli olarak kendi çözüm önerilerini yazmasını da istiyor. Eğer bunu yapmazsanız (gerçi yapsanız da), 257 ve 258. sayfalardaki örneğin konusu siz oluyorsunuz. :)
 • Rabia Nebioğlu paylaştı.
  İmam Buhârî bir hadisi kitabına yazacağı vakit önce abdest alır, iki rekat namaz kılar, bu ihlası ve titizliği sebebiyle bir günde ancak iki hadisi kitabına alırdı. Bunun içindir ki Sahih-i Buhârî'yi 60 yıllık ömrünün 16 yılında tamamladı. Ona göre 500.000 kadar sahih hadis tarîki vardı. Şayet bütün sahih hadisleri bu usulle bir kitapta toplayacak olsaydı yaklaşık 700 sene yaşaması gerekecekti. Kaldı ki İmam Buhârî kitabına mükerrersiz 4000 sahih hadisi yazmakla yetinmedi, bu hadisleri fıkıh bâblarına göre sıraladı ve onlardan çıkardığı fıkhî meseleleri "terceme" dediğimiz bâb başlıklarında geniş geniş ele aldı. Onun içindir ki, "İmam Buhârî'nin fıkhî görüşleri Sahih'inin bâb başlıklarında bulunur" denmiştir.
 • 200 syf.
  ·Beğendi·8/10
  Bu kitabı alırken çok fazla bir beklentim yoktu. Elime geçince de biraz inceledim. Sanırım ağır ağır ilerleyecek bir kitaba benziyor diyip kitaplığıma koydum. Geçenler de öylesine bir elime almıştım ki elimden bırakamadım. 2 günde bitirdim kitabı Roman okusam bu kadar hızlı bitmezdi
  .
  .
  Daha önce "Hadis Karşıtları Ne Yapmak İstiyor" isimli kitabı anlatırken beklentimi karşılamadı demiştim. Bu kitabı okurken aslında o kitaptan ne beklentimin olduğunu anladım. O kitapta hadis usulünden ziyade daha çok "Peygamberin sav sözlerinin dindeki yeri nedir? Bağlayıcılığı nedir? Hadisleri islamdan çıkarırsak ne olur? En çok hadis rivayet eden sahabe Ebu Hureyreye yönelik karalama kampanyasının ümmete zararı nedir?" gibi daha çok manevi kısmını ele almış. Hadis karşıtlarının bir bir itirazlarını çürütürken daha çok manevi açıdan yaklaşmış olaylara. Fakat hadis usulünü bilmeden okuyunca hadis karşıtlarının söyledikleri şeyleri daha önce sorgulamasam bile sorgulamaya başlamıştım. Elhamdülillah Peygamberin sözünün dindeki yerini bilen iman eden biriyim. Sorguladığım şey hadislerin dindeki yeri değil, hadis usuli konusuydu.
  .
  .
  Peki, Bu kitapta ne anlatıyor? Tek cümleyle açıklayacak olursam: Hadislerin bugüne kadar nasıl muhafaza edildiğini anlatıyor. Biliyorsunuz hadisler nesilden nesile aktarılarak bugüne kadar geldi. Bu hadisi aktaran söyleyen kişilere Ravi denir. O zaman ki alimler raviler Allah onlardan razı olsun son derece titiz çalışırak hadislerin muhafazasını sağlamışlar. "Uydurma hadis rivayet edenlere karşı nasıl bir tedbir alınmış? Hadis ravilerinde aranan özellikler nelerdir? Sahih hadis, Merfu hadis, kudsi hadis, zayıf hadis gibi hadis kavramları nelerdir? Neye göre hadisler bu başlıklara ayrılıyor? Sahih, Merfu, zayıf gibi hadislerle amel etme konusunda alimlerin görüşleri nelerdir" gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir eser olmuş.
  .
  Bu kitap ilahiyat yada DİKAP öğrencilerinin ders kitabı olarak okutuluyor. O yüzden içeriğinde fazlasıyla terimsel ifade var. Ama bu benim anlamama engel olmadı. Koca kitapta anlamadığım 2-3 yer anca olmuştur. O kadar terimsel ifadeye rağmen şaşırtıcı bir şekilde dili son derece akıcı

