Züleyha, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Tanrı'ya Sığınış
Aklımızın ermediği o noktada, sevgimizin verdiği güce dayanmamız ve ona güvenmemiz gerekir. Bu, insanlarla olduğu kadar Tanrı'yla da böyledir. Sanır mısın ki ben, adaleti bildiğim iddiasındayım? Hayır, böyle bir iddiam yok, ben sadece içtenliğe, içten duyulana güveniyorum; bunun da Tanrı ve insanların huzurunda tamamen anlamsız olmadığına inanıyorum.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 216 - Lev Nikolayeviç Tolstoy)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 216 - Lev Nikolayeviç Tolstoy)

tanrı kuşları sevdi ve ağaçları yarattı. insan kuşları sevdi ve kafesleri yarattı.

Züleyha, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Tanrı'ya Sığınış
Sonya Andreyevna, sana eziyet eden ben değilim, sen kendine eziyet ediyorsun çünkü artık beni sevmiyorsun.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 215 - Lev Nikolayeviç Tolstoy)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 215 - Lev Nikolayeviç Tolstoy)
Züleyha, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Tanrı'ya Sığınış
Hâlâ kaçmadım, evet hâlâ kaçmadım ve bekliyorum ve neyi beklediğimin farkında değilim. Her şeyi açıklıkla ve bilinçli olarak yaptım ama sürekli yanlış yaptım.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 206)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 206)
Esra Kılıç, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Ölmek Özgürlüğü
"Her yerde ölüm var; Tanrı bol bol veriyor onu;
Herkes herkesin hayatını alabilir, ama ölümü
Alınamaz kimseden : Binlerce kapısı var ölümün."
-Seneca-
Hayata verdiği giriş yolu bir tek, ama çıkış yolu yüz binlerce. Yaşamak için toprağımız olmayabilir, ama ölmek için toprak bulunur nasıl olsa.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 170 - İş Kültür)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 170 - İş Kültür)
Merve, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

İnsanlar her yerde birbirine benzer ve her yerde aynı zaaflarla aynı hataları işlerler.

Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 56)Tanrı'ya Karşı Söylev, Marquis De Sade (Sayfa 56)
Cebrail Gözen, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Pere-Lachaise Mezarlığı'ndaki kabrine takipçileri zihinsel özgürleşmenin amentü'sünü yazdırmıştı: "İman ettim, Tanrı insan ruhunu
kendi kendini, hocasız olarak eğitmeye kadir olarak yaratmıştır."

Cahil Hoca, Jacques Ranciere (E kitap)Cahil Hoca, Jacques Ranciere (E kitap)
Züleyha, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Tanrı'ya Sığınış
"Size açıkça şunu söylemek isterim ki Lev Tolstoy, insanlar arasındaki ilişkilerin yalnızca sevgi ve kardeşlikle düzeltilebileceğini sanmakla çok yanılıyorsunuz. Sizin söylediğiniz şeyler, sadece zenginler ve kaygısızlar için geçerlidir. Ama çocukluklarından beri hep açlık çeken ve bütün yaşamlarını efendilerinin baskısı altında geçirmek zorunda kalanlar, bu sevgi ve kardeşlik bağlarını Tanrı'nın yere indirmesini bekleyemeyecek kadar yorgundurlar ve kendi yumruklarına güvenmeyi tercih edeceklerdir."

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 202)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 202)
Lulum, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Kendini yalnız; kara yazılı görenler, korkanlar için en iyi ilaç dışarı çıkıp göklerle, tabiatla, Tanrı ile baş başa kalabilecekleri bir yer bulmak. O zaman işte insan anlıyor ki her şey gerektiği gibidir, Tanrı tabiatın yalın güzelliği içinde kullarını mutlu görmek istiyor. Bu böyle gittikçe -ki gidecek-, şartlar ne olursa olsun her yaraya bir merhem, her üzüntüye bir avuntu bulunacaktır. Candan inanıyorum, tabiat sıkıntılarımıza bir avunma kapısı açıyor her zaman.

Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank (Sayfa 164 - Türkiye İş Bankası)Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank (Sayfa 164 - Türkiye İş Bankası)