Ömrünü versende, ömrün boyunca sevsende değmiyorsa olmuyor işte. Tevafuk tesaduf yaşanmıyor. Kader elleşmiyor sevgi sanılan o illete..

Öyle minik bir bedene öyle koca bir yürek sığdırmak tesadüf olamazdı
Tanrım  bu senin eserindi.
Ve şükürler olsun sana 
Yoluma o yüreği koyduğun için.
Biliyorum çok oldu
Biraz da bencilce olacak
Ama Tanrım n`olur
Bu eserin  benim olsun.

M.Dağtekin

Hilal, bir alıntı ekledi.
 11 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz yaşayıp gidicektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Black Garden, Biraderim Aleksey'in Köylü Ütopyası Ülkesine Seyahati'yi inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Çayanov'a göre; Bolşevik tarım tasarısı Rusya'nın tarım geleceğinin katlidir, kendi geliştirdiği tasarılar vardır ki bunları haklı çıkarma için bir tarım ütopyasına ihtiyacı vardır, bu doğrultuda roman kahramanımız Birader Aleksey Kremnev, bir sabah gözlerini 1984 senesinin Rusya'sında açar, sonrasını buraya yazamayacağım fakat buralarda duyulan siyasi ve sosyolojik analizler nereden bakarsanız kulağa doğru geliyor...

Senenin 1984 olması hemen akıllara George Orwell'ı getirse de Orwell kendi 1984 romanını 1948 senesinde yazmıştır, senelerin aynı olmasının tesadüf olması mümkünse de bizim kitap editörümüz Ömer Türkeş'e göre Orwell, Stalin muhalifleriyle zaten iletişim halindeydi ve 1939 senesinde kurşuna dizilerek öldürülen Çayanov'a bir saygı ve selam manasında romanına 1984 senesini eklemiştir...

Sonra efendim, romandaki olaylar tam rayına oturmuşken, sular durulmuşken yani bu hikaye de burada bitiyor derken yazar Kremnev'in yeni bir maceraya atılmak üzere yola çıktığını söyler ve de 'birinci kısmın sonu' diyerek kitabı bitiriverir. Romanın Fransızca çevirmeni Michel Niqueux'nun dediğine bakılırsa Çayanov bu romanın ikinci bölümünü hiç yayınlatamadı veya bunu hiç yazmadı...

Roman hakkında söylenecek çok şey var, okuyunuz derim, tavsiye olunur...

Ali Seyfi, Az'ı inceledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

"Görünene aldanmak, hayatı dayanılır kılmanın ilk şartıydı..."

Az, Hakan Günday’ın okuduğum ilk kitabı.

İlk olarak; Hakan Günday kesinlikle çok başarılı bir senarist. Bundan dolayı romanlarını aşırı heyecan ve yüksek beklenti ile merak ettiğimi belirtmek isterim.

Kitaba gelecek olursak; konusu itibariyle 11 yaşındaki Derdâ adlı bir kız çocuğu ile 11 yaşındaki Derda adlı bir erkek çocuğunun hayat hikayelerini iki farklı başlık altında anlatması diyerek geçiştirirsem çok büyük bir hata yapmış olurum. Çünkü kitabın içeriğinde: Küçük yaşta evlendirilen(satılan) kız çocukları, mezarlıkta mezar sulayarak hayatlarını geçirmeye çalışan mezar çocukları, aşiret ya da diğer tabirle tarikatların Avrupa’daki planları, korsan kitap basıp satan insanlar gibi bizim yakın dönemimizdeki sorunlardan da bahseden Hakan Günday her anlamda dopdolu bir kitap yazmış diyebilirim.

Dili açısından da gayet yalın ve bence senaristliğinin de etkisiyle olaylar akıcı, şaşırtıcı ve yüksek derecede heyecan verici.

Kitabın en önemli noktası da Oğuz Atay gibi bir ustayı konunun içine dahil ederek biz yeni nesil okuyucularına da ders verme çabası diyebilirim.

Kitapla ilgili olarak söyleyebileceğim tek olumsuz nokta: kurgusu gayet başarılı, olaylar birbiriyle bağlantılı ve mantık çerçevesinde olsa da bazı noktalarda tesadüf dozunu bir miktar arttırıp hafiften Türk dizisi havası vermesini çok beğenmedim.

Son olarak bundan sonra Hakan Günday’ın AZ kitabını gönül rahatlığıyla herkese tavsiye ederim ve yazarın diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlıkla beklemekteyim.

Herkese iyi okumalar :)

Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.

Roland Deschain, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · İnceledi

“Nasıl göründüğünü biliyorum ama bazen duman dumandır, tesadüf de tesadüf.”

Bay Mercedes, Stephen King (Sayfa 300)Bay Mercedes, Stephen King (Sayfa 300)
İlknur Akan, bir alıntı ekledi.
17 saat önce

Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali