Rüveyda Hanım, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Truman Doktrini
Totaliter rejimlerin tohumları ızdırap ve yoklukla beslenir.Sefalet ve ihtilafın kötücül toprağında yayılır ve büyürler.Halkın daha iyi bir hayat umudu söndüğünde tam erginliğe ulaşırlar.

1920'den Günümüze Türkiye'de Toplumsal Yapı ve Değişim, Kolektif (Sayfa 32)1920'den Günümüze Türkiye'de Toplumsal Yapı ve Değişim, Kolektif (Sayfa 32)
Ceyhan, Otomatik Portakal'ı inceledi.
Dün 17:51 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Distopik bir toplum düzeni anlatılıyor kitapta. Hırsızlık, cinayet, darp, taciz, tecavüz ve sair suçların rahatlıkla işlendiği bir ortam. Sokaklar emniyetsiz, insanlar geceleri evlerinden çıkamıyor. Bu ortamda çetesiyle beraber suç işleyen esas karakterimiz Alex yakalandıktan sonra önce hapse atılıyor, sonra ıslah tekniği denilen bir yöntem ile tedavi ediliyor.

Tedavi tekniği cinayet, tecavüz gibi suç işleyenler için uygulanabilir. Ama totaliter / otoriter rejimler tarafından kötüye kullanılırsa korkunç sonuçları da olabilir. Ana fikri çok tartışılabilecek bir kitap.

Kayhan Kurul, 1984 inceledi.
15 Mar 10:45 · Kitabı okudu · 19 günde · 9/10 puan

Öncelikle nereden başlayacağımı bilemiyorum. Bu kitabı bir takım sebeplerden dolayı yarım bırakmıştım , tekrar en baştan okudum yani 1.5 defa okumuş oldum. Yazıldığı tarihin çok ötesini görmüş bir kitap , George Orwell'a hayran olmamak elde değil. Distopya kitapları genelde beni rahatsız eder çünkü orada yaşadığımı düşünürken acayip oluyorum. Julia ve Winston ilişkisi kitaba ayrı bir boyut ve heyecan kattı. Winston'un gelecek tahminleri her zaman doğru çıktı , buna rağmen insan merak ediyor ve okumaya devam ediyor. Bilinç ve bilinçdışı kavramları üstü kapalı olarak Winston'un rüyalarında iyi bahsedilmişti. Yenisöylem ve eskisöylem mükemmel düşünülmüştü. Totaliter rejimi yumurta olarak düşünürsek; "çiftdüşün, buharlaşma, düşünce suçu , bakanlık isimleri" gibi kavramları ufak sucuklar olarak düşünebiliriz. Kitabı bitirdikten sonra lezzetli bir sucuklu yumurta yemiş gibi oluyorsunuz (: . Ben ayrıca çeviriyi yapan Celâl Üster'in notlarını çok beğendim , sanki kitabı okuyan bir arkadaşınızla kitabı konuşuyorsunuz gibi oluyor. Ben incelememi notlardan biriyle sonlandırmak istiyorum , "1984, kuşkusuz, insanlığı bekleyen bir "total totalitarizm" tehlikesine karşı edebiyat bağrından yükselen bir uyarı çığlığıdır."

hasan yıldırım, Cehenneme Övgü'ü inceledi.
13 Mar 15:03 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

totaliter'in düşünçelerimizi, fikirlerimizi ,davranışlarımızı ne denli kontrol altına aldıgını ve bu şekilde toplumun tabiri caizze koyun misali nasıl güdüldügünü bölümler halinde anlatıldığı baş uçu ( kendimce ) kitabı . kitap bir bölümünde özgürlükten bahsediyor ve alışıla gelmiş özgürlük kavramına göre hiçbir baskı altında kalmadan özgür irademizle seçim yapabilmemiz oysa yazara göre bir nesne yi bir insanı veyahut bir çicegi bir digerine tercih etmek degildir tam tersi hepsini kuçaklıyabilmektir .seçim yapmanın iktidarın totaliter toplumun devamını sağlamak ve bu sekilde varlıklarını sürekli hale getirmek için bize dayatılmış birşey bunun özgürlükle hiçbir ilgisi yok.kitabı okumanızı ve her okudugunuz bölüm üzerine düşünmenizi tavsiye ederim ..

Karen, bir alıntı ekledi.
12 Mar 04:14

”Eğer sakız çeşitleri politik rejimleri temsil etse, naneli sakız kesin faşizm olurdu.” diye düşünürdü hep totaliter, katı, steril.