  Ben kitabı çok sevdim. Bana ne kattı derseniz bir örnekle açıklayım. Yemek yapmak isteyen birinin yemek yaparken kullanılacak kap kaçakları içine katılan malzemeleri tarif kitabından okuması gibi sadece başlangıç aşamasında aklımda ki soru işaretlerini giderecek hadislere imanımı kuvvetlendiren bir kitap oldu Elhamdülillah. Hadisler nasıl muhafaza edilmiş anlat bakalım derseniz anlatamam Aklımda belli bir şeyler oluştu, boşluklar doldu ama bunu dile dökecek kadar bilgi sahibi değilim. Zaten bir kitap okuyunca alim olunsaydı ohooo Neyse dediğim gibi başlangıç seviyesi için çok güzel bir kitap. İlgisi ve merakı olanlara tavsiye ederim ️ Nureddin Yıldız hocanın Hadislerle diriliş sohbetleriyle beraber bu kitabı okumanız daha sağlıklı ve verimli olacaktır İsmail Lütfi Çakan
 • 200 syf.
  ·Beğendi·İnceledi·8/10
 • 224 syf.
  ·Beğendi·10/10
  "Biz de günah diye bir şey yok bunu aklına sok" diyen Suriye zindanlarında ki gardiyanların elinde 2 ay esir kalmış bir yazarın yaşadıklarını anlatıyor. Belgesel çekmek için 19 yaşında ki kameraman Hamit coşkunla birlikte gittikleri Suriyede filmlere romanlara konu olacak cinsten şeyler yaşamışlar. Gerçekten okurken öyle bir kapıldım gittim ki. Adem abi yaşadıklarını anlatmakla yetinmemiş okuyanlara hissettirmiş..
  .
  .
  Türkiyenin İHH nın çabalarıyla fiziki işkence görmemelerine rağmen daracık hücrede kalmaları ve işkence gören kişilere her gün şahit olmaları da büyük bir işkence.Bana daha önce tahlilini yaptığım Suriye zindanları kitabını hatırlattı. Fakat bence o kitaba göre bu kitap daha bir okunabilir. O kitapta yanlışlıkla hapse atılmış ve 13 yıl ağır işkencelere maruz kalmış bir gayri Müslimi anlatıyordu. (Detaylı bilgi için önceki gönderilerime bakabilirsiniz) Yaşadığı işkencelere kalp dayanmıyordu. Ve yazan bir gayri Müslim olduğu için kitapta biraz Allaha isyan kokusu vardı. Bu kitapta ise Allaha teslimiyetin huzurunu hissedeceksiniz.Bu süre zarfında her ikisininde Kurana sarılmaları insanı başka alemlere götürüyor.
  Bir de bu kitapta daha önce okuduğum hiçbir kitapta ulaşamadığım bazı bilgileri öğrendim. Suriyede ki olayların nasıl başladığını, bu olaylardan önce de orda yaşamış ve bu olaylardan kısa süre sonra Türkiyeye dönmüş biri olarak, değişim sürecini falan çok güzel anlatmış. Kitabın başında fırtına öncesi sessizlik diye tabir edebileceğimiz savaşsız Suriyenin nasıl bir yer olduğunu anlatmış. Aslında halkta ki bozulmayı hafiften hissediyorsunuz. Nargile içmeler, rüşvetin torpilin sıradanlaşması vs.. Sıkışan gazın patlaması gibi olaylar birer birer patlak vermiş. Öyle garip geldi ki. Bir 20 yıl önce Suriyenin bu hale geleceğini söyleyeseler güler geçerlerdi sanırım. Rabbim bizi ümmet olarak bir an önce yardımını hak edecek düzeye getirsin. Bu süreçte beraber oldukları Hamit coşkunun kitabını da okumak istiyorum Allah nasip ederse. Suriye olaylarının siyasi kısmını öğrenebileceğim kitaplar önerirseniz sevinirim Adem Özköse Esir
 • 224 syf.
  ·Beğendi·İnceledi·10/10
 • Rabia Nebioğlu
  Rabia Nebioğlu Hatıralarım Doğu Türkistan'ın Gerçek Hikayesi'ni inceledi.
  160 syf.
  ·Beğendi·7/10
  Doğu Türkistanla ilgili haberlerde orda burda çok şey duydum. Yaşamış birinden dinlemek/okumak ise çok başkaymış.. Yazar Doğu Türkistan Hoten'de doğmuş 80li yıllarda Türkiye'ye yerleşmiş ve 2011 yılında vefat eden birisi. Bu kitabı Uygurcasından Türkçe'ye çeviren ise torunu.. Yayınlanmasında emeği geçen bir diğer isim ise Siyer yayınlarının editörü olan başka bir torunu.. Kitapta 1950 li yıllarla 70li yıllarda Türkistanda yaşadıklarını anlatıyor.
