Serhat Şahiner, Korku ve Titreme'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alıntılar: #28131055 #28131245 #28131347 #28131455 #28131841 #28132297 #28132608 #28133129 #28182997 #28213879 #28214109 #28249399 #28249527 #28249568 #28249628 #28249653

158 sayfalık bu kitap zihnimde,158 kglık squata girmiş hissi yarattı.158 kglık squatta zorlanırım,hareketi düzgün yapamam ancak kaldırırım.Evet,bu kitapta aynı etkiyi yaptı.Okurken zorlandım,çoğu yerini zihnim algılamadı,anlamadım ama sonunda bitirdim. :-)
Bu örnek size 'absürt' gelebilir ancak, bence bu incelemem sizin inceleme inancınıza karşı bir 'paradoks' niteliğindedir.
Hz.İbrahim (A.S.)'in,oğlu Hz.İshak(birçok kişi de Hz.İsmail der)'ı kurban etme durumunu örnek alarak,inanç meselesini irdelemiştir yazar S.K.
İnsanlar kendilerinin içinden,'tümel'den olan; mantıklarıyla,duygularıyla daha kolay ulaşabilecekleri kahramanlara daha çok ilgi gösterir, el üstünde tutar, yad eder, hayran kalır. Çünkü kolayı budur ve yüzyıllardır bu böyledir. Ancak 'tümel'in dışına çıkmış,'birey' olarak kahramanlaşan, davranışları insanlara 'absürt' gelen ve yaptıkları onların gözünde 'paradoksal' olarak görünen kahramanlar herkes tarafından hatırlanmaz. Çünkü onları anlamak zordur, onlar gibi davranmak çok zordur.
'Etik' olarak hangi davranış,hangi kahraman insanlara uyumlu gelirse, hangisini kendi akıllarınca değerlendirebilirlerse onu daha çok önemserler. Anlaşılamayan kahraman da daha çok dini olandır.O 'iman kahramanını' en azından anlayabilmek için, onun gibi hissedebilmek gerekir. Ki bu da yeterli olmayacaktır...
Bu kitabı hem anlayacaksınız hem anlamayacaksınız. Yazarın zaten vermek istediği de bu bence. İbrahim'i anlamak ve anlamamak. Bu hikâye üzerinden de birçok yan konuya değinmiş. İstifade edebileceğiniz ağır bir kitap. Tırnak içerisine aldığım kelimelerin anlamlarını öğrenin, çok karşısınıza çıkacak.
*104. Sayfadaki yıldızlı bölüm kitabın özü,
'trajik kahraman' ve 'iman kahramanı' hakkındaki.
-Kısmen Spoiler içerir- :-)

Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
16 Mar 15:24 · Kitabı okuyor

Paradoks
“Ancak mutluluğun böylesi, fazla uzun süremeyecek kadar mükemmeldir.”

Balzac, Stefan ZweigBalzac, Stefan Zweig
Freyja, bir alıntı ekledi.
 12 Mar 16:03 · Beğendi · 8/10 puan

“Acaba hiç kimse İbrahim hakkında konuşmaya hiç kalkışmalı mıdır? Benim düşünceme göre kalkışmalıdır. Eğer ben İbrahim hakkında konuşacak olsaydım ilk olarak sınamadaki ıstırabı betimlerdim. Bunun için, İbrahim'in hâlâ inanmaya devam ederken çektiği her şeyi tanımlayabilmek amacıyla, babanın çektiği bütün korku, üzüntü ve işkenceyi bir sülük gibi emerdim. İnsanlara yolculuğun üç gün sürdüğünü ve hatta dördüncü güne de sarktığını hatırlatırdım. Evet, bu üç buçuk gün sonsuzluk açısından beni İbrahim'den ayıran iki bin yıldan daha uzun olmalı. O zaman onlara, benim inandığım gibi, herkesin böyle bir şeye başlamadan önce fikirlerini değiştirebileceklerini hissetmeleri gerektiğini, her an sözünü geri alıp geri dönmenin mümkün olduğunu hatırlatırdım. Birisinin bunu yapmasında bir tehlike görmüyorum, insanlarda İbrahim gibi bir sınamaya tabi tutulma arzusunu uyandırmaktan da korkmuyorum. Ancak eğer birisi ucuz bir İbrahim versiyonu pazarlamak isterse ve hâlâ insanları İbrahim'in yaptığını yapmamaları için uyarırsa, o zaman bu yalnızca gülünç olacaktır.

