Sergen Özen, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Ursula'yı Anlamak
Ursula'yı niye diğerlerinden daha çok sevdim; onca akıl hocalığına, bilmişliğine rağmen, hı... Sanırım gelecek içinde insanı ve acıyı dosdoğru anlatmasından dolayı derim. Otorite karşısındaki amansız mücadelesinden derim. Bürokrasiye karşı açtığı savaş yüzünden derim. Gerçeklikten çok rüyalarla ilgilendiği için derim.

Derim de derim. Çünkü sanat, felsefe, edebiyat, tabiat, bilim, şiir... Birbirlerinden farklı birçok disiplinin Ursula K. Le Guin elinde nasıl da bir büyüye dönüştüğünü görürüm de ondan derim. Ursula bana yazının iyileştirici gücünü gösterdi. Mümkün distopyaların birinde hayalde kalma yollarını öğretti. Zalimlere karşı vicdanın gücünü, üstelik Batılı zihne saldırarak gösterdi. İnsan bir yazardan başka ne ister. Hayalperestler, ejderhalar ve bütün mülksüzler taksiratını affetsin Ursula'nın.

Post Öykü Sayı: 21 Mart - Nisan 2018, Kolektif (Sayfa 41)Post Öykü Sayı: 21 Mart - Nisan 2018, Kolektif (Sayfa 41)

Tehlikenin Farkında Mısınız?
Uluslararası Bern Sözleşmesi ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 27. maddesine göre bir eserin telif hakları eser sahibinin yaşamı boyunca ve ölüm tarihinden sonra 70 yıl boyunca korunabilir. Bununla ilgili en yakında yaşadığımız örnek Küçük Prens kitabıydı. Kitabın yazarı Antoine de Saint-Exupéry 1944'te ölmüştü ve 2014'ün sona ermesiyle birlikte (ölüm günü değil, ölüm yılı dikkate alınıyor) onlarca yayınevi tarafından telif hakkı ödenmeksizin basıldı. Hani neredeyse artık Küçük Prens basmayan yayınevine kız vermeyecekler. Ve maalesef bu baskıların birçoğu özensiz, tamamen ticari amaçla yapılan baskılardı.

Peki Türkiye'de yıllardır en çok okunan kitapların ilk sırasında yer alan kitap hangisi? Kürk Mantolu Madonna! Peki yazarı Sabahattin Ali'nin ölüm tarihi? 2 Nisan 1948!

Demem o ki, pek yakında sırf Kürk Mantolu Maddona, Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan basmak için kurulmuş onlarca merdiven altı yayınevi görebiliriz Allah muhafaza.

Mehmet Sadık Oğur, Güzellik ve Sanat Nedir?'i inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sadece Türkçe öğretmenlerim ödünç kitap almıyorum ben. Bu kitap resim öğretmenimden ödünç aldığım üç kitaptan biri. Aslında çocuk kitabı gibi görünse de herkes okuyabilir bu kitabı. Önemli mesajları var güzellik algımızla ilgili. Ben bir gecede okudum. Eğer kitaba rastlarsanız küçüklerinize alın ya da kendiniz okuyun.

Zanacnn, Lolita'yı inceledi.
12 saat önce · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Lolita bnm için tam bir kabusa dönüştü sonra bn galip geldim ve onu kitaplığımdan çıkardımşimdi sebebine gelmek istyorum:sanat ve edebiyatta işlenen konuları herzaman düşünerek ve anlayarak okumaya,izlemeye çalıştım yarım braktığım film ve kitap hiç olmamıştır.evet tecavüzü işleyen kitaplar okudum filmler izledim ama bu çok farklı bir eser,kaldıramadım her defasında ilerlemek için ara verdim derin derin nefes aldım ama daha fazla mücadele edemedim.Kesinlikle kitaptaki-ve filmde ki-ensest ilişki teması çok rahatsız ediyor.12 yaşındaki bir kız çocuğu istismar ediliyor ve bu sanki çok normal bir olguymuş gibi sıradan ve günlük bir hitapla işleniyor.içinde bulunduğumuz zaman diliminde hergün duyduğumuz istismarı edebi bir kaynaktan okuyup "normalleştirmek"bnm açımdan çok zordu.sonuç itibarıyla kitabı kapattım ve evimden,gönlümden,kitaplığımdan sürdüm...

