1000Kitap Logosu

Ses

Biliyorsun. Seni sevdim! Bir gün kör kalsaydın da severdim. Ellerin olmasaydı mesela. Ellerin olmasaydı, sen bile kendini sevmezdin oysa... Biliyorsun. Kimsenin tek bir seçeneği yok bu hayatta. Hala bana seni unutturacak insanlar tanıyabilirim. Başka bir ses kazınır kulaklarıma. Biliyorsun herkesin kendini kurtaracak bir bahanesi vardır aslında... Oysa; Ölene kadar seni sevebilirdim. Eğer biraz yardım etseydin bana!
3
Kalabalık beni sahiden sıktı. Ben ikide birde bizde, yaşam bütün boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum, yaşam de tüminin yüzünü görmek istemiyorum. Bu nefret… İnsanlardan nefret edilmez bile… Sadece bir yalnızlık değil. Öyle bir oluyor ki, hafifmdan küçük hareket, en bir ses bir istemiyorum. Ama yakın sonra bir arada bir aramamda bana yakın birilerini. Bütün bu beynimde geçenleri teker, uzun uzun anlatacak birini. O zaman bir halı nasıl tasviredemezsiniz. Kış gününden alınmış bir kedi gibi seçenekler zavallı.
12
Sessiz oturabilir miyiz seninle? aramızda yaprakların hışırtısından, ve ceylanların hayata çıkışından başka bir ses olmadan.beni sessiz de sevebilir misin? yağmur almış toprağı ve üşüyen kainatı dinlerken, araya dünya sözleri karışmadan.biliyor musun çekirgelerin, unutulmuş ülkelerin, kahrından kuruyan nehirlerin diliyle konuşabilirim seninle! duyabilirim seni hiç konuşmadan.kalbinin atışlarını duyabilirim içinde bir yaz gezmesine çıkan çocuğu ve dudağın en uzak sokağında biriken dilini hayatın sökebilirim, öğrenebilirim sözcükler bağırtılar klaksonlar ona karışmadan.ay sesiyle, gün sesiyle, gül sesiyle tırmanırım kalbinin tepesine ve işte, zakkumların diliyle konuşabilirim seninle. rüzgarın ve acının bildiği dilde acelesiz, hiç yarışmadan, sessiz oturabilir miyiz seninle?
18