Alper Çeker

Alper Çeker

YazarÇevirmen
7.4/10
22 Kişi
·
56
Okunma
·
0
Beğeni
·
441
Gösterim
Metafor Türk edebiyatında teşbih ve istiare olarak ikiye ayrılır. Bunların arasında güç farkı vardır. Örneğin, teşbih "arslan gibisin" biçiminde yapılırken istiare "arslanım benim" biçimindedir. Birincideki benzetme anlamı veren "gibi" ikinci örnekte kalkmıştır.
258 syf.
·Puan vermedi
Satır aralarında Ankara'yı kötülemiş gibi geldi yazar bana soğudum bu nedenle kitaptan.Ama başka bir kitabını okuyacağım onda Ankara'dan bahsetmez umarım çünkü okumaya devam etmek istiyorum Alper Çeker'i. Hem bu günlerde popüler olan Ankara'yı sevmek. Yanlış ata oynuyorsun Alper Abi.
80 syf.
·2/10
Ya ben şiirden hiç anlamıyorum, ya da bu kitaptaki şiirler gerçekten kötü yazılmış. Yabancı yazarların yazdıkları şiirlerde çeviriden kaynaklanan anlam kaymalarını da göz önünde bulundururum hep, ama bu kitap Türkçe yazılmış ve bildiğimiz düz yazı cümleler bir araya getirilmiş, şiir yapılmış. Şiirlerin bir tanesinde bile herhangi bir duygu hissedemedim. Kısacası beğenmedim.
128 syf.
·Puan vermedi
Baha Tevfik Osmanlı'nın son dönemlerinde yaşamış ve Osmanlı Devleti'nin icinde olduğu bozulma ve çözülmeye şahit olmuş bir yazardır. Bu durumdan çıkış için birçok düşünür ve aydın gibi kafa yormuş, çareyi batılılaşmakta ve bireyi devlet karşısında yücelten liberal ve hatta anarşist anlayısta bulmustur. Yazar 18. ve 19. yüzyılda Avrupa'da son derece hakim olmuş pozitivist maddeci dünya görüşünü de benimsemistir. Bunu kitabında felsefenin günümüzde bilim ve teknikle son derece uyum sağlamıs olduğu ve bilim ve tekniğe aşina olmayan, buluşlar ve teknik yaratımlarla yakından ilgilenmeyen kimselerin yeni bir felsefi düşünce ortaya koyamayacakları görüşüyle de ifade etmektedir. Bu benim asla kabul etmediğim ve felsefeyi sınırlamak ve aslında felsefenin özünü olusturdugunu düşündüğüm metafiziği felsefeden dışlamak olarak gördüğüm bir düşüncedir. Malesef dönemin ağır sartları içinde ve Batı karşısında geri kalmışlığın getirdiği psikolojik etki ile Batı'yı çok yüceltme ve onu her yönüyle taklit etme ve icselleştirme -Batı'da hakim olan dünya görüşünü de kapsayacak biçimde- dönemin kimi diğer aydınlarında da görülen bir özelliktir. Simdi kitapla ilgili bazı notlarımı ve eleştirilerimi paylaşmak istiyorum.

1)Yazara göre birey bağımsız olmazsa hükümet de bağımsız olamaz.

2)Yazar için bireye büyük önem vererek herkesin düşünce ve cabasına saygı göstermek gercek ozgürlügün en önemli yükselme noktasıdır.

3) Yazar özgürlüğe dayanan güc ve etkinliğin tahakkumle elde edilen üstünlük isteğinden yüz bin kat daha meşru ve etkili olduğunu belirtir.

4)Yazara göre dünün felsefesi bugünün bilim ve fenni, yarının bilim ve fenni bugünün felsefesidir.

5) Yazar Türklüğü kurtaracak şeyin bir düşünsel amac olduğunu ve bunun da Avrupalılaşmak, medeni ve ilerlemiş olmak olduğunu belirtmektedir. Burada Avrupalılaşmak kavramı ile yazarın bilimsel ve teknolojik ilerlemeyi mi yoksa tüm değer ve kurumlarıyla Batı'yı tümüyle benimsemeyi mi kast ettiğinden emin degilim. Eğer ikinci durumu kast ediyorsa buna katılmadığımı söylemem gerekir. Medeniyetler birbiri ile etkileşim içindedirler ve olmalıdırlardır ama bu etkileşim asla ötekine tam bir dönüşüme yol açacak boyutta olmamalıdır ve olamaz da.

6) Yazarın aile, evlilik, milliyetcilik, özgürlük ve diğer bazı konularda alışılmısın dışında görüşleri vardır. Bunlar oldukça tartışmalıdır ve bazılarına katılmak benim için mümkün değildir. Örneğin ona göre ülkemizde (Osmanlı Devleti'nde) ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle evlenmek bir felakettir ve bundan sakınmak gerekir. Bu benim için çok radikal bir düsüncedir.

Sonuç olarak kitap içinde katılmadığım birçok düşünce olmasına rağmen benim için ilginç bir okuma oldu. Osmanlının icinde bulunduğu cözülme dönemindeki düşünsel dünyaya bir yönden aşina olmak açısından yararlı oldu diyebilirim.
Türkiye'de zeki ve klasik diyebileceğim ayrıca size aitliği ile moda olmamış bir kitap kesinlikle akıcılığı ve olay örgüsü ile mükemmel ve Türk edebiyatına büyük bir hediye.
64 syf.
·1 günde·6/10
Konu ile ilgili birkaç farklı yerden alıntının yer aldığı bir kitap. Daha ayrıntılı açıklama, yorum ve örnekler olsaydı daha faydalı olurdu.

Kitapla ilgili yazım: https://kitapokurum.blogspot.com/...ratici-yazarlik.html

Yazarın biyografisi

Adı:
Alper Çeker
Unvan:
Türk Şair-Yazar

Yazar istatistikleri

  • 56 okur okudu.
  • 30 okur okuyacak.