Anna Sewell Anna Mary Sewell

Yazar 8,5/10 · 118 Oy · 2 kitap · 582 okunma ·  11 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Anna Sewell
 • Yazarın Tam Adı:
  Anna Mary Sewell
 • Unvan:
  İngiliz Yazar
 • Doğum:
  Great Yarmouth, İngiltere 30 Mart 1820
 • Ölüm:
  Lammas, Birleşik Krallık 25 Nisan 1878
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

11 okur beğendi.
118 puanlama · 44 alıntı
0 haber · 1.853 gösterim
582 okur kitaplarını okudu.
195 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Anna Sewell'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Anna Sewell'in Biyografisi

Anna Mary Sewell İngiltere'nin Norfolk Bölgesi'ndeki Great Yarmouth'da Religious Society of Friends mezhebine bağlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Isaac Phillip Sewell (1793–1879), annesi Mary Wright Sewell (1798–1884) ise çocuk kitapları yazan başarılı bir yazardır. Philip adında bir erkek kardeşi olan Anna Sewell, büyük ölçüde evde eğitim gördü.

On iki yaşında iken, ailesi Stoke Newington'a taşındılar ve Sewell ilk kez burada okula gitti. İki yıl sonra, okuldan eve giderken yere düştü ve iki ayak bileği de ciddi bir şekilde sakatlandı. 1836 yılında babası, o bölgenin ikliminin iyileşmesinde yardımcı olacağını düşünerek, Brighton'da bir iş aldı. Buna rağmen, sakatlığının yanlış tedavisinin de sonucu olarak, yaşamının bundan sonraki kısmında Anna bir koltuk değneği olmadan uzun süre ayakta duramıyor ve yürüyemiyordu. Daha fazla hareketlilik için, sık sık atlı arabaları kullanıyordu. Bu sayede atlara büyük sevgi duymaya başladı ve hayvanlara daha iyi muamele için endişe duydu.

Bu süre içinde, Anna ve annesi Society of Friends'den ayrıldı ve İngiltere Kilisesi'ne katıldı, ama ikisi de evanjelik çevrelerinde aktif kaldı. Annesi dini bağlılığını en çok evanjelik çocuk kitapları yazarak gösterdi. Bu kitapları Anna yayına hazırlanmasında yardımcı oldu.

Avrupa'da sağlığını geliştirmek isterken, Sewell çeşitli yazarlar, sanatçılar ve filozoflar'la tanıştı ve daha önce hiç tanımadığı düşüncelere bu sayede ulaştı.

Sewell'in basılı tek eseri "Siyah İnci"'yi, 1871 yılında 1877 yılına kadar, Norfolk'ta Norwich şehri yakınlarındaki "Old Catton"'a taşındıktan sonra yazdı. Bu sürede sağlığı kötüye gidiyordu. Çok güçsüz düştüğü için devamlı yatması gerekiyordu ve bu yüzden yazması çok zor hale gelmişti. Annesine romanı dikte ederek yazdırmaya başladı ve 1876'dan sonra küçük kağıt parçalarına yazdıktan sonra annesi bu metinleri kağıda geçirdi.

Sewell romanın haklarını 24 Kasım 1877 günü 57 yaşında iken yerel yayınevi Jarrolds'a sattı. Günümüzde roman çocuk edebiyatı klasiklerinden biri olarak kabul edilse de, Anna Sewell bu romanı atlarla çalışanlar için yazmıştı. Romanını "atların refahı ile aynı zamanda şefkat, sevgi ve saygının insan tedavisindeki önemi" diye açıkladı.

Anna Sewell'in Old Catton'daki evi

Kitabı yayınlandıktan beş ay sonra 25 Nisan 1878 tarihinde hepatit veya veremden öldü. Ancak bu kısa sürede kitabın yayınlanmasından sonraki ilk başarısını görebildi. 30 Nisan 1878'de Buxton, Norfolk'ın yakınlarında Lammas'da gömüldü.

Anna Sewell'in Kitapları Kitap Ekle

8,5/ 10  (113 Oy) ·  575 Okunma
8,6/ 10  (5 Oy) ·  7 Okunma
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sevgisiz din olmaz; insanlar dinleri hakkında istedikleri kadar konuşabilirler; fakat eğer din onlara insanlara ve hayvanlara karşı iyi davranmayı öğretmiyorsa, hepsi boşunadır-hepsi boşuna, James; her şeyin içyüzünün ortaya döküleceği ve gerçek değerini bulacağı o gün, hepsinin foyası ortaya çıkacaktır."

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 52 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 52 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bana sorarsanız dünyada moda kadar kötü bir şey olamaz. Örneğin köpeklerin haline bakın. Köpeklerin kuyruklarını kesiyorlar. Böylece kuyruklar ponpon gibi duruyormuş güya. Sonra zavallıların güzel küçük kulaklarını da kesip sivriltiyorlar. Böylece köpeklere daha zeki bir hal geliyormuş. Budalalık!

Siyah İnci, Anna SewellSiyah İnci, Anna Sewell
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
18 Oca 13:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bence moda dünyadaki en kötü şeylerden biri. Örneğin köpeklere neler yaptıklarına bakın. Cesur görünsünler diye kuyruklarını keserler, yırtıcı görünsünler diye kulaklarını kesip sivriltirler; inanılır gibi değil!

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
 18 Oca 13:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Oğlanlar, bir at veya midilliyi, diledikleri süre ve dilediklerince hızlı koşup durabilecek bir lokomotif ya da harman dövme makinesi gibi bir şey sanıyorlar; bir midillinin yorulabileceğini veya duyguları olduğunu hiç düşünmüyorlar.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 38 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 38 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
18 Oca 13:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

...unutmayın ki gün gelecek hepimiz yaptıklarımızın hesabını vereceğiz, insanlara ve hayvanlara yaptıklarımızın.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
18 Oca 13:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ne hakkınız var?
Tanrı'nın yaratıklarına acı çektirip güzelliklerini bozmaya ne hakları var?

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ve insanların şefkatine ilişkin geçirdiğim ilk deneyim bu oldu, her şeyi zorla yaptırdılar. Ne istediklerini anlamama fırsat tanımadılar.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Hayır hayatım; fakat senin Siyah İncin bizden akıllı çıkmasaydı, tahta köprüde hep birlikte nehri boylayacaktık."

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 49 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 49 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Benim ilkem şu: Son verme imkanımız olan zulmü veya yanlışı görüp de bir şey yapmazsak, suça ortak oluruz.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Annem, ne kadar iyi davranırsam o kadar iyi muamele göreceğimi anlattı; yapılacak en akıllıca iş; her zaman bütün gayretimle sahibimi memnun etmeye çalışmaktı.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 13 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 13 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Bütün Alıntıları Göster
rukiye altop, Siyah İnci'yi inceledi.
18 Oca 19:35 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Bir hayvansever olarak bu kitabı okumak zor oldu. Bazı yerlerinde, özellikle hayvanlara işkence yaptıkları yerleri okurken öfkelenmemek elde değil. Sinirden kitabı fırlatasım geldi. Kötü olayların yanı sıra tabii iyi şeylerde oluyor kitapta. Mesela Siyah İnci isimli baş kahramanımız atımızın yeni arkadaşları oluyor ve onların başından geçenleri öğreniyoruz. Siyah İnci'nin bulunduğu yerden başka bir yere satıldığında orası iyiyse seviniyordum falan. Kitapta zaten Siyah İnci'nin başından geçen olaylar anlatılıyor. Kitabın dili oldukça akıcı, zaten birincil ağızdan, yani atın ağzından anlatıldığı için (ilk başta bu durum bana komik gelmişti ama alıştım sonra) okunması kolay oluyor. Kitabın yazarı Anna Sewell, sırf moda olduğu için atlara takılan, özellikle koşum atlarına sabit mengene kayışı takılmasına (bu sabit mengene kayışı atların başını dik tutarak daha güzel görünmesini sağlıyor. Tabii atlar için çok zor durum ve büyük işkence çünkü istedikleri gibi başlarını eğemiyor ve oynatamıyorlar) ve hayvanlara işkence edilmesine büyük öfke duyuyor. Amacının ''insanları atlara şefkat ve saygı göstermeye, anlayışlı davranmaya teşvik etmek'' olduğunu yazmış yazarımız. Keşke herkes bu kadar duyarlı olsa. Ben bu mesajı aldığımı düşünüyorum ve şiddetle Siyah İnci kitabını herkese tavsiye ediyorum. Okuyun, okutturun!
Keyifli okumalar...

Hayriye Gül, Siyah İnci'yi inceledi.
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Siyah inci. Kitabıyla da çizgi filmiyle de çocukluğumun değerlerinden biri. Ağlaya ağlaya okumuştum küçükken. Şimdi okurken yine duygulandim, yine sinirlendim. Yazar bir atın otobiyografisi diye kaleme almiş, bir atın gözünden insanların ne kadar zalim, duygusuz bencil olduğunu gözler önüne sermiş. Kırbaçlanan atlar kuyruğu kesinlen atlar veya köpekler...Sayfalar ilerlerken bu gaddarlığın günümüzde hala devam ettiğini görmek ayrı bir ürpetici durum oldu benim için. Siyah inciyi, zencefili, adı geçmeyen diğer atları okurken düşündüm; merhametimiz nereye kayboldu yoksa, hiç var olmayan bir kavram mıydı? Kitabı anlatığım bir komsu teyzem, " insan insana iyi davranmıyor ki hayvanları kim düşünecek" diyerek bütün düşüncelerime noktayı koydu.

