1000Kitap Logosu
Resim
Anna Sewell

Anna Sewell

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
1.546 Kişi
5,8bin
Okunma
122
Beğeni
5,4bin
Gösterim
Tam adı
Anna Mary Sewell
Unvan
İngiliz Yazar
Doğum
Great Yarmouth, İngiltere, 30 Mart 1820
Ölüm
Lammas, Birleşik Krallık, 25 Nisan 1878
Yaşamı
Anna Mary Sewell İngiltere'nin Norfolk Bölgesi'ndeki Great Yarmouth'da Religious Society of Friends mezhebine bağlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Isaac Phillip Sewell (1793–1879), annesi Mary Wright Sewell (1798–1884) ise çocuk kitapları yazan başarılı bir yazardır. Philip adında bir erkek kardeşi olan Anna Sewell, büyük ölçüde evde eğitim gördü. On iki yaşında iken, ailesi Stoke Newington'a taşındılar ve Sewell ilk kez burada okula gitti. İki yıl sonra, okuldan eve giderken yere düştü ve iki ayak bileği de ciddi bir şekilde sakatlandı. 1836 yılında babası, o bölgenin ikliminin iyileşmesinde yardımcı olacağını düşünerek, Brighton'da bir iş aldı. Buna rağmen, sakatlığının yanlış tedavisinin de sonucu olarak, yaşamının bundan sonraki kısmında Anna bir koltuk değneği olmadan uzun süre ayakta duramıyor ve yürüyemiyordu. Daha fazla hareketlilik için, sık sık atlı arabaları kullanıyordu. Bu sayede atlara büyük sevgi duymaya başladı ve hayvanlara daha iyi muamele için endişe duydu. Bu süre içinde, Anna ve annesi Society of Friends'den ayrıldı ve İngiltere Kilisesi'ne katıldı, ama ikisi de evanjelik çevrelerinde aktif kaldı. Annesi dini bağlılığını en çok evanjelik çocuk kitapları yazarak gösterdi. Bu kitapları Anna yayına hazırlanmasında yardımcı oldu. Avrupa'da sağlığını geliştirmek isterken, Sewell çeşitli yazarlar, sanatçılar ve filozoflar'la tanıştı ve daha önce hiç tanımadığı düşüncelere bu sayede ulaştı. Sewell'in basılı tek eseri "Siyah İnci"'yi, 1871 yılında 1877 yılına kadar, Norfolk'ta Norwich şehri yakınlarındaki "Old Catton"'a taşındıktan sonra yazdı. Bu sürede sağlığı kötüye gidiyordu. Çok güçsüz düştüğü için devamlı yatması gerekiyordu ve bu yüzden yazması çok zor hale gelmişti. Annesine romanı dikte ederek yazdırmaya başladı ve 1876'dan sonra küçük kağıt parçalarına yazdıktan sonra annesi bu metinleri kağıda geçirdi. Sewell romanın haklarını 24 Kasım 1877 günü 57 yaşında iken yerel yayınevi Jarrolds'a sattı. Günümüzde roman çocuk edebiyatı klasiklerinden biri olarak kabul edilse de, Anna Sewell bu romanı atlarla çalışanlar için yazmıştı. Romanını "atların refahı ile aynı zamanda şefkat, sevgi ve saygının insan tedavisindeki önemi" diye açıkladı. Anna Sewell'in Old Catton'daki evi Kitabı yayınlandıktan beş ay sonra 25 Nisan 1878 tarihinde hepatit veya veremden öldü. Ancak bu kısa sürede kitabın yayınlanmasından sonraki ilk başarısını görebildi. 30 Nisan 1878'de Buxton, Norfolk'ın yakınlarında Lammas'da gömüldü.
113 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
Siyah İnci Kitap İncelemesi:
İlk defa bir klasiğin incelemesini yazıyorum ve çok heyecanlıyım. Açıkçası bu klasiğin konusundan çok bize verdiği mesajlar ve öğütler çok güzeldi bana göre. Kitabımız bir fabl. Baş karakterimiz olan kişi bir at. Biz bu atın ağzından okuyoruz bütün hikayeyi. Atımızın adı da Siyah İnci ve kitabın ismi de buradan gelmiş zaten. Kitabın konusu: Aslında kitabımız o kadar olaylı değil zaten yaklaşık 100 sayfa kadar bu yüzden konusundan çok kısa olarak bahsedeceğim. Bu kitap bize adı Siyah İnci olan bir atın hayatını anlatıyor. Kitapta Siyah İnci'nin bazı sahiplerinin çok kötü olduğunu bazı sahiplerinin ise çok iyi olduğunu okuyoruz. Aynı zamanda Siyah İnci'nin yaşadığı zorluklarını ve mutluluklarını da okuyoruz. Benim bu kitapta en çok sevdiğim şey kitabın ana fikriydi. O yüzden biraz bundan bahsedeyim. Kitabımızda hayvanlarla ilgili birçok şeye değinilmiş ben de bunların arasından kitapta en çok değinilen konuları söyleyeceğim. -Hayvanlara yapılan zulümler. -İnsanların sırf modaya ayak uydurmak için o zamanlar atlara taktığı sabit mengene kayışı takmanın atların canını nasıl acıttığı. -İnsanların atları gereksiz yere kırbaçlayıp onlara eziyet ettiklerinde atların neler hissettikleri. Gibi birçok konuyu ele almış yazarımız. Ben bu kitabı herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu kitapta hayvanların özellikle de atların, insanların davranışları karşısında nasıl hissettiğini anlayabiliriz. Gerçekten insanları hayvanlara ve özellikle de atlara karşı duyarlı yapabilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Benim elimde kısaltılmışı vardı. Bu yüzden kalınını almadım. Ama ileride kalınını da alıp okumayı çok istiyorum. Benim size tavsiyem kalınını almanız. Hem zaten kalın dediğim de 200 sayfa civarında. Gerçekten beğendiğim bir kitaptı. Ki ben klasik okurken sıkılan ve klasik okumayı pek sevmeyen biriyim. Daha doğrusu klasik okumayan biriyim. Yani kitabı okuyun derim. Verdiği mesaj gerçekten çok güzel ve bu mesajı herkesin okuyup anlayıp uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitabı okuyun yani. Her zamanki gibi diyorum: İlk önce siz okuyun, sonra da okumayanlara okutturun.