  .
  .
  Kitabı ilk gördüğümde okuma heyecanı bastırdı. Beklentim çok yüksekti kitaptan. İlk yarısına kadar bu beklentimin altında kaldığını söyleyebilirim. Belki de benden kaynaklı bir sorundur bu bilemiyorum ama anlatılanlar çok karışık geldi. Anlattığı şey de kimi kastediyor hangi yılda geçiyor kafam karıştı. Olaylara falan adapte olmakta zorluk yaşadım. Yani olay sırasını kişileri falan birbirine karıştırdım. Bu yüzden beklediğim gibi değildi dedim. Diğer yarısı ise içimde bir yara açtı.. İnsanlar islamı yaşamak için nelere katlanıyorlar bizler bu rahatlık içinde nankörlük içindeyiz demekten alıkoyamadım kendimi ..
  .
  .
  Bu konuda bir şeyler okumak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir. Okuyun okutun.. 147 sayfalık akıcı bir kitap.
  .
  Bu konuda yada diğer islam coğrafyalarıyla ilgili önerdiğiniz kitaplar olursa yoruma yazarsanız çok sevinirim. Onların yaşadıklarını hissetmemiz imkansız. Ama en azından anlamaya çalışmak lazım. Zihnimizde bir yer etmesi lazım. Bu yüzden okumalıyız.. En doğrusunu Allah bilir. Selamün aleyküm ..
  . Adem Özköse Muhammed Emin Yıldırım Hatıralarım Doğu Türkistan'ın Gerçek Hikayesi
 • Rabia Nebioğlu
  Rabia Nebioğlu Hatıralarım Doğu Türkistan'ın Gerçek Hikayesi'ni okudu.
  160 syf.
  ·Beğendi·İnceledi·7/10
 • 480 syf.
  ·6/10
  Bu kitap ilk çıktığında heyecanlanmıştım. Bir arkadaşım hediye edince bu kitabı nedense hemen okuyasım gelmedi. Kitaptan beklentim çok yüksekti. Geçenler de okumam için gerekli elektiriği alınca okumaya başladım. Bu kitabın bana hiç faydası olmadı desem yalan olur. Ama maalesef beklentimi karşılamadı. Neden karşılamadığını aşağıda açıklamaya çalışacam. (Mehmet yaşar hocanın bir kitabı hakkında ilk kez böyle bir yorumda bulunacam hadi hayırlısı)
  .
  .
  Önce bu kitaptan beklentimin ne olduğunu söyleyeyim. Konuları detaylı olarak işleyen bir kitap olduğunu düşünmüştüm.. Bu yüzden bilgi olarak beni doyurur sanmıştım. Ama öyle olmadı. Tam tersi bilgi açığı oluşturdu. Kitap aslında detaylı olarak anlatmaya çalışmış. Hadis karşıtlarının öne sundukları şeyleri tek tek başlık olarakta ele almış ve altında da onlara cevap vermiş.İçerisinde hadis karşıtlarının öne sürdükleri tezleri okudukça daha önce hiç sorgulamadığım şeyleri bile sorgulamaya başladım. Çünkü söyledikleri konularda hiç bilgim yoktu bu yüzden o tezlere verilen cevaplar bana yeterli gelmedi. Sanırım biraz erken okunmuş bir kitap oldu benim için. Söylediklerimden hiçbir şey anlamamış olabilirsiniz O yüzden bir örnek vereyim.
  .
  Mesela Buhariye atılan iftiralar diye bir başlık açılmış. Burda, hadisleri rivayet eden raviler konusunda Buharinin hassas davranmadığıyla ilgili hadis karşıtlarının sunduğu tezler ele alınmış. Ben burda Buharinin ravi seçerken dikkate aldığı tüm şartların işlenmesini isterdim ama sadece kısaca değinilip geçilmiş. Bu bana yeterli gelmedi.
  .
  Aslında her konu böyle detaylı ele alınacak olsa bu kitabın hacminin 3-4 katına çıkması lazım sanırım. O yüzden benim gibi hadis usulü/ilmi konusunda bilgi sahibi olmadan bu kitabı okumamanız lazım diye düşünüyorum. Yoksa sorularınıza cevap bulmak yerine yeni sorular oluşturursunuz. Organ kelimesinin anlamını bilmeyen birinin kalp ameliyatı ile ilgili bir şeyler öğrenmeye çalışmasına benzedi benim yaptığım biraz Allahtan aklıma takılan bazı noktalarda çok sevdiğim Mehmet yaşar kandemir hocama mail atıp aklımda ki soru işaretlerini gidermeye çalıştım️
  .
  .
  ️ Velhasıl kitabı tavsiye ediyor muyum?

