Hasretin alev alev içime bir ân düştü Değişti hayal köşküm, gözümde viran düştü Sonsuzluk çiçeklerle donandı yüreğimde Yağmalanmış ruhuma yeni bir devran düştü
"Ey, sorgulayan aklıma değilse de kalbime bu genişliği veren Allah’ım. ey ki aklımın her şeye yetmediğini sezecek gücü de yine aklıma veren Allah’ım. Aklım iyi ki almıyor. Çünkü Yaratan, yarattığı şeyin sınırları içine nasıl sığabilir? Onunla nasıl anlaşılabilir, bilinebilir? Onun hükmü altına nasıl girebilir? "
Reklam
İnsan denilen güçsüz yaratık uzunluk, genişlik ve derinlik gibi, zaman gibi sonsuzluk içinde özgürce gezip dolaşan ve her an binlercesi kıyamete uğrayıp binlercesi yeniden vücuda gelen bütün âlemler arasında sonsuzluğun en küçük derecesine ancak sahip iken göz açıp kapayıncaya kadar sınırlı olan ömründe âlemler kadar sıkıntılar ve belalar geçiriyor.
Sayfa 55 - Ren YayınlarıKitabı okuyor
Şaşırdım Kaldım İşte
Sözde senden kaçıyorum Dolu dizgin atlarla Bazen sessiz sedasız İpekten kanatlarla Ama sen hep bin yıllık bilenmiş inatlarla Karşıma çıkıyorsun
Aşk, sonsuzluk da değildir, takvimlerin ve saatlerin zamanı da, ardışık zaman da. Aşkın zamanı ne büyüktür, ne de küçük; tüm zamanların, tüm yaşamların tek bir anda algılanışıdır.
...yapay ve geçici bir ayakta kalıştı bu. Amaçsızca dolaşıyordu. Güneş batmıştı. Şu son sıralar tuhaf bir hüzün duymaya başlamıştı. Bu öyle acı veren, yakan bir hüzün değildi. Ama bir süreklilik, sonsuzluk, umarsızlıkla dolu yıllar, "bir metrelik alan"ın sonsuzluğu duyuluyordu bu soğuk, bu ölgünleşmiş hüzünde.
Sayfa 533 - İş Bankası Yayınları
Reklam
Rüveyda'ya Ağıt
Bu ağıdı öldüğün için söylemiyorum Sen ölmedin Rüveyda; at vuruldu; ben öldüm Her hamlesi bir tabut şimdi bakışlarının Yıkayıp kefenledin; mehtabına gömüldüm Her iklime kanatlı bir haberci salsınlar Çağır aşıklarını; namazımı kılsınlar Duysun âlem ateşin dağı erittiğini Bu illetin taşları bile çürüttüğünü Gün olur da, ayrılık yumağı çözülür mü Bergüzârım ayaklar altında ezilir mi Rüveyda, görür müyüm yeşil ufuklarını Seninle bir sonsuzluk bulur muyum Rüveyda Yoksa hep bu kabirde kalır mıyım Rüveyda
Aramızdaki tek sınır sonsuzluk ve hâlâ birlikte yaşayabileceğimiz bir şiir yolculuğumuz var...
Ruhalize
Ruhalize
İnsan yapısındaki çelişkiler, onun ne ölüme ne de sonsuzluğa bir türlü dayanamadığını gösteriyor. Sonsuzluk da ölüm kadar ürkütücü bir gerçektir. Sonsuzluk, yalnız Allah’ın dayanabileceği bir güçlüktür.
Sonsuzluk kisvesi altında*
Sadece geleceğe bakarak yaşayabilmesi insana özgü garipliklerden biridir; sub specie aeternitatis*. Bu da bazen zihnini görev için zorlaması gerekse de varoluşunun en zorlu anlarındaki kurtuluşudur.
Sayfa 84
Reklam
İnsan yapısındaki çelişkiler, onun ne ölüme ne de sonsuzluğa bir türlü dayanamadığını gösteriyor. Sonsuzluk da ölüm kadar ürkütücü bir gerçektir. Sonsuzluk, yalnız Allah'ın dayanabileceği bir güçlüktür.
Bir bağbozumu şarkısı saçların yastıkta Öyle bir sonsuzluk ki ömrün ömrümde Sende duruyor dünyanın bütün zamanları.
Şükrü Erbaş
Şükrü Erbaş
"Uykuya benziyordu manasının ilk basamağında ölmek, ama uyumak gibi hiç değildi."
Benden ne isterseniz onu olurum, dediği zaman gözlerinin ifadesi değişmemişti.
Aşırı bir saygı fakat kibirli bir hoşgörürlükle muamele ediyorlardı.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.