Fatma bayraktar, Şeker Portakalı'ı inceledi.
08 May 11:38 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ey kocaman yürekli minik zeze.Dünyanın senin gibi çocuklara o kadar ihtiyacı var ki.Kimsenin kimseyi sevmek bir yana dursun dinlemediği umursamadığı bir devirdeyken hele.kendimi buldum sende 24 yaşından tekrar 5 yaşıma gittim.iyi niyetlerle yaptığım neredeyse her hareketin büyükler tarafından kendi istedikleri gibi algılanıp bol bol cezalandırıldığım günlere bir bakış fırlattım.karmaşık duygular içerisinde incelememe son veriyorum.Gerçekten şahane bir eser.Yazarı herşeyden çok samimiyeti için çok beğendiğimi belirtmek isterim.

'İnsanlara güvenimi kaybettim' ve kendimi kitapların arasında buldum zaten bu çok erken olmuştu ve 5. Sınıfta sınıf öğretmenimiz sınıfımıza kitaplık yapıp her ay yeni kitaplar almaya başladığında okumamı iyice pekiştirmiştim. O gün bugündür en sadık dostumdur kitaplarım.
Şimdi sıra sende, seni okudum sevgili dost... 🤗🤗

Senin her dost dediğinde duraksadım düşündüm; dostum dediğim insanları en başımdan, en masum zamanlarda kalan dostlukları, acaba hangisi yanımda şimdi? Hangisi daha dost? Kim dostum bildiğim en uzak kişi? Kim düştüğüm zaman üstümden basıp geçecek? Ya da hangisi benimle düşme pahasına elini uzatıp bekleyecek...?
Ve neden ben bu kitapta her okuduğum dost kelimesinde sızlattım sol tarafımdakini.?
Hep bir neden aramışımdır zaten neden sonuç ilişkisini çok az bulduğum şu hayatımda...

Ve yine bu kitabı her gördüğümde aklıma gelen ismini bile unuttuğum mektup arkadaşım, yine 5.sınıf öğrencisi iken yine okumamı pekiştiren öğretmenim mektup kardeşliği yapacağız demişti bir gün bir derste. Yazıp mektupları gönderdik, (şuan çocuk aklımla hatırlayamadığım bir yere ki hafızam da çok iyi değildir zaten 5 ay öncesini de hatırlamam da neyse) başladık beklemeye koskoca sınıftan 3 kişiye cevap gelmişti biri bendim ev adresleri bilmem ne derken ben ismini, şehrini bile hatırlamadığım ama kendisini görmeden sevdiğim arkadaşımla mektuplaşmaya başlamıştım ne güzel bir duyguydu. Gel zaman git zaman derken biz taşındık o sırada mı yoksa başka bir zaman mı bilemiyorum sanırım arkadaşımla adresleri kaybettik ve çok güzel olacak bir dostluk mecburi bir son buldu.
Bu anımı hatırlatan güzel kitabın her sayfasında bir alıntımın olması kitapta kendimi bulduğumun göstergesidir, benim bu kitabı gördükçe aklıma gelenleri kısaca anlatmaya çalıştım, hep özel çok özel kalacaksın sevgili dost...

Kitaba gelirsek daha ilk sayfasında kalbe dokunan Ali Ural ne güzel anlatmış... Sanki en yakın arkadaşının karşısındasın elin çenenin altında o anlatıyor sen diyorsun, o anlatıyor sen uzaklara dalıyorsun... Neden diyorsun neden kalp kırmak bu kadar kolaylaştı? Şu küçücük klavyenin arkasında, şu ağzımızın içinde dönen küçücük et parçasında, bir avuç içi kadar olan ve kölesi olduğumuz şu aletlerle kalp kırmayı alışkanlık haline getirdik ve ne zaman bir sayfa yazı bile yazmaya üşenir hale geldik, oysa öyle miydi mektubun gücü, sinirliyken yazılan mektup yırtılabilirdi üstü karalanırdı ama şimdi mektup yazmaya üşenen insanlar kalp kırmaktan hiç çekinmiyor, ona hiç üşenmiyor.
Hepimizin yanlışı gördüğü ama hiç kimsenin kendini düzeltmeye çalışmadığı bir zamandayız. Yazık çok yazık oluyor insanlığa, ölen duygularımızı arkasından ağlıyoruz 3 gün sonra yeni uğraşlar buluyoruz maalesef kendimize...