  Bu soruya tam cevap veremiyorum. Bu konuda başka kitaplar okuyup toplu değerlendirme yapmak istiyorum. Dediğim gibi benim için erken okunmuş bir kitaptı. En azından Hadis Usulüyle ilgili bir kitap okuyup sonra bir şey demek istiyorum. Kitabın üslubundan bahsedecek olursam yazarın diğer kitapları gibi akıcı ve sade bir dille ele alınmış.

  Bir de şunu demek istiyorum. Elhamdülillah peygamber, elçi kavramlarının ne olduğunun bilincindeydim. Dinimizde Peygamberin yeri nedir görevi nedir az çok biliyordum. Sizin sıkıntınız bu konularda ise, Kuran müslümanlığı yapıyorsanız, Kuranda geçmeyen şeyi kabul etmem hadisin benim için bağlayıcılığı yoktur vs gibi bir düşünceniz varsa bu kitabı mutlaka okumalısınız Çünkü bu konuyu çok güzel açıklamış Mehmet yaşar hoca. Bu kitapla birlikte Mehmet hocanın talebesinin yani Nureddin hocamın Hadislerle diriliş sohbet serisini izlemenizi tavsiye ederim. En doğrusunu Allah bilir ️ Selamün aleyküm Mehmet Yaşar Kandemir Hadis Karşıtları Ne Yapmak İstiyor?
Daha fazla kitap tavsiyesi için ⬇️

https://instagram.com/okuyankiz_gimdes

İnstagram ️ @okuyankiz_gimdes
22 okur puanı
25 Şub 2018 tarihinde katıldı.

Okuduğu kitaplar 21 kitap

 • Hadis Usulü
 • Esir
 • Hatıralarım Doğu Türkistan'ın Gerçek Hikayesi
 • Hadis Karşıtları Ne Yapmak İstiyor?
 • Malcolm X
 • Hayatın Tadını Çıkar
 • Cennete Otostop
 • Psikolojik Tehlike - Modern Psikoloji Mağduru Olmayın
 • Hadislerle İslâm - 1. Cilt
 • Dil Belası

Okuyacağı kitaplar 12 kitap

 • İmdat Aşık Oldum
 • Kendini Aramak
 • Zaferin Bedeli
 • Bana Arkadaşını Söyle
 • Ortalamanın Sonu
 • Nefis Terbiyesi
 • Entelektüellerin Hurafeleri
 • Yol Ayrımı
 • Hz. Muhammed'in Hayatı ve İslam Daveti 1
 • Yoldaki Notlar

Kütüphanesindekiler 1 kitap

 • Hadislerle İslâm - 1. Cilt

Beğendiği kitaplar 18 kitap

 • İmdat Aşık Oldum
 • Hadis Usulü
 • Esir
 • Hatıralarım Doğu Türkistan'ın Gerçek Hikayesi
 • Malcolm X
 • Hayatın Tadını Çıkar
 • Cennete Otostop
 • Hadislerle İslâm - 1. Cilt
 • Dil Belası
 • Mü'min Kimliğimiz

Beğendiği yazarlar 8 kitap

 • Mücahit Gültekin
 • İsmail Lütfi Çakan
 • Mehmet Yaşar Kandemir
 • Samet Doğan
 • Mecdi El-Hilali
 • Rasim Özdenören
 • Nureddin Yıldız
 • Necip Fazıl Kısakürek