Şimdi benim niyetim İbrahim'in öyküsündeki diyalektik elementi, problemler biçiminde ayırmak, böylece imanın ne kadar korkunç bir paradoks olduğunu göstermek istiyorum. Bir cinayeti Tanrı'yı son derece mutlu eden kutsal bir eyleme çevirme yeteneğine sahip bir paradoks, hiçbir düşüncenin kavrayamayacağı, zira imanın düşüncenin bittiği yerde başladığı, İshak'ı İbrahim'e geri verme paradoksudur.”

Korku ve Titreme, Soren KierkegaardKorku ve Titreme, Soren Kierkegaard
Elif, bir alıntı ekledi.
11 Mar 01:23

Her gerçek sanatçı yaşamının yarısından fazlasını yalnızlık ve yaratıcılığı ile çatışma halinde yaşar; varlığının özlediği o çeşitliliği doğrudan değil, sadece yaratıcı aynanın içinde yaşayabilir ve kendini gerçekliğe ancak dolaylı olarak verebilir; yaratıcı olmayan kişi ise hayatı yalnızca zevk almak için yaşar ve sadece zevk alan biri olma, istediği gibi yaşama konusunda özgürdür. Kendine hedefler koyan kişi, rastlantıların önünden geçer gider. Her sanatçı çoğunlukla yaşayamadığı şeyleri anlatır.

Sanatçının karşıtı olan rahat, zevk düşkünlerinde ise yaşadıkları o çeşitliliği biçimleme gücü hemen hiç yoktur. Bu kişiler yaşadıkları ana kaptırırlar kendilerini ve sonuçta bu an, diğer tüm insanlar için değerlendirilemeden yitip gider; sanatçı ise en küçük bir anı dahi sonsuzlaştırır. Bu nedenle kutuplar verimli bir şekilde birbirini tamamlayacak yerde birbirlerinden uzaklaşırlar. Birinde şarap bulunmaz diğerinde kadeh. Çözülmez bir paradoks: Eylem ve keyif insanının tüm yazarlardan daha çok anlatacak şeyi vardır; ancak bunu yapmayı beceremez düşün insanları ise anlatacak bir şeyi çok ender yaşadıkları için yaratmak zorundadırlar. Şairlerin yaşamlarının ilginç olması çok enderdir, yaşamları gerçekten ilginç olan insanların da onu anlatacak yeteneklere sahip olmaları.

Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy, Stefan Zweig (Sayfa 23)Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy, Stefan Zweig (Sayfa 23)
Emre AK, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku'yu inceledi.
09 Mar 11:18 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Garip ve tuhaf bir kitap..Farklı bir tarz..Filmi olan kitapları okuduğuma sevinirim ve memnun olurum..Hayat ciddidir yok değildir ya..Paradoks budur işte..

Toprak, bir alıntı ekledi.
06 Mar 20:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Henry Ford 'dan inciler
Zengin olmanın sırrı ,bol bol para verip ertesi gün iflas ediyormuş gibi satmaktadir. Çekingenleri korkutan bir paradoks benim servetimin sırrıdır.

