Amy Plum

Amy Plum

Yazar
8.2/10
167 Kişi
·
438
Okunma
·
27
Beğeni
·
2794
Gösterim
Adı:
Amy Plum
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Portland, Amerika Birleşik Devletleri, 1967
Amerikan ve Fransız genç yetişkin roman yazarı.En iyi bilinen romanı Benim İçin Öl'dür.Amy Birmingham'da büyüdü.
Ben hayatta aldığım her şeyi bir hediye sayıyordum. Cepte gördüğüm, değerini hafife al­dığım hiçbir şey yoktu.
“Hain, tatlı yalanların üstüne bal döktü.
Tek istediği kurbanlarının sevgisiydi.
Çünkü kuzuyu kandırmak kurda en büyük ödüldür.
Ve canavarın maskesinin düştüğü tek yer ölümdür. ”
Hayat siyah beyazken daha kolaydı. Güvenimi elimden alan ve beni güçsüz bırakan, grilerle tanımlanmış bir dünyanın muğlaklığıydı.
264 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Kitap, ismiyle ve konusuyla beni kendisine çekmişti ama içeriği, yazım dili beni o kadar da cezbetmedi. Kitap korku-gerilim türünde ama ben sürekli bu tarz kitaplar okuyunca etkilenmem de zorlaşıyor. Bu kitabın da dili bana basit geldi. O korkunç kabusları etkilenmeden okudum.

Tabi, kitap herkes de aynı etkiyi bırakmaz. Hatta, ben dışında okuyan diğer insanların çok sevdiği bir kitap.

Kitap, uyuyamayan yedi hasta üzerinde yeni bir tedavi denemek üzerine kurulu. Lakin işler ters gidiyor ve tedavinin başında olanlara göre bu yedi hasta komaya giriyor. Hastalar da ise durum farklı. Birbirilerinin rüyalarına giriyorlar ve sağ kurtulmaya çalışıyorlar.

Kitabın ikinci kitabı da var ama sanırım henüz ülkemizde çıkmadı. Devamını da inşallah okuyacağım.

