Gizay Taşdemir, Sefiller'i inceledi.
8 dk. · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

19. yüzyıl Fransa'sında aç kalan yeğenlerini doyurmak için fırından ekmek çalan ve yakalanıp hırsızlık suçundan kürek mahkûmu edilen Jean Valjean'ın hayat mücadelesini, sonrasında büyük değişimi ve yükselişini Victor Hugo'nun Sefiller'inde okur, kahramanın inanılmaz mücadelesine tanık olursunuz.

SİMURG EFSANESİ

Simurg mitosundan, yani diğer adıyla Zümrüd-ü Anka kuşundan Kürt mitolojisi diğer Doğu mitoloji ve efsanelerinde de bahsedilmektedir. Bu kuşun öleceği zaman, bir tür ateş olup kendi kendini yaktığı ve kendisinden yeniden doğduğu söylentiler arasındadır…

Mistik kuş Simurg, Kürt sanatında kuş şeklinde, kanatlı dev bir yaratık olarak resmedilmiştir. Kürt efsanesine göre, bu kuş o kadar yaşlıdır ki dünyanın yıkılışına üç kez tanık olmuştur. Bir antik Kürt tanımında ise Simurg’un kendisini alevler kaplayana kadar 1700 yıl yaşadığından, ölümsüz olduğundan ve Bilgi Ağacı’nda bir yuvası olduğundan bahsedilmiştir. Sasani Persler Simurg’un yere bereket bahşedeceğine ve dünya ile göğün arasındaki birliği sağlayacağına inanırlardı. Simurg’un tüylerinin bakır renginde olduğu söylenmiştir. Onun iyilik sever bir doğası olduğu ve kanatlarının bir dokunuşunun her türlü hastalık veya yarayı tedavi edeceğine inanılırdı.

‘Efsaneye göre kuşların hükümdarı olan Simurg ( Zümrüd-ü Anka ), Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş’

Kuşlar Simurg’a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürlermiş. Ama içlerinden Simurg’u gören olmamış. Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler. Simurg’un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg’un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg’un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg’un huzuruna gidip, yolunda gitmeyen şeyler için yardım istemeye karar vermişler.

Kaf dağına varmak için ise yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş, Bu vadilerin her biri bir diğerinden daha çetinmiş. Birincisi; İSTEK, ikincisi; AŞK, üçüncüsü; MARİFET, dördüncüsü; İSTİSNA, beşincisi; TEVHİD, altıncısı; ŞAŞKINLIK ve yedincisi ; YOKOLUŞ vadileriymiş.

‘Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.’

Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. İsteği ve sebatı az olanlar, dünyevi şeylere takılanlar yolda birer birer dökülmüşler. Yorulanlar ve düşenler olmuş. Önce ‘Aşk Denizi’nden geçmişler sonra ‘Ayrılık Vadisi’nden’ uçmuşlar. ‘Hırs Ovası’nı aşıp, ‘Kıskançlık Gölü’ne’ sapmışlar. Kuşların kimisi ‘Aşk Denizi’ne’ dalmış, kimisi ‘Ayrılık Vadisi’nde’ kopmuş sürüden. Kimi hırslanıp düşmüş ovaya, kimi kıskanıp batmış göle.

Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp; Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış); Kartal yükseklerdeki krallığını bırakamamış; Baykuş yıkıntılarını; Balıkçıl kuşu bataklığını özlemiş…

Sonunda sırrı, sözcükler çözmüş: Kürtçe ‘si’, ‘otuz’ demektir. ‘Murg’ ise ‘kuş.’
Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi ‘Şaşkınlık’ ve sonuncusu Yedinci Vadi olan ‘Yokoluş Vadisi’nde’ bütün kuşlar umutlarını yitirmiş. Kaf Dağı’na vardıklarında geriye sadece otuz kuş kalmış. Simurg’un yuvasını bulunca ögrenmişler ki ‘Simurg – otuz kuş’ demekmiş. Onların her biri birer Simurg’muş. 30 kuş anlar ki aradıkları kendileridir ve gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.

Hatice Gümüş, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ağaçlar da, tıpkı bizim gibi, hatırlıyor. Ama onlar, bizden farklı olarak, unutmuyor, gövdelerinde halkalar oluşturuyor ve hatıralarını halka halka muhafaza ediyorlar. Halkalar her ağacın hikâyesini anlatıp yaşını söylüyor ki bu yaş bazen iki bin yıla kadar ulaşıyor; ağacın hangi iklimleri gördüğünü, hangi sellere ve kuraklıklara maruz kaldığını anlatıyor, ağacın tanık olduğu yangınların, hastalıkların ve depremlerin izlerini barındırıyorlar.

Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Epub)Ve Günler Yürümeye Başladı, Eduardo Galeano (Epub)
Erdem Eren, Gülün Adı'ı inceledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gülün Adı. Bu eseri iki defa okumuş bulunmaktayım ve eminim ki ömrüm boyunca birkaç defa daha okuyacağım. Günümüzden bir süreliğine sizi alıp 13. asrın başlarına götüren efsane bir kitap. Bir taraftan Kral ve Papanın mücadelesine tanık olurken bir yandan halk içinde boy gösteren mezhep çatışmalarını okuyorsunuz. Ve bir yandan da kendinizi kitabımızın asıl olayı olan, şatafatlı bir manastırda geçen cinayetler ve olaylar zincirinin içinde buluyorsunuz. Üstad William'ın muhteşem meziyetlerini ve yukarıda bahsettiğim olayları okurken çok şaşıracak ve heyecanlanacaksınız. Üslubu ve içeriği ile elinizden bırakamayacağınız türden bir roman. Okumadıysanız okuyun, okuduysanız tekrar okuyun derim.

can uygun, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu güne kadar kim başkasının cehennemdeki yerini almak üzere oraya inmiş?? Asla...olsa olsa birinin ötekini zorla oraya indirdiğine tanık olursunuz. O kadar.''

Gecenin Sonuna Yolculuk, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 344 - YKY)Gecenin Sonuna Yolculuk, Louis Ferdinand Celine (Sayfa 344 - YKY)
Hülya Açılan, Son Aydınlık Yaz'ı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

“Hayatlarımızı,düşündüklerimizi,hissettiklerimizi değerlendirerek,dengeleyerek,ölçerek geçiriyoruz.Hepsi bir saçmalık.”
Kadın olma üzerine okunabilecek güzel bir kitap “son aydınlık yaz”.Kate’in Mary,Maureen ve diğer karakterlerle ilişkilerinin yaşadığı dönüşüme tanık oluyoruz ama en çok Kate’in aydınlanmasına..Gerçekleri tüm çıplaklığı ile görmesine,evden çıktığında karşısında beliren yeni dünyaya..Bu açıdan bakıldığında bir yolculuk kitabı da denilebilir Son Aydınlık Yaz’a..Şimdi sıra yazarın diğer kitaplarında..

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
Dün 10:57 · Kitabı okuyor

"Sanatçı hiçbir zaman yalancı tanık olmayacaktır. Susmayacaktır, susturulamayacaktır. Bir ulusun yaşaması, ilerlemesi, uygarlığa, mutluluğa kavuşması, her şeyden önce, sanatçılarının dürüst olmaları ile mümkündür. Üç beş politikacı, sekiz on parti dürüst olmasalar , o kadar önemli değildir. Ama sanatçı yalanla savaşacak, doğruları dile getirecek, çirkinlikleri gösterecek, korkmayacak, yılmayacaktır. Çünkü o bugünün değil, yarının, mutlu yarınların insanıdır."

Yaşam Bir Uzlaşmadır, Oktay Akbal (Sayfa 15 - Dünya Kitapları)Yaşam Bir Uzlaşmadır, Oktay Akbal (Sayfa 15 - Dünya Kitapları)
Tc Kemal Cengiz, Zorba'yı inceledi.
Dün 10:03 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Evett bazen kelimeler yetersiz kalır.o zaman devreye raks girer.dansederek anlatırsın kelimeleri.santur girer müzik ile konuşursun.
İki zıt kutupun hayatı anlamak için birbirleri ile girdikleri sohbetlere tanık olmak için güzel bir eserama hani bazı kitaplar için ağır deriz ya tamda bu kitap için geçerlidir.müthiş benzetmelerin olduğu kitabı okumak için gençler pek aceleci davranmasa iyi olur.

Ali Çilsal, Yüzyıllık Yalnızlık'ı inceledi.
 Dün 02:33 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yüzyıllık Yalnızlık... Kitabın ismi o kadar büyük ki okumaya korkuyordum. En çok yarım bırakılan kitaplardan olması bu korkumu daha da büyütüyordu. Korkuma meydan okuyup kitabı okumaya başladım. Her yirmi sayfada bir bambaşka bir psikolojiye bürünmüş karakterleri izlerken, olaylara tanık olup, bahsi geçen soyut yalnızlığa dost olurken yoruldum. Okuyucunun taşıyamayacağı kadar ağır bir gerçeklik vardı; her iyi ve ya kötü insanın içinde barındırdığı tarifi pek de mümkün olmayan yalnızlığa dair bir gerçeklik. Realist olmaktan hoşlanmayan, lirik konulardaki huzurlu maneviyatı seven insanlara uyacağını düşünmüyorum. Bu yüzden kitap ya çok sevilir, ya hiç sevilmez. Ortasını bulan nadirdir. Düşüncem bu yönde. Konuyla alakalı olarak, birkaç nesillik bir aile anlatılıyor. Daha fazla söyleyeceklerim kafa karıştırıcı olabilir. Okumanız gerekli.
...
Burdan itibaren yazı, kitabın içeriği ile ilgilidir.
...


Buendia'lar, Ursula'nın dediği gibi "zır deli". Ursulanın bu yorumuna çok gülmüştüm. Uçan halıyla dolaşan çingenelerin bahsedildiği bir kitaba göre Ursula en saygın karakterlerden. Ama soy ısrarı belki de bu trajik sona sebep oldu. Kitabın en ilginç kehanetlerinden olan "domuz kuyruğu" durumunu beklemiştim. Ama bu şekilde acı bir fragman olduğunu bilmiyordum. Ursula haber vermişti.

Kocası, ata, baba Buendia tuhaf bir adam. Hevesleri kısa süreli ve değişken. Bunlardan biri Maconda'yı kurmaktı. Babalığını yaşlanmadan önce yerine getirebilmiş olduğunu düşünüyorum.

Albay Aureliano Buendia'da kendini bulmayan insan yoktur diye düşünüyorum. Belki de çok yönlü, tavırları ve düşünceleri en belirsiz karakterdi. Otuz dört savaş kazanmasının bunda pek bir payı yok. Zafer sarhoşu olmuş, bu sarhoşluktan da nefret etmiş hatta ondan korkmuş bir karakter. Remedios'un ölümü onu bu belirsiz davranışlara itmiş olabilir. 18 çocuğu olduğu halde soyunun ilerleyememesine, hatta alnında haç ile kapıya gelen son oğlunun, iki ve üç nesil sonraki yeğenleri tarafından kaderinin çizilmesine çok üzülmüştüm.

Abisi Jose Arcadio sinirlerimi kat be kat arttıran kitaptaki en kendini beğenmiş karakter diyebilirim. Narsist tavırları bu kitaba yön veren etkenlerden en büyüğü olabilir. Yazar belki de onu cezalandırmak adına faili meçhul bir son yazıp, bu cezayı şekillendirme şerefini okuyucuya bıraktı. Bilemiyorum. Ama şuna eminim ki soy onunla şekillenmeseydi, domuz kuyruklu çocuk doğmayacaktı.

Amaranta ve Rebeca'nın karşı karşıya kalıp nefretlerine ve nefretlerinde gizli sevgilerine tanık olmak içimde koca bir burukluk yaratmıştı. Amaranta'nın kendisine ve Rebeca'ya kefen dikmesi sadece nefretten olamaz.

Pilar Ternera iki kardeşe de evlat veren gizemli kadın. Ailenin yazgısını bildiğinden eminim. Bir şekilde her nesile etkisi oldu.


Aureliano Jose ve Arcadio konusunda, Aureliano'nun halası ile aşkı ilginçti. Arcadio'nun yalnızlığı beni en çok etkileyen iki kişiden biriydi. Yalnız geldi, yalnız ve ıssız bir ölümü oldu. Kurşuna dizilmeden önce Rebecca ile el sallaşmaları iç burkan bir detaydı.

Bundan sonrası ailenin benzer olayları tekrar tekrar yaşamasından ibarettir diyebiliriz. Ama ikiz çocukların yanlış mezarlara gömülmesi çok acayip hissettirmişti. Güzel Remedios'un cennete yükselmesini beklemiyordum.

Amaranta Ursula ve Aureliano'nun birlikte olması ve domuz kuyruklu çocuklarının olması yargılamaya pek açık olmamasına rağmen yazar ensesti bir tabu olmaktan çıkarmış. Sıradanlık kazandırmış. Sonrasında kendi yoluyla bunu cezalandırmış.

Yalnızlığıyla en çok etkileyen, son yetişkin olan ve herşeye şahit olan, sevdiği kadın ve çocuğu başta olmak üzere kayıpları birer birer yaşayıp, geçmişini el yazmalarından hatırlatan ve soyun tükendiğini öğrenen, hep yalnız, hep hor görülen, hep duvarların arasında kalan, piç Aureliano oldu.


Kitap buraya yazdıklarımla sınırlı değil. Sıcağı sıcağına bitirdiğim için temel olabilecek durumlardan bahsetmeye çalıştım. Kitap harika. Çok çok beğendim. Sadece isimlerin tekrarı konusunda sıkılmıştım. Ailenin kendi içindeki devirdaimi bunu açıklığa kavuşturdu diye düşünüyorum. Kimse birbirinin aynı değil ama birbirlerinin simülatif versiyonları gibiler. Ursula'nın kocasını ağaca bağladığı günden, bebeğin kırmızı karıncalara yem olduğu ana kadar yazar güzel bir "insanlık tarihi" anlatmış.

Tıpkı Melquiades'in dediği gibi;

"Soyun atası ağaca bağlanır, sonuncusunu da karıncalar yer."

Bahar KARAHAN, bir alıntı ekledi.
 Dün 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

TARİHİMİZ TANIK KARDEŞLİĞİMİZE
Dinle yeniden fethe çıkalım. Kalbimizi keko kardeş kendimizi. Evet biji dayanışma biji birlik kardeş birlik birlik birlik. Roja me we, içi bizim dışı bizim bu ateşin keko kardeş biz bir tek biriz tek bir gövde tek bir vicdan tek bir bilinç tek bir yarınız biziz. Ezelden ebede gürül gürül akan can suyuyuz. Yâni kardeş yâni dost biriz keko kardeş ölümsüzlük isteriz bese ayrılıklar biji birlik biji hevi biji...
Otel Gören Defterler1

Çarpışan Sesler, Nuri Pakdil (Sayfa 104)Çarpışan Sesler, Nuri Pakdil (Sayfa 104)