Kitap dostluğu :)
Bu aralar ana sayfalarınızı kitap hediyeleriyle meşgul ettiğimin farkındayım. Ama sanırım bu durum hiç bitmeyecek, belediyemiz çevreye verdiği zarardan dolayı özür diliyor bu yüzden. :)

Bu platformda o kadar güzel ve birikimli insanlar tanıdım ki kendimi çok şanslı buluyorum.
Kadim dostlarım olarak gördüğüm kitapları hediye etmekten de kitapların bana hediye olarak gelmesinden de büyük bir mutluluk duyuyorum.
Geçenlerde sitede bir paylaşım vardı. “Çok okumak kibri artırır mı?” şeklinde. Hayır efendim, kişi eğer kendini biliyorsa ve “iyi bir insan olmak” gayesiyle okuyorsa onda kibir barınamaz.
“Bana neden bu kadar çok kitap okuyorsun dediklerinde cevabım, insan olabilmek, insan kalabilmek.” diyen birini tanıdım burada.
Ebru Ince ablamı.

Ebru ablacığım, o güzel notun, sahaftan alınmış, her bir sayfasında yaşanmışlığın izleri olan Doktor Jivago kitabın, her birini tıpkı soyadın gibi “ince” bir şekilde düşünüp aldığın hediyelerinle beni inanılmaz derecede mutlu ettin.
Yüzümde gülücükler açıyor hediyelerini gördüğümden beri.
Ve umarım ben, senin de notunda dediğin gibi:
“Frida kadar kadın
Zorba kadar erkek
Jivago kadar âşık” olurum.
İyi ki varsın güzel ablacığım. Sevgilerimle... :)

https://i.hizliresim.com/Vr71jP.jpg

Gözlerim aynalarda takılıyor ,her göz bir ayna benim için ...kendimin hapsolduğu ...sonra yağmurun çilemesini izliyorum ,televizyondan çıkan saçma programların seslerinden çıkamayan insanlar ne çok şey kabediyor bir bakıma şanslıyım.Sonra şanslı olmanın insanlara kıyasla olmasından kendimi bencil görmeye başladım.Evet iyi olmamız ,şanslı doğmamız ,güçlü ,sağlıklı,kuvvetli ...olmak bizden aşağı olanlara kıyaslamıydı ?Bunu kabul edemiyorum ve etmeyeceğim.Belki basit düşünceler içindeyim ama ağır bir kitaptan daha fazla baş ağrıtıyor.

Zehra Kılıç, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

"...tanıdığı bir sürü insan başkalarının başına gelen korkunç olaylardan sanki gerçekten üzgünmüş ve yardım etmek istiyormuş gibi söz ederlerdi, ama işin gerçeği, başkalarının acılarından zevk aldıklarıydı; çünkü böylece kendilerinin mutlu ve şanslı olduklarına inanabiliyorlardı."

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho (Sayfa 41)Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho (Sayfa 41)
Yasee, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Eğer ruhların buluşması diye bir şey varsa, bir gün yine bir yaşamda buluşabiliriz, kim bilir.
Burada yaşam devam ediyor. Yaşamımda seninle birlikte geçirdiğimiz harika yıllar için sana teşekkür ediyorum. Bu yılları seninle yaşadığım için çok şanslı biri olduğumu biliyorum. Sevginin, sevdiğini özgür bırakmak demek olduğunu nihayet anladım. Elveda sevgilim. Merhaba yaşam.

İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 257 - Kuraldışı Yayınları)İçimizdeki Şaman: Duyguların Simyası, Nil Gün (Sayfa 257 - Kuraldışı Yayınları)

"Polisiye" romanlarını okurken biz sadece kurban-katil-polis üçlüsünü mü okuruz? Ya da kurban-katil-polis üçlüsünün yanısıra bir mesaj mı verilmek istenir?
Eğer sadece kurban-katil-polis üçlüsünü okursak, o roman "kaliteli" değildir. Ama cinayetin işleniş amaçları ya da herhangi bir şey üzerinden mesaj başarılı bir şekilde okuyucuya aktarılırsa, o roman başarılıdır... kalitelidir... Bu kitapta öyle oldu. İncelememi verilmek istenen mesaj üzerine yazacağım ama onun öncesinde şu girişi yapmak istiyorum:

Yalnızım. Kitaplarım var. Kalem ve mürekkep var. Kalem ve mürekkepin bilenmesinden oluşan olağanüstü bir güç var. Eğer o da olmasaydı ne olurdu halim?
Vücudumu ayakta tutan kemik, organ, olağanüstü sistemler, hücreler vb. var. Ama ya ruhum için ne var? Ruhumu nasıl ayakta tutuyorum? Kalemin ve mürekkepin bilenmesinden ortaya çıkan olağanüstü güç sayesinde.
Yazılarımda, 2 "ben" mevcuttur. O iki ben çok sıkı bir dosttur. İyi günde, kötü günde. Bazen çelişirler. Tartışırlar. Dövüşürler. İkisi de egosunu tatmin etmek için bencilce davranırlar. Çok dengesizlerdir. Bir "ben" sol derken, diğeri "sağ" der. Bir "ben" yaşama enerjisiyle doluyken, diğer "ben" hayata küsmüştür. Ben bu iki "beni" yazılarımda barıştırıyorum.
Yeter bu kadar! Verilmek istenen mesaja geçelim:

O "şeytan üçlüsünün" yanı sıra verilmek istenen, nokta atışı bir mesaj var. Bu mesajdır ki, toplum olarak hepimiz muzdaribiz.

"Deli" diye tımarhanelere tıktığımız insanlar gerçekten deli mi?
Hepimizin farklılıkları var. Bunlar, bizi biz yapar. "Deli" diye tabir ettiğimiz insanlar, aslında bizden farklılar. Hayata dair bakış açıları bizden çokça farklı. Biz de at gözlüğü varken, onlarda yok.
Aslında, onlar deli değiller. Bizden daha zekiler. İşte bu yüzden dışlanıyorlar.
Bir denize baktığımızda, biz salt su görüyorsak onlar denizin içindeki canlıları görüyorlar... tabiri caizse... Bunun neresi suç! Hep farklı olanı dışlama eğilimindeyiz. Aslında herkes farklı ama kimileri çoğunluğa uyup klişe bir hayat sürerken, kimileri bizim "deli" diye tabir ettiklerimiz hayatın anlamını kavramaya çalışıyorlar.
Kanıt mı istiyorsunuz? Albert Einstein. İzafiyet teorisini ortaya attığında herkes ona deli demedi mi? O olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. Sırf bu yüzden dışlandı.
Herkes gibi bir hayat yaşıyoruz. Bir renk katsak ya? Deli dediğimiz insanlar gibi olsak ya? Delileri kıskanıyorum çünkü onlar hayatın tadını çıkarıyorlar. Hayatı anlamaya çalışıyorlar. Bizse ne bir sorguluyoruz ya da hayat uğruna bir şey yapıyoruz. Baylar, bayanlar, sizlere yemin ederim, bunun ne kitap okumakla alakası var ne de başka bir şeyin... Her şey; bakış açısında gizli. Eh, bakış açısı da değişmez.
Biz de zor olanı yapmayacağımıza göre kolay olanı yapıyoruz: bakış açısı farklı olan insanları dışlıyoruz. Ne de olsa daha kolay!
Yani; toplumda iki bakış açısı mevcuttur: biri "A" diğeri "B" olsun.
A bakış açısı; bizler yani hayatın değerini anlamayan, klişe bir hayat süren, pohpohlamaya ya da yerin dibine gömmeye hevesli olan bizler... At gözlüğün sahip olan bizler... Birilerinin kuklası olan bizler...
B bakış açısı; deli diye tabir ettiğimiz, dışladığımız insanlar... zekiler... gerçek asiller... Varoluşun temel nedenini ve yaşama gayemizi anlamış olanlar... Ne mutlu ki onlara! Ezilenler... hor görülenler... Ama her şeye rağmen; dik duranlar... Siz olmasanız dünya çekilmezdi be...B bakış açısına sahip insanları biz tımarhaneye tıkıyoruz... ve yakında onların nesli tükenecek... Boşluğa düşeceğiz. Herkes A bakış açısına sahip olacak. Ne bir farklı görüş olacak ne de başka bir şey...
Hayat, ellerimizden kayıp gidercesine akıp gidecek...
***
Aslında; B bakış açısına sahip olanlara başka bir şey yapılmalı... Kitap beni bu yüzden etkiledi. Kitapta Sağlık ve Zeka Merkezi diye bir yer geçiyor. Ve burada B bakış açısına sahip olanlar yani deli diye tabir ettiğimiz kimseler kalıyor... B bakış açısına sahip kişilerle... Bu sayede ne onlar bir zorluk yaşıyor ne de biz...

Deli deyince hepinizin aklına ne geldiğini bilirim... ne yazık ki o deliler şu anda acınası durumdalar... Onları bu hale biz soktuk! Dışladık onları. Farklı olanlarla alay ettik... Onları bir hiç saydık...

***
Az önce 2 "benin" konuşmasını okuduk. Kendini şanslı bil! Bir "benim" egosunu tatmin etti şu anda. Neyse, kitabın konusundan bahsetmeyeceğim ki zaten arka kapak sizleri aydınlatacaktır... Bu kadardı. Rahatladım. Şimdi gündelik işlerime koyulabilirim. Sorun yok. Tamam.