Siyah İnci
8.7/10 · 5,8bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
248 syf.
·
5 günde
·
9/10 puan
Siyah İnci... - uzun zamandır kitaplığımda bekliyor..erteleye erteleye bu günler de okumak nasip oldu , öyle sevdim kiiii - hayvanlar konuşamıyor diye hisleri de yok mu sanıyoruz ? evet...çoğu kez öyle sanıyoruz sanırım..öyle sanmasak bunca eziyet yapılır mı? - siyah inci bir at. atın dilinden, atların neler çektiğini, ne yapınca neler hissettiklerini anlıyoruz..hissettiklerinin yanı sıra hayvanlara nasıl yaklaşırsak, öyle karşılık alacağımızı vurgulayan bir kitap :') - lakin kitabı okurken düşünmemek elde değil.. sevgi gören insanlar da değer bilir mi? insanoğlu da böyle vefa bilir mi? insanoğluna küçücük bir iyiliğin dokunduğu için bunu hatrı seneler geçte de akılda kalır mı? sanmam...hayvanlar kadar bile olamıyoruz aslında biliyor musunuz.. . . °okuyun, okutturun'
Siyah İnci
8.7/10 · 5,8bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
248 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Hayvanları gerçekten seviyor muyuz? Onlara gereken değeri ve özveriyi sevgimizle gösteriyor muyuz? Kitabı okudukça kafamda sürekli dönüp dolaşan iki soruydu bunlar. Bu dünyanın sadece biz insanlara ev olmadığını bizimle birlikte bir sürü canlıya ev sahipliği yaptığını hatta ekosistemin onların sayesinde işlediğini tam ama tam anlamıyla kavrayıp, anladığımız zaman yaşadığımız dünyanın bencilce bize ait olmadığını, daha güzel bir hale getireceğimizi düşünüyorum.     Anna Sewell 18.yüzyılda dünyaya gelmiş oldukça naif, kibar ve aşırı duyarlı, hassasiyetli biri. Ailesi onu başkalarını düşünmeyi, herkese nezaket ve saygı göstermeyi ilke edinen Quaker geleneğine göre yetiştirdiğinden karakterinin oluşumunda ve empati duygusunun gelişiminde oldukça büyük rol oynamış. Ancak kendisi 14 yaşında bir kas hastalığına yakalanarak kısmen yatalak olmuştur. Bu dönemde kendisi seyahatlerini küçük iki tekerlekli arabasını çeken at ile gerçekleştirmiştir. Siyah İnci kitabını da esin kaynağı da hayvanlara eziyet edilmesine özellikle o dönemin iğrenç bir moda akımı olan koşum atlarına sabit mengene kayışı takılmasına karşın büyük mücadeleler vererek farkındalık oluşturmak adına ve hastalığının ölümcül olduğunu öğrenmesiyle son beş yılında yazdı. Tek kitabı olan Siyah İnci yayımlandığı dönem büyük ilgi ile karşılanmıştır.    Romanın konusu Siyah İnci isminde bir atın taylığından başlayıp, yetişkinliğinin ilerleyen dönemine kadar olan süreyi onun ağzından okura anlatıyor. Belli sebeplerden el değiştirerek yeni sahiplerinin yaklaşımlarını, arkadaşlıklarını okurken aynı zamanda dönemin hayvanlar üzerinde eziyet derecesindeki moda denilen inanılmaz şeyleri de sunarak hayvanlara yapılan eziyetleri de okura sunuyor. Okurken bazı yerlerde çok duygulandığım bazı yerlerde ise öfkeden çıldırdığım birçok an oldu. Dilsiz oldukları için yaşadıkları sıkıntıları, dertleri bize anlatamadığı; tek işlerinin hizmet etmek ve sürekli çalışması gerektiği düşünülerek hem fiziksel hem psikolojik olarak birçok eziyete maruz kaldıklarını görüyoruz. Ancak daha da acı olanı 18.yüzyıldan günümüze gelindiğinde insanların daha da acımasızlaştığını ve vahşileştiğinin bir kez daha farkına varmak oldu. Oysaki küçük bir sevgi ile kalplerini insanlara açan, onlara dost olan canlılar.       Anna Sewell kısacık ve hastalıklı yaşamı boyunca ona büyük yardımı dokunan dostu olan atlara karşı yapılan eziyetlere karşı büyük mücadeleler vermiş savaşçı biri. Kitabını da oldukça sade bir dille yazmış, akıcı bir şekilde de kolayca okunmaktadır. Farkındalık oluşturmak için yazdığı bu kitabının herkes tarafından okunmasını çok ama çok isterim. Dünyaya bir de onların gözünden bakmak belki bir şeyleri değiştirmemize öncülük eder.    
Siyah İnci
8.7/10 · 5,8bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.