Giz, Saksı Olmanın Faydaları'ı inceledi.
10 Nis 15:10 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitap Charlie'nin tanımadığı birine yazdığı mektuplardan oluşuyor, bir nevi günlüğünü okuyoruz gibi oluyor hayatına dair her şeyi mektuplarla anlatıyor. Kime yazdığını bilmediğiniz için o kişinin kendiniz olduğunu düşünüyorsunuz ve Charlie'nin her özel anını bilip de ona yardım edememek gerçekten sinir bozucu oluyor. Keşke arkadaşın olsam da hayat belki biraz daha kolay olur diyebilmek istiyor insan. Kitabın basit anlatımından olsa gerek sayfalar akıp gidiyor, Charlie'nin mektuplarında bahsettiği kitapları tanıyor olmak da onla aranızdaki samimi duyguyu arttırıyor. Birçok şarkı ismi geçiyor kitapta, kimini bilmeme rağmen birçoğunu duymamışım, onları ara ara açıp o satırları yaşamak güzeldi.
Kitapla ilgili aklıma takılan bir nokta şuydu, kitaptaki anlatım bozuklukları. Anlayamadığım çevirmenin yetersizliği mi yoksa Charlie'nin kendisinin yaptığı hatalar mıydı, çünkü kitabın bir yerinde öğretmeni dilbilgisine dikkat etmesi gerektiğini söyledi, orijinal metni görmeden buna karar vermek zor sanırım.
Kısacası ben sevdim, tavsiye ederim.

Fatmanur Semiz, bir alıntı ekledi.
11 Mar 22:10 · Beğendi

Sen hiç böyle hissettin mi , bilmiyorum.Binlerce yıl uyumak ister gibi.Ya da yalnızca var olmamak.Ya da var olduğunun farkında olmamak.Ya da böyle bir şeyler.Bence bunu istemek marazi ama böyle olduğumda bunu istiyorum.Bu nedenle düşünmemeye çalışıyorum.Her şeyin dönmeyi bırakmasını diliyorum.Daha kötüleşirse , doktora gitmem gerekebilir.Yine o kadar kötüleşiyor.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 128 - Artemis yayınları)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 128 - Artemis yayınları)
Fatmanur Semiz, bir alıntı ekledi.
11 Mar 22:06 · Beğendi

To Kill a Mockingbird kitabını bitirdim.Artık o benim en sevdiğim kitap , ama ben bir başka kitabı okuyuncaya kadar hep böyle düşünürüm.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 23 - Feniks yayınları)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 23 - Feniks yayınları)

Bir şeyler değişir, arkadaşlar gider ve hayat hiç kimse için durmaz.

- Bir Saksı Olmanın Faydaları

Kelebek Etkisi, Saksı Olmanın Faydaları'ı inceledi.
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okurken sık sık Charlie'ye sarılıp ona her şeyin iyi olacağını söylemek isterdim ama o bunu hep kendisi yaptı. Yaşamı çözememiş olduğunu düşünmesine rağmen bence çoğu kişiden daha iyi anlamıştı. Gözlemleri öyle merak uyandırıcı ve öyle gerçekti ki. Kitabın bir yerinde alışveriş merkezine gidip insanların oraya neden geldiklerini anlamaya çalışıyordu. Sadece hayranlık duyabildim.

Gerçek sevginin ne demek olduğunu bile öyle net biliyordu ki bazı kısımlarda ona imrenmekten kendimi alamadım. Belki saksı olmak o kadar da kötü bir şey değildir dememe sebep oldu.

Yaşamımın iyi olacağına inandırdı bu kitap beni. Belki şimdi değilse de bir gün... Kesinlikle öneriyorum.

Kelebek Etkisi, bir alıntı ekledi.
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sanırım tüm demek istediğim tüm bunların çok tanıdık geldiği. Ama tanıdık gelmeleri benim olmalarından kaynaklanmıyor. Bildiğim, bir başka çocuğun da böyle hissetmiş olduğu. Dışarısı bu kadar huzurluyken ve sen istemediğin halde her şeyin hareket ettiğini görüyorken ve herkes uykudayken. Ve tüm okuduğun kitaplar başkaları tarafından okunmuşken. Ve tüm sevdiğin şarkılar başka insanlar tarafından dinlenmişken. Ve beğendiğin kızı başkaları da beğenirken.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen ChboskySaksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky
Kelebek Etkisi, bir alıntı ekledi.
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sen hiç böyle hissettin mi bilmiyorum. Binlerce yıl uyumak istiyormuşsun gibi. Ya da yalnızca var olmamak. Ya da var olduğunun farkında olmamak.

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen ChboskySaksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky
Kelebek Etkisi, bir alıntı ekledi.
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'Charlie, hak ettiğimizi düşündüğümüz aşkı yaşarız.'

Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 44)Saksı Olmanın Faydaları, Stephen Chbosky (Sayfa 44)