• 144 syf.
    ·2 günde·Beğendi·7/10
    İçerisinde 13 sayı öykü bulunuyor. Ama öyle sıradan öyküler değiller. Kimisi içsel bir yolculuk, kimisi bilimkurgu, bazısı fantastik. Bunlardan 5'ini sevdim. Ama en çok betiğin de adı olan "Ruh Dememi Bağışlayın" oldu. Pinokyo'nun kendini ve çevresini sorgulamasına değişik bir bakış açısı getirilmiş. Öykünün bu pencereden görünüşünü öneririm. Varoluşsal bir yanı var. Gerçeğin yapay ile kıyaslaması var. Oldukça güzel.

    Bir diğeri "01101011 01111010 01101100" idi. Adı da konusu da ilgi çekiciydi. Bir makine var. Her şeyin matematiksel çözümlemesini yapıp insanlık yararına olacak sonuçları çıkaran. Bu kez de 250 milyon kızılın öldürülmesi sonucu çıktı. Bir kızılın gözünden insanlığın ve kurduğu düzenlerin sorgulamasına tanıklık ederken öte yandan bir boyun eğişi okuyoruz makine karşısında. Yine güzeldi.

    3. Olarak "Klimanjaro'nun Gözleri", bir halkın iki ucu sivri sopadan kaçışı ve buna tanıklık eden gözleri okuyoruz. Daha günümüzde geçen bir öykü. "Konuyu Değiştiriyorum", bir sevgi öyküsü. Sevdiği ile paylaşacak yeni anılar oluşturan bir yandan da kendini sorgulayan bir adamın öyküsü. "Yeniden Yeniden Yeniden" ise bir acımasızlığın, çoklu şansın ve ilginç bir anlayışın öyküsü. En ilgimi çekenler bunlardı. Son öykü olan "Ölmüş Bir Dünyaya Mersiye" ise en uzun ve psikolojik olanı idi. Bir sırrın açığa çıkmaması için ne denli ileri gidebilirsiniz? Bir sır tüm yaşama değer midir?

    Sonuç olarak değişik bir öykü çalışması olmuş. Sevdim. Kutluyorum. Öneririm.