Havva'nın Üç Kızı, Elif ŞafakHavva'nın Üç Kızı, Elif Şafak
Nihat kakız, 1984 inceledi.
10 Mar 08:04 · 9/10 puan

Oldukça etkileyici bir distipok roman. Okuyacağınız kitaplar arsında ver vermeniz gereken ilk kitaplardan biri olsun. Tavsiye ederim. Diktatörlüğü, faşistliği, totaliter rejimi en iyi anlatan romanlardan biri olduğunu düşünüyorum. Çıkardığım önemli sonuçlardan biride, roman kahramanı olan Winston'a ; bizim yönetimimiz altında (diktatörlük) eğer normal bir vatandaşlık statüsü değerini almak istiyorsan bizim gibi düşünmelisin. 2+2=4 değil 2+2=5 diyorsak 5 demelisin aksi takdirde yok olursun...

Meryem Cemile, Fahrenheit 451'i inceledi.
 08 Mar 17:58 · Kitabı okudu · 7 günde

Sansüre, totaliter rejimlere, kültür endüstrisine yönelik en keskin eleştirilerden biri kabul edilen Fahrenheit 451, Indiewire’ın haberine göre bugüne dek yazılmış en distopik edebiyat eserleri arasında gösteriliyor.

Bir itfaiyeci olan Montag'ın işi yangınları söndürmek değil bir tehlike, bir mutsuzluk sebebi olan(!) kitapları yakmaktır. Kitapları neden yaktığını bir gün bile sorgulamayan itfaiyeci Montag, tam da sistemin istediği gibi sorgulamadan körü körüne direkt işini yapan bir itfaiyecidir.
Ama bir gün her şey değişir bir el değer onun yüreğine aklına ve sorgulamaya başlar, vicdan muhasebesi yapmaya başlar ve her şeyi değiştirmek için bir meşale ateşi olur onun bu cesareti. (Bu meşale ateşi yakıp yıkmak için değil yeniden inşa etmek içindir.)

Aslına roman disyopya romanı olmasına rağmen Ray Bradbury kitabı yazdığı günleri de eleştirir kitapta buna da spekülatif kurgu denmektedir. Yani aslında Ray Bradbury bizim geçmişimiz de kalan kendi şimdisini de yazmıştır.

Kitabı konu olarak çok sevdim ama yazarın üslubu hoşuma gitmedi bazı yerlerde betimlemeler vs. çok sığ anlaşılmazdı (belki çevirisinden kaynaklıdır bilmiyorum). Onun haricinde okuyun okutun.

Son bir söz Sokrates'ten gelsin; Sorgulanmamış Bir Yaşam, Yaşamaya Değer Değildir. Sorgulayın...

İrem Uğural, 1984 inceledi.
06 Mar 23:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Belki de insan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordu."
George Orwell'ın kült eseri Bin Dokuz Yüz Seksen Dört... Yazarın usta anlatımı ve fevkalade hayal gücüyle, romanın kahramanı Winston Smith'in totaliter bir düzendeki yaşamı ve hisleriyle karşı karşıyayız. Filmini izlemeyi planlıyorsanız, mutlaka öncesinde kitabını okumalısınız. Filmi, kitabın çeyreği bile değildir. Hem filmi izleyip hem de kitabı okuyanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. Keyifli okumalar.

emre saydam, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
06 Mar 20:43 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Beni George Orwell ile tanıştıran, dünyaca tanınan eseri 1984 olmuştu. Politikayla hiç ilgilenmiyor olmama rağmen, olaylara farklı bir perspektiften bakmak, bu tarz konularla ilgili düşünmek ve araştırma yapmak konusunda bana ivme kazandırmış oldu. Sonrasında farklı distopik kitaplar okusam da, yine en bilindik eserlerinden "Hayvan Çiftliği"ni okuma listeme almış, bir sonraki kitap siparişime hemen eklemiş ve arayı açmadan okumuştum
Belki bir 1984 değil ancak okunması ve anlaşılması 1984 ten çok daha kolay olan bir kitap olduğu kanaatindeyim "Hayvan Çiftliği"nin. Zaten ön sözünde yer alan açıklamanın, kitabı okurken hangi perspektiften değerlendirmeniz gerektiği konusunda size büyük bir yardımı oluyor.
Kitap, bir çiftlikte yaşayan hayvanların, kendilerini sömüren insanlara karşı başkaldırıp, çiftliğin yönetimini ele geçirmesini anlatıyor. En baştaki amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmak olan bu çiftlik hayvanlarının kurduğu düzende, aralarındaki en akıllı hayvan olarak düşünülen domuzların yönetimi ele geçirmesiyle başlayan ve sonu felaketle biten öyküsünü okurken, bu hayvanların aslında -ve ne yazık ki- insanlardan daha totaliter, daha acımasız bir diktatörlük kurduğunu görüyorsunuz.
Önsözdeki açıklamalarla birlikte bilinen göndermeler göyergi nibu kitapta Orwell açık bir şekilde Rus Sosyalist Devrimi'ni ve yönetimi kendi çıkarları doğrultusunda yönlendiren Stalin rejimini hedef almıştır. Bu yüzden, romandaki lider domuzun Stalin'i simgelediği çok açık bir şekilde görülüyor.

