Rû-siyâhım pür-günâhım yok yüzüm Peygamber'e
İstemem bir türlü gitmek böyle rûz-ı mahşere
Eylerim belki tesâdüf der iken bir rehbere
Düşmüşüm elsiz ayaksız Âsitân-ı Hayder'e

Akasya İpek, Ya Da Biz Masal Olsak'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Herkesin kendine bir pay çıkarabileceği su gibi akan kitap. Karakterlerin duyguları o kadar derin ki, insana kendisini sorgulatıyor. Bana göre kitabın vurgun yeri; kader ve tesadüf ayrımının insanlar tarafından karıştırılıyor olması ..

Çok şükür, sen varsın.
Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.

Nisa, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

''Tesadüf dediğimiz , hayatımızın beklenmedik tahmin edilmedik olaylarla ve insanlarla olan kesişmelerine bizi bilinçaltımızın hazırlayıp sürüklediği , bilinçaltımızda öyle bir hazırlık olmasa , rastladığımız olayların ve insanların da yanından onları fark etmeden geçip gideceğimizi düşünüyordu.''

İçimizde Bir Yer, Ahmet Altanİçimizde Bir Yer, Ahmet Altan
Eyşan, Noktalı Virgülle Biten Bir Kitap'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son yılların en usta yazarı. Adını daha çok duyacağız. Geleceğin büyük yazarı Batıkan Köse ikinci kitabıyla başarısının tesadüf olmadığını kanıtladı. O bir usta. Genç bir usta.

Meltem Gulcicek, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu

Tesadüf seni önüme cikarmasaydi, gene aynı şekilde , fakat herşeyden habersiz yaşayıp gidecektim . Sen bana bu dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu , benim de bir ruhum bulunduğunu öğrettin ...

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Sezen B., bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Bombaların bir şey yapamayacağı bir barınakta paramparça olabilirim de açık arazide on saat süren bir yaylım ateşinden sapasağlam çıkabilirim. Her asker, sadece, binlerce tesadüf sayesinde sağ kalır hayatta. Her asker tesadüfe inanır, tesadüfe bel bağlar.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria RemarqueBatı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque
Erim Asya, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

Kant'ın Etiğinin Temel Kavramları
Kant'ta değer kavramının yeri yoktur. Kant etiğinin en ünlü eleştirisinin, yani Max Scheler'in eleştirisinin değerlerin olması gerektiğine inanması tesadüf değildir, halbuki Kant'a göre değerler yaderktir ve otoriteden yoksundurlar. Değerler kültü doğası gereği gericidir. Ona toplumdaki yönsüzlüğün ve yapı kaybının ürünü olan bir şey gözüyle bakılmalıdır. Böyle bir durumda geleneksel normlar ortadan kalkar.

Ahlak Felsefesinin Sorunları, Theodor W. Adorno (Sayfa 121)Ahlak Felsefesinin Sorunları, Theodor W. Adorno (Sayfa 121)