Bünyamin Müftüoğlu, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

"Her gün geriye doğru giden bir ülkenin geleceğinden bahsetmek mümkün olabilir mi sizce? İnsanlar birbirini yiyor burada iş için. Yakın zamanda Çinliler de yavaş yavaş girmeye başladılar buralara. Onlar daha ucuz çalışmaya başladılar, ucuza getirip burada satmaya başladılar. Buradaki sektörleri de öldürmeye başladılar."

Batum'dan Orta Asya'ya Bir Yol Hikayesi, Adem Sağır (Sayfa 107 - Atatürk Kültür Merkezi Yayınları)Batum'dan Orta Asya'ya Bir Yol Hikayesi, Adem Sağır (Sayfa 107 - Atatürk Kültür Merkezi Yayınları)
Sibel, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kişi uzaklaşmadan nasıl gerçekten yakın olabilir?

Ermiş, Halil CibranErmiş, Halil Cibran
Ali Rıza MALKOÇ, 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Güncel olaylara; sadece duygusal bakmamak için, kindar tavır sergilememek için, gerekçeleri nedir, ipin ucu nereye varıyor, biraz kronolojik doğru bilgi gerekiyor.
Bunu da ancak yakın tarih okumalarıyla sağlayabiliriz. Yıllar önce okuduğum bu kitabı tekrar okuyunca daha iyi anladım.895 sayfa olan eser, bitirilmek için okunursa sıkıcı gelebilir.
Ben bölüm bölüm ve diğer kitapları okurken bitirdim.
İnsanoğlunun savaşlarla iç içe olduğunu görünce, savaşın sanki peynir ekmek gibi ihtiyaç olduğu zehabına kapılabilirsiniz.
Hele uluslararası denge politikası çok ilgimi çekti. Konjonktur gereği iki ülkenin dönem dönem hem dost, hem düşman kardeşleri oynayabildiğini gözlemliyorsunuz.
İstiklal savaşı ve tarih bilinci için akıcı bir eser.
Tehlikelere karşı stratrjik işbirliği, avrupa savaşları, sosyalist blok ülkelerinin dağılış serüveni, ortadoğuda kaynayan kazan, kıbrıs meselesi, sscb'nin dağılması ve
Din, ırk, ideoloji, toprak, ekonomi gerekçeli savaş vahşeti....
Hepsi bir film şeridi gibi gözünüzün önünden geçiyor.
Tekrarından kaçınabilmek için, önceyi bilmek gerek.

Emine Üstün, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlara karşı duyduğum şüphe, kin derecesine çıktı. Bana yaklaşmak isteyenlerden kaçtım. Kendime en yakın bulduğum veya bulacağımı zannettiğim insanlardan en çok korkuyordum. "O bile böyle yaptıktan sonra!..." diyordum.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 147)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 147)
Maria Puder, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Haydi sen bütün onlara git benimle
Son sigaramdın
Gidişin antinikotin
Birden bir şey mutlu eşit piyano çalıyor
Elleri iki çeşit durgun
Gerçi çıkmıyor gelenlerin karanlığa duranların
Suya inen sesleri
Tam şimdi denizinle
Bir çakıl taşına yaklaşıyor
Kuma çok yakın bütün kesitlerinle
Bakıyor ve bunalıyorsun
Tam şimdi ipe koşan
Beni elleriyle alkışlayan
Ağrıyan bir gün geliyor.

