Taş, toprak, deniz, hava ya da su; bizim tarafımızdan tarif edilmeden önce, birer manaları var mıydı? Aşk, yüreklerimize indirilmese, sadece basit bir kelimeden ibaret değil miydi?
Sayfa 180 - TimaşKitabı okuyor
En nihayetinde toprak olacaksın diye çamurlaşmanın bir manası yok!
Reklam
Vatanî ahlakın yüksek olması millî tesânüdün temelidir. Çünkü vatan, üstünde oturduğumuz toprak demek değildir. Vatan millî hars dediğimiz şeydir ki, üstünde oturduğumuz toprak onun, ancak zarfından ibarettir.
Gerçek şu ki; saat 12:12 olduğunda kimse seni düşünmüyor, şifreleri 1234 yapan insan hala yaşıyor, noel baba yok, tam karşıya geçerken kırmızı yanacak, istediğini alsanda aklın alamadığında kalacak, az kalan yemek daha lezzetlidir, pastayı kesen pasta yiyemez, gece tırnak kesersen ömrün kısalmaz ve sakın kendini başka dünyadan zannedip triplere girmeye kalkma üzgünüm ki pizzanın ambulanstan önce geldiği bir ülkenin en nadide vatandaşlarından birisin sende.. Hayat işte..O bakımdan diyeceğim o dur ki ; başımız toprak, sonumuz toprak. Mühim olan, ÇAMURLAŞMADAN YAŞAMAK. Hepsi bu.. :)
Kıl gibi köprü gerersin geç deyu Gel seni sen duzağımdan seç deyu Kıl gibi köprüden insan mı geçer Ya düşer ya dayanır yahut uçar Geçmedi mi intikamın öldürüp Çürütüp gözüme toprak doldurup Hiç Yunus' dan değdi mi sana ziyan ... Yunus bu dizelerinde olduğu gibi tanrıyı, tanrıları eleştirmiş; şiirin gerçeğini tanrı abartmalarının üstünde tutmuştur. Usa aykırı dinsel aldatmacaları büyük bir içtenlikle gözler önüne sergilemiştir. VII. yüzyıl Kureyş Araplarının tanrı sayıklamalarının çürük tahta olduğunu da kanıtlamış oluyor, böylesi dizeleri, şiirleriyle de!
Bu toprak okuyanını, düsünenini, münevverini, aydinini, entelektüelini,entelini hicbir zaman sahiplenmedi. Onu hep küçümsedi. Onu hep zaman dışı, gerçek dışı buldu. Onu asla ciddiye almadi, onunla daima dalga gecildi. Sanki bir yerlerde bir hayat var; onun çok mühim ve gerçek meseleleri var da bu zavallı orada degil, çeyrek çepelek hülyalar içinde bambaska bir yerde, harikalar diyarinda yasayan bir meczupmus, romantik bir serseriymis, daima güçsüz ve korkak bir enayiymis gibi bakildi ona.
Reklam
Bugün toprak sahibisin, yarın toprak seni himayesi altına alacak.
kitabı kapatmalı ayağa kalkmalı zaman doğrultusunda adım atmalı çiçeğe bakmalı belirsizi duymalı var olmanın sonuna kadar koşmalı yitimin toprak kokusuna gitmeli
bize komşu olan milletler, asırlardan beri tekâmül ve mükemmelleşme yolunda ilerlemeye devam ederek Doğu ile Batı arasında kapatılması belki pek mümkün olmayan o derin uçurumu, avuç avuç toprak kazarak, ağır ve fakat emin adımlarla oluşturmayı başardıkları hâlde, biz miskin ve ihmalkârâne, olduğumuz yerde duruyor, etrafımızda bizi yerle bir etmeye hazırlanan sayısız güce karşı fütursuz ve endişesizce sürekli geriye doğru gitmekten korkmuyoruz.
Reklam
İyilik,yola düşen, yoldan toplanan bir şey değildir.Tesadüfen ele geçen bir şey değildir.İnsan iyiliği ancak başka bir insandan öğrenir.
“Erkekler çıkarları ve prensipleri uğruna savaş açarlar ama toprak ve kadın uğruna savaşırlar. Başka nedenler er geç kana bulanıp anlamlarını yitirir. Er geç her şey yaşamak ya da ölmekten ibaret hale gelir. Her şey sona erdiğinde ölmek üzere olan adam savaşma nedenlerini haykırmaz. En sonda kızkardeşinin, kızının, aşığının ya da annesinin adını mırıldanır. Son, başlangıcın aynasıdır. Sonda da neden, bir kadın ve bir şehirdir.”
Sayfa 671
Nokta.
Yıllar sonra gelen bi sıcak dokunuş. Felaketler, sarsıntılar, depremler olur içinde ve sen sarılmak istersin; sıcak bi elle , seninle aynı sarsıntılar yaşayana ... Birazdan etkisi geçecek , aynı yaşantılar, rutinlikler, sabah kaygılar , gece pişmanlıkları. Ezgiler iç karartıcı, ay sorhoş ve ben dumanı çekiyorum alveollerime... Kanımda bi zehir ve
sen öyle göz sen öyle toprak ve güneş ortaklığı sen teninde cennet kayganlığı iken sana şiir yazmak ahmaklıktır
Bayrağı için savaşan insanda korku olmazdı. Bunu bilmeyenin bayrağı da vatanı da olmazdı. Korkusuzca savaşıp yıllar yılı atalarının kanıyla sulamadığın toprak ise senin vatanın asla olmazdı.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.