1000Kitap Logosu
Resim
Yaratıcı Yazarlık Üzerine Okuma Listesi:
1.Emin Özdemir-Eleştirel Okuma 2.Dorethe Brande-Yazar Olmak 3.Edgar Allen Poe-Yazının Felsefesi 4.Hakan Bıçakçı-Uydurmanın İncelikleri 5.Ursula K. Le Guin-Dümeni Yaratıcılığa Kırmak 6.Okunması Gereken 501 Kitap 7.Virginia Woolf-Bir Okur Olarak I-II 8.Danell Jones-Virginia Woolf'tan Yazarlık Dersleri 9.Guiseppe Culicchia-Demek Yazar Olmak İstiyorsun 10.Robert Mckee-Hikaye 11.Walter Mosley-Bu Yıl Romanını Yazıyorsun 12.Terry Eagleton-Yazma Olayı 13.Ernest Hemingway-Yazma Üzerine 14.Umberto Eco-Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti 15.Orhan Pamuk-Saf ve Düşünceli Romancı 16.Yıldırım B.Doğan-Romanda Karakter Yaratmak 17.Konstantin Stanilavski-Bir Karakter Yaratmak 18.Kendra Levin-Sen de Kendi Hikayenin Kahramanısın 19.Willian Indick-Senaryo Yazarları İçin Psikoloji 20.Ramazan Korkmaz-Romanda Kişiler Dünyası 21.Umberto Eco-Popüler Roman Kahramanları 22.G.Linda Seger-Senaryoda Unutulmaz Karakter Yaratmak 23.Stephen King-Yazma Sanatı 24.Ahmet Demir-Roman ve Stereotip 25.Blake Snyder-O Kediyi Kurtar 26.Joseph Campell-Kahramanın Sonsuz Yolculuğu 27.Ahmet Şerif İzgören-Dikkat Vücudumuz Konuşuyor 28.Murat Gülsoy-602.Gece 29.Murat Gülsoy-Büyübozumu:Yaratıcı Yazarlık 30.James N.Ferey-Dört Dörtlük Bir Roman Nasıl Yazılır? 31.Erdoğan Baysal-Roman Nasıl Yazılır 32.Joyce ve Jim Lavene-Roman Yazmak 33.Marguerite Duras-Yazmak 34.Miguel de Unamuno-Roman Nasıl Oluşturulur 35.Bennet Royle-Şu Edebiyat Denen Şey 36.Vladimir Nobokov-Edebiyat Dersleri 37.Syd Field-Senaryo 38.Timothy Corrigan-Film Eleştrisi El Kitabı 39.Seymour Chatman-Öykü ve Söylem 40.Zeki Karakaya-Edebi Bir Söylem Olarak Sözsüz Aktarım 41.James E.Mosterson-Kişilik Bozuklukları 42.Joyce Caroll Oates-Bir Yazarın İnancı 43.Rıza Oylum-Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri 44.Semih Gümüş-Yazar Olabilir miyim? 45.Adem Özbay-Nasıl Yazar Olunur? 46.Neslihan Aytaç-Nasıl Yazar Olunur? 47.Selçuk Alkan-Yazma Sanatı ve Yazma Teknikleri 48.Semih Gümüş-Okumak ve Yazmak 49.Ferit Edgü-Yazmak Eylemi 50.Stephan May-Yaratıcı Yazarlık 51.William Zinsser-İyi Yazmak Üzerine 52.Salih Bolat-Öykü Yazma Teknikleri 52.Ray Brandbury-Yazın Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık 53.Jean-Paul Sartre-Edebiyat Nedir? 54.Celil Oker-Genç Yazarlar İçin Hikâye Anlatıcılığı Kılavuzu 55.İris Murdoch-Ateş ve Güneş 56.Ahmet Hamdi Tanpınar-Edebiyat Dersleri 57.Arthur Schopenhauer-Edebiyat Dersleri 58.Raymond Cavner-Yazmak Üzerine 59.Karl Marx-Engels-Yazın ve Sanat Üzerine I-II 60.Necati Mert-Öykü Yazmak
Eleştirel Okuma
Yazar Olmak
Yazının Felsefesi
Uydurmanın İncelikleri