Orwell'in ilk okuduğum kitabı 1984 ile son okuduğum kitabı Hayvan Çiftliği'ni mukayese edince ister istemez dikkatimi çeken bir nokta oldu. Tarihsel olarak, Hayvan Çiftliği'nin 1984'ten önce yazıldığını düşününce, bu romanın George Orwell'e 1984'ü yazarken zemin oluşturduğu kanaatindeyim. Çünkü Hayvan Çiftliği'ndeki domuzlar, diğer hayvanların hatırlamış olduklarının yanlış şeyler olduğuna onları inandırarak geçmişe dair bilinenleri unutturma politikası güdüyorlardı. 1984'te ise bu fikir, daha keskin ve net bir tavırla sunulmuş George Orwell tarafından. 1984'te geçmişi değiştirme fikri bir teşkilat tarafından yürütülmeydi.
Hayvan Çiftliği'ni okurken -1984'te de olduğu gibi- insan doğası ve yönetim iradesi üzerine, yazıldığı zamanı aşan örneklemelere yer verilmiş sıkça. Günümüzdeki yönetimlerin uyguladıkları politikalar göz önünde bulundurulduğunda, - apolitik denilebilecek kadar politikaya karşı ilgisiz biri olan benim bile farkedebildiğim - insanda şaşkınlık uyandıran benzerlikler göze çarpıyor.
Mesela, yönetimdeki lideri pohpohlayan, şakşakçı kitleler oluşturma politikası kitapta koyunlar üzerinden betimlenmiş. Söz konusu koyunlar; eleştirmeyen, düşünmeyen varlıklar ve ne zaman ortam hararetlense ve halk yönetimi eleştirmeye yeltense -bilinçli ya da bilinçsiz- yani sorgulamadan cahilce şakşaklayan ya da bilinçli olarak bu politikaya müdahil olan, asılsız konuları gündeme taşıyarak spekülasyon yaratan, bunu yaparken de asıl tartışılması gereken meselelerin her daim hasıraltı edilmesine destek veren ya da zemin hazırlayan kişilerin varlıklar aslında.
"Bütün hayvanlar eşittir" le başlayan bir başkaldırının "Bütün hayvanlar eşittir ancak bazı hayvanlar daha eşittir" noktasına ulaşması arasındaki süreci, sistemler eleştirisiyle allegorik ve metaforik bir şekilde anlatan bu kitabı bence herkes okumalı.
Bizleri kendi masallarıyla uyutmak isteyen, kendi çıkarlarını bizim çıkarlarımız gibi bize yutturmaya çalışanlara karşı uyanık olmak ve asıl gözler önüne serilmesi gerekenleri hasıraltı edenlere fırsat vermemek için okumak zorundayız. Belki dünya daha iyi bir yer olmayacak ancak yine de koyun olup, masal dinlemekten yeğdir.
Acaba bunun için mi Orwell, alt başlığında "Bir Peri Masalı" demişti kitabı için?