Nefes aldığın şehir ne kadar şanslı.
Kim bilir, sesini gökyüzü sanan kuşlar bile vardır.

Sait Faik Abasıyanık

Mirza Toprakoğlu, bir alıntı ekledi.
Dün 02:24 · Kitabı okuyor

Melekler lanetlemeye karşı bağışık olabilirdi ama insanlar o kadar şanslı yaratıklar değildi.İnsanoğlu için cehennem her zaman daha yakında sayılırdı.

Ejderhanın Gözleri, Stephen King (Sayfa 257)Ejderhanın Gözleri, Stephen King (Sayfa 257)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
18 Mar 21:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Onun tek üstünlüğü bundan ibaretti. Başkalarının gözünde küçük düşmekten korkmamasıydı. (Ne oturmasını bilirdi, ne ko­nuşmasını, ne cevap vermesini ve gülmesini... Yoo, yoo, yapamazdı bunları.) Bu bakımdan, gözden düşmekten korkmaması bakımından, kendisi bilmese de, çok şanslı sayılırdı. Oysa birçokları hastalıktan değil de, kendini daha büyük gösterme ihtirasından ölürlerdi. (Akıllı, yetenekli, güzel olmayı, üstelik görkemli, haksever, dürüst ve kararlı olarak tanınmayı kim istemez?)
Mümin öyle değildi. Tuhaf bir adamdı ve herkes de ona tuhaf davranırdı.

Beyaz Gemi, Cengiz AytmatovBeyaz Gemi, Cengiz Aytmatov

Nutuk Hediye Etkinliğimiz Sonlanmıştır, Kazananlar;
Merhabalar Efendim,

Yaptığımız çekiliş bitmiş, 3 adet dediğimiz Nutuk yerine 9 Adet Nutuk hediyesi vermiş bulunmaktayız. Çok fazla talep olduğu için, daha fazla insana Mustafa Kemal Atatürk'ün eserini göndermek istedik.

Kazananları Tekrardan Tebrik Ediyor, İyi Okumalar Diliyoruz.

Kazanan Listesi;

Hüseyin
Yasee
BERKAN YILMAZ
İlgen Aktürk
Yusuf Çorakcı
Şirin yorulmaz
Şişman saat vidası
Özlem

ve...
İçindeki Mustafa Kemal Atatürk Sevgisine özel, Çekiliş dışı Gönlümüzden efendim :)

DUA

Efendim çekiliş şu şekilde yapıldı, Öncelikle Yapılan yorum adeti kadar bir sayı kahve içtiğimiz yerdeki baristalara soruldu. Örneğin 1'den 50'ye kadar kadar rakam istendi. Neden istendiği kendilerine tabi ki söylendi :) Severler bizi kırmadılar :) Söyledikleri rakamlar, yorum sırasına bakılarak eşleştirildi. Daha sonra Kendi seçtiğim numara ve arkadaşımın söylediği numara ile eşleştirme yapıldı. Dua Hanım'a ise gönlümüzden gönderiyoruz efendim. :)

Basit bir şekilde seçim yaptık. Çıkmayan okurlarımıza ise, istekleri ve katılımları için gönülden teşekkür ediyoruz.

Tamamen içimden gelerek yaptığım bir organizasyon olmakla birlikte, sizlerin yoğun katkısı gururumu okşamıştır. Bu gurur Şahsi olmaktan ziyade, Mustafa Kemal Paşam'a gösterdiğiniz ilgidendir.

Kitapların gönderimi ulaştığımız okurlara şu saat itibari ile yapılmıştır. Ulaşamadıklarımıza ise, yarın gönderim yapılacaktır.

Herkese teker, teker tekrardan teşekkür ederim,

İyi ki varsınız..

Sağlıcakla kalın efendim! Saygı ve Sevgilerimle...


---------------------------------Çekiliş Metnidir----Çekiliş Bitmiştir-----------------------

Merhabalar Efendim..!

Bugün'ün anlam ve önemini hepimiz biliyoruz..

İçimden gelen bir durum olmakla birlikte, 3 Kişiye Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere bıraktığı önemli mirası Nutuk'u hediye etmek istedim..

Göndereceğim Nutuk;

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla'dır. Okuduğum ve beğendiğim bir Nutuk baskısıdır.

Yapmanız gereken tek şey, yorum bırakmak.

Elinde Nutuk olan arkadaşlarımız daha çok kişiye ulaşması adına bu iletiyi paylaşırsa sevinirim.

Uzamaması adına akşam 23.00'a kadar geçerli olup, rastgele seçilecek olan 3 Kişiye gönderim yapılacaktır.

Şanslı üyelerimize şimdiden iyi okumalar diliyorum.

Sağlıcakla kalın efendim...!

Saygılarımla..