Şiirler, Cahit ZarifoğluŞiirler, Cahit Zarifoğlu
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

《Pekey ya yarın?》
《Hah.. şu mesele.. yarın? Kulun durmadan düşündüğü nesne. Neden düşünür? Sabırsızlığından mı? Daha çok tamahkârlığından düşünür. Yarın deyince aklına aslında ölüm gelmektedir de onun için. Halbuki ölümden önce neler neler vardır yarında. İnsana hem en yakın hem de insandan en uzaktır. Yarın..? Insanın alnında yazılıdır Mustafam. İnsanoğlu bu yazıyı okuyacağım diye koşar durur ama ne var ki alnı ile karşı karşıya gelemez. Gelse de alnına bakmağı akıl edemez, etmez; kendini beğenmişliği yüzünden kaşını, gözünü, ağzını burnunu süzmeyle vakit geçirir, Tanrının verdiği o güzelim yüzde kusur arar yahud hayran bakar..》
Kara Mustafanın akılcığı pek derinine inemiyordu, zorluk çekiyordu, bunalmağa başlamıştı: 《Yani?》 dedi; 《Yani Somuncu Babam...?》
《Yanisi şu ki oğul Kara Mustafa, senin insanoğlu dediğin nesne, sırtındaki dünün kanburuyla alnındaki yokuşa sürer kendini; yarın, yarın, yarın diye zorlar. O zaman da bugününü ağırlaştırır, tık-nefes olur, bocalar, bugünde bocalar. Halbuki her şeyin bir yolu yordamı vardır, çizilmiş bir yolu tıpkı şu senin yollanıp yürüyeceğin yol gibi. O yolu seçip tutabilirise insanoğlu varacağı yere varır. Ama nereye giderse gitsin kendi göremediği, farkedemediği kanbur beraberindedir, onsuz yapamaz, sırtındadır. Kendinden başka herkes görür o kanburu. Say ki insanoğlu bir yıldırım; yükünü atmak için fırlar, yakıp yıkar ortalığı.. sonra?》

Bu Atlı Geçide Gider, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 25)Bu Atlı Geçide Gider, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 25)
Kübra A., bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

İsmet Paşa, 1924 yılı sonu ile 1925 yılı başı hariç, 1923'ten 1937 yılına değin Başbakan olaral görev yapmış ve Atatürk'ün en yakın çalışma arkadaşı olmuştur. Ancak özellikle 1932 yılından sonra Atatürk'ün, Hükümete müdahale etmesi ve bakanları belirlemesi Başbakan İsmet Paşa'yı rahatsız etmiştir.

Devletçilik konusundaki görüş ayrılığı, iki devlet adamı arasındaki bir başka anlaşmazlık konusudur. Atatürk ılımlı ve esnek bir devletçiliği savunurken, İnönü daha katı ve doktrine bir devletçilik anlayışından yana olmuştur. Zaten İsmet İnönü'nün ayrılmasından sonra, liberal çevrelere yakın olan Celal Bayar'ın Başbakan olması rastlantı değildir.

Başlangıcından Günümüze Türkiye  Cumhuriyeti Tarihi, Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan (Sayfa 177 - Siyasal Kitabevi)Başlangıcından Günümüze Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan (Sayfa 177 - Siyasal Kitabevi)
Emrah, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kola
Özellikle Ramazan ayındaki reklamlarda iftar sofralarına getirilen Coca Cola reklamlarına gülüyorum. Kola da yaklaşık 0.75 gram alkol vardır. Bazı Gazlı içecekler de bu oran daha yüksektir. Örneğin yarım litre asitli kolalı meşrubat içildiğinde bir bardak şaraba yakın alkol alırsınız! TÜBİTAK 2006 yılında yaptığı incelemede Türkiye'de satılan kolalı kolasız meyveli on ayrı gazozda litre başına 0.2 ile 1.56 gram alkol oranı bulunduğunu tespit etti.

Saklı Seçilmişler, Soner Yalçın (Sayfa 194)Saklı Seçilmişler, Soner Yalçın (Sayfa 194)
İbrahim Ertaş, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

"İnsan tabiatının düşük, onmaz bir yanı vardır; kendisinden uzaklaşana yakın olmak, yakınlaşandan ise uzak kalmak ister"
İmam Şâfiî

El-Umm, İmam ŞafiiEl-Umm, İmam Şafii