Merve, bir alıntı ekledi.
15 dk.

«Son bir söz daha baylar. Thomas Jefferson, tüm insanların eşit yaratıldıklarını söylemiş. Washington’dakiler bu sözü kafamıza vurup dururlar. Şu 1935 yılında kimileri bu sözü her durum için geçerli kılmaya çabalamaktadırlar. Bunun en gülünç örneğini de akıllılarla geri zekâlıları ve tembelleri yarıştıran öğretmenlerimiz vermektedirler. İnsanlar eşit yaratılmadıkları içindir ki bir sürü çocuk aşağılık duygularıyla kıvranmaktadır. Biz, söylediklerinin Idu anlamda bir eşitlik olmadığını biliyoruz. Kimileri ötekilerden akıllıdır. Kimileri daha fazla olanakla doğar. Kimi erkekler çok para yapar, kimi kadınlar daha iyi kek pişirir. Yine diğerleri çoğu normal insanın düşleyemeyeceği kadar yeteneklidir. Ama bu ülkede herkesin eşit yaratıldığı ilkesine dayalı bir şey var. Bu öyle bir kurum ki züğürt biriyle Rockefeller’i eşit, gerizekâlı ile Einstein’ı eşit, kara cahille rektörü eşit kılar. Bu kurum yargı organıdır baylar. Yüksek Mahkeme’den tutun da en gösterişsiz kasaba mahkemesine kadar eşitlik esastır. İnsan yapısı tüm kurumlar gibi, bütün mahkemelerin de yanılgıları olabilir, ama yine de ülkemizde eşitliği yargı organları sağlar ve yargı organının önünde herkes eşittir. Mahkemelerimizin ve jüri sisteminin güvenilirliğine körü körüne inanacak kadar idealist değilim. Bunlar birer ideal değil birlikte yaşadığımız gerçeklerdir. Mahkeme, karşımda oturan jüri üyelerinden daha iyi değildir. Mahkemeye de jüri kadar güvenilir. Jüriye de onu oluşturan kişiler kadar. Duyduklarınızı duygusallığa kapılmadan değerlendireceğinize ve kararınızda sanığı ailesine bağışlayacağınıza inanıyorum. Tanrı adına görevinizi yapın.»

Bülbülü Öldürmek, Harper LeeBülbülü Öldürmek, Harper Lee
Azam, Yol Ayrımı'ı inceledi.
58 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Esir şehrin üçlemesinin son kitabıdır. Kitap cumhuriyetin ilk yıllarını anlatarak başlıyor. Cumhuriyet kurulmuş, çok partili döneme geçişdeki sancılı dönemi gözler önüne seriyor. Tarihin bu zorlu zamanlarına ait bilmediğim de birçok bilgi edindim. Bunlardan bikaçı da harf devrimine , Lozan Barış Antlaşmasına dairdir. Tarihin bize okullarda anlatılmayan, ögretilmeyen birçok ayrıntı bulunuyor bu kitapta.
Kamil Bey'in cumhuriyetten sonraki seçtiği hayatanada yer verilerek ilk iki kitapla bütünlük sağlamış yazar. Ama bu kitabın tek olarakta yazılabileceğini de düşündüm. Yakın tarih okumayı seven tüm okurlara okumalarını öneririm. Keyifle okuyun.

Ömür Törpüsü, Yandaş'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Önce filmini izleyip hata etmeme rağmen, çok beğendiğim serinin son kitabı. Veronica Roth sevdiğim bir yazar, kullandığı dil çok akıcı ve anlaşılabilir. Uyumsuz serisini beğendim. Her okur tarafından okunmamalı, ben daha toy bir okurum ve büyük ihtimal bu yüzden beğendim.
Her okurun beğeneceğini sanmıyorum. Ama okumaya yeni yeni başlayan ve bilim kurgu sevenler için ısrarla tavsiye ediyorum.

Yağmur, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Ağlamak uğradığımız felaketlere karşı vücudumuzda kalan son gücün çığlığıdır. Ağlayamadığımız zamanlar, bizde o gücün de yok olduğu zamanlardır ki, onun yerine geçen etkili sessizlik, en şiddetli acının yarattığı göz yaşlarından daha yakıcıdır..

Sergüzeşt, Samipaşazade Sezai (Sayfa 50 - Bordo Siyah)Sergüzeşt, Samipaşazade Sezai (Sayfa 50 - Bordo Siyah)
Yağmur Şimşek, Senden Önce Ben'i inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aşkım sevginin önüne hiçbir engelin geçemeyeceği ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Hatırlıyorda kitabın son sayfalarını sevgilimin yanında okumuşumtum o kadar etkinedim ki ağlamıştım onun öne sürdüğü bahaneleri aramıza giren mesafelerin aslında istenilse kaldırılabilecegi farkındalığını oluşturmuştu bende. Bu farkındalık ilerleyen süre zarfında ayrılık sebebimiz olmuş. Kısaca muhteşem bir kitap

Mehmet yılmaz, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten ,yolum ruhun içinden,yüz beşikten ve yüz doğum sancısından geçti.Çok ayrılıklar geçirdim.Ben kalp burkan son saatleri tanırım.

Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Wilhelm NietzscheBöyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Eray Turkoglu, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Tüm dünyada örneğin üniversiteler daralan bütçeler karşısında ilk olarak kütüphane bütçelerini biçmektedirler. Bu yapılabilecek en yanlış harekettir. Bir üniversitede kütüphane, bütçe daralmasından en son etkilenen kısım olmalıdır.

Bilgiyle Sohbet, Celal Şengör (Sayfa 215)Bilgiyle Sohbet, Celal Şengör (Sayfa 215)