Yağmur, Bir Evlilik Komedisi'yi inceledi.
Dün 17:24 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Blogumdan alıntılama yapıyorum.Spoi içerebilir.Bilgilerinize.
Afet Hanım,üç evlenememiş kızı ile birlikte yaşamaktadır.Dişarda herkese karşı kızlarını savunur ama eve gelince kızlarına kızar.Çünkü üç kızı da hala dvlenememiştir.Hep mahalledekilere rezil olduğünu,herkes torun sevip damatları ile övünürken onun bunları yapadığını söylenip durur ve biç susmaz.

Afet Hanım,her gördüğü bekar erkegı potansiyel damat adayı olarak görür ve

neredeyse her gün eve misafir gelir.Misafirlere de devamlı kek börek yapmaktan bıkmıştır.Bence en önemli iki karakterden biri Afet Hanım'dır.Ayrıca demeyi unutmadan Afet Hanım hazır cevaptır ve kızları ile ağız dalaşı yapmaya bayılıyor. :)

Digeri ise Afet Hanım'ın ikinci kızı Niver.Niver'in ilişkileri,arkadaş çevresi ve ilişki çabaları yer almakta.Niverle olan kısmın en güzel yeriarkadaslarıyla olduğu zamanlarda okunan şiirler,söylenen müzikler idi. :)

mucdem, bir alıntı ekledi.
Dün 16:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Hala bir torun haberi alamadım. Ben ve büyükannen bu işleri yavaşlatmakta haklıydık ama siz neyi bekliyorsunuz?” dedi.
“Büyükbaba, evleneli daha altı ay oldu. Bize biraz zaman ver,” dediler.
Bernie başını sallayarak, “Köpek yavrularını alıyorsunuz ama bir bebek için bekliyorsunuz” dedi.
“Ne yaptığınızdan eminsiniz, değil mi evlat?” diye sorunca Julia gülmeye başladı.

On İki Gün, Debbie Macomber (Sayfa 227 - Epsilon Yayınevi)On İki Gün, Debbie Macomber (Sayfa 227 - Epsilon Yayınevi)
Ferya Fertelli, Peygamberin Son Beş Günü'ü inceledi.
14 Mar 21:08 · Beğendi · 10/10 puan

TAHSİN YÜCELPeygamberin Son Beş Günü

Biri uzlaşmaz bir marksçı ozan Rahmi Sönmez,diğeri yola marksçı başlayıp büyük bir kapitalist olan Fehmi Gülmez’in yaşam öykülerini anlatıyor kitap.
Aynı mahallede yan yana iki evde büyüyüp,aynı üniversitenin iktisat fakültesini okuyan,birbirlerini tamamlayan iki arkadaştılar.İktisat fakültesinde Karl Marx’la ve Feride’yle tanışmaları dönüm noktası oldu.
Çiçek pasajında devrimci arkadaşlarıyla her akşam şiirli,felsefeli söyleşilerin arkasından Rahmi Sönmez’in şiir okuması ona Peygamber ünvanını getirdi.Peygamber,dosdoğru yürüdü,Nazımın şiirleriyle,yürüdü,zamanla kendi devrimini yarattı,soyutlandı.Fehmi Gülmezse,bir zaman daha peygamberle yol aldı ve sonradan büyük bir kapitalist oldu.
Tahsin Yücel,bir kısım solcuların nasıl değişip,patron koltuğuna oturduklarını,sermayenin uşaklığının cazibesini,kapitalizmin çarkları içinde nasıl düzene ayak uydurdukları,bir kısım solcularında etrafındaki değişikliklere nasıl kayıtsız kaldığını,yeniliklere ayak uyduramadıklarını ve yaşadıkları ortama yabancılaştıklarını,ironik bir dille anlatmış.
Kitabın özellikle ikinci bölüm,(iki bölümden oluşuyor,birinci bölümde Peygamberin kısa yaşam öyküsü,ikinci bölüm ise Peygamberin son beş günü)torun Nazım’la düşsel karşılaşması,aynı döngüde defalarca döndüğü fakat dümdüz yol aldığını sandığı kısımlardaki sohbeti muhteşemdi.Dede torunun konuşmalarından alıntılar paylaşmak istiyorum.Devrimcilik biraz da DEĞERBİLİRLİK demektir.s/316
Kitaplardan,dergilerden,söylevlerden,üniversitelerden bildiğimiz bütün o devrimciler neredeler?
“Kestirmeden söyleyim sana ;o Yaman devrimciler,o mangaldaki kül bırakmayan kuramcılar en güzel arabalara binip gittiler,” dedi.
“Çokları yeni efendilere bağlandı,bağlanmayanlarda öldü ya da içerde,” dedi.
“Peki,proleterler?diye kekeledi Peygamber.”Türk proletaryasının o yiğit insanları?Onlar ne oldu?...
“O yiğit insanlar Almanya’da,Hollanda’da,Belçika’da,Fransa’da sokakları süpürüyorlar,o güzel arabalara binip buraya geldikleri zaman da patron ayaklarına yatıyorlar,”
Anlıyorum şu lümpenleri söylüyorsun.Peki burada kalanlar,yani gerçek Türk proleterleri?”
“Ha onlar mı?Onlar da, kendilerine proleter demeye kalkarsan,”Sen soylu Türk işçisine nasıl proleter dersin?” Diye üstüne yürürler,belki de mahkemelerde süründürürler seni.”

