Merve, bir alıntı ekledi.
03 Şub 22:23 · İnceledi

Sınırlar kadar hiçbir kısıtlamadan sıkılmadım ve kendi sınırlarım içinde sınırsızlığımı kurdum. Hiç değilse bana özgü bir sınırsızlık, kendi suskum, kendi çığlığımın sınırsızlığı.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer ÖzlüYaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü
Şevval Apaydın, bir alıntı ekledi.
02 Şub 19:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sınırlar kadar hiçbir kısıtlamadan sıkılmadım ve kendi sınırlarım içinde sınırsızlığımı kurdum.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 50)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 50)
Şems Çalış, bir alıntı ekledi.
29 Oca 17:23 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sınırlar kadar hiçbir kısıtlamadan sıkılmadım ve kendi sınırlarım içinde sınırsızlığımı kurdum. Hiç değilse bana özgü bir sınırsızlık,kendi suskum,kendi çığlığımın sınırsızlığı.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 45)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 45)

Sevgi ve saygıyla, büyüklerimize...
Yarıda bırakırsın, okuyamazsın, anlayamazsın, erkek işi, çok zor, yaşına hitap etmiyor. 17-18 yaşlarında değil askere savaşa gitmiş bir milletin çocuklarındanken ne zaman sınırlarımı zorlayacak bir işe kalkışsam 'büyüklerimizin' "Sen daha genç kızsın niye bunlarla uğraşıyorsun?" çeşidi laflarına maruz kaldım. Bu büyüklerimiz, bizler büyüme çağındayken dizlerimizin ağrıdığını söylediğimizde "boyun uzuyor da ondan" diyen büyüklerimiz değil miydi anlayamadım.


Lütfen, bırakın uzasın boyum. Bir müddet uykularım kaçsın, rahat bırakmasın beni sorularım, bırakın yerimde duramıyım. Bir yerde dalsın gözüm derin düşüncelere, içinden çıkamasın. İzin verin siz yaşam kaygılarımı sırtıma yüklemeden başlasın sorgularım. Bırakın istediğim yerde "kâtip olacak sanki" lafını duymadan okuyabileyim, dinleyin sessizliğimi ki sorularımı duyabilin. Lütfen, sıklıkla bir çocuğun sorularını cevapsız bıraktığınızı ve bu soruların size bazı gerçekleri hatırlattığını kendinize itiraf edin artık. İzin verin, acısın canım. Hissediyorum, bakın aşılıyor sınırlarım!
Sizlerin laflarınızla, bakışlarınız ve imalarınızla beni koruyacağınızı düşünerek çizdiğiniz fakat bana kafes hissi veren sınırlarım. Nasıl da benimsetmişsiniz onları bana, benliğimden çala çala..

Şimdi, bırakın zayıflığı atayım bedenimden acı olarak. Korumayın beni. Düşeyim ve kalkayım. Dizlerim yansın, ama güçlensin kollarım. Seçeceğim yolu siz işaretlemeyin, yalnızca ufuktaki yolları işaret edin. Bırakın, gideyim ve keşfedeyim. Dizlerim kanasın, içimden ağlamak geçsin. Ağlarsam haykırabileyim gözyaşlarımı tek başıma silmem gerektiğini. Ben kaçmayacağım gerçeklerden, sizler gibi. Kandırmayın beni artık, bana şekerler verip kendi yolunuza çekmeyin. İzin verin düşüneyim, benim yerime karar vermeyin! Söylemeyin doğrusunu yanlışını. Lütfen, artık öğretmeyin bana kendi doğrularınızı.

Celal Uslu, bir alıntı ekledi.
18 Oca 16:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bohem rhapsody: is this a real life? is this just fantasy?
Sınırlar kadar hiçbir kısıtlamadan sıkılmadım ve kendi sınırlarım içinde sınırsızlığımı kurdum. Hiç değilse bana özgü bir sınırsızlık, kendi suskum, kendi çığlığımın sınırsızlığı.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 50 - YKY 29.Baskı)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 50 - YKY 29.Baskı)
Mehmet Şahin ÇİL, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BURUKLUK

