Ahmet Gülüm

Ahmet Gülüm

Yazar
7.8/10
55 Kişi
·
176
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.704
Gösterim
Adı:
Ahmet Gülüm
Unvan:
Türk Yazar, Öğretmen
Doğum:
Antakya, 1967
1967 Antakya doğumlu.Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi mezunu. Aforizmalar ve mizah yazıları yazmakta, diğer çalışmalarını ise Kemal Gönen´le sürdürmektedir.Coğrafya Öğretmenliği ve yazarlık yapıyor.
Doğu Anadolu'da sanayi neden gelişmemiştir?
Doğu Anadolu çok dağlık mağlık bir yerdir. Oralar dağlık mağlık olduğu için ulaşım oraya gidemiyor. Ulaşım gitmeyince fabrika kurulamıyor. Fabrika dağın tepesinde olamaz. Dağı yok etmek gerekir. Bu da para ister. Ülkemiz fukara, karşılayamaz. Zaten dağı yok etmek için dinamit konulsa teröristler onları çalıp çırpıp götürür. Bu yüzden oraya endüstri gitmemiştir.
(Mustafa, ortaokul-1)
Terliksi hayvan ne demektir ?
Terlik giymeden dolaşıp duran deyişik türdeki hayvanlara terliksi hayvan denir.
(Sevda, lise-1)
Eskiden... çok güzel günler yaşıyordum. Bu sıralar çok mutsuzum. Bütün dünya habire üstüme gelip gelip duruyor.
Öğrencilerin sınavlarda verildiği ilginç cevapları çok değerli öğretmenlerimizin toplayıp ortaya çıkardığı eğlenceli bir eser. Okudukça gülecek, bu sözler çocukların aklına nasıl geliyor diyeceksiniz. ((:
Bazen dolambaçlı, bazen sade, bazen anlamlı/anlamsız sorular sormuşlar lise ve orta okul öğrencilerine. Sonuçların içinden insanın yüzünde tebessüm yaratanları ise kitaba eklemişler.

Vakit geçirmek için elinize ala bilirsiniz. Cevaplar o kadar basit ki, insan bir anlık düşünüyor " bu çocuklar nasıl büyüyor." diye. Ara sıra ise küçük çocukların bu kadar bizden habersiz büyümesine şaşırmamak elde değil. Bir yerden sonra iş o denli cahilce ( bunun yerine koyacağım başka söz bulamadım. Kusura bakmayın) hal alıyor ki, "bizimle dalga geçiyorlar" dedim.
Ama kitabın basımının 1997`lerde olduğunu var sayarsak, bu durum hiç de şaşırılası görünmüyor.

Eğlence yönünden okunulması gerekse de ben, acı gülüşle okuyarak bitirdim.

Keyifli okumalar..
Eğlenceli ve neşeli bir kitap. Kafa dağıtmak ve gülümsemek için okunabilir. Zaten çok da bir iddiası yok kitabın ama çerez niyetine keyifle okuyabilirsiniz.
Kitap gerçekten çook sempatik bir kitaptı. Ortaokul ve lise öğrencilerine sorular sormuşlar. Kitapta sorulara verilen bazen eğlenceli bazen saçma cevapları okuyorsunuz . Ben okurken eğlendim sizlerede tavsiye ederim.
Kitabı okurken ilkokul yıllarıma dönüverdim.Yazılı sorularına verilen çocukça cevaplar,doğru bildiğini düşünen çocukça bir ciddiyet ve muhteşem masumiyet dolu cümleler...
Uzun zamandır böyle kahkahalarla kitap okumamıştım, yine vize haftasındayım ve bana ilaç gibi gelen bir kitap okudum.

Kitapta ilk okul, orta okul ve lise öğrencilerinin yazılılara ve anketlere olağanüstü hayal güçleri ile verdiği cevaplar derlenmiş. Okurken büyümenin bize verdiği zararları bir kez daha anlamış oldum bu yüzden büyümeyi yeniden reddediyorum ve hala çocuk kafamla yoluma devam edicem, sizlere verdiğim hasarlardan dolayı özür de dilemiyorum.

İnsan büyür ama içindeki çocuğu, saflığı, masumluğu öldürmeden de pekala büyüyebilir... Sadece bunları unutmayın.

...

Her neyse şimdi kitabın son sözünden bir alıntı ile sonlandırmalıyım, yoksa söylenecek çok şey var ama zaman yok :)

**spoi istemeyenler okumasın **

"Büyükler kurallar ve bilgiler icat ederler ve bunların çok önemli olduğuna hemen kendilerini inandırırlar. Oysa bu kuralların ve bilgilerin çok önemli olduğu çocuklara pek de anlamlı gelmez. Onlar bu çoğu kez önyargılarla çerçevesi sınırlanmış kuralları ve bilgileri önce hayal dünyalarının ve o müthiş sezgilerinin süzgecinden geçirip öyle değerlendirirler. Size sorarım mübarek geceler hangileridir? Yoo öyle değil işte. İlkokul 5;ten Serpil, Kına Gecesi, Gerdek Gecesi ve Dolunay Gecesi diye üçe ayırıyor ve böylelikle büyüklerin bilgi ve mantık formunu alt üst ediyor..."
Bu kitap türünün tek örneği sanırım. Yazılılarda öğrencilerin verdiği komik cevaplar kitap haline getirilmiş. Sadece onlar değil başka mizah içeren şeyler de var. Bazı yerlerde mizah sınırı geçilmiş başka bir şey olmuş bence. Tavsiye eder miyim? Hayır. Çerez kitap. Zaman geçirmek için okunabilir.
gülmek istediğimde açıp okuduğum yazılanların çoğunun gerçek bir kısmının da yazarın hayal gücünün eseri olduğuna inandığım sempatik kitap.
Lise yıllarında keyifle okuduğum çok güzel bir derleme. Eğitim durumumuzu ortaya çıkaran, okullarda öğrencilerin verdiği cevapları derleyen bir kitap. Dışardan bitirme sınavında omur ilik nerede bulunur? Sorusunun cevabı olarak "16 yıllık aşçıyım, böyle bir soğanı ne kullandım ne de gördüm" cevabını veren bir öğrenci :)
Okurken güldüğüm eğlendiğim yanları oldu elbet ama kitabı derleyen yazarın dediği gibi aslında bu kitapta gülmekten önce okuduğumuz da nereye gidiyor bu eğitim sistemi demeliyiz. Bir ülkenin eğitimini düzeltmeden ilerle sağlamak imkansızdır. İlahi kitabımız indiğinde ilk emri okudur. Fakat biz bunu bile unuttuk. Peygamberi takip ediyoruz diyoruz fakat peygamberin okuma yazma karşılığında esirleri serbest bıraktığını, bir nevi okul olan sufeyi yaptığını, ilimle uğraşanin zikirle uğraşandan hayırlı olduğunu unuttuk.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Gülüm
Unvan:
Türk Yazar, Öğretmen
Doğum:
Antakya, 1967
1967 Antakya doğumlu.Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi mezunu. Aforizmalar ve mizah yazıları yazmakta, diğer çalışmalarını ise Kemal Gönen´le sürdürmektedir.Coğrafya Öğretmenliği ve yazarlık yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 176 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.