NigRa // Andronikos, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

Yine eski baskıda olmayan bölüm
Nikolay Nikolayeviç o sıralar Lozan’da yaşıyordu. Orada yayımlanan Rusça kitaplarında ve çevirilerinde, insanoğlunun zaman ve bellek yardımıyla ölüme karşı bir cevap olarak tarih olgusunu ikinci bir evrensellik olarak benimsediği yönündeki eski düşüncelerini satırlara döküyordu.

Kitapların özünde Hıristiyanlık’ın yeni bir açılımı ve yeni bir sanat anlayışı konusunda önemli sorgulamalar vardı.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Yky Epub)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Yky Epub)

Siyasi, sosyal koşuşturmalar şiirime zarar veriyor mu? Olur mu hiç... hayat olmadan sanat olur mu hiç... eylem olmadan kuram olur mu... benim bütün kederim, itirazım, arzum, gelecek rüyam, içinde çırpınıp durduğum şu gerçeklik içinden canıma, kalbime yürüyor. Yazarak itiraz ettiğim her şeye, tam da doğduğu kaynakta eylemli olarak da itiraz ediyorum. Benim, bütün mazlumlar adına bir adalet talebim var; benim bütün emekçiler adına eşitlik talebim var; bütün ezilenler adına barış talebim var; benim bütün mutsuzlar adına bir varoluş talebim var. Elbette harflerle olduğu kadar yürüyerek, konuşarak da sözümü söyleyeceğim. (...) Şairin aydın kimliği, toplumsal sorunlara ilgisi, siyasetin pratiği içinde tutum alması, başka hayatların sorumluluğundan korkuyla kaçan kimi çevreler tarafından, en hafifiyle bir sakınca olarak işlenip durmuştur. İçtiğiniz suda politika olacak ama yazdığınız şiir, içinden doğduğu toprağa ayak basmayacak (...) Bu düşüncenin en büyük zararı, şairi köksüz bir şiir yazmaya götürmesi olmuştur.

Hayatım Tanrı'nın yaptığı bir sanat parçasıyla düet yapıyormuş gibi , kusurumu kullanmak yaratıcının senfonisi. Harika bir tarih yazmak için beni kullanıyor. Hepsinin sonunda benim hikayem olamayacak ama O'nun hikayesi olacak. (BEWHY)

Merve Hodancı, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

“Ressam bir cumhurbaşkanı, itiraf et ki böyle bir şey dünyada ilk kez olacaktır.”
“Eğer olursa hak yerini bulmuş olur, yoldaşlar, çünkü yalnızca sanat her türlü toplumsal değişimin öncüsüdür...” Diego RIVERA

Frida Kahlo, Rauda JamisFrida Kahlo, Rauda Jamis
Rahime, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor

Parnasizm VS Sembolizm
Sonunda bu mermer ve altın bolluğunun zevksizliğinde, ışıklar içinde O beliriverdi. Hafifçe­cikti, Celile topraklarından, özellikle taşralı insani görüntüsüyle geldi yeryüzüne.
O dakikadan itibaren halkların ve tanrıların sonu gelmiş oldu. Yerlerine marangozlar, çiftçiler, gün batarken koyun sürülerini güden çobanlar, gururun her türlü tınısından uzak sıradan insanlarla dünyadaki bütün anaların ninnilerinde anlatılan ve bütün sanat galerilerindeki tablolarda resmedilen insan tipleri geldi.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 53 - YKY)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 53 - YKY)