AMA MARKSÇI TERMİNOLOJİYİ BİLMEMELERİ DEVRİMCİ OLMALARINI ÖNLEMEZ HERHALDE.”
Onlar yalnız ellerine geçecek paraya bakarlar,Nazım Baba.s/317.318
Akın var
Güneşe akın!
Güneşi zaaaaptedeğiz
Güneş’in zaptı yakın!

Kitapta bolca Nazım Hikmet şiirleri var ki bu ayrıca bir lezzetti.
Bu lezzeti bozansa kitabı okuduğumda tanıdık solculara rast gelmem oldu,bu tanımlara Ne güzel uyuyorlardı,duygular ,duygular...

Semih, Çocukluğum'u inceledi.
 13 Mar 20:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Çokça duymuş olmama rağmen bu zamana kadar hiç Maksim Gorki okumamıştım. Dolayısıyla hayatını da hiç merak etmedim. Peki ama Maksim Gorki'nin bu otobiyografik eserini neden okudun o zaman diye sorarsanız, sebebim tamamen şudur:

Gorki'nin Çocukluğum isimli bu kitabını, değerli arkadaşım (Yoksa "gönül dostu" mu demeliydim? Bu aralar çok meşhur da sitede...) fazi'nin #26348782 incelemesinde yazdığı: "Anneanneden bahsetmezsem sanki incelemem eksik kalacakmış hissini taşıyorum. Eksik kalmasın... Anneanne ile büyüyen ben, Gorki'nin anneannesine duyduğu koşulsuz sevgiyi kalbimle hissettim. Anneannesinin korumacı duruşunu, verdiği değeri, yumuşacık kalbini okumak duygulandırdı beni. Sanki karşımdaydı Kashirin. Anlattığı her hikayeyi sevgiyle okudum." paragrafı sebebiyle okuma kararı verdim.

Ben de anneannesi ile büyüyen biriyim ve anneanneler konusunda son derece hassasım. Bu sebeple kitabın beni kesinlikle etkileyeceğini düşündüm. Bazen tek bir cümle bile sizi o kitaba çekebilir ve okumanıza sebep olabilir. Fazi'nin cümleleri hafiften kalbimi titrettiği için de kararlı bir şekilde siparişimi verdim ve okumaya başladım.

Kitap, Aleksey Maksimoviç Peşkov isimli 5 yaşındaki kahramanımızın babasının öldüğü günü betimlemesi ile başlıyor. Bu başlangıcın son derece çarpıcı bir başlangıç olduğunu bu noktada hemen kabul etmeliyiz. Babasının ölümüyle Aleksey anneannesinin ve dedesinin yanına yerleşiyor ve akabinde annesi de Aleksey'i çeşitli sebeplerden ötürü terk ediyor. Kitap hep bu çerçevede Aleksey'in yaşadıklarını bize aktararak ilerliyor.

Öncelikle anneannesi ile büyüyenler bilir ki, en büyük zorluk anneanne ile torun arasındaki nesil farkıdır. Çünkü aradan bir nesil çıkarılmıştır ve anneannenin öğütlerini çocuk anlayamaz; çocuğun beklentilerini ise anneanne anlayamaz. Aleksey başından beri böyle bir anlamama ve anlaşılamama derdi ile karşı karşıyadır.

