Sabır sadece bekleme yeteneği değil, beklerken yaptığımız davranıştır.
Joyce Meyer

Bilgehan Soner, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

‪İyi yok! Kötüler düzeni devam ettirsin diye iyiyi uydurdular.‬

‪Yeryüzünde adalet, hak ya da ahlak yoktur. İnsanlar birbirleriyle eşit olmayan coğrafyalarda, birbirlerinden farklı anne babalardan, üstüne üstlük iradeleri dışında dünyaya gelirler. ‬ ‪İnsanlar denk olmayan şartlarda büyürler ve kötüler kendilerine doğruluk, sabır ve tevazu gibi palavraları anlatmaya başlar başlamaz uyanırlar, ya da ölene dek uyurlar. ‬

Konsomatris, Murat S. Arslantürk (Sayfa 24 - Librum Yayınları)Konsomatris, Murat S. Arslantürk (Sayfa 24 - Librum Yayınları)
Ümit Beyaz, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

İşte bitti
Keşke bitmesin dediğim bir kitaptı. Nereden başlasam bilemiyorum
Herşey bir yolculuk ve bir resim ile başladı.
Düşünüyorum da insan resimde gördüğü birine aşık olabilir mi? Bu kadar mı güzel anlatılır bir insana duyulan sevgi. Cümlelere yüklediği yük ile beni benden aldı ama nereye götürdü bilmiyorum. Elinizden bırakamayacağınız kadar sürükleyici anlatımını geçmek istiyorum. Çünkü mesele Sabahattin Ali’nin “kalplere dokunabilme”deki sanatıdır. İtina ile bir insanı sevmenin nasıl bir tutku olduğunu bu eserde gördüm.
Raif efendi bu kadar sevecek ne vardı sanki beni de duygulandırdın.
Maria Puder işinden ötürü hiçbir erkeğe güvenmez sevmez. Ta ki Raif efendi karşısına çıkana dek :)
Rasim hiç tanımadığı Raif beyin durgun sessiz halini kendince sorgulayıp bu gizemi gün yüzüne çıkarmıştır.
Dokunaklı anlatımı, insana kendini düşünme, anlama yetisi veriyor. Sadakat, fedakârlık, sabır, vefa sadece dilde kaldı. Sonuç tıpkı kelebek misali ne olduğunu anlayamadan biten birliktelikler. Lakin beni düşündüren bazı kısımları var ki acaba bunlar yaşanabilir mi diye düşündüm.
Mesela
Şimdi ben gidiyorum, fakat ne zaman çağırırsan gelirim
Seni seviyorum… deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum.
Bunların yaşanması mümkün mü?

Sabahattin Ali’nin sözü her şeyi açıklıyor: ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

dikenprenses, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mutlu bir evliliğin önceden sabır ve çile gerektirdiğini bilemeyecek kadar tecrübesizdim.

Benim Adım Kırmızı, Orhan PamukBenim Adım Kırmızı, Orhan Pamuk
Nur, İç Bir Şey'i inceledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Varlığın bize güç, merhamet, sabır, korku... Pek çok duyguyu verecekti Seyla. Keçisakal seni beklerken, bizler seni beklerken, İÇBİRŞEY yazarlarından bazısı seni beklerken bunca zamandan sonra gelmek niye? Keçisakal seni çok bekledi, biz seni çok bekledik Seyla. Çivilerden biri girip biri çıktı tahtalara. Tahtalar delindi, çiviler yetmedi. Keçisakal ve biz bir ümit seni bekledik. Kitaplarına baktık tekrar tekrar. Seni hatırladık. Ne zaman geleceğini tartıştık. O bodrumu senin dönme ihtimaline karşı terk etmedik. Dönmemek niye Seyla? Keçisakal bir şiir daha yazdı ardından. Elinden aldılar onun şiirini. Keçisakal senin yokluğundan yaş aldı, senin gelmediğin günler eklendi saçlarının beyazına.
Kalbi kırık kırlangıç bile dayanamadı nihayetinde. Aksak bile dayanamadı. Yağmur yağıyor Seyla. Ayaklarımız yerden kesiliyor. Bir yeryüzünden kesiliyoruz Seyla. Korkarım ki sen geldiğinde biz gitmiş olacağız. Dönme sakın Seyla. Keçisakal' ın yokluğuna, delinmiş kitaplara, sana yazılan son şiire sakın dönme...

Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
 15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

' sabır '
Sabredecektin; neden kendini göstermek sevdasına kapılırsın? Kendini göstermek isteyenlerden çok kendini göstermek istemeyenler çabuk görülür, bilmez misin? Çok çağıran değil, az çağıran aranır.

Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 195)Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 195)
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tabiat dediğimiz şey sabırdır; günü gelmeden gülün açtığı görülmemiştir. Şartları değiştirirsen açar belki ama ne kokusu güldür, ne rengi güldür; bir yanı yapmadır, hastalıklıdır. Şartları değiştirirsen insanları da yapma bir gül gibi kokusuz, renksiz edersin; görünüşü insan olur.. cehennem budur işte. Ölüm de sabır ister; her canlı ölümü tadacak, amennâ.. ama ölümü tadacağız diye neden sabırsızlık edelim? Neden söyleyeceklerimizin tamamını söylemeden gidelim?

Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 194)Üçler Yediler Kırklar, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 194)

İslamda dua , çalışmanın ve sorumluluğun yanında değil, aksine sorumluluğunun yerinde getirilmesinden sonra, sıkıntı çekme, çabalama, cihat etme ve sabır göstermenin devamında yer alır.^^^

Semina, bir alıntı ekledi.
 19 saat önce · Kitabı okuyor

Benim ihtiyaç duyduğum kadar sabır yeryüzünde var mıdır acaba, Milena?

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 104)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 104)