şüheda, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İyiliğinize karşı koymayın, gerçeğe ulaşana dek, yüreğinizdeki ümidi besleyin ve gönüllü olarak daha iyi hedeflerin peşinde koşun, düşüncenizle ve duanızla kendinize yardımcı olun. Öyle ki insanlığın ortak refahına çalışan, karşısında talihin çaresiz kaldığı bir insan, yenilmez bir şey olsun.

Bilgeliğin Sarsılmazlığı Üzerine - İnziva Üzerine, Seneca (Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bilgeliğin Sarsılmazlığı Üzerine - İnziva Üzerine, Seneca (Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Umutcan Kebçeler, bir alıntı ekledi.
23 May 17:09 · Kitabı okuyor

İnsan, ellerini göklere açmamalı; sanki bizi daha iyi duyacakmış gibi putun kulağının dibine yaklaştırsın diye tapınağın bekçisine yakarmamalı. Tanrı senin yanı başındadır, seninledir, içindedir senin. Demek istediğim şu Lucilius: İçimize yerleşmiş kutsal bir ruh var; kötülüklerimizi, iyiliklerimizi gözleyen, koruyan bir ruh. Biz ona nasıl davranırsak, o da bize öyle davranır.

Ahlak Mektupları, Seneca (Sayfa 144)Ahlak Mektupları, Seneca (Sayfa 144)
Umutcan Kebçeler, bir alıntı ekledi.
23 May 09:50 · Kitabı okuyor

Günden güne kötüye gitmeyen, hiçbir şeyle engellenmeyen bir şey aramalıyız. Nedir bu? Dürüst, iyi, büyük bir ruh! Buna, insan bedeninde oturan bir Tanrı'dan başka ne denebilir? Bu ruh, bir Roma atlısının bedenine inebildiği gibi, bir azatlının, bir kölenin bedenine de düşebilir. Bir Romalı atlı ya da bir azatlı veya köle nedir? İnsan gururunun ya da haksızlığın yarattığı adlar! Küçücük bir evden göğe uçabilir insan, yeter ki ayağa kalk,
"ve kendini de eş yarat Tanrı'ya."

Ahlak Mektupları, Seneca (Sayfa 126)Ahlak Mektupları, Seneca (Sayfa 126)

Hayat oуununԁa seуirci koltuklarınԁa oturmaуa heves etme, sahneуe çıkmaуa çalış. Hayat bir oуuna benzer uzunluğu ԁeğil iуi oуnanıp oуnanmaԁığı önemliԁir.

SENECA

Umutcan Kebçeler, bir alıntı ekledi.
22 May 17:17 · Kitabı okuyor

Ölmeyi öğrenen kişi, kölelik nedir bilmez. Her türlü zorbalığın üstündedir, dışında kalmıştır kesinlikle. Onun gözünde hapishanenin, bekçilerin, kilitlerin ne önemi var? Onun hep açık olan bir kapısı vardır. Bizi sımsıkı bağlayan tek zincir, yaşam sevgisidir; bu sevgiyi toptan söküp atmamalı içimizden. Ama öylesine azaltmalı ki, durum gerektirdiği zaman bizi hiçbir şey tutmasın, günün birinde yapmamız gereken şeyi yapmamıza engel olmasın.

Ahlak Mektupları, Seneca (Sayfa 111)Ahlak Mektupları, Seneca (Sayfa 111)
Umutcan Kebçeler, bir alıntı ekledi.
21 May 19:56 · Kitabı okuyor

Fakirlik, yalnız gerçek ve belli dostları senin çevrende tutacaktır çünkü. Senin değil, senden başka herşeyin peşinde olan kişi, çekip gidecektir yanından. Yalnız bu neden için bile, yani kimlerin bizi sevdiğini gösterdiği için bile fakirliği sevmemiz gerekmez mi?

Ahlak Mektupları, Seneca (Sayfa 89)Ahlak Mektupları, Seneca (Sayfa 89)
Kübra Kayabaşı, bir alıntı ekledi.
21 May 12:21 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hiç kimse bir maskeyi uzun süre taşıyamaz. Rol yapma, çok geçmeden asıl doğasına döner.

-Seneca

Bazı Yollar Yalnız Yürünür, Özgür Bacaksız (Sayfa 80)Bazı Yollar Yalnız Yürünür, Özgür Bacaksız (Sayfa 80)