Anna Sewell Anna Mary Sewell

Yazar 8,3/10 · 104 Oy · 2 kitap · 543 okunma ·  10 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Anna Sewell
 • Yazarın Tam Adı:
  Anna Mary Sewell
 • Unvan:
  İngiliz Yazar
 • Doğum:
  Great Yarmouth, İngiltere 30 Mart 1820
 • Ölüm:
  Lammas, Birleşik Krallık 25 Nisan 1878
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

10 okur beğendi.
104 puanlama · 42 alıntı
0 haber · 1.781 gösterim
543 okur kitaplarını okudu.
167 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Anna Sewell'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Anna Sewell'in Biyografisi

Anna Mary Sewell İngiltere'nin Norfolk Bölgesi'ndeki Great Yarmouth'da Religious Society of Friends mezhebine bağlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Isaac Phillip Sewell (1793–1879), annesi Mary Wright Sewell (1798–1884) ise çocuk kitapları yazan başarılı bir yazardır. Philip adında bir erkek kardeşi olan Anna Sewell, büyük ölçüde evde eğitim gördü.

On iki yaşında iken, ailesi Stoke Newington'a taşındılar ve Sewell ilk kez burada okula gitti. İki yıl sonra, okuldan eve giderken yere düştü ve iki ayak bileği de ciddi bir şekilde sakatlandı. 1836 yılında babası, o bölgenin ikliminin iyileşmesinde yardımcı olacağını düşünerek, Brighton'da bir iş aldı. Buna rağmen, sakatlığının yanlış tedavisinin de sonucu olarak, yaşamının bundan sonraki kısmında Anna bir koltuk değneği olmadan uzun süre ayakta duramıyor ve yürüyemiyordu. Daha fazla hareketlilik için, sık sık atlı arabaları kullanıyordu. Bu sayede atlara büyük sevgi duymaya başladı ve hayvanlara daha iyi muamele için endişe duydu.

Bu süre içinde, Anna ve annesi Society of Friends'den ayrıldı ve İngiltere Kilisesi'ne katıldı, ama ikisi de evanjelik çevrelerinde aktif kaldı. Annesi dini bağlılığını en çok evanjelik çocuk kitapları yazarak gösterdi. Bu kitapları Anna yayına hazırlanmasında yardımcı oldu.

Avrupa'da sağlığını geliştirmek isterken, Sewell çeşitli yazarlar, sanatçılar ve filozoflar'la tanıştı ve daha önce hiç tanımadığı düşüncelere bu sayede ulaştı.

Sewell'in basılı tek eseri "Siyah İnci"'yi, 1871 yılında 1877 yılına kadar, Norfolk'ta Norwich şehri yakınlarındaki "Old Catton"'a taşındıktan sonra yazdı. Bu sürede sağlığı kötüye gidiyordu. Çok güçsüz düştüğü için devamlı yatması gerekiyordu ve bu yüzden yazması çok zor hale gelmişti. Annesine romanı dikte ederek yazdırmaya başladı ve 1876'dan sonra küçük kağıt parçalarına yazdıktan sonra annesi bu metinleri kağıda geçirdi.

Sewell romanın haklarını 24 Kasım 1877 günü 57 yaşında iken yerel yayınevi Jarrolds'a sattı. Günümüzde roman çocuk edebiyatı klasiklerinden biri olarak kabul edilse de, Anna Sewell bu romanı atlarla çalışanlar için yazmıştı. Romanını "atların refahı ile aynı zamanda şefkat, sevgi ve saygının insan tedavisindeki önemi" diye açıkladı.

Anna Sewell'in Old Catton'daki evi

Kitabı yayınlandıktan beş ay sonra 25 Nisan 1878 tarihinde hepatit veya veremden öldü. Ancak bu kısa sürede kitabın yayınlanmasından sonraki ilk başarısını görebildi. 30 Nisan 1878'de Buxton, Norfolk'ın yakınlarında Lammas'da gömüldü.

Anna Sewell'in Kitapları Kitap Ekle

8,4/ 10  (100 Oy) ·  536 Okunma
7,0/ 10  (4 Oy) ·  7 Okunma
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sevgisiz din olmaz; insanlar dinleri hakkında istedikleri kadar konuşabilirler; fakat eğer din onlara insanlara ve hayvanlara karşı iyi davranmayı öğretmiyorsa, hepsi boşunadır-hepsi boşuna, James; her şeyin içyüzünün ortaya döküleceği ve gerçek değerini bulacağı o gün, hepsinin foyası ortaya çıkacaktır."

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 52 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 52 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bana sorarsanız dünyada moda kadar kötü bir şey olamaz. Örneğin köpeklerin haline bakın. Köpeklerin kuyruklarını kesiyorlar. Böylece kuyruklar ponpon gibi duruyormuş güya. Sonra zavallıların güzel küçük kulaklarını da kesip sivriltiyorlar. Böylece köpeklere daha zeki bir hal geliyormuş. Budalalık!

Siyah İnci, Anna SewellSiyah İnci, Anna Sewell
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
18 Oca 13:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bence moda dünyadaki en kötü şeylerden biri. Örneğin köpeklere neler yaptıklarına bakın. Cesur görünsünler diye kuyruklarını keserler, yırtıcı görünsünler diye kulaklarını kesip sivriltirler; inanılır gibi değil!

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 43 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
 18 Oca 13:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Oğlanlar, bir at veya midilliyi, diledikleri süre ve dilediklerince hızlı koşup durabilecek bir lokomotif ya da harman dövme makinesi gibi bir şey sanıyorlar; bir midillinin yorulabileceğini veya duyguları olduğunu hiç düşünmüyorlar.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 38 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 38 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
18 Oca 13:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

...unutmayın ki gün gelecek hepimiz yaptıklarımızın hesabını vereceğiz, insanlara ve hayvanlara yaptıklarımızın.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
rukiye altop, bir alıntı ekledi.
18 Oca 13:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ne hakkınız var?
Tanrı'nın yaratıklarına acı çektirip güzelliklerini bozmaya ne hakları var?

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ve insanların şefkatine ilişkin geçirdiğim ilk deneyim bu oldu, her şeyi zorla yaptırdılar. Ne istediklerini anlamama fırsat tanımadılar.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Hayriye Gül, bir alıntı ekledi.
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Benim ilkem şu: Son verme imkanımız olan zulmü veya yanlışı görüp de bir şey yapmazsak, suça ortak oluruz.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Annem, ne kadar iyi davranırsam o kadar iyi muamele göreceğimi anlattı; yapılacak en akıllıca iş; her zaman bütün gayretimle sahibimi memnun etmeye çalışmaktı.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 13 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 13 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli, bir alıntı ekledi.
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Onun istediğinin içimdeki bütün coşkuyu, cesareti tüketmek, beni sessiz, ezik, emirlere boyun eğen bir et yığını haline getirmek olduğunu en başta hissetmiştim.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Bütün Alıntıları Göster

Anna Sewell ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.