Selman Ç., Siyah İnci'yi inceledi.
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Tek bir cümle ile özetle deseniz "At sahibine göre kişner" derdim herhalde.
Sahibi nasılsa kendisi de o şekilde oluyor bunu çok net bir şekilde görebiliyoruz bu kitapta. İster at olsun, ister ağaç, ister insan fark etmiyor. Nasıl yetiştirir, nasıl eğitirseniz öyle oluyor veya olmaya çalışıyor. Yine insanların acımasızlığı, zalimliği gözler önüne seriliyor bu kitapta. Ayrıca sevginin, ilginin, merhametin ne derece önemli olduğunu bir kez daha görebiliyoruz. Tabii bunların ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor ama uygulama konusunda o kadar istekli olunmuyor maalesef.
Yer yer çalışma koşulları, mesai saatleri kavramları ele alınmış bunun üzerinden de mesajlar verilmiş almak isteyene tabii.
Yazarın okula giderken sakatlanıp koltuk değneklerine muhtaç kalması ve gideceği her yere at arabaları ile gitmesi atlara olan duyarlılığını arttırdığı kesin.
Ben sevdim bu kitabı eminim okursanız siz de seveceksiniz.

Zeynep, Siyah İnci'yi inceledi.
22 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluğumun unutamadığım kitabı; ama neden unutamadığımı anımsayamıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra annemlere resmen 'at' almak ve adını 'siyah inci' koymak için yalvardığımı hatırlıyorum. Beni derinden bu kadar etkileyen şeyin ne olduğunu anlamam için tekrar okumam gerek. Tekrar okunacaklar listesine ekliyorum.

Kübra çil, Siyah İnci'yi inceledi.
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluğumda okuduğum ve çizgi filmini de zevkle izlediğim eser. Atın gözünden insanları anlatan bu kitap; insanların bazen ne kadar zalim ve acımazsız bazen de ne kadar iyi olduğunu gözler önüne seriyor. Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama okursanız kendinize yeni şeyler eklersiniz. Yazara sonsuz teşekkürler.

Güler Bilkay Aygün, Siyah İnci'yi inceledi.
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlkokul yıllarımda okuduğum, bir atın gözünden hayatı ve insanları anlatan, uzun süre etkisinden kurtulamadığım, beni derinden etkileyen bir kitap. Herkese tavsiye ederim.

Yelda Ergin Öztürk, Black Beauty'u inceledi.
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu defa olaylar bir AT'ın gözünden ve sözlerinden aktarıldı bize. İnsanlar bazen bu dünyada tek nefes alıp verenin kendileri olduğu gibi bencilce bir düşünceye sahiptir. Olmayanları buradan tenzih ederek söylüyorum. Hayvanlarda nefes alıp veren, düşünen, ona göre davranan, duyguları olan, ağlayan, gülen ya da duygularını kendine özgü hal ve tavırlarla ifade eden canlılardır. Sadece konuşamazlar. O nedenle onların dilinden anlamak gerekir.

Hikâyeye dönecek olursak Siyah İnci cins bir attır. Güvenli, huzur dolu çiftliğinde yaşamını sürdürürken sahiplerinin değişen yaşantısı Onunda yaşamını değiştirecektir. Uzun bir zaman diliminde sürekli olarak farklı ailelere satılmıştır. Bölümlerde burada karşılaştığı acı ,tatlı hatıraları, edindiği dostlukları anlatırken bakalım en sonunda tekrar huzur dolu bir yuva bulabilecek mi? Kimi zaman hüzünlenerek, kimi zaman gülümseyerek, kimi zaman da UMUDUN tüm canlıları nasıl hayatta ve ayakta tutabileceğini özümseyerek okudum

AYSU GÜRBÜZ, Siyah İnci'yi inceledi.
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel kitaptı.Beğendim demesezem alınır kitap.Beğendim kitabı.Biraz SİYAH İNCİ çok yoruldu ve arkadaşı öldü.Bıyıklı oldu ve kişnedi sahibine.Yani anlayacan artık ya iyi ve ya kötü oldu iyileştiler artık çok mutluydu yaşamdan.Çok güzel ve yerler gördü.Şehir ve köyler,ahırlar,yeni arkadaşlar,taylar,yaşları,on iki yaşlarındaydı .Ben zazen beğendim kitapı 4'üncü kitap okudum bu sene çok kitap okudum.22'inci bitti.80 sayfaydı.Az bir sayfa olmasına rağmen araba,foyton,kırmaç,sahipleri,herşeylerine baktılar ve yedirler.Değişik yerler göre göre artık yoruldu ve iyileşti.Son.

ışıl zambak, Siyah İnci'yi inceledi.
16 May 19:12 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir atın ağzından insanoğlunun ne kadar da kötü olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Hayvan sever olarak kitabı okurken sinirlerim zipladi. Kendimi o atın yerine koydum sanki işkenceler bana yapıldı çok üzücüydü. Ve konuşamadığı için sadece kişneyerek tepki gosterebildi. Siyah İnci elden ele gezdi son demlerinde biraz olsun rahat ediyor.

Alya Aybüke Mete, Siyah İnci'yi inceledi.
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir atın ağzından insanlığın utancını anlatmış yazar, çünkü baştan aşağı bir kaç olay dışında hayvanlara davranışlarımızda beliren bencil çıkar ilişkisi gösterilmiş, eziyetler anlatılmış. Hem de doğru bir şekilde geçmişte öyleydi şimdi de böyle. Yani en basitinden büyük adadaki atların hali anlatılmış. Tabii bir atın gözünden diye olayı sadece atlarla ilişkilendirmemek lazım, kısacası insanın zalimliği anlatılmış.

Bütün İncelemeleri Göster