Ben bir Müslümanım. Yaşadığım "zaman “da bunun bir "ayrıcalık" olduğunu biliyorum. Sınırlarım gittikçe genişleten kirlilikten kaçacağım bir sığınak lütfettiği için Rabbime şükrediyorum. Eli kanlı bir yüzyılda, her yeni güne biraz daha buruk girmenin savunmasını kendime karşı bile yapamıyorum. 0 eski zamanları, gittikçe büyüyen bir hasretle arıyorum.
Daha küçük bir çocukken ailemin bana sunduğu inanç zeminini, 0 güvenlik alanını, o kutlu ülkeyi bir minnet sebebi sayıyorum. Ama yutkunarak akşamları bekleyen 0 çocuk sabrım, havaya sinen 0 farklı kokuyu özlemeden de edemiyorum. Şimdiki çocukların; ellerinde renkli mumlarla, karanlık geceleri aydınlatmalarını ümitsizce bekliyorum.
Ben bir Müslümanım. Etrafımda da inançlı insanlar var. Geçen yılların aramızdaki bir şeyleri eksilttiğini, günlerin o eski günler olmadığını görmenin derin hüznünü yaşıyorum. Güvenlik ve erdemi bir eski zaman masalı olarak anlatmaktan hücrelerime kadar sıkılıyorum. Bir Müslüman olarak, Allah'a inanan insanların birbirleri için de güvenli sığınaklar olabilmelerini diliyorum yeniden...
Kendimi tanımladığım gibi tanımlayabildiğim insanların dışındakiler, beni pek fazla ilgilendirmiyor. Onları kendi hayatlarıyla baş başa bırakıyor, benim gibi olmalarını beklemiyorum. İbadethane mimarisinde kuş barınaklarına yer veren bir rahmet geleneğinden olduğuma inanmak istiyorum. Benden rahatsız olmayan hiç kimseden rahatsız değilim. Benimle birlikte yaşamayı içini sindiren
hiç kimseden ayrılmak niyetinde değilim. Ben kıyamete kadar onlar için de bir güvenlik kapısı olmaya kararlıyım.
Ben bir Müslümanım, benimle aynı inancı paylaşan insanların insan yakmayacağını biliyorum. Ben Allah'a kulluğun, kullara merhametten geçtiğini biliyorum. Canı insanlara bağışlayanın yerine geçmeyi inkar sayıyorum.
Ben Müslümanların hatalarının, inançlarıyla mesafeleri oranında çoğaldığına inanıyorum. İnsanların günahlarının, onlara o günahları yasaklayan dine mal edilmesine isyan ediyorum. Adaletin, hepimizin yolunu aydınlatan en şaşmaz kriter olmasını herkesten çok istiyorum. Beni yaratanın, adil bir kul olmamı emrettiğinin sarsıcı bilinci içindeyim.
Bütün bunlar içimdeki sıkıntıyı hafifletmeye yetmiyor.
Zulmün dünya coğrafyasında nasıl olup da bu kadar kabul gördüğünü anlayamıyor, hazmedemiyorum. Modern disiplinlerin insanları esir alması içimi acıtıyor. Ben ezilip büzülmeden, köşe bucak itilmeden, terörist muamelesi görmeden, kendimi savunma durumunda kalmadan; adam gibi adam, millet gibi millet, Müslüman gibi Müslüman olmak istiyorum. Verilecek hesabım yok.
Kimseye karşı en ufak bir kompleksim de yok. Sadece bu ülkenin gerçek sahiplerinden biri olarak yaşamak, soluduğum havanın ve aldığım nefesin hesabını da yalnızca Allah'a vermek istiyorum. İnsanlara kendileri olmak hakkını çok görenlerin yanıltıcı gururunu asla paylaşmıyorum.
Kendimi zamanın kirinden arınmış görmüyorum. Biliyorum ki, vademi doldurmak için attığım her adım, günah çeteleme bir çizik daha ekleyebilir. Biliyorum ki, herşeyin istikametini terkettiği bir gün, benim için de karanlık bir gündür. Direnemediğim, eksiltemediğim, baş edemediğim günahlarım olduğunu, hayatımın her gün biraz daha ellerimden çözüldüğünü, her gün biraz daha "bir başkası" olarak köşeye sıkıştırıldığımı itiraf ediyor, suyun akış yönüne bu kadarcık da olsa direnebildiğim için yine rabbime şükrediyorum.
Asla ümitsiz değilim. Dünyada yaprağın bile ilahi iradeden habersiz kıpırdayamayacağına ve kaderin hayatın şaşmaz güzergâhı olduğuna inanıyor; bunu inancımdan bir cüz sayıyorum.
Ben Müslümanım. Hayatın bütününden sorumluyum.
Sıkıntılarımı seviyorum, onları onurlu yaşamanın gereği biliyorum. Kederlerimi inkâr etmiyor, onlara sahip çıkıyorum.
Doğru bir yerde durduğuma inanıyorum. Yaşadığımız günlerin içlerimizi yeniden ısıtmasını diliyorum. Çocukluğunu şiddetle özlemeyen büyükler olalım istiyorum.
Ama eski zamanları şiddetle özlüyorum.

Ruh Yordamı, Gökhan ÖzcanRuh Yordamı, Gökhan Özcan
Sıla karabalık, bir alıntı ekledi.
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sınırlar kadar hiçbir kısıtlamadan sıkılmadım ve kendi sınırlarım içinde sınırsızlığımı kurdum. Hiç değilse bana özgü bir sınırsızlık, kendi suskum, kendi çığlığımın sınırsızlığı.

Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 50)Yaşamın Ucuna Yolculuk, Tezer Özlü (Sayfa 50)
Öz, bir alıntı ekledi.
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

'Diğer taraftan gitmek konusunda çok dikkatli olmalıyım.Eğer bir plan çerçevesinde hareket edeceksem her şey eskisi gibi kendi sınırlarım içinde olmalı;bununla ilgili kimseyle konuşmamalıyım ve bu dikkat çeken değişikliklere neden olmamalı.Gizlenecek bir sırrım olduğundan değil aksine tamamen kişisel bir mesele; bu şekilde katlanmak daha kolay olacak!'

Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 36)Açlık Sanatçısı, Franz Kafka (Sayfa 36)

Aramızdaki farkı sana açıklamama izin ver sevgili dostum.
Sen yok olmak istiyorsun ben ise hiç var olmamış olmayı diliyorum.
Senin kendince belirlediğin kısaslar doğrultusunda yok olmayı başarabilmen mümkün. Fakat ben sınırlarım içerisinde hiç var olmamış olmayı nasıl başaracağım konusunda çaresizim. Çünkü gitmek gerekir sevgili dostum hiç var olmamış olmak istiyorsan hiç var edilmemişçesine gitmen gerekir. Toplumdan,ailenden, arkadaşlarından, sevgililerinden ve en önemlisi kendinden. Kendinden de gidebilirsen şayet kendini hiç var olmamışlığın cazibesine kaptırabilirsin. Bıraktığın bütün izler silinince yokluğun kucağında dans edebilirsin.