Tavsiye edilir.
352 syf.
·6/10
Fantastik roman yazarları artık farklı konular bulmaya çalışıyorlar. Klasik vampir, kurt adam, melek olayları artık eskisi kadar popüler değil. Yazar da kendine güzel bir konu seçmiş ancak iş yazmaya geldiğinde çok amatörce yazmış. Kitap bir kez daha cilalanması gereken kitaplardandı bence, eksikleri çoktu. Tabi bunlara rağmen sadece meraktan bile olsa bir kaç saatte okunuyor.
352 syf.
·10/10
Benim İçin Öl'ün okuduklarımın arasında favori fantastik romanım olduğunu söylersem yalan olmaz sanırım ki uslanmaz bir vampir hikayesi aşığı olarak bu bir hayli ilginç zira Benim İçin Öl'ün vampir, kurt adam veya melekler gibi bilindik bir konuyla uzaktan yakından ilgisi yok.İlk olarak güzeller güzeli Kate'in Fransada sahip olduğu küçük ama mutlu çevresinden çok ama çok hoşlandım.Hiç Fransada bulunmamış biri olarak Kate'in günlük rutini olan cafe, kitap sahnelerin de sanki bizzat Fransadaydım.Yazarın mekan hakkında verdiği detayın yoğunluğundan kesinlikle memnun kaldım ve değinmek istediğim diğer bir konu sanat tarihi okuyan okurlarımızın biraz daha huyuna gidebilecek bir jest yapılmış.Kitapta geçen karakter isimlerinin çoğu geçmiş dönemin ressamlarından geliyor.Kitabın biraz daha içeriğinden bahsedecek olursam bahsi geçen Kate-Vincent aşkı çok güzel işlenmiş.Elbette her aşkta olduğu gibi güzel Kate'in ve Cennetten düşmüş bir melek olduğunu var saydığım beyaz teni, kuzguni siyah saçları, ve sizi olduğunuz yere çivileyen mavi gözleriyle Vincent'ın da arasında zaman zaman kavgaların yaşandığını görüyoruz.Fakat genel olarak şahit olduğum ki bir çok fantastik romanda bunu pek göremeyiz iki muhteşem karakterin çok uyumlu olduğu gerçeği.Hatta o kadar beklenmedik bir uyumları var ki Vincent'ın başına gelen bir kaç talihsiz olayda yaşananlar sizi üzmeye yetiyor ve kendinizi bu iki uyumlu çiftin birbirlerinden kopmamalarını dilerken buluyorsunuz.Peki madem vampir değiller, melek değiller de ne bu yaratıklar ? Diye sorarsanız inanın bende bilmiyorum tahminlerim mitolojik yaratıklar olduğu yönünde.Ha ! Bu arada uyumlu dedim diye tutkunun eksik olduğunu düşünüyorsanız sizi yanıltmışım demektir çünkü sevgili Vincent'ın hayatının aşkı Kate'ten uzak tutması gereken uslanmaz bir arkadaşı var.Tutamadığı bir sahnenin olduğunu söyleyerek ufak bir spoiler vermiş olayım.Zira bu sahneden sonra Vincent'a tekrar aşık olucak sabrına ve özgüvenine hayran kalacaksınız.Kısaca toparlamam gerekirse "Benim İçin Öl" farklı konusu karakter analizleri ve Fransanın büyüsüyle sizi kendisine aşık edecek bir roman olduğunu düşünüyor ve öneriyorum.
264 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kendileri benim üniversite sınavına hazırlandığım dönemde kafamı dağıtmak adına seri olduğunu bilmeyerek okuduğum bir kitaptır. Zaten çok kalın olmamasıyla beraber akıcılığıyla da tek oturuşta kendisini bitirtmeyi bildi.

Kitaptaki karakterlerimizin ortak bir sorunu var. O da halk tabiriyle uyuyamama olan insomnia. Hepsi farklı nedenlerle de olsa bir insomnia hastaları ve hepsi bundan kurtulmak, normal bir insan gibi hayatlarına devam etmek istiyor. Bunun için de bir deneye gönüllü olarak denek oluyorlar. Her şey yolunda ilerlerken beklenmedik bir olay sonucu deney ters tepiyor ve deneklerin komaya girmesiyle karakterlerimizin korkularıyla yüzleşecekleri olaylar başlamış oluyor.

Kitabın dili oldukça akıcı olmakla birlikte anlatılan mekan ve durumlar gayet iyi betimlenmiş. Bu şekilde gerçekten de kendinizi bahsedilen yerlerde bulup karakterlerle beraber mücadele ettiğinizi hissedebiliyorsunuz. Ki şahsen ben birkaç gün kendimi o mekanlarda gibi hissettim. Kitabın sonuna yaklaştıkça da olaylar ivme kazanıyor ve ufaktan da olsa tahmin ettiğiniz ancak devamını kestiremediğiniz türden bir bilgiyle sonlanıyor.

Psikolojik gerilim okumayı sevenlere gözüm kapalı önerebileceğim bir kitap. Sağlıcakla ve kitaplarla kalın...

Rüya Kapanı Amy Plum
410 syf.
·Beğendi·8/10
Yeni bir tür ortaya çıkaran bu üçleme kitabını beğendim. Geri dönenler yani bardialar ve numalar arasındaki savaş. Vampirler, kurtadamlar bu gibi kavramlara yeni bir boyut eklenmiş olmuş. Geri dönenlerin özelliklerini akıllarda soru kalmayacak şekilde üç kitapta açıklamışlar ve genel itibari ile herhangi bir açıklarını yakalayamadım. Genelde böyle fantastik kitaplar tolkienden sonra fazla okumadım ama beni tatmin etti hatta keşke filmi çevrilse demeden edemedim. Aslında kitabı bütün okuyan kişilerde vincenttan öte benim gibi bir jules hayranlığı var. Yazarın da bu dikkatini çekmişki üçlemeye ek olarak 2.5 kitap olarak jules'un başından geçenleri anlatmış. Ben daha okumadım ama fazlasıyla merak ediyorum.
352 syf.
Spoiler içerir.