emre saydam, Suç ve Ceza'yı inceledi.
05 Mar 20:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuyanın zihnine inecek en anlamlı balta darbesi şu 687 sayfalık kusursuza yakın romanın arasında beklemekte.
Romanın kahramanı, hepimizin yüreğinde bir katilden ziyade tuhaf şekilde kahraman olan Raskolnikov, roman boyunca bizlere işlediği suçun psikolojik yönüyle onun dayanılmaz ahlâki boyutunu anlatmaya çalışır. Diğer yandan geliştirdiği düşünce sisteminin doğruluğunu kanıtlamak istercesine bütün toplumu bir deneye tabi tutar: bunca yoksul ve yoksulluk içerisinde ölümü mutlak insan içerisinde ben bir bit miyim, insan mı? Bu soru, temelde yine Raskolnikov’un geliştirdiği düşünce sistemindeki “süper insan” veya “sıradan insan” ayrımında hangi tarafa ait olduğunun muhakemesidir. Tasarladığı cinayeti işleyerek bütün topluma yalnızca süper insanların idealleri uğruna toplumsal bütün kuralları işleme yetkisi olmadığını, sıradan insanların da kuralları çiğneme ruhsatının bulunduğunu ispat edecekti. Böylece kendisinin de sıradan olmadığını, tıpkı Napolyon gibi süper insan olup gerektiğinde kuraları çiğneme yoluyla toplumu değştirebildiğini kanıtlamaya çalışmıştır.
Tam bu noktada romanın kıvrak zekası bizlere Freud’un id, ego ve süper ego kavramlarını da aynı kıvrak üslupla sunar: Roskolnikov’ un idi, ona tefeci kadını öldürmesini ve parasını çalmasını emreder. Bu eylemin muhakemesi ego sürecinde olur ve süper egosu Roskolnikov’u suçluluk duyguları içerisinde kıvrandırır. İlginçtir, kusursuzdur ve kıymetlidir ki Dostoyevski’nin Raskolnikov’u bunca zeki tasarının sonucunda süper insanların diledikleri zaman kuralları çiğneyenler değil, tıpkı romanın geçtiği Petersburg’un olabildiğince yoksul fakat bütün yoksunluklarına rağmen ahlâki zarureti sımsıkı kavrayıp yaşamayı becermenin yanında zulmün türlüsüne karşı şedit nefreti taşıyan insanlar olduklarını ilan eder.
Bu kabul, romanda Raskolnikov’un bütün roman boyunca uğruna savaş verdiği Sonya ile resmedilir. Aynı şekilde bütün yoksul fakat ahlâklılara karşı diğer varsıl fakat ahlâk yoksunu güruhu bir araya getiren de Dostoyevski’nin ısrarla vurguladığı dönemin sınıfsal farklılıklarıdır. Kendisini halksal öze o kadar ait hissetmiştir ki, Dostoyevski’nin şahsiyetini temsil eden Raskolnikov, gerçek yaşamda da Dostoyevski’nin oturduğu evin yalnızca birkaç ev ötesinde resmedilip sunulmuştur. Romanın yoksulluğu da, semtin kiri, sarhoşları, hayat kadınları ve sömüren tayfası da bizzat Dostoyevski’nin çıplak gözle izlediği ve yaşadığı hayatın ta kendisidir ve bu hayat, olağanca kuralsızlık içerisinde kendisini ahlâki yükseliş sayar.
Haksız da değildir, zira Raskolnikov’un tasarladığı düşünce sistemi içerisindeki totaliter kahraman modelleri o ana değin toplumun tamamının affettiği olağanüstülükler ile var olagelmiş fakat o andan itibaren üniversite öğrencisi kıvrak bir dehanın muhakemesi ve pratiğinden itibaren tam tersi bir forma ulaşmıştır. Tarihten bu yana zihnimizde yer edinen bütün büyük kahramanlara toplumun kendisi tarafından atfedilen “insani olmayan” vasıflar, temelde bizim totaliter yönümüzü oluştururken kahramanlara da kendilerini süper insan, dolayısıyla kurallar ve yaşamlar üzerinde diledikleri hamleleri yapabilme ruhsatı vermiştir.
Bu tarz bir yaklaşım, onların yemeyen, içmeyen, uyuklamayan, sarhoş olmayıp yalnızca ama yalnızca olağanın üzerinde durumlar gösterdiğine olan inancı oluşturur. Bu inanç, “oluşturulan” yeni kahraman modelinin horlamasını, ailesiyle atışmalarını, nefesinin kokmasını vs gibi unsurların hemen hiç yokmuş gibi ve eskaza olması durumunda bir çeşit “skandal” sayılmasına cevaz veren çarpık savunmayı getirir. Raskolnikov, Napolyon’u ve diğer tarihsel kahramanları ele alırken hem döneminin hem de çağların toplumlarına karşı da aynı deneysel cinayeti delil göstermeye çalışır. Hâlâ elimde Suç ve Ceza romanını evirip çevirip neler söylemem gerektiğini, yazmadıklarımın -henüz hiçbir şey yazamadığım gerçeği ortadayken- yazdıklarımın ne kadar tesirli olacağını kestirmeye çalışıyorum. Ve bu incelemeye başladığım andan itibaren roman, bambaşka bir eşya mahiyetine büründü. Sıradan bir roman değil, sıradan bir yazarın romanı hiç değil. Raskolnikov’un cinayetle başlayıp kahraman olarak, fakat bütün dürüstlüğüyle suçunu itiraf edip vicdanen verdiği savaşın kahramanı olarak çıktığı romanın sonunda Dostoyevski bizlere iki önemli gerçeği daha teslim edip hayal ettiği fakat kavuşamadığı dünyayı romanın sonunda oturup izlediği manzarayla anlatırken son hummalı sara nöbetlerine de geçirip buralardan göçmüştür, kim bilir?
İlki, Dostoyevski bizim hem iyi hem kötü olduğumuzu çırılçıplak bir biçimde gösterdi. İkincisi ise, biz neysek oyuz diyebiliriz, fakat kahramanlar biz neysek o değiller.