TİRAJE, bir alıntı ekledi.
49 dk. · Kitabı okuyor

Kendime döndüm, sandım ki kendime geleceğim. İçimde uzun, upuzun bir yol. Git git, bitmez. Sus sus, geçmez. İnlesen kimse duymaz. Bu kafeste böyle kalınmaz!

Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 31 - DK iBooks)Ayna Çarpması, Murat Özyaşar (Sayfa 31 - DK iBooks)
Erkan, Sus'u inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kurgu gayet güzel bir kitap , sonu açık uçlu bir şekilde bitirilmiş , akıl hastanesinde kalan bir doktorun yine doktor olan bir karakterin nişanlısına aşık olup onunla zamanda yolculuk yapması , iki aynı ölüm , zamanda yolculuk yapan deli ve nişanlısı kız peşinden giden Dr , akıl almaz olaylar peş peşe fena değildi

BÜLBÜL
Eşin var, âşiyanın var, baharın var, ki beklerdin; Kıyâmetler koparmak neydi, ey bülbül, nedir derdin ?
O zümrüd tahta kondun, bir semâvî saltanat kurdun;
Cihânın yurdu hep çiğnense, çiğnenmez senin yurdun,
Bugün bir yemyeşil vâdi, yarın bir kıpkızıl gülşen,
Gezersin, hânmânın şen, için şen, kâinatın şen.
...
Benim hakkım, sus ey bülbül, senin hakkın değil mâtem!

Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
Dün 21:03 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Hintliler kınanın ruhsal değerlere denk düştüğünü söylüyor ve kınanın kendi içlerine dokunmak isteyenler için bir araç olabileceğini düşünüyorlar. Hintli gelinlerin elleri ve ayakları düğünden bir gün önce özgün tasarımlarla boyanıyor ve geline kınası silininceye kadar iş yaptırılmıyor. Orta Asyalı kadınlar kınayı kendilerini özel kılan bir süs olarak görüyor, kadın arkadaşlar birbirlerini törenle boyuyorlar. Arabistan'da kına girmeyen ev neredeyse yok. Irak'ta kına hem süs hem uğur. Fas'ta hamile kadınlar bileklerine kına yakıyor, bu boyanın, onları doğuma kadar koruduğunu düşünüyorlar."

Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 170 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)Makyaj Yapan Ölüler, A. Ali Ural (Sayfa 170 - Şule Yayınları, 18.baskı, 2018.)
Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
Dün 11:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sus, kimseler duymasın, Duymasın, ölürüm ha.
Aymışam yarı gece,
Seni bulmuşam sonra.
Seni, kaburgamın altın parçası. Seni, dişlerinde elma kokusu.
Bir daha hangi ana doğurur bizi

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed ArifHasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif
Deniz Perisi, bir alıntı ekledi.
Dün 00:10 · Kitabı okuyor

"Sus! Sorulmayan bir şeyi asla konuşma. Bilgisizlerin cahillikleri yüzünden söylenmesi gereken nice renkli düşünceler gönüllerde kalmaya mahkûm olur çünkü.”

Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 239)Şah ve Sultan, İskender Pala (Sayfa 239)

Bazen diyorum ki;
"Ne olacak söyle gitsin"..
Sonra diyorum;
"Söyleyince ne olacak, sus bitsin"..

Mevlâna

“Tolstoy et yemekten kaçınmayı insanın gerçek ilerleyişi yönündeki ilk adım olarak değerlendirmiştir. Nietzsche de vejetaryenliği şu şekilde över: ‘Sanırım vejetaryenlik, uzak durma ve kendini kısıtlama sayesinde, tüm ahlaksal öğelerden çok daha etkili olmuştur. Bu konuyu abartılı bulmayın. Kuşkusuz gelecekte öğretmenler daha katı kurallar konulmuş bir besin tarzını uygun göreceklerdir.’

Özellikle kadınlar herkesten çok bitkisel yiyeceğin üstünlüğünü farketmeli, böylesi kanlı ve çirkin bir besini evden uzak tutmalıdırlar. Yaygınlaşmış saplantılardan biri de kadının tüm vaktini yemek yapmakla geçirmesi gereğidir. İşte bu yüzden kadın, hayvan leşlerini süsleyerek yemek yapmaktan vazgeçerse, vaktini daha yararlı işlere ayırabilecektir. Hayat doğuran kadının ölüme razı olmaması ve dudaklarını kana bulamaması gerekir.

Kıyaslayın bir kez. Bir tarafta gönül alıcı renklerle süslenmiş, hoş kokulu meyvelerle dolu bir manav dükkanı, elma, narenciye, kiraz, şeftali, üzüm, kavun ve türlü sebzelerin canlı renkleri. Öte yanda bir kasap dükkanı: Başları kesik cesetlerden sarkmış karın ve bağırsaklar, yarılmış karınlar, asılı, kırık ayaklar, kan damlamakta ve leş kokusu gelmekte.

Meyve yiyen sakin insan, hunhar bir canavar haline gelerek aşağılık bir yok edici oluyor. İşkence ve yok etme ihtiyacı en aşağı dereceye kadar iniyor. Aklını, öldürme aletleri yapmak için kullanıyor. Ölümsüzlük meselesi doğru ise, insan yok olma tartışmasını yapıyor. Öldürüyor, yemek için öldürüyor, şifa vermek için öldürüyor, affetmek için öldürüyor. Giyinmek için, süs için, para için, savaşmak için, bilim için, eğlenmek için, kısacası sadece öldürmek için öldürüyor. Zalim, gaddar, hırslı, hunhar bir padişah. Her şeyi istiyor, hiçbir şey bırakmıyor. Ve hala kendisini öbür dünyada daha iyi bir yaşamla avutuyor!

Sadece para kazanmak amacıyla koyun besliyor, kendi çocuklarının oyun arkadaşı olan o zararsız ve sakin köleleri. Sonra çocuklarının gözü önünde koyunun başını kesiyor. Utanç verici cinayetler, ahlak ve insanlık yasalarına ihanet edilen ortamda büyüyen canavar çocukları vahşi babalarını taklit etmeye sevk ediyor. İnsan zaman zaman bazı hayvanları besliyor veya seviyorsa bu, yaşama saygısından ve ahlak duygusundan değil, sadece kendi bencilliğinden ya da onlardan çıkarı olduğundandır. Bu, onları yeme vaktine kadar devam eder. Gerçekte aldatıcılık, ikiyüzlülük ve alay insana özgüdür.

Ey münzevi ve gür ormanlardaki kurtlar! Ey ormanlardaki yırtıcı hayvanlar! Cılız, sırtınıza yapışık karnınız ve parlak gözleriniz, katı, baş döndürücü ama özgür bir yaşama tanıklık ediyor. Doğa yasalarına göre yaşıyorsunuz. Savunmak için diş ve pençeden başka bir şeyiniz yok. Kutluyorum sizi alçak, yapay ve yırtıcı bir uygarlığın kölesi olmadığınız için.”

Sâdık Hidâyet