Pol Gara, bir alıntı ekledi.
37 dk. · Kitabı okuyor

Yeni yıkanmış akpak entârisi, pamuklu kara ceketi ve beyaz yazmasıyla yolda ağır ağır ilerliyor kadın. Ortalıkta in-cin yok. Yaz bitmiş. Tarlalarda sesler duyulmuyor artık, tozlu yollarda kağnılar toz kaldırmıyor, ufukta hasatçılar görünmüyor, sürüler otlamak için çayıra çıkarılmamış daha.

Sonbahar bozkırı, Bozdağ yolunun ötesinde solarak kayboluyor. Üstünde sıra sıra dumanlı bulutlar dolaşıyor sessizce. Rüzgar sessizce tarlaları süpürüyor, çimenleri, kurumuş yabânî otları titretiyor, sessizce ırmağa doğru kayıyor sonra. Yeryüzünü, sabahleyin kırağıyla ıslanmış nemli çimenlerin kokusu sarmış. Toprak hasattan sonra dinlenmekte...

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 9 - Gün Yayınları /Türkçesi: Ülkü Tamer / Kitapta Cengiz Aytmatov'un iki hikâyesi birden yer alıyor. 1.si Toprak Ana, 2. hikâye Sâhip Olmak Ve Kaybetmek(Selvi Boylum Al Yazmalım) Kitap 1968 yılında İstanbul'da Garanti Matbaası'nda basılmış.)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 9 - Gün Yayınları /Türkçesi: Ülkü Tamer / Kitapta Cengiz Aytmatov'un iki hikâyesi birden yer alıyor. 1.si Toprak Ana, 2. hikâye Sâhip Olmak Ve Kaybetmek(Selvi Boylum Al Yazmalım) Kitap 1968 yılında İstanbul'da Garanti Matbaası'nda basılmış.)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
40 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Rüzgâr, tekerleklerin ivecenliği, zamanın kükremesine dönüştü ve biz apar topar kalktık. Nereye doğru? Ve biz kimdik? Bir an için yok olmuştuk, yanmış kâğıttaki kıvılcımlar gibi dışarı çıktık, karanlık kükredi. Zamanı geçip, tarihi geçip gittik.

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf
HavuçReçeli, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

"Günün tüm izleri, yamaçlar, ağaçlar, üzüm bağları, tepeler üzerinde renksiz ve ölüydü ve yaşam yalnız rüzgar, yalnız gökyüzü, yalnız yapraklar ve yalnız hiçti."

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 39 - Yapı Kredi Yayınları)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 39 - Yapı Kredi Yayınları)

Ahhh Lisa
Yediveren çiçekleri gibisin aynı,
Rüzgar dalini kimildatsa,
Benim icim urperiyor.
Minicik bir kuş gibisin avuçlarımda
Ne tutmaya gücüm yetiyor
Nede birakmaya,
Tutsam canin acir
Bıraksam intihar,
Öylece duruyorsun avuçlarımda...

sleepsleeslesls, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Bazı günler vardır, bilirsin, hızla akar gider zaman ve o zamanlar ne eksiltir, ne doldurur seni. Dokunmaz, geçer gider yanından ama sen onu açık kalmış bir pencereden esen rüzgar zannedersin.

Mumsema Han, Hakan Karakaşoğlu (Sayfa 43 - sel yayınları)Mumsema Han, Hakan Karakaşoğlu (Sayfa 43 - sel yayınları)
sema kulaksız, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Yine de insanın kendine en büyük ihanetidir sevmek. Sığlığın kolaylığından derinliğin başdönmesine geçmek bir zorlu yürek türküsüdür, içindeki binlerce gözü susturmayı gerektiren. İstemekle yapmak arasındaki o ince çizgi , binlerce yılın günah burgaçlarıyla bir uçuruma dönüşür. Dünya karşı tarafta biz bu tarafta kalmışızdır. Bir iki cılız sesten başka ses yoktur sesimizi karşılayan . Giderek bencilliğimizden söz etmeye , sevgimizden utanmaya , kendimizi aşağılamaya başlarız. Bu uçuruma verebileceğimiz kurban , içimizde yeni yeni kekelemeye başlayan sevincimizdir. Rüzgar usul usul kesilir. Gündüzler yatışmıştır . Gece o eski gecedir artık . Tanrılar kazanmıştır . Mutluluğumuza karşı ayaklanan çoğunluk geri çekilmiş kimse mutsuzluğumuzla ilgilenmez olmuştur. Herkes içine gömdüğü yaralı bir hayvanla iyileşmeye çalışmakta, dünyayı düzene koymaya devam etmektedir. Sevmek insanın en büyük acısıdır.

İnsanın Acısını İnsan Alır, Şükrü Erbaş (Sayfa 10 - Ümit yayınevi)İnsanın Acısını İnsan Alır, Şükrü Erbaş (Sayfa 10 - Ümit yayınevi)
Hüzünlü Palyaço, bir alıntı ekledi.
12 saat önce

"Saat on ikiye geçmiş, bire geliyordu, fırtınalı ve soğuk bir geceydi, rüzgâr deli gibi esiyor ve bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyordu. Dışarının kasvetli olmasına içten içe sevinmiştim - o kadar sevinçliydim ki duyduğum bu sevinçten dolayı neredeyse çocuklar bağıracaktım.

Sherlock Holmes Tüm Hikayeleri, Arthur Conan Doyle (Epub)Sherlock Holmes Tüm Hikayeleri, Arthur Conan Doyle (Epub)
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
13 saat önce

Var mı haberin bad-ı saba taze gülümden
Bir nesne getirdin mi bana can ü dilimden

Bad-ı saba: Seher vakti doğudan esen hafif rüzgar.

Tutiname, Süleyman TevfikTutiname, Süleyman Tevfik

Bir gün baksam ki gelmişsin,
Gülüşünde taze serin bir rüzgar,
Ellerin yine eskisi kadar güzel,
Çiçek açmış dokunduğun bütün kapılar..

* EFLATUN*, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

Rüzgâr odanın içini karıştırdı. Bir iki fotoğraf yerlerinden düştü. Danteller uçuştu.

Semaver, Sait Faik AbasıyanıkSemaver, Sait Faik Abasıyanık