Bu ailenin içerisinde sürekli ölümlerle ve en sevdiklerinin ölümüyle yüzleşmek zorunda kalır küçük kahramanımız. Dayılarından ve dedesinden şiddet görmediği gün yok denecek kadar azdır. Hatta bu neviden bir şiddet karşısında en yakın arkadaşı olan "çingenecik" gözleri önünde can verir. Bir çocuk için hayli ağır bir yüktür en yakın arkadaşının ölümünü izlemek...

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de annesinin gözleri önünde ölümünü izler Aleksey Maksimoviç Peşkov. Bir çocuk daha fazla ne yaşayabilir ki diye sormadan edemedim kitabın bu kısımlarında...

Esasen ben otobiyografileri ve otobiyografik eserleri okurken genellikle sıkılırım. Bile bile lades demiş oldum bu kitabı okuyarak; ama asla pişman olmadım. Gorki'nin hayat hikayesini değil de anneannesi ile olan bağını daha çok önemsedim hep okurken. Bu sebeple de kitaba ilişkin "okuyun" veya "okumayın" diyemiyorum. Benim bakış açım oldukça farklıydı çünkü. Herkese keyifli okumalar...

HAKİM BEY
Kurulsun divanlar yapılsın sorgum,
Hakkımda fermanı verin hakim bey.
Takatım kalmadı bedenim yorgun,
Şu aciz halimi görün hakim bey.

Biraz ara verin bir nefes alam,
Bir sigara yakıp kendime gelem,
Kafam çok karışık nereden bilem,
Çalıştığım yerden sorun hakim bey.

Ben masum biriyim suçlu değilim,
Evde beni bekler kızım oğulum,
Şu halime bakın körüm sağırım,
İnanmıyorsanız vurun hakim bey.

Suç işlemek benim neyime gerek,
Zaten bende de yok öyle bir yürek,
Vasıtam yok geldim ben yürüyerek,
İşte budur benim durum hakim bey.

Adalete elbet boyun bükerim,
Sigaramı bile çok zor yakarım,
İllet iftiradan elbet çıkarım,
Siz de Hak’ka divan durun hakim bey.

Yıllar oldu celsem kapanmak bilmez,
Gardiyanlar bir gün yüzüme gülmez,
Ailem nicedir hiç haber gelmez,
Büyümüştür bizim torun hakim bey.

Tahliyem var mıdır ahvalim nedir,
Huzurunuzdayım ben kaç senedir,
Bur da benim gibi nicesi mağdur,
Olur mu hiç böyle kurum hakim bey.

Söz hakkı istedim hep susturdunuz,
Yıllardır burada kan kusturdunuz,
Haklı davaları hep bastırdınız,
Benim de size var sorum hakim bey.

Zaten çok bir vaktim kalmadı benim,
Hak’tan gayrı dostum olmadı benim,
Sayenizde yüzüm gülmedi benim,
Sizde sanıksınız yarın hakim bey.

İdamlık kararım çıkacak belli,
Neredeyse yaşım oldu yüz elli,
Kapatın dosyamı gayrı temelli,
Benimde boynumu vurun hakim bey

Muhterem Taş 2

Sadık Kocak, bir alıntı ekledi.
03 Mar 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Yeni Bina
Maziye ait şekillere fazla rağbetin şu ahlâkî fenalığı vardır ki yaşayanları hayatlarından zevk almaz bir hale getirdikten başka, gelecekten de ümidini keser. Arkaya baka baka, yere yuvarlanmaksızın, istenilen istikamette kaç adım gidilebilir? Ecdada hürmet, onları taklit etmekle değil, fakat azim, zekâ ve kabiliyette, onlardan hiç de aşağı olmadığımızı ve bize bıraktıkları şeref mirasını omzumuzda taşıyacak kuvvette olduğumuzu göstermekle mümkündür. Kasım veya Sinan’a hayran olmaktan başka yapacak bir hüneri olmayan bir mimar; Fuzulî, Bâkî veya Nedim’i taklit eden bir şair bu şanlı ecdat silsilesine torun olmaya lâyık değildir.

Gurebahane-i Laklakan, Ahmet HaşimGurebahane-i Laklakan, Ahmet Haşim