• 68 syf.
  popüler kültürün her zaman kötü sonuçlar doğurmadığının kanıtı olan kitap.

  zweig, 100 sene önce yaşamış olmasına rağmen, son zamanların popüler olmuş bir ismi. bilemiyorum belki de benim kitaplara olan ilgim son zamanlarda yoğunlaştığı için kendisiyle olan tanışmam yeni oldu.

  başlığında bulunduğumuz eserden bahsetmek gerekirse...
  zannediyorum ki dünyada edebi eserler içinde tek taraflı aşkın birey üzerindeki psikolojik etkisini bu kadar iyi anlatan başka bir eser var değildir. hatta bizati gerçek yaşamda böyle yüksek derecede platonik bir aşk yaşanmış değildir.

  eser içeriği ve planı kusursuz hazırlanmış. bence etkileyeciliğin bu kadar doruk noktada olmasının sebebi, eserdeki psikolojik tahlillerin okur tarafından bu kadar iyi alımlanmasının temel noktası da eserin mektup tarzında olması.

  kendimi duygusal olarak biraz sert ve kolay etkilenmeyen bir adam olarak tanımlasam da kendimi soluksuz bir şekilde eserin içine çekilmiş buldum.

  ömrünüz boyunca birçok kez okuyacağınız bir başyapıt.

  --- spoiler ---

  eminim birçok kimse benim gibi eseri okurken keşke gidip konuşsaydın, biraz çabalasaydın be kadın, demiştir.
  fakat kitabın sonunda anlıyoruz ki kadın gerçek anlamda bay r'yi ve onun vereceği tepkileri kusursuz biçimde tanımış ve aslında ömrü boyunca onunla gerçekleştirdiği buluşmalar doğrultusunda hep çabalamış...
  ve gerçekçi bir aşk istediği için ötesini gerçekleştirmemiş.

  bay r, aşık olunmaması gereken biriymiş.

  --- spoiler ---