Gog (1-2), Giovanni PapiniGog (1-2), Giovanni Papini

Organik Dinimi Geri İstiyorum-6 (Ekrem Senai) :
Toplum düzeni konusunda çalışan ahlak felsefecileri, erdemsiz insanın bir hayvandan daha kötü olabileceğini söylerler. Politics’te, Aristo der ki: “Erdemi olmadan, insan hayvanların en korkuncu ve vahşisidir, ve birçoğu şehvet ve oburluğun esiridir”. Aristo’ya göre erdemin kaynağı ilahi bir düzendeki inanca dayanmaz; erdem, daha çok kendi hayatını nasıl düzenlemek gerektiğini düşünen kişinin varacağı tek zorunlu seçenektir. Dinsel gelenek ise, sadece kişinin psikolojik veya rasyonel mutluluğu ile ilgili değil, ama daha önemlisi, ruh diye bilinen insanoğlunun doğa üstü parçasıyla ilgilidir.
Katolik geleneğinde, bir insan günah işlediğinde ruhu risk altındadır. Büyük günahlar “ruhun yaşamını öldürüp kişinin ilahi saflığını ortadan kaldıran günahlardır.”1 Katoliklerde, yedi büyük günah, yapılan kötü eylemlere değil, içinde bulunulan hallere tekabül eder. İnsanın yaptıklarıyla değil, iradesiyle ilgilidir. Katoliklerin Araf doktrininde, bu dünyada temizlenmemiş ruhlar, Cennete girmeden önce yanlışlarından arındırılmalıdır; ve ruhlar günah eylemlerinden değil, günahın lekelerinden arındırılırlar. Yedi büyük günah, tüm kişisel günah eylemlerinden türeyen matrisler olarak algılanır. Günahlar, insan zevklerinin tabiatından saparak sevginin nesneye saplanıp kalması ve kendi istikametinden çıkmasıdır. Dolayısıyla, paradoks olarak görülebilir ama günahkarlığın kökü aslında sevgidir.

Buse Güler, bir alıntı ekledi.
04 Mar 02:19

"Türkiye'de ne kadar çok insanın psikoloğa gitmeye ihtiyacı var biliyor musunuz?"
"Biliyorum."
"Ama kaç kişi pahalı diye ya da utandığından gidemiyor. Hadi İstanbul'da çok daha rahat ama ya tüm memleket? Sıkıntılı milletiz biz. İhtiyacımız var. Fakat aman ha biri duymaya görsün, başlar konuşmaya. Bu ülkede herkes birbirini gözlüyor, herkes birbirini ayıplıyor. Şöyle otursan ayıp, şunu desen ayıp, sokakta öpüşsen ayıp, evlenmesen ayıp, boşansan daha ayıp. Annenin yemeğini yemesen ayıp, ayıp olur diye hayır da diyemezsin hiçbir şeye, bir yerden erken kalksan ayıp, küserler, bilmem kimi aramasan ayıp, birine bir şeyi istemiyorum desen ayıp. Ya sürekli birbirimizi ayıplamak ne kadar ayıp... Valla bence çok ayıp... Paradoks gibi!"

Nevrotik, Gürgen ÖzNevrotik, Gürgen Öz
Azizim, bir alıntı ekledi.
02 Mar 21:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Paradoks
Paradoks dediğimiz şey, Majesteleri,” diye cevap verdi Mogor dell’ Amore, küstah bir tavırla, “zihnini kazanı boylayacak bir tavuk gibi sıkı sıkı bağladığı bir adamın başkalarına aklıselim sahibi görünmesine imkan veren bir düğümdür.

Floransa Büyücüsü, Salman Rushdie (Sayfa 103 - Can yayınları, 9. Baskı)Floransa Büyücüsü, Salman Rushdie (Sayfa 103 - Can yayınları, 9. Baskı)

Hayatım, bir paradoks içinde gidip gidip, gelen gelen bir dolap, beynimin dışında, beynimin içini görüyorum, içini duyuyorum, içini sevdiğim gibi yapamıyorum, bir şeyler karşı geliyor, bir şeyler engelliyor, bir şeyler istemiyor… sizleri duyuyorum, sizleri hissediyorum, sizleri, sizleri, sizleri görüyorum!.
Her yerde bir ekran, insan ekran, televizyon ekran, bilgisayar ekran, telefon ekran, dünya bir ekran, her daim izliyor ve izleniyoruz…
Merhaba bilinmeyen!.
Her şey olması gerektiği gibi gidiyor, çok saygı değer bilinmeyenler… gibi gidiyor ama… gibi… nefesimizin üstüne inşa ediyoruz kelimelerimizi…

..:: Erhan Adsay ::..