• Feriha Aktan : 1924 - 1983 Feriha Aktan

  Yaklaşık 10 sene önce bir antolojide bir şiirine tesadüfen rastladığım , adını daha önce duymadığım bir şair Feriha Aktan. Şöyleydi şiir ,

  "Bilinmez neler gizlediği her köşe bucağın
  Kim bilir hangi umuda tutsak
  Belki unutulmuş bir gözyaşına
  Apayrı bir düzen apayrı bir basım
  Kimler okuyacak kimler çiğneyip ezecek
  Bir roman çiziyorum yollarına İstanbul'un"

  Sonra internette biraz araştırma yaptım ve birkaç şiir kitabı olduğunu öğrendim. Şiirlerini bulmaya çalıştım ama malesef çok az şiiri vardı internette , fakat öyle bir dörtlüğüne rastladım ki mutlaka okumalıyım bu insanın şiirlerini dedim , şu kıtaydı beni etkileyen ,

  "İnancım sana güvensizliğimle vardı
  Ve tanımayışı birbirini anılarımın
  Bulamamak aradığımı sende
  Elbet kendi kendimi bulmaktı"

  Uzun süre ihmal ettikten sonra kısa bir süre önce 3 şiir kitabını sahaflarda bulup aldım. Sitemizde ismi kayıtlı değildi şairin ve haliyle kitaplarının da ama eklendi.
  Gök Bulut ve Yağmur , Işıltı , Kuytu.

  Şairin ölüm yıldönümü olan 27 kasıma kadar bu kitapları okuyup alıntılar paylaşmak istiyorum. Daha çok kişinin tanımasına vesile olmak istiyorum. Ülkemizde özellikle kadın şairler ihmal ediliyor , belki bunu en çok kıran kişi rahmetli Didem Madak oldu. Kendisine olan ilgiyi sonuna kadar hak ediyor elbette çok özel bir şair , belki de ölümüyle daha çok tanındı , pek çok yazarda olduğu gibi.

  Az bilinen , az okunan , unutulmuş veya çok az hatırlanan yazar ve kitapları keşfetmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Belki bu meseleyle ilgili biraz daha gayretli olabiliriz , herkese iyi okumalar dilerim.