Dümeni Yaratıcılığa Kırmak
Okunması Gereken 501 Kitap
Bir Okur Olarak
Kitap Nasıl Okunmalı? - Bir Okur Olarak 2
Virginia Woolf'tan Yazarlık Dersleri
Demek Yazar Olmak İstiyorsun
Hikaye
Bu Yıl Romanını Yazıyorsun
Edebiyat Olayı
Yazma Üzerine
Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti
Saf ve Düşünceli Romancı
Romanda Karakter Yapmak
Bir Karakter Yaratmak
Sen de Kendi Hikayenin Kahramanısın
Senaryo Yazarları İçin Psikoloji
Romanda Kişiler Dünyası
Popüler Roman Kahramanları
Senaryoda Unutulmaz Karakterler Yaratmak
Yazma Sanatı
Roman ve Stereotip
O Kediyi Kurtar
Kahramanın Sonsuz Yolculuğu
Dikkat Vücudunuz Konuşuyor
602. Gece
Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık
Dört Dörtlük Bir Roman Nasıl Yazılır?
Roman Nasıl Yazılır
Her Yönüyle Roman Yazmak
Yazmak
Roman Nasıl Oluşturulur
Şu Edebiyat Denen Şey
Edebiyat Dersleri
Senaryo: Senaryo Yazımının Temelleri
Film Eleştirisi El Kitabı
Öykü ve Söylem
Kişilik Bozuklukları
Bir Yazarın İnancı
Dünya Yazarlarından Yazarlık Dersleri
Yazar Olabilir miyim?
Nasıl Yazar Olunur
Nasıl Yazar Olunur?
Yazma Sanatı ve Yazma Teknikleri
Okumak ve Yazmak
Yazmak Eylemi
Yaratıcı Yazarlık
İyi Yazmak Üzerine
Öykü Yazma Teknikleri
Yazın Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık
Edebiyat Nedir?
Genç Yazarlar İçin Hikaye Anlatıcılığı Kılavuzu
Ateş ve Güneş
Edebiyat Dersleri
Edebiyat Dersleri
Yazmak Üzerine
Yazın ve Sanat Üzerine 1
Yazın ve Sanat Üzerine 2
Öykü Yazmak
Birisi, “Sanatımıza karşı nasıl dürüst olabiliriz?” diye sorduğunda, “Sanat, sanat yapma eyleminin içindedir,” diyerek kendi felsefesini paylaşırdı. Bu basit görünen ancak son derece derin, anlamlı ve gerçek bir cevaptı. Renoir bunu ister film yönetmek olsun, ister şarkı veya senaryo yazmak, resim yapmak ya da başka bir şey olsun kişi ancak çalışma süreci içindeyken “sanat yapar,” diye açıklardı. “Sanat fiilen oturup yapma sürecidir,”derdi. “Yapılması, hakkında konuşmak, düşünmek, onun hayalini kurmak değil, sadece yapmaktır. Çalışmanın sanat olup olmadığı ancak tamamlandıktan ve halkın beğenisine sunulduktan sonra değerlendirilir. Oturup yazmak için o ilham anının gelmesini bekleyen ‘bir sanatçı’ olduğunuzu düşünüyorsanız, sonsuza dek beklersiniz.
Renoir’in yıllar önce ortaya attığı, “Film Nedir?” sorusu bugün, o soruyu ilk duyduğum zamanki kadar anlamlı. Film sanatını nasıl tanımlayacağız? Nasıl analiz edeceğiz? Filmlerimizi, beyazperdede yanıp sönen görüntülerden ibaret değil de Renoir’in, “hayattan daha büyük bir sanat biçimi,” diye ifade ettiği hale getirmek için nasıl bir beceri ortaya koyacağız?
1
2
3
4
...
7
68 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.