O halde "Gülümseyin ve örtün yaşadıklarınızı" (194) kötü anılarınızı, kırgınlıklarınızı, kavgalarınızı... Gülümseyin ve o gülücük içinde yeni sayfa açın belki her şey daha güzel olacak nerden bilebiliriz bunu denemeden?
Ve unutmayın ki "Tahterevalliye tek başına binen, aşağıda durmayı hak eder" (55)


Dostum dediğiniz, gözünüz kapalı güvendiğiniz kişilerin sayısı artması dileğiyle... Keyifli okumalar...

Simge Kurtuluş, Sende Kendimi Buldum'u inceledi.
29 Nis 03:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Spoiler vermeden ne söylesem bilemiyorum. İlk kitaptan daha iyiydi açıkçası bu kitap. Daha inişli cikisliydi.

Tek sinir olduğum nokta Gideon'un garip davranışları oldu. Bu davranışlar bir yana neden böyle yaptığını bilememek de beni sinirlendirdi. Ama sonradan her şey açığa çıktı.

Bu kitapta Gideon'un rahatsızlığı da ortaya çıktı. Gerçi kendisi yine söylemedi Eva buldu ama neyse orayı karistirmayacagim.

Bekle ve bana güven. Gideon'un bir süre dediği kelimeler sadece bu ikisiydi. Eva baya iyi dayandı ve kitabın yarısı boyunca zavallım ilişkilerini düzeltmeye çabaladı. Ağladı bir süre hep.

Gideon'un yaptığı şeyi iyiye yoramiyorum ama berbat bir şey yaptı da diyemiyorum çünkü Nathan'ı ilk okuduğumda hele yaptıklarını ilk okuduğumda içten içe Gideon'un yaptığının yapılmasını istemiştim. Saçma bir cümle oldu ama sadece spoiler vermemek için.

Herkese iyi okumalar diliyorum. :)

Simge Kurtuluş, bir alıntı ekledi.
29 Nis 02:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her sabah yataktan kalkıp dünyayla yüzleşiyorsam, içinde sen olduğun içindir.

Sende Kendimi Buldum, Sylvia Day (Sayfa 334)Sende Kendimi Buldum, Sylvia Day (Sayfa 334)
Simge Kurtuluş, bir alıntı ekledi.
 28 Nis 22:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşk, öyle, söyledikleri gibi, her şeyin üstesinden gelemez.

Sende Kendimi Buldum, Sylvia Day (Sayfa 294)Sende Kendimi Buldum, Sylvia Day (Sayfa 294)
Simge Kurtuluş, bir alıntı ekledi.
28 Nis 17:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bazı insanlar için arkadaş olarak kalmak daha iyi bir seçenektir."
"Ama onu sevdiğini söylemiştin."
"Bu her zaman yeterli olmuyor."

Sende Kendimi Buldum, Sylvia Day (Sayfa 276)Sende Kendimi Buldum, Sylvia Day (Sayfa 276)
Simge Kurtuluş, bir alıntı ekledi.
28 Nis 02:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kâbusları kâbus yapan, insanı hazırlıksız yakalamalarıdır. En kırılgan olduğunuz zamanları bulup sessizce yaklaşırlar ve tamamen savunmasız oldugunuz bir anda ortalığı yıkıp geçerler.

Sende Kendimi Buldum, Sylvia Day (Sayfa 265)Sende Kendimi Buldum, Sylvia Day (Sayfa 265)

İyi ki doğdun Ankaralım...

Kendimi buldum sende ve bir daha alamadım kendimi senden ayağına çakıl taşı bile değmesin.
Çok mutlu, huzurlu yaşlanırsın inşAllah.

Sungur Aslan, Budala'yı inceledi.
26 Nis 05:59 · Kitabı okudu · 116 günde · 10/10 puan

Aşka düşmüş çoğu insanın gözünün önünde çok daha iyi fırsatlar bulunabilir. O fırsat diye sunulanlar yerine gider sizi en çok yaralayanı, tekrar tekrar yaralayacak olanı seçersiniz. Okurken bunları ben de yaptım, ben de yaşadım dediğim bir romandır. Ey Prens Mışkin sende kendimi buldum. Bir gün tekrar okuyacağım seni. 10 üzerinden 10.