Rabia Gönen

Rabia Gönen
Bir kitabı okumaya başladı
Hürriyetin İlanı
Hürriyetin İlanıTarık Zafer Tunaya
8/10 · 52 okunma
Reklam
176 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
10 günde okudu
Bir Toplum Nasıl İntihar Eder?
Bir Toplum Nasıl İntihar Eder?Celal Şengör
8.3/10 · 978 okunma
Atatürk hatasız bir insan değildi. Onu büyük yapan, gördüğü hatalarından derhal geri dönmeyi, hatalı uygulamalardan hemen vazgeçmeyi kabul etmesi olmuştur.
Sayfa 137Kitabı okudu

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Atatürk insan yaşamının ancak ve ancak bilim ışığında sürdürüldüğü takdirde toplumların sağlıklı, verimli, rahat, emin ve mutlu olabileceklerine kalpten inanmış bir aydınlanma çocuğuydu.
Sayfa 129Kitabı okudu
“Eğer geçmişi adam gibi öğrenirsek,” diyor, “belki bir miktar aşağılık kompleksinden ve boş böbürlenmelerden kurtuluruz.” Atatürk’ün buna büyük önem verdiği ve bu orada çok çaba harcadığını da ekliyor.
Sayfa 110Kitabı okudu
Reklam
Kütüphanenin olmadığı yerde araştırma olamaz, bilgi olamaz, hatta insanlık olamaz. Yenecek ekmek azaltılabilir, ama alınacak kitap asla! … Kütüphanesi olmayan hoca, motoru olmayan otomobile benzer, yani işe yaramaz.
Akla ve merak sahip olmayanlar üniversiteden temizlenmelidir. Buna demokrasi ve hukuk laflarını geveleyerek karşı duranlar mutlaka susturulmalıdır.
Okul kitapları çocuğu okumaktan nefret ettirecek değil, okumayı teşvik edecek tarzda yazılmalıdır.
Üniversitelerimiz, açılış konuşmalarını yapmak üzere davet edecekleri kişileri mevkilerine değil, bilgi ve görgülerine göre seçmeyi umarım artık öğrenirler!
Fakat en hoşu, akşam kütüphaneme çekildiğim zaman bildiğim dört dilde kainatın en ilginç sorunları hakkında bilgi edinebiliyor, bunlar hakkında fikir yürütebiliyor, bu dünyada ne aradığımı sorgulayabiliyor ve ertesi gün dünyaya yepyeni bir zevkle bakabiliyor olabilmemdir.
Reklam
Günün birinde gençliğin kendine idol seçtiği vur-kırdırcılar benzeri insanlar elinde hepimiz telef olacağız. Bundan emin olabilirsiniz.
Para, daha çok para, güç, ne yapılacağı bilinemeyen güç. Bunlar yalnızca ve yalnızca hayvani dürtülerdir ve Türkiye bu hayvani dürtülerin etkisinde gençliğini perişan ediyor, hayvanlaştırıyor.
Hükümet, bir danışma ve anlaşma rejimi olan demokrasi rayından çıkarmıştır. Bunun nedeni kırsal kökenli üyelerinin ve partili bürokratlarının bilgi ve görgü eksikliğidir.
Öğretmenlik mesleği ayağa düşürülmüş, üniversiteler, bu da taşıyan bina sayısı arttığı halde tamamen ortadan kalkmış, eğitim ehil insan yaratmak yerine diplomalı cahil üreten bir fabrika haline getirilmiştir.
2.936 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.