• Sürgüne tutsak akşamlarda
  Hüzün gülüşlerinin ardında saklı
  Dirhem dirhem...
  Damla damla...
  Göz yaşları...

  Pervin Yalım
 • Bu yazımı satranca gönül verenler ve taşlarını feda edenler için kaleme alıyorum. Haydi satrançseverlerim toplanın etrafımda, cümbüş olalım. Size keyifli, destansı bir yazı okuyayım.

  Bağımlılık yaratan ve tutkunu olmaktan kendinizi alamayacağınız bu oyunumuz, sizi pür dikkat bu kareli tahtaya tutsak edecek. İşin içine girmeye görün; düşünceleriniz gidip gelir bu siyah beyaz gizemli kareler arasında. Birkaç kez oynamaya görün; satranç krizleriniz tutacak, rüyalarınızda atınızı mahmuzlayıp ileri atılacaksınız. Şah olup, mat olmamak için köşe bucak kaçacaksınız.

  Durgun ve sakin olur satranç tabiatı. Aşırı ciddiyet içerir karşılıklı oturuşlarda. Aksine kol gezer iç konuşmalar bu masada. Ne yaygaralar ne gürültüler kopar da ruhu duymaz kimsenin bu düello esnasında.

  Kesilir dünyayla bağlantınız , olmaz umrunuzda etrafın gürültüsü patırtısı. Geçmek için iyi bir konuma, kenetlersiniz zihninizdeki hücreleri.
  Almamak için pişmanlığın ekşi tadını, yer yoktur hataya ve zayıflığa.
  Bir taş almak için hasmınızdan, seferber etmeniz gerekecek her fitne fesatlığı.

  Okuyun zihnini düşmanınızın, deşifre edin planlarını sessizce. Düşmeyin hazırlanan tuzaklara, düşmüş gibi yapın sinsice. Boğulsun düşmanınız, kurduğu entrikaların içinde.

  Yazarsınız beyninizde tehlikeli kurgular, kazarsınız dibinde derin kuyular. Bilerseniz kabaran hırslar, yaşarsınız dudak uçuklatan şaşkınlıklar. Yaparsanız dolambaçlı kurnazlıklar, atarsınız kenara lüzumsuz taşlar. Dayanırsanız acı sabırlar, toplarsınız değerli taşlar. Dikerseniz keskince bakışlar, görürsünüz ne gizlice hayatlar.

  Saldırıyor Acımasızca rakibiniz. Gördünüz sert ve çetin bir koşulda olduğunuzu. Eksik olmasın bu noktada hafif bir korkuyla tedirginliğiniz, dikkatinizi diri tutacaktır çünkü bu his. Erteleyin saldırınızı. Geri çekin askerlerinizi. Kuşanın kılıcınızı, siper edin kalkanınızı ve savuşturun saldırıyı bir şovalye gibi savaşıp.
  Yoksa şahınız, oturur bir çırpıda düşmanın kucağına. Kalırsınız dımdızlak ortada.

  Benzese de ilk hamleler birbirine. Her oynayışta farklı bir hikaye çıkar ortaya bu oyunda. Ramak kaldığında düşman birliklerinin çarpışmasına, en can alıcı yerindesiniz demektir bu noktada. Yapın en iyi hamlenizi onlarca hamle arasında. Gönderin askerlerinizi şah kanadına. Zorlayın düşmanınızı hataya. Sürün beygirinizi sahasına, alın vezirinizi arkanıza, taşıyın keskin nişancı filleri sırtınıza. Ateşkes isteyecektir düşman, takaslarla. Aldırmayın siz ona. Kollayın bir sızıntı,hasmınızda. Meydana getirince bir zayıflık savunmada, olay mahalline çökün kalabalık bir taburla. Seferber edin fedailerinizi ileri safhaya. Yatın pusuya, sızın içine kan kokan düşman hattına ve indirin en zalim darbenizi alnına. Uğratın rakibinizi bozguna.
  KANA BÜRÜNSÜN SAVAŞ MEYDANI, KIRMIZIYA DÖNÜŞSÜN TAHTA KARELER.

  Yaşattığınızda yenilginin -bozuk- tadını hasmınıza. Yanıp söner ‘ben nerde hata yaptım sorusu’ kafasında. Belirir bir kızgınlık çatık kaşlarında. Kopar fırtınalar suskun görüntüsünün altında.


  - The Killed Şah -
 • -Tanrı'nın işine bak. Tavşan sürüsü bozkurtları tutsak etmiş götürüyor. Islak kargalar doğanları yendi be.
 • Ben ise şu dünyalık zevklere bağlı insanlara bakıyorum; yağlanan adamın üzerindeki yıkanmış adam gibi, kirlinin üzerindeki temiz gibi, uyuyanın üzerinde uyanık, ya da tutsak insanın üzerindeki özgür insan gibi.
  Kalidasa
  Sayfa 89 - İmge Kitabevi Yayınları 1. Baskı: Nisan 2005
 • affedemem, çok geç demek gururdan başka bir şey değilmiş
  hâlâ sevgi varsa içinde eğer.
  tutsak kalbimin kapılarını kırıp, içine baktığımda anladım.
  ve gurur, kaybedenlerin, acizlerin maskesiymiş,
  sevgi dolu yüreklerin gururu olmazmış.
  yüreğimde sevgi bulduğumda anladım.

  Can Yücel
 • İslam hilafetinin başındasın bugün ki kadar saray giderin var. Halkı sürü,tutsak - kendini çoban,efendi görüyorsun.Düşman işgaline boyun eğmişsin, halķın istediği yapısal siyasal reformları yapmamışsın, tüm gericiler arkadanda böyle bir durumda Feriştah olsan bir Mustafa Kemal'in çıkması haktır.