Kitap öyle akıcıydı ki bi an bile gözümü ayırmadım. Şaşırdım valla. Georgia'yı sevdim, o eğlenceli ruh hali, umursamamazlığı güzeldi. Kitap konu itibariyle zaten okuyanı sarıyor ve hiç sapmadılar gayet heyecanlıydı. Tempo düşmedi.

Çok kısa sürede okudum bitti. Vincent için düşüncelerim her kızın düşüneceği cinsten. Yine de normal hayatta, böyle olağanüstü durumlarda genç kızlar çığlık atar, korkar ne bileyim Kate'n akıl sağlığının bu kadarı da helal dedirtti. Gayet sakindi :)
264 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir psikolojik gerilim romanı. Uykusuzluk hastalığından muzdarip 7 adet genç yeni bir tedavi yöntemi için Dr. Zhyu ve Vesper'a gelir. Çeşitli ilaçlarla uyutulacak bu gençlerin hayat aktiviteleri takip edilecektir. Ama gençler hep birlikte grup üyelerinin en korkunç rüyalarında bulacaktır kendini. Beth Ann, Fergus, Ant, Georgina, Catalina, Remi, Sinclair Rüya Kapanı dedikleri bu yerdeki kabuslardan sağ çıkmaya çalışacaktır. Ancak orada ölen gerçek hayatta da ölmektedir ve Beth Ann bunu yaşar. Uyutulan çocukları takip eden tıp fakültesi öğrencisi Jaime garipliği fark eder ve hasta dosyalarını incelemeye başlar. Aralarında biri iflah olmaz bir psikopattır ve diğerleri de tehlikededir. Acaba Fergus ile Georgina arasında bir ilişki olacak mıdır? Georgina gerçekte kimdir? Ant ile ilişkisi nedir? Catalina ve Sinclair yakınlaşacak mıdır? Her rüya evresinde çıkan yaratık kimdir ve bizimkilere ne yapmak istemektedir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
352 syf.
·Puan vermedi
Benim İçin Öl- Amy Ölüm

Akılçelen Kitaplar Bir Youtube kanalında görüp okumaya karar verdiğim bir kitap olarak okuduğuma memnun kaldım. Bir kitabın sonu olmasına rağmen bir hikayenin başı gibi hissettiğim güzel bir kitaptı. Gerçi güzel göreceli bir kavram ama hikayenin içindeki karakterlerin gerek 'vampir' kalıbından uzak tutularak gerek farklı bir katagoride algılamamızı sağlayarak yazarın iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Özellikle olay örgüsünün Paris içerisinde meydana gelmesi ve tarihsel olaylarla bağlantılı olması bana bilgi olarak ta çok şey kattı diye düşünüyorum. En azından artık Paris'te içinde 6 milyon insanın yattığı -kemikleri sıralanarak dizilmiş ve kemiklerin taşınması 15 ay sürmüş- bir mezarlık bulunduğunu kendi adıma bilmiyordum. Serinin iki kitabı daha var ve ben işler nasıl gelişecek, Vincent ve Kate'in ilişkileri nasıl şekillenecek merak ettim açıkçası. Ne demişler; Okuyalım görelim.
N.

Yazarın biyografisi

Adı:
Amy Plum
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Portland, Amerika Birleşik Devletleri, 1967
Amerikan ve Fransız genç yetişkin roman yazarı.En iyi bilinen romanı Benim İçin Öl'dür.Amy Birmingham'da büyüdü.

Yazar istatistikleri

  • 27 okur beğendi.
  • 438 okur okudu.
  • 234 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları