Zeynep Can, bir alıntı ekledi.
26 dk.

'Yüz karası bir cinayet, darağacı değil.'
Yarın saat sekizde yargılanacağım.

Fransız Devriminde Kadınlar, Galina Serebryakova (Sayfa 42 - Evrensel Basım Yayın)Fransız Devriminde Kadınlar, Galina Serebryakova (Sayfa 42 - Evrensel Basım Yayın)

Şeb-i yeldayı müneccim muvakkit ne bilir müptela-i gama sor kim geceler kaç saat..

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
43 dk.

tüm ülkelerde ulaşım petrole dayalı; petrol bulunamadığı an ulaşım durur; ulaşımın durduğundaysa yaşam durur; cankurtaranlar petrol yoksa hastaları hastanelere taşıyamaz, öğrenciler petrol yoksa okullarına gidemez; petrol yoksa, kimse işinin basma gidemez, polisler devriye gezemez, suçluları kovalayamaz, ordu görevini yapamaz; buğday, petrol yoksa değirmene götürülemez; un, petrol yoksa fırınlara taşınamaz, dolayısıyla ekmek üretimi durur, toplum aç kalır; otomobiller petrol yoksa yalnızca yakıtsız kalmış olmakla kalmaz, aynı zamanda lastikleri de yok olur, çünkü oto lastiği bile petrolden üretilir; petrol olmadığında asfalt yolunuz bile olmaz, asfalt da petrol ürünüdür çünkü; petrol yoksa, naylon torba da yoktur; plastikten yapılmış her şey yok olur. Petrol ve petrol ürünlerinden elde edilen nes-neler günlük yaşamımızdan çıktığı an, en az yüz yıl geriye gideriz. Petrol, yokluğu ülkelerin yaşamını felç edecek nitelikte, onsuz olunmaz bir yaşamsal ürün olduğu için, ülkeler gereksindikleri petrolü üretici ülkelerden satın almak; bunun için de petrol hangi para ile satılıyorsa o parayı elde etmek zorunda. Orta Doğu'nun Amerikan boyunduruğu altına girdiği 1945'ten sonra petrolün Amerikan parasıyla satılmaya başlanması, tüm ülkeleri petrol alabilmek için Amerikan dolan bulundurmak, biriktirmek zorunda bıraktı.

Bütün ülkeler, petrol satın almak için gereksindikleri Amerikan dolarını elde edebilmek için, kendi dış satım ürünlerini dünya pazarında Amerikan doları karşılığında satmak zorunda kaldılar. Dünya pazarlarına çıkan tüm ürünlerin, kar-

şılığında Amerikan doları verilerek alınıp satılır olması, Amerikan doları basma tekelini elinde bulunduran Amerika'nın, dünya pazarında satılan her şeyi sadece doların matbaada basımında kullandığı kağıt ve mürekkep maliyetine alabilir olmasına yol açtı. Bugün Amerika'nın yurtiçi geliri yaklaşık 9 trilyon dolar, dış borçlarının toplamıysa yaklaşık 6

trilyon dolar. Başka hangi ülke olsa bu dış borçla iflas ederdi.

Amerika'nın bu dış borçla ayakta durmasının gizi, para matbaasını özgürce çalıştırarak, gereksindiği dolan -karşılığı var mı yok mu, hiç umursamaksızın- basıp dolaşıma süre-bilme ayrıcalığıdır. Amerika, dolar basma tekelini elinde tuttuğu için, dış borçlan gelirinin yüz katı olsa dahi batma-yacak, para matbaasını iki saat çalıştırarak tüm dış borçlarını ödeyebilecek biricik ülke. Amerika'nın dünya egemenliği, dünyanın petrole duyduğu gereksinim sürdüğü ve petrol Amerikan dolarıyla satıldığı sürece yıkılmayacak.

Bütün bunlardan çıkan sonuç şu: Amerika'nın dün-ya egemenliği, ancak petrol dolarla satılmayacak olursa sona erer...

Euro Dolar Savaşı, Cengiz ÖzakıncıEuro Dolar Savaşı, Cengiz Özakıncı
Ümmühan Doğru, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
58 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Zweigin okuduğum 4. kitabı.
Mrs. C. , R. , Dr.B. gibi kahramanlar seçerek belki de insanların isimleriyle değil yaptıklarıyla anılmasını, içselleşmesini istiyor.
Bir erkek olarak kadın gözünden tüm gerçekleri en şeffaf bir şekilde gözler önüne sermesiyle ustalığını her eserinde olduğu gibi konuşturuyor.
Tek oturuşta bitirebileceğiniz bu eseri herkese tavsiye ediyorum.

Cansu, Yalnızlıklar'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde

Otuz bir şiirsel metinden oluşan bir kitap. Ve ben bugün Hasan Ali Toptaş ile tanıştım. Daha ilk sayfada müthiş bir heyecan ve mutluluk sardı beni. Bana yalnızlığı anlattı yaklaşık bir saat içinde. Ve o kadar güzel anlattı ki; onu neden daha önce dinlemediğimi sorguladım sürekli. Yeni bir arkadaş edinmiş olmanın sevincini yaşıyorum bugün.

Zühal Uğur, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kadınlar çok hassas ve duygulu insanlar..Karşılarındaki partnere bazen gereğinden fazla değer verebiliyorlar. Ama bazen erkeklerin öncelikleri maalesef başka şeyler olabiliyor. Kadın karşısındakine nasıl tutkunsa , onun da kendisine öyle tutkun olduğunu sanıyor.Ama bu kitapta da olduğu gibi partner erkeğin önceliği kadın değil kumardı.Ve şu anlaşılıyor kısa sürede tanıdım dediğin kişi aslında gerçek kişiliğini göremediğin başka bir kişi çıkabilir.Kısa sürede tanıdığın zannettiğin insan aslında senin kafanda yarattığın kişi. Ve atalarımız doğru söylemiş acırsan,acınacak hale gelirsin..Kadının ilk yaptığı buydu...Acımak.

°°Çetin°°, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Ah, insanlar niçin her şeyi anlayamıyorlar? Beş dakika, on dakika, yarım saat kendilerini unutsalar, kendilerini karşılarındakinin yerine koysalar, tam onun gibi -fakat hiç eksiksiz ve tam- onun gibi duysalar, her şey ne kadar yerli yerinde olacak.

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa

01 Haziran 2018 Cuma günü, saat.20.30'da;Elegant Cafe-Pasaj 2000 Terası, Sakarya adresinde, Sakarya Yazarlar ve Şairler Derneği (SAYŞAD) Başkanı Çetin Elveren (Tel.0-530-4997930) ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından ''İftar Yemeği ve Sayşad Değerlerini Yaşarken Anıyor.'' adı altında şiir ve müzik gecesi organize edilmiştir. Gecede Sakarya Yazarlar ve Şairler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve ''Kıyıya Vuran Sessiz Dalgalar'' isimli şiir kitabının şairi Canan Ereren ''Onur Konuğu'' olarak yer alacak ve yaptıklarını anlatacak ve anlatılacaktır, proğramın müzik bölümünde ise Firdevs Altıntaş, şarkıları ile. THM yorumcusu ve bağlama üstadı Akın Altınışık ile Sinan Çağlar ensrüman ve türküleri, Şehit Erol Olçok Lisesi Müzik Grubu enstrümanları ve yorumları ile programa renk katacaklar ve dernek üyesi şairlerin okuyacağı şiirler ile proğram tamamlanacaktır. İlgilenenlere, önemle duyurulur.